Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους, αυτό είναι το PlayStation 5!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Γιατι το PS4 ειχε launch price 250 ευρω και δεν το ηξερα? Πως μου συγκρινεις current price μιας κονσολας 7ετιας με μια που βγαινει σημερα? Το επιχειρημα σου στερειται λογικης.

Επισης αυτο περι χρονδρικης και λιανικης το σκεφτηκες καλα? Γιατι εαν το σκεφτηκες, τοτε προσθεσε τα εκατομυρια expenses RnD που εχει μια γενια μεχρι να δημιουργηθει, το marketing, τα logistics κλπ. Για να μην αναφερω καν το ενδιαμεσο περιθωριο κερδους της εφοδιαστικης αλυσιδας, τους φορους κλπ.

Σταματηστε να χρησιμοποιειται αυτα τα επιχειρηματα εν ετη 2020, δεν στεκουν.

H ιδια η Sony ειναι προετοιμασμενη να δινει την κονσολα με χασουρα (και να βγαζεις απο τα games και τα subscriptions) μεχρι να περασει καποιος καιρος και να πεσει το κοστος κατασκευης της. Δεν θα ειναι ουτε καν η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο.

Αντιθετα η Microsoft μας προετοιμασε οτι δεν προκειται να αναλαβει την χασουρα και για αυτο μαλλον θα ξεκιναει απο τα 750 ευρω.

σου δίνω τεράστιο πλεονέκτημα που σου μιλάω για σήμερα που ένα αντίστοιχο με το ps4 pc το φτιάχνεις σε τιμή χώμα

 

το 2013 το ανάλογο pc hw ήταν πολύ πιο ακριβό 

 

κατά τα άλλα επειδή συμφωνούμε ότι η σονυ και η κάθε σονυ είναι έτοιμη να πουλήσει με χασούρα, μη μου λες για 700αρια γιατί εκεί έχει και κέρδος

 

όσο για την ms ας δώσει ακριβά, θα σκάψει τον τάφο της , δεν έχει κανένα πλεονέκτημα επί της ουσίας για να το παίξει και premium από πάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Crus είπε

Γιατι το PS4 ειχε launch price 250 ευρω και δεν το ηξερα? Πως μου συγκρινεις current price μιας κονσολας 7ετιας με μια που βγαινει σημερα? Το επιχειρημα σου στερειται λογικης.

Επισης αυτο περι χρονδρικης και λιανικης το σκεφτηκες καλα? Γιατι εαν το σκεφτηκες, τοτε προσθεσε τα εκατομυρια expenses RnD που εχει μια γενια μεχρι να δημιουργηθει, το marketing, τα logistics κλπ. Για να μην αναφερω καν το ενδιαμεσο περιθωριο κερδους της εφοδιαστικης αλυσιδας, τους φορους κλπ.

Η Sony (οπως και η microsoft) εχει φτιαξει σε συνεργασια με την AMD custom SoC λυση με custom GPU & CPU, ενω η ιδια εχει ενσωματωσει custom controllers για επικοινωνια με το SoC που δεν υπαρχουν καν στα PC. Και εσυ πετας ενα "εεεε ενας nvme λιανικη εχει 120 ευρω, ποσο θα εχει χονδρικη" λες και αναφερεσαι στον μπακαλη που αγοραζει απο τον παραγωγο αντι απο τον προμηθευτη.

Σταματηστε να χρησιμοποιειται αυτα τα επιχειρηματα εν ετη 2020, δεν στεκουν.

H ιδια η Sony ειναι προετοιμασμενη να δινει την κονσολα με χασουρα (και να βγαζεις απο τα games και τα subscriptions) μεχρι να περασει καποιος καιρος και να πεσει το κοστος κατασκευης της. Δεν θα ειναι ουτε καν η πρωτη φορα που συμβαινει αυτο.

Αντιθετα η Microsoft μας προετοιμασε οτι δεν προκειται να αναλαβει την χασουρα και για αυτο μαλλον θα ξεκιναει απο τα 750 ευρω.

750€ ;
Γιατι δεν το στρογγυλοποιείς στα 1000€ ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, myst77 είπε


ωπα!
οι NVME που λες είδες τι ταχυτητες έχουν; Συγκρινονται με τα specs που δίνει η Sony για τον δικό της;
Η RAM που λες 70-80 ειναι DDR4, το PS5 θα έχει ΟΧΙ DDR4, ΟΥΤΕ DDR5 αλλά DDR-6! Άραγε πόσο θα κάνουν τα 16GB όταν κυκλοφορήσουν λιανικη; 😉

το δέχομαι αυτό που λες, αλλά το θέμα είναι πόσοι ενδιάμεσοι υπάρχουν που λέει και ο φίλος από πάνω και κατά πόσο η σονυ θέλει να βγάλει και κέρδος από αυτό (αν θέλει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

120 λιανική κάνει το 1ΤΒ nmve και 70-80 λιανική 

δηλαδή πόσο να πούμε ότι κοστίζουν στη sony αυτά, να τα βάλω ένα 50αρικο, να τα βάλω 80αρικο για το rnd? 

Όπως ισχύει σε όλες τις συσκευές, η τιμή δεν εξαρτάται μόνο από τις τιμές των εξαρτημάτων. Αρκεί να ρίξεις μια ματιά σε επώνυμα PC με ανάλογα specs. Ενδεικτικά στη φώτο που δεν έχει custom CPU και η μνήμη δεν είναι GDDR6 που κοστίζουν περί τα 120$ - 130$ τα 16GB στη χονδρική.IMG_20200612_023320.jpg.e3a860d7991394787501dd6b820b34a7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dreaming123 είπε

750€ ;
Γιατι δεν το στρογγυλοποιείς στα 1000€ ;
 

ενταξει ελπιζω να μην το ξεφτιλισουν τοσο...

ξαναλεω αν βγει κανα digital version με 5 κατοσταρικα να μην το πειτε ουτε του παπα...

η Microsoft ουτε καν, θα το παιξει κυρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

σου δίνω τεράστιο πλεονέκτημα που σου μιλάω για σήμερα που ένα αντίστοιχο με το ps4 pc το φτιάχνεις σε τιμή χώμα

το 2013 το ανάλογο pc hw ήταν πολύ πιο ακριβό 

κατά τα άλλα επειδή συμφωνούμε ότι η σονυ και η κάθε σονυ είναι έτοιμη να πουλήσει με χασούρα, μη μου λες για 700αρια γιατί εκεί έχει και κέρδος

όσο για την ms ας δώσει ακριβά, θα σκάψει τον τάφο της , δεν έχει κανένα πλεονέκτημα επί της ουσίας για να το παίξει και premium από πάνω 

Nαι αλλα μην μου δικαιολογεις την ελπιδα σου να μην κανει 700 ευρω με επιχειρηματα περι χονδρικης - λιανικης...

Το hardware των consoles αυτη την στιγμη παιζει να ειναι το καλυτερο ever σε launch συγκριση με ενα pc την εποχη του launch, οποτε πραγματικα δεν ειναι παλαβες οι τιμες στα 600 και 700 ευρω.

Μιλαμε για leaps τεχνολογικα και πρεπει να δωσω και στους 2 (sony & microsoft) respect για αυτο. Βασικα το respect η AMD το παιρνει αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Τεσπα εγω pc user ειμαι και αν ακουμπησω για console θα το κανω μετα τα 1-2 χρονια, οποτε δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα το launch price, απλα εγινα triggered απο καποια σχολια για 400 ευρω που θεωρουν λογικα.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Όπως ισχύει σε όλες τις συσκευές, η τιμή δεν εξαρτάται μόνο από τις τιμές των εξαρτημάτων. Αρκεί να ρίξεις μια ματιά σε επώνυμα PC με ανάλογα specs. Ενδεικτικά στη φώτο που δεν έχει custom CPU και η μνήμη δεν είναι GDDR6 που κοστίζουν περί τα 120$ - 130$ τα 16GB στη χονδρική.IMG_20200612_023320.jpg.e3a860d7991394787501dd6b820b34a7.jpg

κοίτα πραγματικά στοιχεία δεν έχουμε , το μόνο που έχω εγώ προσωπικά είναι ιστορικά δεδομένα για το πόσο έκαναν τα ανάλογα pc όταν βγήκαν οι κονσόλες. και έκαναν πολλές φορές επάνω με την προηγούμενη γενιά να υπάρχει η χαμηλότερη ίσως διαφορά που και πάλι ήταν πολύ σημαντική (ήθελες δηλαδή πύργο του χιλιαρίκου για να είσαι καλύτερος από ps4 των 400 ) 

 

όσο για τα επώνυμα pc πολλά από αυτά σε αρκετές περιπτώσεις έχουν ένα μικρό σχετικά premium σε σχέση με το να τα έφτιαχνες εσύ , το οποίο αξίζει πολλές φορές τον κόπο (και για εγγύηση και επειδή δεν έμπλεξες)

όσο για τα custom parts, αυτά δεν βρίσκω το λόγο να ανεβάζουν την τιμή, ίσα ίσα δεν μπορούμε να πούμε ότι μειώνουν το κόστος; ίσως όχι το αρχικό κόστος επειδή υπάρχει και το κόστος ανάπτυξης της κονσόλας (που μέσα σε αυτό θα είναι και τα custom parts), αλλά από τη στιγμή που έχεις κάτι συγκεκριμένο να στο παράγουν κάποια συγκεκριμένα εργοστάσια σε γιγάντιες ποσότητες με συγκεκριμένη και σταθερή ροή δεν είναι λόγικό το κόστος να είναι μειωμένο; 

ο ssd που θα φτιαχτεί για το ps4 και η gpu που θα φτιαχτεί για το ps4 θα φτιαχτεί τόσες πολλές φορές που κανένα part pc δεν πρόκειται να το φτάσει. 

 

επίσης ο ssd για παράδειχμα θα είναι κολλημένος στη μητρική , αυτόματα αυτό δεν τον κάνει πιο φθηνό από έναν ssd σε pc ο οποίος θα πρέπει να διαθέτει μέχρι και συσκευασία ή να μεταφερθεί σε ένα κατάστημα; 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, SSDFan είπε

Είδαμε σήμερα το power of the SSD....

 

Goal Post Moving GIF - GoalPost Moving GIFs

 

 

 

Βασικά το είδαμε στο Rachet & Clank.

Είδες πόσο γρήγορα άλλαζε από κόσμο σε κόσμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Crus είπε

Nαι αλλα μην μου δικαιολογεις την ελπιδα σου να μην κανει 700 ευρω με επιχειρηματα περι χονδρικης - λιανικης...

Το hardware των consoles αυτη την στιγμη παιζει να ειναι το καλυτερο ever σε launch συγκριση με ενα pc την εποχη του launch, οποτε πραγματικα δεν ειναι παλαβες οι τιμες στα 600 και 700 ευρω.

Μιλαμε για leaps τεχνολογικα και πρεπει να δωσω και στους 2 (sony & microsoft) respect για αυτο. Βασικα το respect η AMD το παιρνει αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Τεσπα εγω pc user ειμαι και αν ακουμπησω για console θα το κανω μετα τα 1-2 χρονια, οποτε δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα το launch price, απλα εγινα triggered απο καποια σχολια για 400 ευρω που θεωρουν λογικα.

απλά το προηγούμενο άλμα ήταν πιο μικρό από άλλα, άλματα έχουν γίνει ίσως και πιο μεγάλα αναλογικά 

όσο για το αν είσαι pc user δε λέει κάτι, κι εγώ είμαι και λοιπόν; 

αν το δεις λοιπόν σαν pc user και 700 να κάνει είναι πιο συμφέρον από ένα pc των 700 ευρώ 

3 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

400 κοντά κάνει το ps4 pro.

Οπότε... No...

ναι είναι πολύ χαμηλό το 400, ίσως έπρεπε να πω γύρω στα 450 η έκδοση χωρίς bluray αν και ρεαλιστικά ποντάρω στο 500αρι κι εγώ

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

400 κοντά κάνει το ps4 pro.

Οπότε... No...

Όχι για πολύ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dali13gr said:

Όπως ισχύει σε όλες τις συσκευές, η τιμή δεν εξαρτάται μόνο από τις τιμές των εξαρτημάτων. Αρκεί να ρίξεις μια ματιά σε επώνυμα PC με ανάλογα specs. Ενδεικτικά στη φώτο που δεν έχει custom CPU και η μνήμη δεν είναι GDDR6 που κοστίζουν περί τα 120$ - 130$ τα 16GB στη χονδρική.IMG_20200612_023320.jpg.e3a860d7991394787501dd6b820b34a7.jpg

Πρεπει να εισαι ηλίθιος για να πάρεις pre build. Υπάρχουν καταστήματά που τους λες (η που θα σου πουμε) τα κομμάτια και στον φτιάχνουν τσάμπα (Νεα συστήματά στο φορουμ εχουμε πολυ καλο κομουνιτι gia). Η 5700χτ εχει 8gb gddr6.

To καλοκαίρι βγαίνουν ssd με ταχύτητές σαν του ps5. Αν και διάφορα δεν θα δεις παρα μονο στους first party τίτλους.

Το ps5 ειναι σαν ενα πισι των 1000 ευρο μαξ. Πολυ καλο value αλλα μην λεμε και μαλακιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Πρεπει να εισαι ηλίθιος για να πάρεις pre build. Υπάρχουν καταστήματά που τους λες (η που θα σου πουμε) τα κομμάτια και στον φτιάχνουν τσάμπα (Νεα συστήματά στο φορουμ εχουμε πολυ καλο κομουνιτι gia). Η 5700χτ εχει 8gb gddr6.

To καλοκαίρι βγαίνουν ssd με ταχύτητές σαν του ps5. Αν και διάφορα δεν θα δεις παρα μονο στους first party τίτλους.

Το ps5 ειναι σαν ενα πισι των 1000 ευρο μαξ. Πολυ καλο value αλλα μην λεμε και μαλακιες.

Μέχρι να το πιάσουν στα χερια τους οι "μάγοι" σαν την Evolution Studios (rip) και την Naughty Dog.

 

Δεν ξερω ποιο PC των χρημάτων του PS4 έβγαζε γραφικά Driveclub και U4 το 2014 και 2016 αντιστοίχως. 

 

Οι κονσόλες έχουν το ατού της ΒΕΛΤΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ.

Πότε θα το καταλάβετεεεε

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...