Προς το περιεχόμενο

Μήπως γίνεται λίγο "το έλα να δεις" με τα forked Distro


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

Εσύ έλεγες

Λαθος. Το distrowatch ελεγε.Σορρυ αλλα δεν θα κατσω να ψαχνω το σαιτ της καθε διανομης για λεπτομερειες.Ας πανε στο distrowatch να ενημερωσουν τις πληροφοριες τους. Mint , ubuntu , οπως καταλαβες το ιδιο και το αυτο ειναι.Αν και το mint εχει εξελιξει πολλα πραγματα , τελοσπαντων , οπως καταλαβες και εσυ η βαση ειναι η ιδια.Το αν εχει cinnamon ή οχι δεν με ενδιαφερει και τοσο.Δεν ειναι η ουσια που κοιταω σε καποια διανομη.
 

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Οπότε αν κάποιος θέλει την τελευταία έκδοση του kde και το Ubuntu

Οποιος αναζητα τα τελευταια πακετα στην διανομη του , απλα δεν παει σε ubuntu. Δεν εχει μου αρεσει το ubuntu αλλα θελω και το τελευταιο kde..δεν ταιριαζουν αυτα τα δυο. Οτιδηποτε παει να καλυψει αυτο το κενο με το να ενημερωνει μερος των πακετων νωριτερα απο την μαμα διανομη , δεν καταλαβαινει οτι ενας τετοιος χρηστης πρεπει απλα να αλλαξει διανομη , να παει σε μια rolling και να ζησει ευτυχισμενος την ζωη του.
Αν στο υποθετικο παραδειγμα που μου αρεσε το ubuntu + kde ,  δεν θα πηγαινα στο feren. Θα πηγαινα στο kubuntu και θα εψαχνα για τιποτα εξτρα ppas για το kde , θα πηγαινα σε κανα kde neon θα εβαζα ubuntu + kde + devel repos και ο θεος μαζι μου.
Ας βγαλουμε μια διανομη για ubuntu + latest gnome , ubuntu + latest xfce , ubuntu + wps office , ubuntu + wine , ubuntu + lutris , ubuntu + libreoffice και ας τις πουμε χρησιμες...δεν παει ετσι..τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο.

Τεσπα , περι κολοκυθοπιτας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Λαθος. Το distrowatch ελεγε.Σορρυ αλλα δεν θα κατσω να ψαχνω το σαιτ της καθε διανομης για λεπτομερειες.Ας πανε στο distrowatch να ενημερωσουν τις πληροφοριες τους. Mint , ubuntu , οπως καταλαβες το ιδιο και το αυτο ειναι.Αν και το mint εχει εξελιξει πολλα πραγματα , τελοσπαντων , οπως καταλαβες και εσυ η βαση ειναι η ιδια.Το αν εχει cinnamon ή οχι δεν με ενδιαφερει και τοσο.Δεν ειναι η ουσια που κοιταω σε καποια διανομη.
 

Οποιος αναζητα τα τελευταια πακετα στην διανομη του , απλα δεν παει σε ubuntu. Δεν εχει μου αρεσει το ubuntu αλλα θελω και το τελευταιο kde..δεν ταιριαζουν αυτα τα δυο. Οτιδηποτε παει να καλυψει αυτο το κενο με το να ενημερωνει μερος των πακετων νωριτερα απο την μαμα διανομη , δεν καταλαβαινει οτι ενας τετοιος χρηστης πρεπει απλα να αλλαξει διανομη , να παει σε μια rolling και να ζησει ευτυχισμενος την ζωη του.
Αν στο υποθετικο παραδειγμα που μου αρεσε το ubuntu + kde ,  δεν θα πηγαινα στο feren. Θα πηγαινα στο kubuntu και θα εψαχνα για τιποτα εξτρα ppas για το kde , θα πηγαινα σε κανα kde neon θα εβαζα ubuntu + kde + devel repos και ο θεος μαζι μου.
Ας βγαλουμε μια διανομη για ubuntu + latest gnome , ubuntu + latest xfce , ubuntu + wps office , ubuntu + wine , ubuntu + lutris , ubuntu + libreoffice και ας τις πουμε χρησιμες...δεν παει ετσι..τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο.

Τεσπα , περι κολοκυθοπιτας...

Και αν εγώ θέλω το τελευταίο kde αλλά όχι τις τελευταίες εκδόσεις των προγραμμάτων μου ?

Μικρή διανομή= εξειδικευμένο group χρηστών.

Αυτό θέλω να πω...

Για παράδειγμα μπορώ να σου πω κάτι άλλο: Ήξερες ότι υπάρχει διανομή archex ? Πρακτικά είναι arch με calamares και το deepin desktop.

 Τώρα θα πει κανείς: ε βάλε arch κάνε install deepin deepin-extra και είναι το ίδιο. Δε θέλω να φάω πάνω από δέκα λεπτά να στήσω το μηχάνημα μου.

Εγώ στο σχέδιο επιβολής μιας διανομής (σχέδιο του pope) ή πραγμάτων όπως το systemd (δεν είμαι αντι) όταν θέλουν να επιβληθούν, θα κάνω αντάρτικο. 

Διαλέγω επιλογή όχι επιβολή. Διαλέγω Linux όχι βίντοβζ. Αλλά... Δ.Ι.Α.Λ.Ε.Γ.Ω και αυτό είναι δικαίωμα σε κάθε χρήστη gnu/Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και αν εγώ θέλω το τελευταίο kde αλλά όχι τις τελευταίες εκδόσεις των προγραμμάτων μου ?

Με ποια λογικη ? Βγηκε καινουργιο thunderbird αυτες τις μερες ... γιατι να μην το εχω αμεσα στην διανομη μου αλλα για καποιον λογο να θελω αμεσα το kde ? Δεν εχει λογικη μια τετοια σκεψη.
Αν καποιος χρηστης θελει να ειναι bleeding edge , συνηθως αυτο το θελει παντου. Οχι επιλεκτικα. Δηλαδη φοβαμαι μηπως εχει bugs το Χ προγραμμα αμα ερθει πολυ γρηγορα στα ρεπος , αλλα δεν φοβαμαι για bugs στο Desktop Environment ? Σοβαρα τωρα ? Ειτε εχεις εμπιστοσυνη στην διανομη σου οτι θα φερει κατι γρηγορα αλλα και με ασφαλεια , ειτε δεν της εχεις και την αλλαζεις...
 

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Για παράδειγμα μπορώ να σου πω κάτι άλλο: Ήξερες ότι υπάρχει διανομή archex ? Πρακτικά είναι arch με calamares και το deepin desktop.

 Τώρα θα πει κανείς: ε βάλε arch κάνε install deepin deepin-extra και είναι το ίδιο. Δε θέλω να φάω πάνω από δέκα λεπτά να στήσω το μηχάνημα μου.

Kοιτα οσο και αν δεν γουσταρω το γεγονος οτι πολλες διανομες εχουν εξιδεικευμενα target groups , αυτη ειναι η πραγματικοτητα και πρεπει να την αποδεχτουμε.
Ετσι λοιπον , το archlinux απευθυνεται σε χρηστες που θα σηκωσουν μανικια και θα κανουν και "χειρωνακτικη" εργασια. Αλλιως , γνωριζοντας το αυτο , αν δεν ειναι κατι που ειναι διατεθειμενοι να το κανουν , απλα πανε σε αλλη διανομη.
Οτιδηποτε λοιπον παει να στηθει πανω στο archlinux και να αλλαξει αυτην την φιλοσοφια , ειτε εχει μεγαλα @@ και προχωραει ακαθεκτο (βλεπε manjaro) , ειτε ειναι καταδικασμενο να πεθανει μετα απο λιγο οσο καλο και αν ηταν (βλεπε antergos,korora,κλπ).

To archex που αναφερεις , δεν υπαρχει καν στο distrowatch , και το σαιτ δειχνει πολυ ερασιτεχνισμο , δεν θα την εμπιστευομουν την διανομη αυτη για να κανω την δουλεια μου ή για να εχει μελλον γενικοτερα.
Oσο για τα ανταρτικα , καλα ειναι για φιλοσοφικες συζητησεις γυρω απο την φωτια. Οταν καποιος θελει να κανει απλα την δουλεια του , διπλωνει το λαβαρο της επαναστασης , το βαζει στο συρταρι και κοιταει τι κανει καλυτερα την δουλεια του.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω μια χρησιμη custom iso X based διανομη θα ηταν by default  με προ-ενεργοποιημενο  κλειστο οδηγο nvidia για οσους νεοεισερχομενους χρηστες μεταβαινουν σε linux σε καινουργιες σειρες gtx 400+  οι οποιοι αρκετοι δεν εχουν ενσωματωμενα γραφικα στον επεξεργαστη τους,  που η οποιαδηποτε διανομη  θα ειχε ετοιμα configs, ναι πολλες live διανομες εχουν προεγκατεστημενο τον κλειστο οδηγο nvidia αλλα για να δουλεψει σωστα χωρις (tearing) σπασιματα θελει χερι,  στη δικη μου περιπτωση laptop για να δουλεψει η gtx1650 σωστα arch xfce με lightdm  καθως σκετο με xorg tty console login ο οδηγος δεν ενεργοποιουταν επρεπε εξορισμου να βαλω display manager και για να λυσω το θεμα tearing χρειαστηκαν να κανω αυτα.

 

Πιστευω οτι μια τετοια ετοιμη υλοποιηση σε συνδιασμο με προεγκατεστημενο το steam και προωθουσε custom based X distribution for games with closed nvidia driver and steam κατι σαν ubuntu studio  ανετα θα επιανε μεγαλο κοινο, οποιος dev καταφερει να ριξει βαρυτητα και εξελιξει τους κλειστους οδηγους σε opengl redering,  εχει πιασει τον παπα απο τα ρασα :P ,  τωρα κατι διανομες του στυλ ο ενας εβαλε το ενα πακετο η κανα δυο προγραμματα παραπανω απο την επισημη εκδοχη iso κλαιν.

7c5a0a3169f589a1274ca51648b4aa6814f2a8b2

 

6bf301ecc0dcb0fbe2fccc36fbc78c77bc5d1f77

 

603005db363bcf8ae51f9d23a19743b2710c1ac2

 

Screenshot_2020-07-21_00-25-57.png

Screenshot_2020-07-21_00-28-47.png

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

 

Gecko Linux μια διανομή που έχει και τα next iso και βασίζεται στο suse.

Next σημαίνει τελευταίο de αλλά όχι και προγράμματα. Άρα συμπεραίνω ότι υπάρχει αυτή η μερίδα που θέλει αυτόν τον συνδιασμό.

Τι κάνει πρακτικά πέρα από αυτό?

Έχει προρυθμισμένο suse γιατί όπως δηλώνουν πρέπει να ξέρεις πως να στήσεις τι στο suse.

 

IMG_20200721_002132.JPG.51f0c7d1e4e4fdfb6c5df3506b672351.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Gecko Linux μια διανομή που έχει και τα next iso και βασίζεται στο suse.

Next σημαίνει τελευταίο de αλλά όχι και προγράμματα. Άρα συμπεραίνω ότι υπάρχει αυτή η μερίδα που θέλει αυτόν τον συνδιασμό.

Τι κάνει πρακτικά πέρα από αυτό?

Έχει προρυθμισμένο suse γιατί όπως δηλώνουν πρέπει να ξέρεις πως να στήσεις τι στο suse.

Το ειχα κοζαρει το gecko linux πριν πολυ καιρο , οταν επαιζα και εγω με το build system που ειχε το suse για να φτιαχνεις δικια σου suse-based διανομη.
Το σκρινσοτ που εβαλες τι λεει ? Πηρε την leap base και προρυθμισε καποια repos για να εχει η διανομη που εφτιαξε τα latest DEs. Αυτο δεν παει να πει αναγκασταστικα οτι υπηρχε μεριδα χρηστων που αποζητουσε κατι τετοιο , αλλα πολυ πιθανον αυτος που εφτιαξε την διανομη , αυτο μπορουσε να κανει. Στην ουσια χρησιμοποιει την δουλεια αλλων. Αλλοι πηρανε τις τελευταιες εκδοσεις των DEs , τις compile-αραν και τις βαλανε στα obs repos τους (σαν να λεμε aur στο archlinux ) . Το να κραταει ενημερωμενα καποια σημαντικα/most-used πακετα στην διανομη π.χ. browsers , email clients κλπ , θα επρεπε να τα βρισκει απο καπου ή να τα compile-αρει μονος του και προφανως κατι τετοιο δεν θελει ή δεν μπορει να το κανει...

Τελος δεν ξερω αν opensuse-based διανομες εχουν νοημα υπαρξης , μιας και με το opensuse tumbleweed τα εχεις ολα και συμφερει (ενταξει καποια μικρη δουλιτσα για καποια πραγματα χρειαζεται μην κοροιδευομαστε). Bleeding edge all around , εισαι rolling , εισαι στην μαμα διανομη με ο,τι αυτο συνεπαγεται και εισαι και καρασταθερος μιας και το tumbleweed δεν εχει καμμια σχεση με το opensuse factory που υπηρχε πριν καιρο και θυμιζε περισσοτερο fedora rawhide απο θεμα σταθεροτητας...
Δηλαδη μια opensuse-based διανομη πρεπει να φερει κατι ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ στο τραπεζι για να εχει νοημα υπαρξης στα ματια μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mphxths είπε

Το ειχα κοζαρει το gecko linux πριν πολυ καιρο , οταν επαιζα και εγω με το build system που ειχε το suse για να φτιαχνεις δικια σου suse-based διανομη.
Το σκρινσοτ που εβαλες τι λεει ? Πηρε την leap base και προρυθμισε καποια repos για να εχει η διανομη που εφτιαξε τα latest DEs. Αυτο δεν παει να πει αναγκασταστικα οτι υπηρχε μεριδα χρηστων που αποζητουσε κατι τετοιο , αλλα πολυ πιθανον αυτος που εφτιαξε την διανομη , αυτο μπορουσε να κανει. Στην ουσια χρησιμοποιει την δουλεια αλλων. Αλλοι πηρανε τις τελευταιες εκδοσεις των DEs , τις compile-αραν και τις βαλανε στα obs repos τους (σαν να λεμε aur στο archlinux ) . Το να κραταει ενημερωμενα καποια σημαντικα/most-used πακετα στην διανομη π.χ. browsers , email clients κλπ , θα επρεπε να τα βρισκει απο καπου ή να τα compile-αρει μονος του και προφανως κατι τετοιο δεν θελει ή δεν μπορει να το κανει...

Τελος δεν ξερω αν opensuse-based διανομες εχουν νοημα υπαρξης , μιας και με το opensuse tumbleweed τα εχεις ολα και συμφερει (ενταξει καποια μικρη δουλιτσα για καποια πραγματα χρειαζεται μην κοροιδευομαστε). Bleeding edge all around , εισαι rolling , εισαι στην μαμα διανομη με ο,τι αυτο συνεπαγεται και εισαι και καρασταθερος μιας και το tumbleweed δεν εχει καμμια σχεση με το opensuse factory που υπηρχε πριν καιρο και θυμιζε περισσοτερο fedora rawhide απο θεμα σταθεροτητας...
Δηλαδη μια opensuse-based διανομη πρεπει να φερει κατι ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ στο τραπεζι για να εχει νοημα υπαρξης στα ματια μου...

Στο OBS υπάρχουν πολλά επίσημα staging repos που χρησιμοποιούνται για το τεστάρισμα πακέτων. Είναι δηλαδή κάτι σαν το rawhide της fedora. Όταν βγαίνει κάποιο πρόγραμμα, μπαίνει εκεί. Όταν περάσει όλα τα τεστς της OpenQA, τότε μπαίνει στην επόμενη snapshot του Tumbleweed. Δεν είναι δηλαδή σαν το AUR που βασίζεται σε χρήστες και που μπορεί να είναι και ιός. Είναι επίσημα repos που χρησιμοποιούνται βασικά για το Tumbleweed αλλά πολλά repos χτίζουν και για Leap ακόμη και για παλιές εκδόσεις.

Ακόμη και στο tumbleweed όμως, σου έχουν 10 ταμπέλες που λένε ότι δεν προτείνεται να το κάνεις και αν χρησιμοποιείς τέτοια repos είσαι μόνος σου αν συμβεί κάτι. Νομίζω πως το μόνο που έχει μια κάποια φροντίδα ώστε να μην υπάρχουν θέματα είναι το kernel repo με το οποίο μπορείς να έχεις στο leap νεώτερους πυρήνες σε περίπτωση που θέλεις μεν "stable" διανομή αλλά κάποιο hardware σου δεν υποστηρίζεται από τον αρχαίο πυρήνα του leap.

Edit: Τώρα πρόσεξα την ώρα του post. Και εγώ είμαι τρελός αλλά ο mphxths στις 3 το βράδυ απαντάει για διανομές του linux 😛 Συνάδει βέβαια με το όνομα του φόρουμ :)

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imitheos είπε

Στο OBS υπάρχουν πολλά επίσημα staging repos που χρησιμοποιούνται για το τεστάρισμα πακέτων.

Δεν αντιλεγω σε αυτο. Απλα αν εγω π.χ. βρω ενα πακετο που δεν υπαρχει στα επισημα ρεπος και θελω να το πακεταρω και να το βαλω σε καποιο δικο μου ρεπο , λογικα καπου στο obs θα το φτιαξω. Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο opensuse και τι παιζει με αυτην την κατασταση αλλα τελευταια φορα που ασχοληθηκα κατι τετοιο γινοταν. Σαν 3rd party ppas στο ubuntu και κατι σαν το aur του archlinux ηταν η φαση. 
Αν καποιος τρεχει tumbleweed τοτε δεν εχει αναγκη τα staging repos που αναφερεις. Ειναι ηδη αρκουντος bleeding edge , κανενα νοημα να το παρακανει. Αρα ασχολεισαι με τα 3rd party obs repos.
Αν το geckolinux παιρνει την leap base και απλα κοτσαρει καποια staging repos (ή 3rd party obs repo καποιου που πακεταρε κατι ειτε ειναι DE ειτε κατι αλλο) , οπως εγραψα δεν εχει νοημα κατι τετοιο..απλα πηγαινε σε tumbleweed :)

Τεσπα , δεν μου καθονται ( ακομα ) καλα rpm-based διανομες οσο και αν μου αρεσουν fedora/opensuse. Εχω μια αισθηση οτι υστερουν σε διαθεσιμα ( απο τα επισημα repos ) πακετα , εχω μια αισθηση οτι ειμαι πιο "ασφαλης" στην deb οικογενεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν αντιλεγω σε αυτο. Απλα αν εγω π.χ. βρω ενα πακετο που δεν υπαρχει στα επισημα ρεπος και θελω να το πακεταρω και να το βαλω σε καποιο δικο μου ρεπο , λογικα καπου στο obs θα το φτιαξω. Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο opensuse και τι παιζει με αυτην την κατασταση αλλα τελευταια φορα που ασχοληθηκα κατι τετοιο γινοταν. Σαν 3rd party ppas στο ubuntu και κατι σαν το aur του archlinux ηταν η φαση.

Ναι υπάρχουν τα "home" repos για αυτή τη δουλειά. Αν χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα να χτιστεί με κάποια βιβλιοθήκη (ή χωρίς αυτήν) και γενικά να αποκλείνεις για οποιαδήποτε λόγο από το main repo.

41 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν καποιος τρεχει tumbleweed τοτε δεν εχει αναγκη τα staging repos που αναφερεις. Ειναι ηδη αρκουντος bleeding edge , κανενα νοημα να το παρακανει. Αρα ασχολεισαι με τα 3rd party obs repos.

Λόγω των daily snapshots και του OpenQA υπάρχουν συγκυρίες που κάνουν ορισμένα πράγματα να αργούν πολύ να περάσουν στο tree. Το KDE, ίσως επειδή είναι το σημείο που διαφημίζεται πιο πολύ, σχεδόν πάντα μπαίνει αμέσως. Από εκεί και πέρα, ακόμη και μεγάλα υπό-projects που υποθέτω έχουν κάμποσα άτομα ομάδα, αργούν να μπουν μερικές φορές. Η έκδοση 3.36 του GNOME πέρασε τον Μάιο έναντι του Μαρτίου που βγήκε. Το MATE που έτρεχα για μεγάλο χρονικό διάστημα, αργούσε πολύ να ανανεωθεί και για αυτό το είχα από το staging repo. Νομίζω ότι η 1.24 πέρασε 1.5+ μήνα μετά. Υπάρχει ουκ ολίγος κόσμος που δεν είναι αρκετά bleeding edge :) και χρησιμοποιεί τα staging repos.

 

41 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν το geckolinux παιρνει την leap base και απλα κοτσαρει καποια staging repos (ή 3rd party obs repo καποιου που πακεταρε κατι ειτε ειναι DE ειτε κατι αλλο) , οπως εγραψα δεν εχει νοημα κατι τετοιο..απλα πηγαινε σε tumbleweed :)

Να πω την αλήθεια με παραξένεψε που διάβασα την παραπάνω εικόνα του rhtoras. Δεν ήξερα ότι το geckolinux έχει νεώτερες εκδόσεις προγραμμάτων. Είχα την εντύπωση ότι το geckolinux πλασαριζόταν ως opensuse + codecs. Δηλαδή πάλι opensuse + κοτσάρισμα κάποιων "εξωτερικών" repos απλά ένας νέος χρήστης γλύτωνε τον κόπο να ψάξει να βρει το ρεπο της libdvdcss, ποιο από τα 4-5 packman repos χρειάζεται, κτλ. Τουλάχιστον προ αμνημονεύτων χρόνων που έβαλα tumbleweed, αυτό θυμάμαι να είχα διαβάσει. Ίσως να μην έχει λόγο ύπαρξης αλλά θυμάμαι ο "dev" του δε είχε ύφος και ούτε το πλάσαρε σαν "διανομή" και έτσι. Ήταν πιο πολύ σαν τα spins του fedora. Ένα λίγο πιο εύκολο cd εγκατάστασης.

41 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τεσπα , δεν μου καθονται ( ακομα ) καλα rpm-based διανομες οσο και αν μου αρεσουν fedora/opensuse. Εχω μια αισθηση οτι υστερουν σε διαθεσιμα ( απο τα επισημα repos ) πακετα , εχω μια αισθηση οτι ειμαι πιο "ασφαλης" στην deb οικογενεια :)

Το αν έχει κάποια διανομή πολλά ή λίγα πακέτα στο tree της δεν έχει να κάνει με το container format που χρησιμοποιεί. Μια και ανέφερες deb και rpm, όλος ο κόσμος βρίζει το rpm και λένε ότι είναι το χειρότερο format (κάποια επιχειρήματα είναι σωστά αλλά πολλά από αυτά έχουν λυθεί εδώ και χρόνια) αλλά μάλλον δεν πρέπει να έχει χτίσει deb πακέτα. :) Πιο δύστροπο και κακό format από το deb με τα control files και τις βλακείες δεν πρέπει να υπάρχει. Ακόμη και το rpm που δεν το λες και το καλύτερο, όταν έχεις χτίσει ένα deb και πας να χτίσεις ένα spec με το rpmbuild ανοίγει η καρδιά σου.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, imitheos είπε

Το αν έχει κάποια διανομή πολλά ή λίγα πακέτα στο tree της δεν έχει να κάνει με το container format που χρησιμοποιεί.

Αυτο που λεω ειναι οτι εχω παρατηρησει οτι σε fedora/opensuse που ειναι rpm-based καποια προγραμματακια που μου αρεσει να περναω δεν υπαρχουν. Τα ψαχνω μετα δεξια και αριστερα και @@ . Δεν υπαρχουν. Ο προγραμματιστης τους στην καλυτερη να τα εχει σε ... deb.Ή αν υπαρχουν σε rpm/snap/κλπ δεν λειτουργουν σωστα ή δεν εχουν τις σωστες εξαρτησεις μαζι τους.
Θα μου πεις , ρε φιλε για 2-3 προγραμματα ακυρωνεις μια διανομη που κατα τα αλλα μπορει να ειναι κλασεις ανωτερη απο αλλες ? :) Οχι βεβαια , αλλα προσπαθωντας να κανεις την ζωη σου πιο ευκολη με το λινουξ , οταν καποιες διανομες κανανε τον κοπο να πακεταρουν 2 πακετα παραπανω ενω καποιες αλλες οχι..οκ το δελεαρ ειναι μεγαλο. Δεν προκειται να ξεκινησω τα compiles , ειλικρινα το λεω :)
Μην παρεξηγηθω , καποτε στην δουλεια με ειχανε βαλει να ασχολουμαι με debian/opensuse απο το πρωι μεχρι το βραδυ , οταν θελαμε να στησουμε σε πελατες "φτηνους" σερβερς και τις αγαπω αρκετα τις δυο αυτες διανομες. Αλλα οταν σκεφτομαι με τις τωρινες αναγκες σε desktop περιβαλλον μπαινουν και αλλοι παραγοντες για το ποια να επιλεξει καποιος...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...