Προς το περιεχόμενο

Msystems τροφοδοτικά


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα παιδιά 

Έχω δει ότι η msystems έχει κάτι δικά της τροφοδοτικά αν ήταν άλλο μαγαζί δεν θα το σκεφτόμουν αλλά τα έχετε δοκιμάσει; αξίζουν; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς κάποιο τεστ κανείς δεν μπορεί να ξέρει, σε τι σύστημα θα το βάλεις?

Στα γρήγορα

https://www.msystems.gr/power-supplies/msystems-ms16xd-600w-power-supply-ms16xd-600w

Γράφει ότι είναι active pfc ενώ μετά το αναιρεί (passive είναι), φαίνεται παλιάς τεχνολογίας group reg με μέγιστο στην 12v 525w, δεν έχει uvp, δεν έχει 8πιν cpu connector και δεν έχει 80+ πιστοποίηση.

καλύτερα ποιοτικά και επώνυμα τροφοδοτικά και όχι Noname

 

Επεξ/σία από grmaster2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φθηνα τροφοδοτικα για αναλογα φθηνα συστηματα με μικρες απαιτησεις.

Εννοειται οτι εαν μπορεις να ανεβεις χρηματικα σε κατι επωνυμο,πας σε αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37e? Με 40ε παίρνεις το sp9

και 30ε να έκανε τι είναι 10ε παραπάνω? ξύνουμε τον πάτο χωρίς λόγο. Όταν υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές με λίγα λεφτά παραπάνω δεν υπάρχει θέμα συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, agga είπε

Καλησπέρα παιδιά 

Έχω δει ότι η msystems έχει κάτι δικά της τροφοδοτικά αν ήταν άλλο μαγαζί δεν θα το σκεφτόμουν αλλά τα έχετε δοκιμάσει; αξίζουν; 

Ευχαριστώ 

Εχω εμπειρία από αυτά, και έχω ακόμα ένα τέτοιο σε κάποιο ράφι. Οταν έφτασε στα χέρια μου και κατάλαβα πως έχει το 1/5 του βάρους άλλων PSU, το άνοιξα. Μου σηκώθηκαν οι τρίχες όρθιες!
ΜΑΚΡΙΑ ΚΙ ΑΛΑΡΓΑ !!! ΣΤΑ ΟΡΗ, ΣΤΑ ΑΠΑΡΤΑ ΒΟΥΝΑ.
Μια δηθενιά σε όλα του. Σε ισχύ, σε PFC, σε φίλτρα CMR & DFR, σε πυκνωτές, σε ασφάλειες, σε προστασία υπέρτασης, σε διατομή καλωδίων, σε βύσματα, σε παροχή 220... γενικά σε όλα.
 

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snbblp είπε

Εχω εμπειρία από αυτά, και έχω ακόμα ένα τέτοιο σε κάποιο ράφι. Οταν έφτασε στα χέρια μου και κατάλαβα πως έχει το 1/5 του βάρους άλλων PSU, το άνοιξα. Μου σηκώθηκαν οι τρίχες όρθιες!
ΜΑΚΡΙΑ ΚΙ ΑΛΑΡΓΑ !!! ΣΤΑ ΟΡΗ, ΣΤΑ ΑΠΑΡΤΑ ΒΟΥΝΑ.
Μια δηθενιά σε όλα του. Σε ισχύ, σε PFC, σε φίλτρα CMR & DFR, σε πυκνωτές, σε ασφάλειες, σε προστασία υπέρτασης, σε διατομή καλωδίων, σε βύσματα, σε παροχή 220... γενικά σε όλα.
 

Ας είμαστε αντικειμενικοί.Μπορει να είναι φθηνό αλλά για μικρές απαιτήσεις είναι μια χαρά.Με i5 2400,1 hdd wd blue 1tb,1 gtx 750ti μια χαρά λειτουργεί τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Ας είμαστε αντικειμενικοί.Μπορει να είναι φθηνό αλλά για μικρές απαιτήσεις είναι μια χαρά.Με i5 2400,1 hdd wd blue 1tb,1 gtx 750ti μια χαρά λειτουργεί τόσα χρόνια.

Αντικειμενικοί είμαστε, μη με κάνεις να το λύσω και να το ανεβάσω φωτογραφία. Η ντροπή των τροφοδοτικών είναι.
20€, και πολλά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Ας είμαστε αντικειμενικοί.Μπορει να είναι φθηνό αλλά για μικρές απαιτήσεις είναι μια χαρά.Με i5 2400,1 hdd wd blue 1tb,1 gtx 750ti μια χαρά λειτουργεί τόσα χρόνια.

Μην υπερασπίζεσαι τις αρπαχτές του κάθε καταστήματος... Λες ότι είναι μια χαρά όμως δεν λαμβάνεις υπόψη σου πόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα να προκαλέσει ζημιά στο σύστημα σου. Αν μετρήσεις το regulation και τα ripples/crossload θα δεις ότι είναι εκτός των ορίων που ορίζουν οι κατασκευαστές επεξεργαστών, εδώ και τα επώνυμα φτηνά είναι στο όριο.

Αν τα εξαρτήματα που είχες στον υπολογιστή σου ήταν πιο σύγχρονα και ευαίσθητα μπορεί να μην ήταν καν σταθερός, πχ ένα APU της AMD μπορεί να μην έκανε καν boot. Αν το αλλάξεις και βάλεις ένα σοβαρό τροφοδοτικό θα δεις τις θερμοκρασίες σε επεξεργαστή και VRM να μειώνονται αισθητά.

Αν σκεφτείς ότι δεν είναι πιστοποιημένο το efficiency του ( το οποίο btw είναι υποχρεωτικό σήμερα από την ΕΕ) θα καταλάβεις ότι τα 10 ευρώ που γλίτωσες τα δίνεις με το παραπάνω κάθε χρόνο στη ΔΕΗ.

Και με ένα αυτοκίνητο που δεν περνάει κτεο, δεν έχει ενεργητική και παθητική ασφάλεια και καίει απίστευτα μπορείς να πηγαίνεις εκεί που θέλεις, όμως αυτό δεν το κάνει μια χαρά.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 3:56 ΜΜ, snbblp είπε

μη με κάνεις να το λύσω και να το ανεβάσω φωτογραφία.

Εγώ ψήνομαι (μεταφορικά)

Στις 11/6/2020 στις 3:52 ΜΜ, TsoliasGR είπε

Μπορει να είναι φθηνό αλλά για μικρές απαιτήσεις είναι μια χαρά.

Αυτός ψήθηκε (κυριολεκτικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 3:56 ΜΜ, snbblp είπε

 " να το λύσω και να το ανεβάσω φωτογραφία"

Πρέπει να το δούμε ...  για να μάθουμε να εκτιμούμε τις αξίες  .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα  σας λέω: 600mV pep ripple στα 12V με 4,8Α φορτίο! Μετά θα ρωτάς γιατί παγώνει το PC. Πάλι καλά που δεν παγόνι να λες.

Το PCB μονής όψης με πολύ λεπτό χαλκό, χωρίς γαλβάνισμα, άδειο από εξαρτήματα, γεμάτο τζαμπεράκια σε φίλτρα, σε πηνία, ακόμα και σε ασφάλειες! Οικονομία στα υλικά.
2Χ330μF/200V (σύνολο σειράς 160) μετά την ανόρθωση των 220V. Μονοί πυκνωτές 1200μF και 680μF στις χαμηλές τάσεις. Δύο switching θήκης TO220 σε ψύκτρα της συμφοράς, με 8άρη πλάγιο ανεμιστήρα. Καλώδιο προς 2 μόλεξ και 1 σατα, 0,5mm^2...

Χέσε ψηλά κι αγνάντευε!

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ενα πραγμα hardware συνδεεται με τα παντα στο pc και θα ρισκαρουμε σε αυτο?το βλεπω γενικα και στις προτασεις builds εδω, πως ssd k psu ελα μωρε δε βαριεσαι απλα βαλε ενα.1000 ευρο pc 50 ευρο τροφοδοτικο... μακαρι ολοι να απαντουσαν οπως ο φιλος πανω με specs κ facts.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, snbblp είπε

Ενα  σας λέω: 600mV pep ripple στα 12V με 4,8Α φορτίο! Μετά θα ρωτάς γιατί παγώνει το PC. Πάλι καλά που δεν παγόνι να λες.

Το PCB μονής όψης με πολύ λεπτό χαλκό, χωρίς γαλβάνισμα, άδειο από εξαρτήματα, γεμάτο τζαμπεράκια σε φίλτρα, σε πηνία, ακόμα και σε ασφάλειες! Οικονομία στα υλικά.
2Χ330μF/200V (σύνολο σειράς 160) μετά την ανόρθωση των 220V. Μονοί πυκνωτές 1200μF και 680μF στις χαμηλές τάσεις. Δύο switching θήκης TO220 σε ψύκτρα της συμφοράς, με 8άρη πλάγιο ανεμιστήρα. Καλώδιο προς 2 μόλεξ και 1 σατα, 0,5mm^2...

Χέσε ψηλά κι αγνάντευε!

Ας ξαναείμαστε αντικειμενικοί.Οι γνώσεις που έχεις εσύ όπως και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα στα ηλεκτρολογικά προφανώς ξεπερνάνε τις γνώσεις του μέσου όρου χρηστών,Μάλλον των περισσοτέρων εδώ (και όχι μόνο) μαζί με τις δικές μου.Όλα αυτά που γράφεις πάνω κατάλαβα τα μισά.Δεν θα υπερασπιστώ τα MSystems τροφοδοτικά ενάντια σε πχ CM,Corsair ή άλλα επώνυμα.Αυτό που λέω όμως είναι οτι με βάση την εμπειρία μου απο θέση χρήστη έχει κάνει την δουλειά του μια χαρά.Προφανώς ένα άλλο τροφοδοτικό στα ίδια watt να το πώ όσο απλοικά μπορώ να το καταλάβω και εγώ και άλλοι χρήστες το οποίο θα είναι επώνυμο και πιστοποιημένο θα έχει λιγότερο κίνδυνο για το σύστημα μας αλλά σε συστήματα παλαιά και ουσιαστικά σχεδόν obsolete είναι μια οικονομική λύση.VFM θα το χαρακτήριζα εφόσον δεν είναι αναμένα 24/7.Kαι αναφέρομαι σε πλατφόρμες πχ της εποχής 775,1155,1156 κτλπ.Εάν έχω ένα PC το οποίο το έχω μόνο storage και ανάβει μόνο για να περαστούν διπλά αρχεία που χρειάζομαι να κρατήσω backup στους δίσκους μου μια άντε δυο φορές την εβδομάδα και αυτό για κανα μισάωρο κάθε φορά τι να το κάνω πιο ακριβο τροφοδοτικό;Αν έχω ένα PC όμως που θα κάνω rendering,gaming,editing κτλπ που κοστίζει μόνη της η πλατφόρμα 100+ ευρώ είναι λογικό να βάλω ένα τροφοδοτικό που θα έχει αξιοπιστία αρκετά πιο μεγάλη απο τα προαναφερόμενα.Αν με βλέπεις κάπου λάθος σε παρακαλώ να με διορθώσεις μιας και είμαι εδώ με διάθεση να μάθω και να ανταλάξω πολιτισμένα αποψεις.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Ας ξαναείμαστε αντικειμενικοί.Οι γνώσεις που έχεις εσύ όπως και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα στα ηλεκτρολογικά προφανώς ξεπερνάνε τις γνώσεις του μέσου όρου χρηστών,Μάλλον των περισσοτέρων εδώ (και όχι μόνο) μαζί με τις δικές μου.Όλα αυτά που γράφεις πάνω κατάλαβα τα μισά.Δεν θα υπερασπιστώ τα MSystems τροφοδοτικά ενάντια σε πχ CM,Corsair ή άλλα επώνυμα.Αυτό που λέω όμως είναι οτι με βάση την εμπειρία μου απο θέση χρήστη έχει κάνει την δουλειά του μια χαρά.Προφανώς ένα άλλο τροφοδοτικό στα ίδια watt να το πώ όσο απλοικά μπορώ να το καταλάβω και εγώ και άλλοι χρήστες το οποίο θα είναι επώνυμο και πιστοποιημένο θα έχει λιγότερο κίνδυνο για το σύστημα μας αλλά σε συστήματα παλαιά και ουσιαστικά σχεδόν obsolete είναι μια οικονομική λύση.VFM θα το χαρακτήριζα εφόσον δεν είναι αναμένα 24/7.Kαι αναφέρομαι σε πλατφόρμες πχ της εποχής 775,1155,1156 κτλπ.Εάν έχω ένα PC το οποίο το έχω μόνο storage και ανάβει μόνο για να περαστούν διπλά αρχεία που χρειάζομαι να κρατήσω backup στους δίσκους μου μια άντε δυο φορές την εβδομάδα και αυτό για κανα μισάωρο κάθε φορά τι να το κάνω πιο ακριβο τροφοδοτικό;Αν έχω ένα PC όμως που θα κάνω rendering,gaming,editing κτλπ που κοστίζει μόνη της η πλατφόρμα 100+ ευρώ είναι λογικό να βάλω ένα τροφοδοτικό που θα έχει αξιοπιστία αρκετά πιο μεγάλη απο τα προαναφερόμενα.Αν με βλέπεις κάπου λάθος σε παρακαλώ να με διορθώσεις μιας και είμαι εδώ με διάθεση να μάθω και να ανταλάξω πολιτισμένα αποψεις.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οι μετρήσεις που πήρε ο snbblp είναι ανατριχιαστικές, 600mv ripple εκεί που ένα καλό τροφοδοτικό έχει 5mv και ένα πολύ φτηνό επώνυμο 50mv. Το να υπάρχουν jumper εκεί που έπρεπε να υπάρχουν ασφάλειες είναι φοβερά επικίνδυνο, κάτι να γίνει θα πάρει φωτιά....

Όταν υπάρχουν με λίγα ευρώ παραπάνω επώνυμα τροφοδοτικά δεν υπάρχει λόγος κάποιος να πάρει αυτό το πράγμα. Δεν μπορείς να καταλάβεις πόσο κακό είναι και δεν ξέρω πως να στο μεταδώσω, φαντάσου ένα αυτοκίνητο με στραβές ρόδες που σκάει η εξάτμιση, το οποίο δεν μπορεί να περάσει το υποχρεωτικό ΚΤΕΟ (πιστοποίηση efficiency + όρια που βάζουν οι κατασκευαστές CPU) να το πουλάνε 20% φτηνότερα από ένα καινούργιο... περνάει τα όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...