Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πέτρα στα δόντια 20 μέρες μετα απο καθαρισμό


disturb3d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα,

έκανα καθαρισμό πριν περίπου 20 μέρες και ήδη έχει αρχίσει και μαζεύεται πέτρα(πλάκα;) στα δόντια μου κάτι που μου φαίνεται πολύ περίεργο ρε παιδιά γιατί πλένω καθημερινά τα δόντια μου και νήμα βάζω και στοματικό διάλυμα. Το έχω πει και στην οδοντίατρό μου και μου είπε πως απλά είναι πιο εύκολο στο δικό μου στόμα λόγω του σάλιου μου (?). Το πρόβλημα ειναι ότι δεν γίνεται να κάνω καθαρισμό κάθε 2 μήνες αρχικά λόγω κόστους αλλά και ταλαιπωρίας. Η οδοντίατρος κάνει πολύ καλή δουλειά άρα δεν φταίει αυτή καθώς μετά τον καθαρισμό τα δόντια μου είναι πεντακάθαρα. Έχετε κανένα τιπ, έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

EDIT: Σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή που έχω δει στο αμαζον που πετάει νερό στα δόντια αντί για νήμα waterpik λέγεται νομίζω, ξέρει κανείς αν κάνει δουλειά ή πεταμένα λεφτα;

Επεξ/σία από disturb3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα από την οδοντίατρο να σου δείξει πως πρέπει να βουρτσίζεις τα δόντια. Ενδεχομένως να σου δώσει και καμιά καλή βούρτσα, από αυτές που έχουν για δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, disturb3d είπε

EDIT: Σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή που έχω δει στο αμαζον που πετάει νερό στα δόντια αντί για νήμα, ξέρει κανείς αν κάνει δουλειά ή πεταμένα λεφτα;

Waterpik λεγεται και κανει παρα πολυ καλη δουλεια! Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, σε συνδιασμό με ηλεκτρική οδοντόβουρτσα πετυχαίνεις το μεγιστο αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από lary7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lary7 είπε

Waterpik λεγεται και κανει παρα πολυ καλη δουλεια! Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Σωστά το έκανα edit όταν το θυμήθηκα. Είναι μεγάλο το κόστος για αυτό το σκέφτομαι. Το χρησιμοποιείς και είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, disturb3d είπε

Σωστά το έκανα edit όταν το θυμήθηκα. Είναι μεγάλο το κόστος για αυτό το σκέφτομαι. Το χρησιμοποιείς και είναι καλό;

Το έχω 4 χρόνια και δεν το αλλάζω με τίποτα. Δεν το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, 3-4 φορές την εβδομάδα και αντικατέστησε το νήμα που ποτέ δεν το χώνεψα, δεν αφαιρεί την πέτρα αλλά καθυστερεί την ανάπτυξή της. Αν και πήγαινα για 4 σφραγίσματα ανάμεσα στα πίσω δόντια, το εργαλείο σταθεροποίησε την τερηδόνα οπότε το τρενάρω όσο μπορώ (έβγαλε ακτίνες στον καθαρισμό ο γιατρός και είδε οτι δεν εισχώρησε μέσα στο δόντι).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το waterpik ειναι καλο αλλά ειναι συμπληρωματικο. 

Εγω μιας και δεν εχω το χαμόγελο της Κρεστ, κανω waterpik κυρίως γιατί είναι ευκολο να διώξεις τα χοντρά, μετα βουρτσακια και νήμα. Παλι θελω καθαρισμό στο 3μηνο αλλα δεν παω σε τέτοιο χάλι που πήγαινα παλιά. 

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία συμβουλή.Όχι τρελλό βούρτσισμα με σκληρές οδοντόβουρτσες συνεχώς νήματα και άλλες πατέντες ή καθάρισμα στον οδοντίατρο κάθε 2-3 μήνες.

Μπορεί να αποκαλύψετε τη ρίζα στο ούλα και να έχετε πρόβλημα πάλι.Αυτό έπαθε ο γιος μου που έχει τρέλλα με τα δόντια και τα καθαρίζει όλη μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Επίσης, τα οφέλη των στοματικών διάλυμάτων, είναι αμφισβητούμενα μιας και διαταράσουν τη μικροβιακή ισορροπία του στόματος.
Ειδικά τα αλκοολούχα!

https://www.vita.gr/2010/02/02/ygeia/stomatika-dialymata-einai-mia-athwa-ekrhksh-drosias/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Και μία συμβουλή.Όχι τρελλό βούρτσισμα με σκληρές οδοντόβουρτσες συνεχώς νήματα και άλλες πατέντες ή καθάρισμα στον οδοντίατρο κάθε 2-3 μήνες.

Μπορεί να αποκαλύψετε τη ρίζα στο ούλα και να έχετε πρόβλημα πάλι.Αυτό έπαθε ο γιος μου που έχει τρέλλα με τα δόντια και τα καθαρίζει όλη μέρα.

Συμφωνώ απόλυτα, το βουρτισμα γενικα πρεπει να ειναι ισα ισα ακουμπάω τα δοντια, δεν βαζεις πίεση, θα πρεπει να το εχει πει και ο οδοντίατρος στο ts. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρισμός κάθε 6 μήνες είναι υπερβολή για εμένα συν ότι προκαλεί και μια φθορά στα δόντια.

Πέτρα μπορεί να πιάνουν αν είναι ελάχιστα στραβά και όχι ολόισια. Μπορείς να δοκιμάσεις διαφορετική οδοντόκρεμα και μέτρια οδοντόβουρτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βούρτσισμα με σωστό τρόπο (45° κλίση, από τα ούλα προς τα κάτω 10 φορές στα 2-3 δόντια που πιάνει η οδοντόβουρτσα), καλή οδοντόβουρτσα (πχ Curaprox 1560), σωστή χρήση του νήματος, μεσοδόντιο βουρτσάκι (πχ GUM soft picks) και Waterpik στη σωστή σκάλα και με το σωστό ακροφύσιο.

Κάθε 6 μήνες που πάω στον οδοντίατρο για καθαρισμό ουσιαστικά με διώχνει γιατί δεν έχει και τίποτα να κάνει πέρα από τον έλεγχο.

YMMV

Επεξ/σία από gntgrx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gntgrx είπε

Βούρτσισμα με σωστό τρόπο (45° κλίση, από τα ούλα προς τα κάτω 10 φορές στα 2-3 δόντια που πιάνει η οδοντόβουρτσα), καλή οδοντόβουρτσα (πχ Curaprox 1560), σωστή χρήση του νήματος, μεσοδόντιο βουρτσάκι (πχ GUM soft picks) και Waterpik στη σωστή σκάλα και με το σωστό ακροφύσιο.

Κάθε 6 μήνες που πάω στον οδοντίατρο για καθαρισμό ουσιαστικά με διώχνει γιατί δεν έχει και τίποτα να κάνει πέρα από τον έλεγχο.

Αυτες τις Curaprox τις ακουω συνεχειαααααααα!!! Ειχα παρει μια πριν κανενα χρονο (ultra soft ή soft) δεν ειμαι σιγουρος... και δεν με τρελανε... ηταν meh... μπορει να πηρα και λαθος σκληροτητα γιατι δεν ξερω τι τυπο θελουν τα δοντια μου που δεν εχουν κατι ιδιαιτερο... Χρησιμοποιω 3-4 χρονια τωρα την Aquafresh Intense Clean ! Αυτα τα μικρα δοντια επιπλεον που εχει στις ακρες των τριχων... ειναι τελειααααα!!! ετσι τα νοιωθω τουλαχιστον χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τις ηλεκτρικες oral b, σταματα για ένα διαστημα το στοματικο διάλυμα να δεις μηπως κανει αυτο καποια αντιδραση με τα δοντια.

Εμενα το στοματικο διαλυμα μου χρωματιζε τα δοντια και επιαναν ευκολα επιφανειακη πετρα που βοηθουσε στην συσσώρευση της πλακας αργοτερα.

Οδοντικο νήμα και θα εισαι οκ.

Επισης αλλαξε οδοντοκρεμες τυπου colgate,aim.

Οδοντοβουρτες μετριας σκληροτητας παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα που εχω το ιδιο προβλημα αλλα εχω φορεσει σιδερακια και τα δοντια μου ειναι κολλητα και συνεπως δεν μπορω να βαλω νημα γιατι ποναει υπερβολικα και διαλυμα κανει κακο παρα καλο, ποια αλλη επιλογη υπαρχει περαν του waterpik που δεν μου αρεσει σαν λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...