Προς το περιεχόμενο

Moto G8 vs Redmi Note 8T


Skywalker333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα χαρτιά και στα νούμερα, το Redmi Note 8T είναι ξεκάθαρα δυνατότερο του απλού Moto G8 και ομολογώ πως τα spec του ειναι τοσο εξοπραγματικα για την τιμή, που το σκέφτομαι.

Από την άλλη ομως, φοβάμαι λίγο τα Xiami από άποψης ποιότητας, ενω με μοτορόλα για χρόνια δεν ειχαμε θέμα.

έχει κανείς επαφή με αυτά τα μοντέλα να πας πει εντυπώσεις, προβλήματα, spamware κλπ? Το τελευταίο το λεω γιατι καπου πηρε το αυτι μου για διαφημίσεις μεσα στα xiami κ μου φανηκε περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/6/2020 στις 12:34 ΜΜ, Skywalker333 είπε

Στα χαρτιά και στα νούμερα, το Redmi Note 8T είναι ξεκάθαρα δυνατότερο του απλού Moto G8 και ομολογώ πως τα spec του ειναι τοσο εξοπραγματικα για την τιμή, που το σκέφτομαι.

Από την άλλη ομως, φοβάμαι λίγο τα Xiami από άποψης ποιότητας, ενω με μοτορόλα για χρόνια δεν ειχαμε θέμα.

έχει κανείς επαφή με αυτά τα μοντέλα να πας πει εντυπώσεις, προβλήματα, spamware κλπ? Το τελευταίο το λεω γιατι καπου πηρε το αυτι μου για διαφημίσεις μεσα στα xiami κ μου φανηκε περιεργο.

Moto G8.Stock android χωρίς bloatware και διαφημίσεις και καλύτερες κάμερες από το redmi.Επισης το moto είναι water resistant ενώ το redmi όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2020 στις 12:34 ΜΜ, Skywalker333 είπε

Στα χαρτιά και στα νούμερα, το Redmi Note 8T είναι ξεκάθαρα δυνατότερο του απλού Moto G8 και ομολογώ πως τα spec του ειναι τοσο εξοπραγματικα για την τιμή, που το σκέφτομαι.

Από την άλλη ομως, φοβάμαι λίγο τα Xiami από άποψης ποιότητας, ενω με μοτορόλα για χρόνια δεν ειχαμε θέμα.

έχει κανείς επαφή με αυτά τα μοντέλα να πας πει εντυπώσεις, προβλήματα, spamware κλπ? Το τελευταίο το λεω γιατι καπου πηρε το αυτι μου για διαφημίσεις μεσα στα xiami κ μου φανηκε περιεργο.

Μεχρι τι budget διαθετεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2020 στις 12:34 ΜΜ, Skywalker333 είπε

Στα χαρτιά και στα νούμερα, το Redmi Note 8T είναι ξεκάθαρα δυνατότερο του απλού Moto G8 και ομολογώ πως τα spec του ειναι τοσο εξοπραγματικα για την τιμή, που το σκέφτομαι.

Από την άλλη ομως, φοβάμαι λίγο τα Xiami από άποψης ποιότητας, ενω με μοτορόλα για χρόνια δεν ειχαμε θέμα.

έχει κανείς επαφή με αυτά τα μοντέλα να πας πει εντυπώσεις, προβλήματα, spamware κλπ? Το τελευταίο το λεω γιατι καπου πηρε το αυτι μου για διαφημίσεις μεσα στα xiami κ μου φανηκε περιεργο.

Δύο 8Τ στην οικογένεια μέχρι πριν λίγες εβδομάδες. Αξιοπρεπής συσκευή στην απόδοση και με πολύ καλή μπαταρία, αλλά πολύ βαρύ κινητό, κακό το MIUI 11 αισθητικά (κι όχι μόνο - βλέπε παρακάτω), κάμερες μέτριες ως κακές (χωρίς gcam), η δε selfie για videoκλήσεις απαράδεκτη. Και το χειρότερο... τα software bugs του MIUI 11. Ειχα ψάξει κι ανοίξει τα πάντα στα settings, battery optimization, startup, και πολλά άλλα (έφαγα ώρες ατελείωτες στο γειτονικό φορουμ και στο xiaomi greece  ψάχνοντας λύσεις), αλλά το 50% των ειδοποιήσεων, κυρίως σε Viber Whatsapp, Signal, FB Messenger, κλπ, έρχονταν και μετά από λίγο απλά...δεν ήθελαν με τίποτα να έρθουν. Χάναμε κλήσεις, μηνύματα, τα permissions δεν κρατούσαν τις ρυθμίσεις, ξαφνικά στο ένα από τα δύο δεν μας άκουγαν σε VOIP κλήσεις ή μας άκουγαν πολύ χαμηλά...  Τα έδιωξα άρον - άρον, αφού πρώτα τα έστειλα Info Quest και μου τα αντικατέστησαν και τα δυο με καινούρια, χάνοντας φυσικά αρκετά χρήματα.
Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου οτι δεν θα ξαναγράψω λέξη για αυτή την εμπειρία μου, γιατί πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα σου τη λένε φωνάζοντας πόσο VFM είναι τα Xiaomi, πόσο όλα δουλεύουν τέλεια (ολόκληρη Info Quest παραδέχτηκε 2 φορές στο τηλέφωνο ότι υπάρχουν χοντρά θέματα με το MIUI 11) και ότι μόνο εγώ ήμουν ο γκαντέμης, αλλά μερικές φορές με πιάνει αυτό το κάτι που με κάνει να μη θέλω να περάσουν άλλοι αυτά που υπέστην εγώ (και τα άλλα μέλη της οικογένειας). Εντωμεταξύ με ένα απλό google search μπορεί κανείς να δει τι πίκρα αντιμετωπίζει ο κόσμος γενικότερα με τις ειδοποιήσεις στο MIUI και δη με VOIP / Messenger apps, αλλά, δε βαριέσαι. 
Τα αντικατέστησα με δύο P30 Lite με τα ίδια specs, πολύ καλύτερο software, κάμερες, σταθερότητα και ειλικρινά ησυχάσαμε. 

Επεξ/σία από stark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

thanks guys. το budget ηταν οσο αυτα τα δυο, οχι παραπανω. ειναι για κινητο μονο για chats/surfing οποτε δε θελεις πιο ακριβο μηχανημα.

γενικα προς moto πηγαινα αλλα γλυκαθηκα λιγο απο specs και πραγματακια. για το miui δεν ειναι θεμα, το βγαζεις ευκολα αλλα τα αλλα ισως ειναι θεμα. θα το δω παραπανω κ βλεπουμε.

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...