Προς το περιεχόμενο

Reserved την ώρα που κάθεσαι


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

tl:dr Πήγαμε σε παραλιακή καφετέρια 5 άτομα χθες και την ώρα που καθόμασταν έρχεται ο προϊστάμενος (? όχι σερβιτόρος πάντως) και αφήνει ταμπελάκι 'reserved' και φεύγει. 

Λίγο context:

  • Αυτό συνέβη στην 1 ώρα και 10-20 λεπτά από όταν πήγαμε, φυσιολογικότατος χρόνος για μια παρέα να κάτσει για καφέ (θεωρώ)
  • Από την στιγμή που συνέβη αυτό δεν μπορούσαμε να νιώσουμε άνετα με αποτέλεσμα ενώ θέλαμε να το γυρίσουμε σε κρασί να πάμε σε άλλο μαγαζί.

Ένιωσα ουσιαστικά σαν να θέλει να μας διώξει μιας και δεν μπορώ να φανταστώ λόγο να μην αφήσει το ταμπελάκι όταν μαζευτεί το τραπέζι ή έστω να μας ρωτήσει αν θα έχουμε φύγει μέχρι την ώρα της κράτησης. Ο λόγος που κάνω το πόστ είναι να ακούσω απόψεις μήπως μου διαφεύγει κάτι γιατί εν μέρει δεν ήθελα να ρωτήσω ευθέως γιατί γενικότερα αποφεύγω τους διαπληκτισμούς αλλά δεν μου άρεσε καθόλου σαν γεγονός και θα το σκεφτώ διπλά για να ξαναπάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απαράδεκτο σαν κίνηση. Είτε το έχεις βάλει από πριν, είτε ενημερώνεις πριν κάτσει η παρέα. 

Από την άλλη το έβαλε απλώς και έφυγε χωρίς καμία εξήγηση αυτό το κάνει διπλά απαράδεκτο, εννοείται πως έπρεπε να τον ρωτήσεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσασταν 5 φίλες, θα σας το γύριζαν εκείνοι σε κρασί με κεράσματα για να μην φύγετε.

Προφανώς και ήθελαν να σας τζάσουν  και προφανώς μη ξαναπατήσετε. Ρίξε και μια κριτική σε google, Fb, TripAdvisor όποτε έχεις χρόνο και τέλος.

  • Like 13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως και δεν μπορεις να βγαλεις κανενα συμπερασμα, διοτι δεν εχεις κανενα δεδομενο.
Μονο λανθασμενες υποθεσεις μπορεις να κανεις.
Μπορει να ηθελε απλα να σας διωξει διοτι γλυκοκοιταζατε την γκομενα του,
Μπορει να ηθελε να μεινει αδειο το τραπεζι οταν σηκωθειτε εσεις, για να κατσουν τα ανηψια του,
Μπορει να ηθελε να δειξει σε "καποιον" οτι εχει ηδη αρκετα reserved τραπεζια και για αυτο δεν μπορει να του κανει κρατηση....
Μπορει να ηθελε να προλαβει τα "κορακια" οπου πριν αδειασει ενα τραπεζι,μπαστακωνονται απο πανω και ρωτανε...ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ? και το καβαντζωνουν :-) :-) :-) 
Μπορει να εχει περιορισμο στο ποσοστο των τραπεζιων που θα εχει ελευθερα και στο ποσα θα εχει reserved και αλλαζει ταμπελακια ωστε να "δειχνει" οτι τηρει το ποσοστο!
Χιλια...δυο...ΜΠΟΡΕΙ λοιπον!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαν πραγματι σας ενδιεφερε τοσο πολυ , επιτοπου θα ρωταγατε :-)
Βλεπεις φιλε μου ,οτι ο αλλος μπροστα σου...αφηνει ταμπελακι....ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ σου!!!!!σχεδον σε ακουμπαει.....ουτε να φωναξεις δεν χρειαζεται για να του μιλησεις!!!!!.εεε...η πιο φυσιολογικη εξελιξη ειναι να πειτε "συγνωμη...αυτο μας επηρεαζει εμας σε κατι? τι ειναι? για ποιον λογο εγινε?πρεπει να φυγουμε?μπορουμε να κατσουμε?" ΚΑΤΙ ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ !!!!!!!!!!
 Μπορει να σας ελεγε..."Οχι παιδια..μην ασχολειστε...ειναι καποιοι εσωτερικοι κανονισμοι..ειναι τυπικο θεμα...."
Αρα εν τελη αδιαφορησατε να μαθετε την αληθεια.
Το οτι φυγατε λοιπον και πηγατε σε αλλο μαγαζι ειναι ΑΣΧΕΤΟ με το αδιαφορο-ταμπελακι για το οποιο εσεις ειχατε ηδη αδιαφορησει 😉
Ο μαγαζατορας μπορει να ειχε ολη την καλη διαθεση να σας εξηγησει....μαλλον εσεις δεν την ειχατε εξαρχης....και ψαχνατε αφορμη...
Ειναι απαραδεκτο να κρινεις και μαλιστα να κατακρινεις καποιον, χωρις να του δωσεις καν την ευκαιρια να "απολογηθει".
 

 

  • Like 21
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gorilas13 είπε

Αν ήσασταν 5 φίλες, θα σας το γύριζαν εκείνοι σε κρασί με κεράσματα για να μην φύγετε.

Προφανώς και ήθελαν να σας τζάσουν  και προφανώς μη ξαναπατήσετε. Ρίξε και μια κριτική σε google, Fb, TripAdvisor όποτε έχεις χρόνο και τέλος.

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά ήμασταν mix 3 και 2

 

2 λεπτά πριν, yanpas είπε

προφανως και δεν μπορεις να βγαλεις κανενα συμπερασμα, διοτι δεν εχεις κανενα δεδομενο.
Μονο λανθασμενες υποθεσεις μπορεις να κανεις.
Μπορει να ηθελε απλα να σας διωξει διοτι γλυκοκοιταζατε την γκομενα του,
Μπορει να ηθελε να μεινει αδειο το τραπεζι οταν σηκωθειτε εσεις, για να κατσουν τα ανηψια του,
Μπορει να ηθελε να δειξει σε "καποιον" οτι εχει ηδη αρκετα reserved τραπεζια και για αυτο δεν μπορει να του κανει κρατηση....
Μπορει να ηθελε να προλαβει τα "κορακια" οπου πριν αδειασει ενα τραπεζι,μπαστακωνονται απο πανω και ρωτανε...ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ? και το καβαντζωνουν :-) :-) :-) 
Μπορει να εχει περιορισμο στο ποσοστο των τραπεζιων που θα εχει ελευθερα και στο ποσα θα εχει reserved και αλλαζει ταμπελακια ωστε να "δειχνει" οτι τηρει το ποσοστο!
Χιλια...δυο...ΜΠΟΡΕΙ λοιπον!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαν πραγματι σας ενδιεφερε τοσο πολυ , επιτοπου θα ρωταγατε :-)
Βλεπεις φιλε μου ,οτι ο αλλος μπροστα σου...αφηνει ταμπελακι....ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ σου!!!!!σχεδον σε ακουμπαει.....ουτε να φωναξεις δεν χρειαζεται για να του μιλησεις!!!!!.εεε...η πιο φυσιολογικη εξελιξη ειναι να πειτε "συγνωμη...αυτο μας επηρεαζει εμας σε κατι? τι ειναι? για ποιον λογο εγινε?πρεπει να φυγουμε?μπορουμε να κατσουμε?" ΚΑΤΙ ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ !!!!!!!!!!
 Μπορει να σας ελεγε..."Οχι παιδια..μην ασχολειστε...ειναι καποιοι εσωτερικοι κανονισμοι..ειναι τυπικο θεμα...."
Αρα εν τελη αδιαφορησατε να μαθετε την αληθεια.
Το οτι φυγατε λοιπον και πηγατε σε αλλο μαγαζι ειναι ΑΣΧΕΤΟ με το αδιαφορο-ταμπελακι για το οποιο εσεις ειχατε ηδη αδιαφορησει 😉
Ο μαγαζατορας μπορει να ειχε ολη την καλη διαθεση να σας εξηγησει....μαλλον εσεις δεν την ειχατε εξαρχης....και ψαχνατε αφορμη...
Ειναι απαραδεκτο να κρινεις και μαλιστα να κατακρινεις καποιον, χωρις να του δωσεις καν την ευκαιρια να "απολογηθει".
 

Ευχαριστώ για την απάντηση και κάποιες από τις υποθέσεις σου είναι και ο λόγος που έκανα το ποστ. 

Επίσης αν δεις στο αρχικό ποστ δεν κατέκρινα την συμπεριφορά απλά είπα τι έγινε και πως το εξέλαβα. Επιπλέον δεν έχω κάνει κάποια κριτική online.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά ήμασταν mix 3 και 2

Ευχαριστώ για την απάντηση και κάποιες από τις υποθέσεις σου είναι και ο λόγος που έκανα το ποστ. 

Επίσης αν δεις στο αρχικό ποστ δεν κατέκρινα την συμπεριφορά απλά είπα τι έγινε και πως το εξέλαβα. Επιπλέον δεν έχω κάνει κάποια κριτική online.

Ναί, μη ξεχάσεις να ξαναπάς και να τους αφήσεις λεφτά γιατί ίσως παρεξήγεισες. Εμένα αν μου το έκανε αυτό και είχα και γυναίκες στην παρέα, θα του παράγγελνα μπουκάλακι και θα του έλεγα παιδί πιάσε παγάκια κάθε 10λεπτο και ας μην ήταν σερβιτόρος. Ωραίες οι ευγένειες κτλ αλλά όλα με μέτρο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι είχε όλες τις καλές προθέσεις ο υπεύθυνος, και να συμφωνήσω ότι κακώς δεν τον ρώτησαν εκείνη την ώρα τι κάνει.

Όμως σε κάθε περίπτωση αφού πήγε να το κάνει έπρεπε να ζητήσει συγγνώμη και να τους εξηγήσει γιατί το κάνει και όχι να περιμένει να τον ρωτήσουν. 

 

  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Ναί, μη ξεχάσεις να ξαναπάς και να τους αφήσεις λεφτά γιατί ίσως παρεξήγεισες. Εμένα αν μου το έκανε αυτό και είχα και γυναίκες στην παρέα, θα του παράγγελνα μπουκάλακι και θα του έλεγα παιδί πιάσε παγάκια κάθε 10λεπτο και ας μην ήταν σερβιτόρος. Ωραίες οι ευγένειες κτλ αλλά όλα με μέτρο.

Θα σκεφτώ διπλά πριν ξαναπάω όπως επίσης να το προτείνω (παρεμπιπτόντως 2 άτομα δεν είχαν ξαναπάει και πήγαμε με δικιά μου παρότρυνση) σε γνωστούς μου. Δεν νομίζω ότι ήταν ο ιδιοκτήτης ο συγκεριμένος.

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

Να υποθέσω ότι είχε όλες τις καλές προθέσεις ο υπεύθυνος, και να συμφωνήσω ότι κακώς δεν τον ρώτησαν εκείνη την ώρα τι κάνει.

Όμως σε κάθε περίπτωση αφού πήγε να το κάνει έπρεπε να ζητήσει συγγνώμη και να τους εξηγήσει γιατί το κάνει και όχι να περιμένει να τον ρωτήσουν. 

Έπρεπε όντως να ρωτήσω όπως και συνειδητοποίησα όταν το ξανασκέφτηκα και για αυτό δίνω το benefit of the doubt και έκανα το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ήρθε άφησε το ταμπελακι και έφυγε , σωστά ; 

Πως και δες έκλασε και στην μούρη ; 

Παράτησε το ταμπελακι και φταις εσυ που δεν ρώτησες ; 

Δε πατε καλα μάγκες μου .

Εγω θα ρωτούσα (μιας και μαντεύω την αντίδραση μου ) αφού γυρνούσε να φύγει , δηλαδή ειχε αμωλησει την κλανια , και φυσικά δε θα ήμουν ευγενικός.

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 11/6/2020 στις 5:47 ΜΜ, yanpas είπε

προφανως και δεν μπορεις να βγαλεις κανενα συμπερασμα, διοτι δεν εχεις κανενα δεδομενο.
Μονο λανθασμενες υποθεσεις μπορεις να κανεις.
Μπορει να ηθελε απλα να σας διωξει διοτι γλυκοκοιταζατε την γκομενα του,
Μπορει να ηθελε να μεινει αδειο το τραπεζι οταν σηκωθειτε εσεις, για να κατσουν τα ανηψια του,
Μπορει να ηθελε να δειξει σε "καποιον" οτι εχει ηδη αρκετα reserved τραπεζια και για αυτο δεν μπορει να του κανει κρατηση....
Μπορει να ηθελε να προλαβει τα "κορακια" οπου πριν αδειασει ενα τραπεζι,μπαστακωνονται απο πανω και ρωτανε...ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ? και το καβαντζωνουν :-) :-) :-) 
Μπορει να εχει περιορισμο στο ποσοστο των τραπεζιων που θα εχει ελευθερα και στο ποσα θα εχει reserved και αλλαζει ταμπελακια ωστε να "δειχνει" οτι τηρει το ποσοστο!
Χιλια...δυο...ΜΠΟΡΕΙ λοιπον!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαν πραγματι σας ενδιεφερε τοσο πολυ , επιτοπου θα ρωταγατε :-)
Βλεπεις φιλε μου ,οτι ο αλλος μπροστα σου...αφηνει ταμπελακι....ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ σου!!!!!σχεδον σε ακουμπαει.....ουτε να φωναξεις δεν χρειαζεται για να του μιλησεις!!!!!.εεε...η πιο φυσιολογικη εξελιξη ειναι να πειτε "συγνωμη...αυτο μας επηρεαζει εμας σε κατι? τι ειναι? για ποιον λογο εγινε?πρεπει να φυγουμε?μπορουμε να κατσουμε?" ΚΑΤΙ ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ !!!!!!!!!!
 Μπορει να σας ελεγε..."Οχι παιδια..μην ασχολειστε...ειναι καποιοι εσωτερικοι κανονισμοι..ειναι τυπικο θεμα...."
Αρα εν τελη αδιαφορησατε να μαθετε την αληθεια.
Το οτι φυγατε λοιπον και πηγατε σε αλλο μαγαζι ειναι ΑΣΧΕΤΟ με το αδιαφορο-ταμπελακι για το οποιο εσεις ειχατε ηδη αδιαφορησει 😉
Ο μαγαζατορας μπορει να ειχε ολη την καλη διαθεση να σας εξηγησει....μαλλον εσεις δεν την ειχατε εξαρχης....και ψαχνατε αφορμη...
Ειναι απαραδεκτο να κρινεις και μαλιστα να κατακρινεις καποιον, χωρις να του δωσεις καν την ευκαιρια να "απολογηθει".
 

 

Αυτος που επρεπε να δωσει εξηγησεις ειναι ο υπαλληλος/υπευθυνος, απ τη στιγμη που δεν ενδιαφερεται αυτος να εξηγησει γιατι κανει μια τοσο αγενης κινηση ο ΤΣ εχει καθε δικαιωμα να τον μαυρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό και αυτοι να θέλουν να μεγιστοποιησουν το ημερήσιο κέρδος τους. Άλλο να κάθονται οι παρέες 3+ ώρες σε ένα τραπέζι και άλλο 1-1,5 ώρα. Στην Ιταλία κάθονται το πολύ 15 λεπτά και μετά δρόμο. Γενικά το παραξηλωνουμε και εμεις ωρες - ωρες. 

 

Το μαγαζί ήταν γεμάτο; Τι ώρα πήγατε; Και πες μας και το ονομα του να ξέρουμε. 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Luxx είπε

Λογικό και αυτοι να θέλουν να μεγιστοποιησουν το ημερήσιο κέρδος τους. Άλλο να κάθονται οι παρέες 3+ ώρες σε ένα τραπέζι και άλλο 1-1,5 ώρα. Στην Ιταλία κάθονται το πολύ 15 λεπτά και μετά δρόμο. Γενικά το παραξηλωνουμε και εμεις ωρες - ωρες. 

Το μαγαζί ήταν γεμάτο; Τι ώρα πήγατε; Και πες μας και το ονομα του να ξέρουμε. 

μπορεί να κάνω και λάθος καθότι δεν έχω πάει, αλλά απο ότι μου έχουν πεί στην Ιταλία δεν έχει 3,5€ ο espresso, ακριβώς για αυτό τον λόγο...

σε κάθε περίπτωση απαράδεκτο σαν κίνηση, αλλά εικάζω ότι ήθελε να προλάβει απλά το να μήν κάτσουν άλλοι όταν φύγει η παρέα..

Επεξ/σία από rubadub
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rubadub είπε

μπορεί να κάνω και λάθος καθότι δεν έχω πάει, αλλά απο ότι μου έχουν πεί στην Ιταλία δεν έχει 3,5€ ο espresso, ακριβώς για αυτό τον λόγο...

σε κάθε περίπτωση απαράδεκτο σαν κίνηση, αλλά εικάζω ότι ήθελε να προλάβει απλά το να μήν κάτσουν άλλοι όταν φύγει η παρέα..

Το θέμα είναι ότι δεν θα μάθουμε ποτέ.  Αν και πιστεύω ότι για να μην είπε κάτι στην παρέα, δεν θα απαιτούσε και να σηκωθούν. 

Επεξ/σία από Luxx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Λογικό και αυτοι να θέλουν να μεγιστοποιησουν το ημερήσιο κέρδος τους. Άλλο να κάθονται οι παρέες 3+ ώρες σε ένα τραπέζι και άλλο 1-1,5 ώρα. Στην Ιταλία κάθονται το πολύ 15 λεπτά και μετά δρόμο. Γενικά το παραξηλωνουμε και εμεις ωρες - ωρες. 

Το μαγαζί ήταν γεμάτο; Τι ώρα πήγατε; Και πες μας και το ονομα του να ξέρουμε. 

Το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο ακόμα και όταν φύγαμε αλλά εμφανώς πιο πολύς κόσμος από όταν πήγαμε. Πήγαμε 7:00-05 και αυτό έγινε 8:15-20 οπότε όχι πολύ ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Απαράδεκτο σαν κίνηση. Είτε το έχεις βάλει από πριν,

Τι εννοεις με αυτο? Απο ποτε θεωρειται απαραδεκτο να πας σε ενα μαγαζι και να βρεις τραπεζια που ειναι κρατημενα? Στην τελικη να επαιρνες τηλ να κρατουσες και εσυ ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...