Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα επιλογής κάρτας γραφικών


saler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Lfc είπε

Αν πάει στην καλύτερη υλοποίηση της 2060 που για μένα είναι η MSI GeForce RTX 2060 6GB (Gaming Z 6G) θέλει 370 ευρώ  όσα περίπου για την nitro plus 5700XT...

Βεβαίως η MSI GeForce RTX 2060 6GB  νικάει την sapphire RX 5600 XT pulse κατά κράτος!

Εγώ αυτήν έχω, την Gaming Z, και σου λέω ζήτημα αν είναι 2 fps καλύτερη από τις απλές υλοποιήσεις. Εγώ απλά την πήρα έτσι για το χάζι και γιατί ήθελα να πάρω μία top υλοποίηση. Έτσι και αλλιώς τότε που την πήρα δεν έφτανα την Vega 64 ή την 2070 οικονομικά, οπότε τα 40 που έδωσα παραπάνω για την Z θα πήγαιναν σε μπύρες και σουβλάκια 😛 Οπότε είπα να πάρω μία καλή υλοποίηση..

Y.Γ. H καλύτερη υλοποίηση της 2060 όπως και όλων των NVIDIA είναι η Strix..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, radiohead είπε

To πάτε πολύ vs ρε παιδιά χαλαρώστε. 

Όχι φίλε μου συζητάμε 😊

 

29 λεπτά πριν, radiohead είπε

Σε άλλα games πάνω η μία σε αλλα η άλλη ουσιαστικα στα ίδια είναι οπότε ανάλογα τιμή και υλοποίηση. Όταν σε προσφορά η xt σου δίνει και δώρο games δεν υπάρχει δίλημμα. Off topic αυτά που λέμε το θέμα ήταν στα λεφτά του η ιδανικότερη είναι η 1660 super κι όλα τα υπόλοιπα κουβέντα να γίνεται. 

Ναί είμαστε off topic. Συμφωνώ.

 

26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για να πάρεις την προσφορά με τα games πρέπει να αγοράσεις από "κανονικό" μαγαζί τύπου Πλαίσιο, οπότε ανεβαίνει η τιμή. Για ίδιο perf και ίδια τιμή ουσιαστικά, δεν αξίζει να ρισκάρεις με τους drivers της AMD. Αυτό λέω..

Οι drivers της AMD είναι μια χαρά! 

Τα περισσότερα προβλήματα αν όχι όλα αυτών που αναφέρουν οφείλονται σε λάθος συστήματα.. ( παλιές μητρικές, μικρά τροφοδοτικά, αδύναμους επεξεργαστές κτλ) καθώς και σε λάθος installation. Οι περισσότεροι δεν κάνουν clear installation. 

Αυτά γίνονται όταν σε ένα pc δεκαετίας φοράς την sapphire nitro plus.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Lfc είπε

Τα περισσότερα προβλήματα αν όχι όλα αυτών που αναφέρουν οφείλονται σε λάθος συστήματα.. ( παλιές μητρικές, μικρά τροφοδοτικά, αδύναμους επεξεργαστές κτλ) καθώς και σε λάθος installation. Οι περισσότεροι δεν κάνουν clear installation. 

Αυτά γίνονται όταν σε ένα pc δεκαετίας φοράς την sapphire nitro plus.... 

Κοίτα, τα black screens τα έχει στα known issues η ίδια η AMD οπότε κάτι υπάρχει έστω και σε σπάνιες περιπτώσεις. Γι' αυτό λέω ότι δεν αξίζει το ρίσκο (έστω και μικρό) για ίδιο perf μόνο και μόνο για να γλιτώσεις 15 ευρώ. Εντάξει για την 5700ΧΤ που είναι τρελό value να το πάρεις το ρίσκο. Και σε κάθε περίπτωση και στις NVIDIA υπάρχουν πολλοί χρήστες που βάζουν τις κάρτες χύμα πάνω χωρίς clean install, κτλ αλλά δεν έχει αναφερθεί κάτι τόσο σοβαρό όπως τα black screens και τα system lockups..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lfc είπε

Όχι φίλε μου συζητάμε 😊

Ναί είμαστε off topic. Συμφωνώ.

Οι drivers της AMD είναι μια χαρά! 

Τα περισσότερα προβλήματα αν όχι όλα αυτών που αναφέρουν οφείλονται σε λάθος συστήματα.. ( παλιές μητρικές, μικρά τροφοδοτικά, αδύναμους επεξεργαστές κτλ) καθώς και σε λάθος installation. Οι περισσότεροι δεν κάνουν clear installation. 

Αυτά γίνονται όταν σε ένα pc δεκαετίας φοράς την sapphire nitro plus.... 

Οι drivers μια χαρά δεν ηταν, έγιναν αφού μας έβγαλαν Την Παναγία. Μιλάω για την 5700xt. Με την 5700 αντίθετα δεν είχα το παραμικρό θέμα. Αυτό λέει ο Γιάννης υποθέτω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι και το tolerance και η όρεξη να το ψάξει που έχει ο καθένας σε πιθανά θέματα με τους drivers. Προσωπικά, που έχω 4-5 ώρες όλες και όλες τα ΣΚ να παίζω, θέλω όσο γίνεται μέγιστη σταθερότητα. Με την 2060 1+ χρόνο τώρα έχω ξεχάσει ότι έχω κάρτα μέσα στο κουτί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ αυτήν έχω, την Gaming Z, και σου λέω ζήτημα αν είναι 2 fps καλύτερη από τις απλές υλοποιήσεις. Εγώ απλά την πήρα έτσι για το χάζι και γιατί ήθελα να πάρω μία top υλοποίηση. Έτσι και αλλιώς τότε που την πήρα δεν έφτανα την Vega 64 ή την 2070 οικονομικά, οπότε τα 40 που έδωσα παραπάνω για την Z θα πήγαιναν σε μπύρες και σουβλάκια 😛 Οπότε είπα να πάρω μία καλή υλοποίηση..

Y.Γ. H καλύτερη υλοποίηση της 2060 όπως και όλων των NVIDIA είναι η Strix..

Δεν θα το πιστέψεις! Γράφω από  Android τηλέφωνο και δεν βλέπω τα signature... 

Τώρα το άνοιξα και είδα που το είπες.! 

Έχεις την MSI; Φοβερή κάρτα φίλε. Είπα για μένα η κορυφαία υλοποίηση της RTX 2060.. Τεράστια η διαφορά από όλες τις άλλες. Επειδή την έχεις νομίζεις ότι οι άλλες έχουν 2 fps διαφορά 😅

Αυτό ακριβώς λέω να κάνει ο φίλος μας και εγώ. Τεράστια διαφορά στην απόδοση για μικρό τίμημα. Από τα σουβλάκια να κόψεις 1 βδομάδα ανεβαίνεις κατηγορία. 

Σωστός! 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lfc είπε

Δεν θα το πιστέψεις! Γράφω από  Android τηλέφωνο και δεν βλέπω τα signature... 

Τώρα το άνοιξα και είδα που το είπες.! 

Έχεις την MSI; Φοβερή κάρτα φίλε. Είπα για μένα η κορυφαία υλοποίηση της RTX 2060.. Τεράστια η διαφορά από όλες τις άλλες. Επειδή την έχεις νομίζεις ότι οι άλλες έχουν 2 fps διαφορά 😅

Αυτό ακριβώς λέω να κάνει ο φίλος μας και εγώ. Τεράστια διαφορά στην απόδοση για μικρό τίμημα. Από τα σουβλάκια να κόψεις 1 βδομάδα ανεβαίνεις κατηγορία. 

Σωστός! 

Όχι, πράγματι δεν έχουν διαφορά. Συγκρίνω με videos στο YT που έχουν κάτι bare-bones palit και εγώ έχω 2-3 fps παραπάνω στην καλύτερη. Σίγουρα έχω καλύτερες Τ αλλά και πάλι μιλάμε για 4-5 βαθμούς, τίποτα δηλαδή..

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αυτό όμως δεν καθιστά καλύτερη αγορά στο ίδιο price range την 2060 η την 2060s

Εννοείς την 2060 σε σχέση με την 5600ΧΤ; Γιατί δεν είναι καλύτερη αγορά η 2060; Έχεις και bonus το RT :P να παίξεις 2-3 games με RT και DLSS 2.0 που είναι αρκετά καλό στο image quality..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη 😂

Τα 15 ευρώ παραπάνω που έχει η 2060 σε σχέση με την 5600ΧΤ είναι πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, radiohead είπε

Τα 370 για τον θεματοθετη

Τα 315*. Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πας σε τόσο ακριβή υλοποίηση παρά μόνο για την κ@υλ@. Και ναι για τον TS το ξεκαθαρίσαμε. Στα 240 παίρνεις την 1660 Super..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αυτό όμως δεν καθιστά καλύτερη αγορά στο ίδιο price range την 2060 η την 2060s

Εγώ παιδευόμουν για καιρό. Τα προβλήματα λυνόταν δια μαγείας όταν κατέληγα στην sapphire RX 5700 XT  nitro plus. Μόλις την βγάλανε στο μπακάλικο της Στουρνάρη 399 ευρώ έφυγα με πόδια. Θυμάμαι τους πήρα τηλέφωνο για διαθεσιμότητα και είπαν στην στέλνουμε με δωρεάν μεταφορικά. Με τίποτα. 

Έμοιαζε με πρώτο ραντεβού 🤑

Στο μπακάλικο κοιτάζοντας στο ράφι με της κάρτες όπως πήγαμε να βουτήξουμε την sapphire έπεσε το μάτι μου όλως τυχαίως σε μια φίλη της. Αυτό ήταν. Ορκίστηκα ότι μια μέρα θα την έκανα και αυτή δικιά μου 😋

Η τιμή της σε σχέση με την sapphire που ήταν σε προσφορά τριπλάσια... Τι σου είναι το μπακάλικο λέω μέσα μου . Υπερκοστολογημένη όπως όλα τα προιόντα του.... 

Μισό και την ανεβάζω φωτογραφία. 

Θα έρθει η στιγμή... Σκέφτηκα μέσα μου

1563853606000_IMG_1219939.jpg

 

Προσοχή είναι η super. Όχι η ti! 🤗🤑

Επεξ/σία από Lfc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lfc είπε

Αν πάει στην καλύτερη υλοποίηση της 2060 που για μένα είναι η MSI GeForce RTX 2060 6GB (Gaming Z 6G) θέλει 370 ευρώ  όσα περίπου για την nitro plus 5700XT...

Βεβαίως η MSI GeForce RTX 2060 6GB  νικάει την sapphire RX 5600 XT pulse κατά κράτος!

Βγάζει κάρτες γραφικών της προκοπής η msi; Γιατί οι μητρικές της δεν είναι καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...