Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για ryzen 5 3600


petranc2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πια να έβαζα ρε παιδιά αερόψυξη οχι υδροψυξη....

αν εχει είδη κάποιος καμια και εχει χαμηλές θερμοκρασίες γιατι είδη εχω δει μέχρι 87....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ φίλε μου έχω σε itx build 2700χ με noctua h12s dual fan και σε full gaming δεν ανεβαζει ποτέ πάνω απο 70, πιστεύω γενικά σε θέμα ψύξης τα noctua είναι εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Εγώ έχω τη Noctua D15, αερόψυξη και πάει σφαίρα!

Απλά πρόσεχε τις μνήμες. Αν είναι ψηλές δε χωράνε.

Πράγματι δες πρώτα την μητρική σου , εαν εχεις ψηλές ραμ . Εμένα οριακά δεν εχει θεμα 

Επεξ/σία από poseidon98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου πρότειναν πριν απο λίγες μέρες που παρήγγειλα τον 3600 την VFM Arctic Freezer 34 duo και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος παρόλο που δεν δοκίμασα καθόλου τη stock.

3dmark, Emulation, παιχνίδια στρατηγικής και ακόμα και στο Prime95 δεν ανεβαίνει πάνω 70 βαθμούς σε ένα μετριότατο case 10 χρονών χωρίς case fans!

Αν είχα και ένα τυπικό airflow νομίζω θα είχα ακομη καλύτερα αποτελεσματα.

Τελείως Idle στέκεται γύρω στους 35-37 βαθμούς ενώ  με ενεργοποιημένο το Wallpaper Engine και απλό σερφαρισμα περιφέρεται γύρω στους 40-50 βαθμούς.

Επεξ/σία από psof
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@psof Κατά την τοποθέτηση οι βιδούλες σου ήταν οκ? Τις βίδωσες τέρμα σφιχτά στο backplate και η μπήκε η ψύκτρα κανονικά;

Έχω ίδια μητρική και ψύκτρα, και σε μένα ήταν κοντές οι βίδες και θα μου στείλουν άλλες. Κάνω δημοσκόπηση πλέον και ρωτάω τους πάντες 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, raul7 είπε

@psof Κατά την τοποθέτηση οι βιδούλες σου ήταν οκ? Τις βίδωσες τέρμα σφιχτά στο backplate και η μπήκε η ψύκτρα κανονικά;

Έχω ίδια μητρική και ψύκτρα, και σε μένα ήταν κοντές οι βίδες και θα μου στείλουν άλλες. Κάνω δημοσκόπηση πλέον και ρωτάω τους πάντες 😛

Μολις εβγαλα τα σιδεράκια απο την μητρική και έβαλα αυτά της ψύκτρας το backplate επαιζε πολύ και τρόμαξα αλλά μόλις έβαλα την ψύκτρα και την βίδωσα(όχι μόνο με τα δάχτυλα αλλα και με το κατσαβίδι) εδεσε τέλεια χωρίς να το πιέσω πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον 3600Χ από το καλοκαίρι. Και εγώ για ένα μήνα τον άφησα με την stock ψύχτρα και δεν μου άρεσε. Και θόρυβο έκανε, και θερμοκρασίες ανέβαζε. Έβαλα πάνω του μια Noctua NH-U12S SE-AM4 και ειλικρινά τώρα, δεν ακούω τίποτα ούτε σε  idle ούτε σε ζόρια, θερμοκρασίες για κανένα λόγο πάνω από 60 και κανένα θέμα με τις RAM. Επιπλέον, μέσα στην συσκευασία του είχε τα πάντα, από θερμοαγώγιμη πάστα μέχρι κατσαβίδι για τις βίδες και low-noise adaptor που δεν τον έβαλα γιατί δεν τον χρειάζεται. Την πάστα την χρησιμοποίησα. Εξαιρετική ποιότητα στα πάντα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξερω τι ύψος εχω....

το κουτι ειναι ενα cougar atx Middle Tower με 

Διαστάσεις 195 x 473 x 427mm
 
 
 

tomahawk b450 max και μαλλον πρεπει να ανοίξω το κουτι και να μετρήσω το ύψος απο τον cpu μέχρι το τζαμί του κουτιού....

Επεξ/σία από petranc2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@petranc2 αν το κουτί σου είναι το Cougar MX 330-G, να ξέρεις ότι η Arctic Freezer 34 Esports (Solo ή Duo) χωράει κανονικά και έχει και λίγο περιθώριο μέχρι το τζάμι.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petranc2 είπε

γυρο στους 15 ποντους εχω

εχει κανενας την Be Quiet Dark Rock Slim......??????

Καλή και η Arctic Freezer 34 Esports (Solo ή Duo) δεν το συζητάω, αλλά η Be Quiet Dark Rock Slim που θέλεις να πάρεις είναι τουλάχιστον δέκα φορές καλύτερη στον ήχο (πιό ήσυχη) και 1,5 φορές καλύτερη στο θέμα της ψύξης. Δεν έχεις μεγάλο κουτί....... Θα σου πρότεινα το μπουρί (Be Quiet! Dark Rock Pro 4)που κατακρεουργεί υδροψύξεις στεγνά και δεν έχει μου κάηκε η αντλία και δεν ανοίγει το pc γιατί υπερθερμάνθηκε ο CPU… σε ryzen 7 2700Χ σε στρες τεστ 72 βαθμούς max…!!!

1 ώρα πριν, raul7 είπε

@petranc2 αν το κουτί σου είναι το Cougar MX 330-G, να ξέρεις ότι η Arctic Freezer 34 Esports (Solo ή Duo) χωράει κανονικά και έχει και λίγο περιθώριο μέχρι το τζάμι.

Όπως προείπα καλή η  Arctic Freezer 34 Esports (Solo ή Duo)... Είναι στην αερόψυξη ότι και η Tomahawk b450 max στις μητρικές 😛  .... Μέχρι εκεί.🤫🤓🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Lfc είπε

Καλή και η Arctic Freezer 34 Esports (Solo ή Duo) δεν το συζητάω, αλλά η Be Quiet Dark Rock Slim που θέλεις να πάρεις είναι τουλάχιστον δέκα φορές καλύτερη στον ήχο (πιό ήσυχη) και 1,5 φορές καλύτερη στο θέμα της ψύξης

Εδώ θα διαφωνήσω, θεωρώ ότι η Arctic Freezer είναι 12,37% πιο θορυβώδης από τη μία, αλλά νομίζω είναι και 1,52 φορές πιο αποδοτική στην ψύξη κάτι που την καθιστά τον ryzen 3600 των ψυκτρών, και με PBO on κιόλας.🤠 Arctic Freezer και από μένα, (πάντως και η shadow rock slim καλή φαίνεται, και γενικά στο budget 35-40€ οι γνωστές vfm ψύκτρες που θα δεις να προτείνονται στα sites θα κάνουν μια χαρά δουλειά).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...