Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει με τις ανατιμήσεις?


basilis_k6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εμένα απο γραφείο διεκπαιρεώσεων μου είπαν οχι

Μπορεί να κυκλοφορεί και να είναι νόμιμο για αυτόν τον ένα μήνα αλλά δεν μπορεί να κάνει μεταβίβαση;

Θα έλεγα να ρωτήσεις στο συγκοινωνιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι επειδή πολλοί πλέον δε μπορούν να πληρώσουν, προσπαθούν να τα παίρνουν από αυτούς που έχουν.

Είτε είναι Σ/Μ, είτε ΚΤΕΟ, είτε μπακάλικο. Όταν ένα μαγαζί θέλει ένα Χ ποσό να συντηρηθεί και πρέπει να πουλήσει Υ μονάδες, αν πουλήσει λιγότερο από Υ, τότε αναγκαστικά θα ανεβάσει την τιμή μονάδας. Δείτε λίγο πριν την κρίση πόσοι κυκλοφορούσαν, πόσο ξόδευαν...Ένα τριήμερο, πχ Αγ. Πνεύμα και έβγαιναν όλοι σαν τρελλοί εκτός. Γιατί; Απλά, γιατί μπορούσαν.

Αυτοί με τα διόδια νόμιζαν ότι θα γίνουν πλούσιοι...Όχι ότι δεν είναι, αλλά σίγουρα, βγάζουν λιγότερα απ' όσα υπολόγιζαν.

Αν δε βρεθεί άκρη με το θέμα της ανεργίας, δύσκολα τα πράγματα. Φαύλος κύκλος. Η αρχή θα είναι να έχουν όλοι δουλειά, έστω και με 500-600 ευρώ μέχρι να πάρουμε μπρος. Και φυσικά, να παράγουμε και κάτι προς εξαγωγή. Με σουβλάκια, καφέ και τυρόπιτα, κανείς λαός δεν πήγε μπροστά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Εγώ πάλι νομίζω ότι επειδή πολλοί πλέον δε μπορούν να πληρώσουν, προσπαθούν να τα παίρνουν από αυτούς που έχουν.

Είτε είναι Σ/Μ, είτε ΚΤΕΟ, είτε μπακάλικο. Όταν ένα μαγαζί θέλει ένα Χ ποσό να συντηρηθεί και πρέπει να πουλήσει Υ μονάδες, αν πουλήσει λιγότερο από Υ, τότε αναγκαστικά θα ανεβάσει την τιμή μονάδας. Δείτε λίγο πριν την κρίση πόσοι κυκλοφορούσαν, πόσο ξόδευαν...Ένα τριήμερο, πχ Αγ. Πνεύμα και έβγαιναν όλοι σαν τρελλοί εκτός. Γιατί; Απλά, γιατί μπορούσαν.

Αυτοί με τα διόδια νόμιζαν ότι θα γίνουν πλούσιοι...Όχι ότι δεν είναι, αλλά σίγουρα, βγάζουν λιγότερα απ' όσα υπολόγιζαν.

Αν δε βρεθεί άκρη με το θέμα της ανεργίας, δύσκολα τα πράγματα. Φαύλος κύκλος. Η αρχή θα είναι να έχουν όλοι δουλειά, έστω και με 500-600 ευρώ μέχρι να πάρουμε μπρος. Και φυσικά, να παράγουμε και κάτι προς εξαγωγή. Με σουβλάκια, καφέ και τυρόπιτα, κανείς λαός δεν πήγε μπροστά...

ιδιωτικη πρωτοβουλία σημαινει ρισκο. αμα ειναι να έρχετε το κράτος και να λέει "δωστε του παιδιου δεν βγαινει το καημένο" με νόμο, ε τι ρισκο ειναι αυτο? Ο κλειδαρας και ο σιδεράς θα σωθούνε απο το κράτος έτσι? δεν νομιζω. αυτοι ειναι στην ελεύθερη οικονομία οχι στην κρατικά υποβοηθούμενη. Βεβαιως δεν βάζει παντα το κράτος το χέρι του. Πολλές φορες απλα κάνει ακριβώς αυτο, δεν το βάζει. Τους κοιτάει να στηνουν καρτελ και σφυρίζει αδιάφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ιδιωτικη πρωτοβουλία σημαινει ρισκο. αμα ειναι να έρχετε το κράτος και να λέει "δωστε του παιδιου δεν βγαινει το καημένο" με νόμο, ε τι ρισκο ειναι αυτο? Ο κλειδαρας και ο σιδεράς θα σωθούνε απο το κράτος έτσι? δεν νομιζω. αυτοι ειναι στην ελεύθερη οικονομία οχι στην κρατικά υποβοηθούμενη. Βεβαιως δεν βάζει παντα το κράτος το χέρι του. Πολλές φορες απλα κάνει ακριβώς αυτο, δεν το βάζει. Τους κοιτάει να στηνουν καρτελ και σφυρίζει αδιάφορα.

Αυτό που δεν κατάλαβες ακόμα είναι ότι δεν παίζει σάλιο.

Πέρυσι το καλοκαίρι, 2019, ήταν το πρώτο καλοκαίρι που τα Σ/Μ ανέφεραν μειώσεις πωλήσεων 8% αν θυμάμαι καλά, στα βασικά τρόφιμα, δηλαδή μακαρόνια, ρύζι, τυρί, κλπ.

Αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει αυτό;

Το πρόβλημα δεν είναι αν ανοίξει ο Μήτσος ή ο Κώστας κουρείο ή κλειδαράδικο. Δεν υπάρχει κατανάλωση πλέον. Ο κόσμος ΔΕΝ καταναλώνει, μετράει και το ευρώ. Μην ακούτε τα παπαγαλάκια που λένε γέμισαν τα καφέ, βγήκαν για 3ήμερο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να γεμίσουν οι καφετέριες δεν λέει και πολλά.

Ο καφές π.χ.δεν είναι όπως πριν 10-15 χρόνια που τον πλήρωνες 5-6-7 και 8 ευρώ σε πολλά καταστήματα γιατί το δανεικό χρήμα έρεε άφθονο.Σήμερα ένα φραπέ ή ένα φρέντο μπορείς να τον βρεις στα περισσότερα καφέ 2 με 3 ευρώ ποσό το οποίο οι περισσότεροι μπορούν να δώσουν  4-5 φορές την εβδομάδα.

Θα δεχτούμε ότι η οικονομία πάει καλά όταν δούμε εστιατόρια ταβέρνες κέντρα διασκέδασης γεμάτα με κόσμο γιατί εκεί δεν φτάνουν τα 2 και 3 ευρώ που κάνει ένας καφές.Και χθες αν και Σάββατο βράδυ που πήγα μία βόλτα από  Λούτσα - Ραφήνα (απλά βόλτα δεν κάθισα γιατί είμαι από αυτούς που δεν έχουν να ξοδέψουν πέραν του καφέ 2-3 φορές την εβδομάδα) απογοητεύθηκα.

Επίσης αν πας καθημερινή στην Αθήνα και δεις την κίτρινη λαίλαπα να περιφέρεται γύρω από Ομόνοια - Σύνταγμα γιατί δεν υπάρχουν πελάτες να βγουν πιο έξω πάλι θα απογοητευθείς πέραν του ότι θα σου σπάσουν τα νεύρα.2-3 μήνες έπαιρναν και αυτοί το  800άρι και τα είχαν αράξει.Τώρα που τελείωσε το τρίμηνο με τα 800άρια τι θα γίνει;;;;;;; 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Lanike71 said:

Εγώ πάλι νομίζω ότι επειδή πολλοί πλέον δε μπορούν να πληρώσουν, προσπαθούν να τα παίρνουν από αυτούς που έχουν.

Είτε είναι Σ/Μ, είτε ΚΤΕΟ, είτε μπακάλικο. Όταν ένα μαγαζί θέλει ένα Χ ποσό να συντηρηθεί και πρέπει να πουλήσει Υ μονάδες, αν πουλήσει λιγότερο από Υ, τότε αναγκαστικά θα ανεβάσει την τιμή μονάδας. Δείτε λίγο πριν την κρίση πόσοι κυκλοφορούσαν, πόσο ξόδευαν...Ένα τριήμερο, πχ Αγ. Πνεύμα και έβγαιναν όλοι σαν τρελλοί εκτός. Γιατί; Απλά, γιατί μπορούσαν.

Αυτοί με τα διόδια νόμιζαν ότι θα γίνουν πλούσιοι...Όχι ότι δεν είναι, αλλά σίγουρα, βγάζουν λιγότερα απ' όσα υπολόγιζαν.

Αν δε βρεθεί άκρη με το θέμα της ανεργίας, δύσκολα τα πράγματα. Φαύλος κύκλος. Η αρχή θα είναι να έχουν όλοι δουλειά, έστω και με 500-600 ευρώ μέχρι να πάρουμε μπρος. Και φυσικά, να παράγουμε και κάτι προς εξαγωγή. Με σουβλάκια, καφέ και τυρόπιτα, κανείς λαός δεν πήγε μπροστά...

Σίγουρα η ανεργία είναι ένα κομμάτι του προβλήματος, αλλά δεν είναι το μόνο, ίσως δεν είναι καν το σημαντικότερο. Μεγάλο μέρος της κατανάλωσης το έκανε η μεσαία τάξη, όσο υπήρχε και στη μορφή που υπήρχε στην Ελλάδα. Οικογένειες που είχαν εισοδήματα 1500-3000 ευρώ και τώρα παίζουν στα 1000-1500 λόγω τεράστιων μειώσεων ή/και απώλειας περιουσιακών στοιχείων. Δεν μιλάμε μόνο για ΔΥ αλλά και για πολλούς στον ιδιωτικό τομέα που έχασαν καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας κι επέστρεψαν κάποιες φορές σε πολύ χαμηλότερα αμοιβόμενες ή ακόμα και βασικού μισθού θέσεις.

Ο άνεργος που θα βρει εργασία με ένα 500άρικο δεν θα καταναλώσει κάτι πέρα από τον καφέ των 2€ που συζητείται, ούτως ή άλλως. Και πιθανότατα δεν θα νοικιάσει καν για να μείνει εκτός πατρικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Το πρόβλημα δεν είναι αν ανοίξει ο Μήτσος ή ο Κώστας κουρείο ή κλειδαράδικο. Δεν υπάρχει κατανάλωση πλέον. Ο κόσμος ΔΕΝ καταναλώνει, μετράει και το ευρώ. Μην ακούτε τα παπαγαλάκια που λένε γέμισαν τα καφέ, βγήκαν για 3ήμερο κλπ

Ακριβώς. Το βασικο πρόβλημα της αγοράς είναι η έλλειψη ρευστότητας. Και η έλλειψη ρευστότητας φέρνει ανατιμήσεις σε μια προσπάθεια να επιβιώσουν μέσω αύξησης τιμών και όχι μέσω αύξησης πωλήσεων. 

Όταν ο μισθός είναι πολύ μικρός, οι δουλειές λίγες και το credit έχει σχεδόν εξαφανιστεί αναγκαστικά αυτό θα φανεί και στην αγορά. Ο κόσμος δεν έχει να ξοδέψει πέρα από τα βασικά. Και ο έμπορος, αφού δεν έχει πολλούς πελάτες για να ξεπουλήσει εύκολα, θα προσπαθήσει να πουλήσει πιο ακριβά. Κακώς ναι... Αλλά και αυτός επιχείρηση έχει, θα πάρει αυτό το ρίσκο. 

Δυστυχώς οι οικονομίες που αναπτύσσονται, στηρίζονται σε υπερκαταναλωτικα μοντέλα.... Πρέπει δλδ ο μισθός να είναι μεγάλος ή αν είναι μικρός να υπάρχουν πολλές δουλειές ώστε να μπορείς να τζιραρεις αν κάνεις 2 ας πούμε. Μετά δημιουργείται η αίσθηση ότι μπορείς να κινήσεις χρήμα.... Και αρχίζουν αγορές, ανακαινίσεις, εστιατόρια, ποτάκια, ταξίδια κτλ. Και μετά με την σειρά τους τα μαγαζιά και οι υπηρεσίες που έχουν τζιραρει... Αρχίζουν και προσφορές/εκπτώσεις και τζιραρουν πιο πολύ... 

Και πάει φαύλος κύκλος. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η αύξηση των τιμών δεν είναι λύση. Και στην περιοχή μου ανέβασε ένας τις τιμές διότι δεν έχει κίνηση όπως λέει.

Έτσι είσαι; Φάε ένα άκυρο από εμένα λοιπόν και χάσε ακόμα έναν πελάτη. Λες και αν ανεβάσεις τις τιμές οι πελάτες σου θα μείνουν ίδιοι. Έτσι λοιπόν θα επιβιώσει όπως αντέξει περισσότερο και φάει τον άλλον.

Όσο για το ότι δε παίζει σάλιο που λέτε,

Το έχω πει τόσες φορές και θα το λέω. Δεν είναι ότι δε παίζει σάλιο, το σημαντικότερο είναι ότι ο κόσμος δε χαλάει γιατί φοβάται το μέλλον. Έχει χρήματα αλλά τα κρατάει. Κι αυτό το βλέπω από φίλους, γνωστούς και συγγενείς, που ξέρω μέχρι ένα βαθμό σε τι κατάσταση βρίσκονται. Οι περισσότεροι έχουν αλλα το σκέφτονται να ξοδέψουν.

Και όσο περίεργο και να σας φαίνεται, οι αποταμιεύσεις μερικών αυξάνονται με μεγαλύτερο ρυθμό απ' ότι θα αυξάνονταν αν δεν υπήρχε η "κρίση". Δε ξοδεύουν μια και μαζεύουν σαν τρελοί. Μετράνε και το 1€.

Έρχονται δύσκολες μέρες σου λένε...

Στα οικονομικά θέματα μη περιμένετε να βγάλετε άκρη. Κανείς δε θα σου πει την αλήθεια και τα κανάλια μοιραζουν πόνο γιατί πουλάει.

Πρόσφατα έμαθα ότι μακρινός συγγενής μου που έλεγε ότι δεν έχει μια, αγόρασε σπίτι. 

Χρήματα υπάρχουν αλλά δε ξοδεύονται. Το αποτέλεσμα όμως είναι το ίδιο. Από τη στιγμή που δε κινείται το χρήμα (ασχέτως λόγου) αυτό θα οδηγήσει σε ακόμα περισσότερη ύφεση.

Κι εγώ ήθελα και θέλω να κάνω κάποιες μεγάλες αγορές κι ενώ μπορώ , το φρενάρω. Να δούμε πως θα πάει η κατάσταση, τι θα γίνει με τον ιό; Θα χαθούν δουλειές; Μήπως γίνει καμία μείωση στη δική μου δουλειά; Πολύ τρομοκρατία παίζει ότι τα αποτελέσματα θα φανούν από φθινόπωρο. Όλες αυτές οι σκέψεις που κάνουν οι περισσότεροι έχουν σαν αποτέλεσμα να τους κάνουν να μη ξοδεύουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Γιαούρτι said:

Πρόσφατα έμαθα ότι μακρινός συγγενής μου που έλεγε ότι δεν έχει μια, αγόρασε σπίτι. 

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα λες. Ωστόσο η περίπτωση αυτή είναι λίγο διαφορετική από την έννοια της απλής κατανάλωσης. Μπορεί να είχε οικονομίες και το σπίτι να το πήρε ως επένδυση για να μην "κάθονται" τα χρήματα και να αβγατίσουν. Μπορεί να ήταν χρήματα που δεν ήθελε να ξοδέψει. Πολλά μπορεί. Εξαιρώ την περίπτωση που σου παρουσιαζόταν τόσο φτωχός, σε βαθμό πείνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα λες. Ωστόσο η περίπτωση αυτή είναι λίγο διαφορετική από την έννοια της απλής κατανάλωσης. Μπορεί να είχε οικονομίες και το σπίτι να το πήρε ως επένδυση για να μην "κάθονται" τα χρήματα και να αβγατίσουν. Μπορεί να ήταν χρήματα που δεν ήθελε να ξοδέψει. Πολλά μπορεί. Εξαιρώ την περίπτωση που σου παρουσιαζόταν τόσο φτωχός, σε βαθμό πείνας.

ναι, όντως είναι λίγο διαφορετική η περίπτωση. Μπορεί ο άνθρωπος να έκανε οικονομίες για να πάρει το σπίτι. Δεν τον αδικώ σε αυτό το θέμα. Δε παρουσιάζοταν και σαν φτωχός απλά ήταν σε φάση κλάψας.

Ανέφερα αυτό το γεγονός για να δείξω ότι λεφτά υπάρχουν (κάτι μου θυμίζει αυτή η ατάκα) απλά δε ξοδεύονται πλέον εύκολα και το κυριότερο μην ακούτε τι λέει ο καθένας και κυρίως τα κανάλια που πουλάνε πόνο και δάκρυ. Εγώ σε αυτό το κομμάτι θέλω να σταθώ.

Τώρα το τι θα γίνει τον αύγουστο με τις τιμές των δωματίων, θα ισχύσει ο γνωστός κανόνας της ζήτησης. Είναι κάτι που είχα γράψει και σε άλλο θέμα και κάτι που συμβαίνει παντού αλλά μας ενοχλεί όταν είμαστε από την πλευρά εκείνου που πληρώνει. 

Και για να μη το αναλύσω πολύ, θα κάνω μια ερώτηση.

Στην καραντίνα, όπως ξέρετε οι τιμές των web καμερών, χτύπησαν ταβάνι. διπλασιάστηκαν και τριπλασιάστηκαν. Αλήθεια αυτός που που ανέβασε τόσο την τιμή μιας απλή κάμερας, θα παραπονεθεί τώρα που ο ξενοδόχος θα του τον πιάσει στο δωμάτιο;

Ρόδα είναι και γυρίζει μάγκες.

όταν ο άλλος με "κλέβει" με την παραμικρή ευκαιρία, μόλις μου δοθεί κι εμένα η ευκαιρία θα τον τσακίσω (όχι δεν έχω δωμάτια πάντως)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, telis είπε

Και που να δείτε τι ζητάνε για δωμάτια τον Αύγουστο. Πάνε να βγάλουν τα σπασμένα μιας χρονιάς σε ένα μήνα.

Γιατί αυτή τη στιγμή συντηρείται τεχνητά το urban legend του success story ότι θα έρθουν χιλιάδες τουρίστες και θα γίνει χαμός. Προσωπικά, μένω εξωτερικό και δεν ξέρω ούτε έναν ντόπιο να σχεδιάσει διακοπές σε άλλη χώρα (οποιαδήποτε, όχι μόνο Ελλάδα).

Αν είσαι προετοιμασμένος για λίγο ρίσκο (οκ και εγώ που το λέω, τρώω γκρινιά από την γυναίκα για αντίστοιχο θέμα 😂) περίμενε μέχρι 20 Ιουλίου να κλείσεις. 

Όταν θα έχει φτάσει 20/7 και ακόμα οι πτήσεις θα είναι ψιλό θολές όπως φαίνεται ή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πετάξουν Ελλάδα πάρα μόνο Ελληνες τελικά, θα τα ρίξουν απλά αλλιώς θα μείνουν άδεια. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...