Προς το περιεχόμενο

Το σύστημα ψύξης της Nvidia GeForce RTX 3080 στοιχίζει $150 από μόνο του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εγω να ρωτησω το αλλο. Ο πισω ανεμιστηρας, δεν θα στελνει τον ζεστο αερα προς τα κατω, και αρα ο μπροστα να τον τραβαει (με την λογικη οτι και το case θα εχει μπροστα fans, και αρα θα τον στελνουν προς αυτον)? Επισης τα περισσοτερα κουτια, εχουν και κατω fans. Εκτος αν ο πισω τραβαει αερα για να δημιουργησει airflow αναμεσα στα fins. Και ετσι ομως θα δημιουργουσε περιττη θερμοκρασια στο 99% των cpu coolers που θα βρισκονται ακριβως απο πανω

Προφανως θα το εχουν δοκιμασει, αλλα κατα ποσο θα ειναι αποτελεσματικο θα δειξει.

Ο κάτω ανεμιστήρας θα τραβάει και ο πάνω θα βγαζει για να πάει όλος ο ζεστός αέρας στην cpu και να σου πούνε η amd φταίει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είμαι από τους μαζόχες που παίζουν τα πάντα με mouse and keyboard!!!! Τώρα όσον αφορά το σκεπτικό σου logistouli δεν αντιλέγω, απλά θεωρώ ότι για 600 ευρώ τα 15 με 22 fps που μου προσφέρει η 2080ti σε σχέση με την 1080ti δεν αξίζει με τπτ!!!!!!3080 ti χμμμ για 1600 συν γιατί παρακάτω αποκλείεται να κοστίζει αν δν δίνει τουλαχιστον 30% απόδοση παραπάνω από την 1080 Ti που έχω τώρα να την βάλουν στον πάτο τους όπως είπες, όμως και πάλι αν σκεφτείς δεν αξίζει χρηματικά 1600 όσο και να δίνει παραπάνω πιστεύω. Μέχρι 1000 θα έδινα Μαξ Γτ παίρνω 670 τον μήνα δν θα δώσω 3 μισθούς για μια κάρτα Ρε φίλε Όχι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gurgurant είπε

Είμαι από τους μαζόχες που παίζουν τα πάντα με mouse and keyboard!!!! Τώρα όσον αφορά το σκεπτικό σου logistouli δεν αντιλέγω, απλά θεωρώ ότι για 600 ευρώ τα 15 με 22 fps που μου προσφέρει η 2080ti σε σχέση με την 1080ti δεν αξίζει με τπτ!!!!!!3080 ti χμμμ για 1600 συν γιατί παρακάτω αποκλείεται να κοστίζει αν δν δίνει τουλαχιστον 30% απόδοση παραπάνω από την 1080 Ti που έχω τώρα να την βάλουν στον πάτο τους όπως είπες, όμως και πάλι αν σκεφτείς δεν αξίζει χρηματικά 1600 όσο και να δίνει παραπάνω πιστεύω. Μέχρι 1000 θα έδινα Μαξ Γτ παίρνω 670 τον μήνα δν θα δώσω 3 μισθούς για μια κάρτα Ρε φίλε Όχι! 

Μη στεναχωριέσαι, δε θα χρειαστεί! Φέτος, θα πάρουμε ΑΤΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gurgurant είπε

Χεχε κανένα πρόβλημα φίλε άμα βγάλει κάτι καλό φυσικά και θα το τιμήσω! 

Δεν σου ειπε θα παρουμε AMD επειδη θα βγαλει κατι καλυτερο ομως, ειπε απλα θα παρουμε AMD.....

Ο καθενας εχει διαφορετικα "θελω", αλλοι θελουν κατι mid-range απλα για να παιζουν αραια και που, αλλοι θελουν το καλυτερο price/performance εκει εξω και αλλοι θελουν απλα το καλυτερο.

Απο εκει και περα οταν η AMD ειναι αυτη την στιγμη ενα 30-40% κατω απο την NVIDIA σε επιδοσεις και η δευτερη ετοιμαζει ηδη τα νεα της θηρια αμφιβαλλω πως ως δια μαγειας η AMD θα βγαλει κατι που οχι μονο θα ειναι 30-40% πιο γρηγορο απο την 5700ΧΤ αλλα θα ειναι και ενα 20% (τουλαχιστον) πιο γρηγορο απο οτι θα προσφερει η NVIDIA με τις νεες τις καρτες (παμε δηλαδη στο 60% πανω σε επιδοσεις). Μακαρι γιατι ο ανταγωνισμος ειναι καλος αλλα ρεαλιστικα μιλωντας παντα δεν το βλεπω να γινεται.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ouranium είπε

Ο κάτω ανεμιστήρας θα τραβάει και ο πάνω θα βγαζει για να πάει όλος ο ζεστός αέρας στην cpu και να σου πούνε η amd φταίει.

Δεν βλέπω κάπου να ξεκαθαρίζει ότι ο πίσω ανεμιστήρας θα είναι σε διάταξη pull. Όπως και να έχει, ο ζεστός αέρας ή πηγαίνει στον cpu/vrm/ram ή θα επιστρέφει στον μπροστά ανεμιστήρα και θα κάνει κύκλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 2:49 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

κάτι μου λέει 

RTX 3080 800-1000$
RTX 3080ti/3090 1300-1500$ 

αντε ρε AMD βγαλε τις big navi να κανεις την nvidia να τρεχει.....

 

Όπου 1$ = 1€+24% ΦΠΑ σε Ελληνικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gurgurant είπε

Είμαι από τους μαζόχες που παίζουν τα πάντα με mouse and keyboard!!!! Τώρα όσον αφορά το σκεπτικό σου logistouli δεν αντιλέγω, απλά θεωρώ ότι για 600 ευρώ τα 15 με 22 fps που μου προσφέρει η 2080ti σε σχέση με την 1080ti δεν αξίζει με τπτ!!!!!!3080 ti χμμμ για 1600 συν γιατί παρακάτω αποκλείεται να κοστίζει αν δν δίνει τουλαχιστον 30% απόδοση παραπάνω από την 1080 Ti που έχω τώρα να την βάλουν στον πάτο τους όπως είπες, όμως και πάλι αν σκεφτείς δεν αξίζει χρηματικά 1600 όσο και να δίνει παραπάνω πιστεύω. Μέχρι 1000 θα έδινα Μαξ Γτ παίρνω 670 τον μήνα δν θα δώσω 3 μισθούς για μια κάρτα Ρε φίλε Όχι! 

3 δικούς σου, για άλλον είναι 2, για άλλον 1, για άλλον ψίχουλα κτλ κτλ το θέμα είναι αν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβω δηλαδή με όλα αυτα καποια στιγμή στο μέλλον για να παρεις την 6080ti λεμε τώρα θα πρέπει να βρώ 2500 ευρώ για να παίζω τι???? 8Κ στα 60 fps????

Δηλαδή παλιά όταν έβγαινε η νέα σειρά και είχε τα ίδια λεφτά με την προηγούμενη γενιά τους πιάναμε κορόιδα εμείς???

Δηλαδή σε όλες τις χώρες του πλανήτη παίρνουν κάθε χρόνο αυξηση οι μισθοί 200 ευρώ εκτός απο Ελλαδιστάν που παίρνεις τα ίδια στην καλύτερη???

Και μπορεί να μου δικαιολογήσει αυτήν την άνοδο????

Βέβαια όλο αυτό με γνώμονα ότι θα βγούν πανάκριβες οι κάρτες χωρίς να είναι τίποτα σίγουρο.

Υποθετικά πάντα

Επεξ/σία από avikenas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 3:39 ΜΜ, mp44christos είπε

Αρκετές φήμες (που τις συμμερίζονται και αρκετοί youtubers) παντός λενε οτι ζορίζετε γτ η αμδ της εχει παρει και τις 2 κονσόλες. Αυτο σε συνδυασμό οτι η big navi μαλλον θα εχει επιδώσεις 2080 2080τι θα την κανει να παει all in με τις 30Χ0. Επιπλέον η βιομηχανία χρειάζεται επιπλέον επιδώσεις. Εδω οι νεοι επεξεργαστές μπουγαδιάζονται απο την 2080τι. Παίζει να δουμε 30% πάνω επιδώσεις.

Οποτε ναι μάλλον θα πρεπει να τρεξει αρκετα η πρασινουλλα.

Μακάρι μπας και στρώσει επιτέλους η τιμολογιακή πολιτική και στις κάρτες. Τουλάχιστον στα cpu's μπορείς πλέον να πάρεις εξαιρετικά κομμάτια με 100-150 ευρώ που είχαμε καταντήσει να βλέπουμε τον 6700k μέχρι πριν ένα μήνα στα 430 ευρώ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 9:22 ΜΜ, tommy^ είπε

Οσο δεν παιζει μπαλιτσα  η AMD στη μεγαλη κατηγορια τοσο θα κοπανάει τιμες η nvidia.

Ας βγαλει κατι αντίστοιχο σε επιδόσεις της 3080 Ti η AMD στα 800€ ή της 3080 στα 500-600€ και μετα βλεπουμε. 
Μεχρι τοτε δυστυχως θα κανει ο,τι γουσταρει η πράσινη.

Και να παίξει καλή μπαλίτσα η amd, τι έγινε? Νομίζεις ότι θα κρατήσει τις τιμές της σε περσινά η προπέρσινα επίπεδα?

Νομίζεις δεν θα ακολουθήσει την αρπακτική συμπεριφορά της nvidia καθώς και όλων των hardware κατασκευαστών? 

Δες για παράδειγμα τις τιμές της "ταπεινής" μητρικής Β550. 200+ ευρά για μητρικες που δουλεύουν τις μνήμες στα 2666 Μhz.

Όχι φίλε μου. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Κερδοσκοπική εταιρία είναι και θέλει και αυτή να πουλάει την κάρτα της 1500 ευρώ.

Και αν οι τιμές μας φαίνονται μεγάλες, δες την κάρτα γραφικών που φοράνε οι κονσόλες στα 16 Gb. Πλέον περνάμε στην εποχή που οι κάρτες γραφικών θα έχουν το διπλάσιο μέγεθος σε γίγα. 

Αφου τα 8 Gb της rtx ή της 57xx τις πλήρωσε ο κόσμος, κοντά στα 1000 ευρώ, τι χρήματα θα ζητήσουν για 2 τέτοιες κάρτες σε συσκευασία του ενός?

Έρχεται η εποχή που το gaming pc θα είναι για απειροελάχιστους πλέον. Σύγκρινε τους μισθούς και την παγκόσμια κρίση σε αναλογία με την εκρηκτική ανηφόρα τιμών του hardware.  

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, BlueAverage said:

Αφου τα 8 Gb της rtx ή της 57xx τις πλήρωσε ο κόσμος, κοντά στα 1000 ευρώ, τι χρήματα θα ζητήσουν για 2 τέτοιες κάρτες σε συσκευασία του ενός?

Αν εννοείς μαζί με το υπόλοιπα σύστημα κάπως βγαίνει το χιλιάρικο. 

Αλλιώς η 5700XT για παράδειγμα παίζει σε καλή υλοποίηση κάτω από 450€ ενώ αν πάμε σε λίγο πιο παλιά 8GB, αντίστοιχη κάρτα με One X, πήρα την RX580 κάτω από 190€.

Αν το πάμε ακόμα πιο γενικά με τα λεφτά που πήρα μεταχειρισμένο 4πυρηνο Intel, OK ελαφρώς, πλέον θα αγόραζα καινούριο 6πυρηνο με 12 threads και θα είχα και λίγα ρέστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2020 στις 2:49 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

κάτι μου λέει 

RTX 3080 800-1000$
RTX 3080ti/3090 1300-1500$ 

αντε ρε AMD βγαλε τις big navi να κανεις την nvidia να τρεχει.....

 

αντε να δουμε γιατι αμα ειναι να περιμενουμε απο την nvidia θα πρεπει να πουλησουμε τα σπιτια μας

3 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Και να παίξει καλή μπαλίτσα η amd, τι έγινε? Νομίζεις ότι θα κρατήσει τις τιμές της σε περσινά η προπέρσινα επίπεδα?

Νομίζεις δεν θα ακολουθήσει την αρπακτική συμπεριφορά της nvidia καθώς και όλων των hardware κατασκευαστών? 

Δες για παράδειγμα τις τιμές της "ταπεινής" μητρικής Β550. 200+ ευρά για μητρικες που δουλεύουν τις μνήμες στα 2666 Μhz.

Όχι φίλε μου. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Κερδοσκοπική εταιρία είναι και θέλει και αυτή να πουλάει την κάρτα της 1500 ευρώ.

Και αν οι τιμές μας φαίνονται μεγάλες, δες την κάρτα γραφικών που φοράνε οι κονσόλες στα 16 Gb. Πλέον περνάμε στην εποχή που οι κάρτες γραφικών θα έχουν το διπλάσιο μέγεθος σε γίγα. 

Αφου τα 8 Gb της rtx ή της 57xx τις πλήρωσε ο κόσμος, κοντά στα 1000 ευρώ, τι χρήματα θα ζητήσουν για 2 τέτοιες κάρτες σε συσκευασία του ενός?

Έρχεται η εποχή που το gaming pc θα είναι για απειροελάχιστους πλέον. Σύγκρινε τους μισθούς και την παγκόσμια κρίση σε αναλογία με την εκρηκτική ανηφόρα τιμών του hardware.  

οταν βγηκε η 5700 χτ η nvidia εκοψε τιμες so here's hoping

23 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Δεν σου ειπε θα παρουμε AMD επειδη θα βγαλει κατι καλυτερο ομως, ειπε απλα θα παρουμε AMD.....

Ο καθενας εχει διαφορετικα "θελω", αλλοι θελουν κατι mid-range απλα για να παιζουν αραια και που, αλλοι θελουν το καλυτερο price/performance εκει εξω και αλλοι θελουν απλα το καλυτερο.

Απο εκει και περα οταν η AMD ειναι αυτη την στιγμη ενα 30-40% κατω απο την NVIDIA σε επιδοσεις και η δευτερη ετοιμαζει ηδη τα νεα της θηρια αμφιβαλλω πως ως δια μαγειας η AMD θα βγαλει κατι που οχι μονο θα ειναι 30-40% πιο γρηγορο απο την 5700ΧΤ αλλα θα ειναι και ενα 20% (τουλαχιστον) πιο γρηγορο απο οτι θα προσφερει η NVIDIA με τις νεες τις καρτες (παμε δηλαδη στο 60% πανω σε επιδοσεις). Μακαρι γιατι ο ανταγωνισμος ειναι καλος αλλα ρεαλιστικα μιλωντας παντα δεν το βλεπω να γινεται.

κοιτα η amd ειπε πως το rdna 2.0 θα εχει +50% performance per watt σε σχεση με την 5700χτ, δηλαδη θα εχει 50% παραπανω αποδωση με το ιδιο power draw, επισης τα καινουρια παιχνιδια(cyberpunk etc etc) θα χρησιμοποιουν περισσοτερο το raytracing της amd αφου θα ειναι και στις κονσολες(ελπιζω τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...