Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει με τις ανατιμήσεις?


basilis_k6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, gthe είπε

Γιατί αυτή τη στιγμή συντηρείται τεχνητά το urban legend του success story ότι θα έρθουν χιλιάδες τουρίστες και θα γίνει χαμός. Αν είσαι προετοιμασμένος για λίγο ρίσκο (οκ και εγώ που το λέω, τρώω γκρινιά από την γυναίκα για αντίστοιχο θέμα 😂) περίμενε μέχρι 20 Ιουλίου να κλείσεις. 

Όταν θα έχει φτάσει 20/7 και ακόμα οι πτήσεις θα είναι ψιλό θολές όπως φαίνεται ή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πετάξουν Ελλάδα πάρα μόνο Ελληνες τελικά, θα τα ρίξουν απλά αλλιώς θα μείνουν άδεια. 

Και εγώ τους βλέπω με το πουλί στο χέρι. Δεν νομίζω ότι θα πλησιάσουν καν να έχουν πληρότητα στα καταλύματα. Παρόλα αυτά η λογική της αρπαχτής υπάρχει.  Όποιος φάει τον άλλον. 

Η ουσία πάντως είναι ότι λεφτά δεν υπάρχουν. Και τα χειρότερα είναι μπροστά μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, telis είπε

Και εγώ τους βλέπω με το πουλί στο χέρι. Δεν νομίζω ότι θα πλησιάσουν καν να έχουν πληρότητα στα καταλύματα. Παρόλα αυτά η λογική της αρπαχτής υπάρχει.  Όποιος φάει τον άλλον. 

Η ουσία πάντως είναι ότι λεφτά δεν υπάρχουν. Και τα χειρότερα είναι μπροστά μας

10 χρόνια τώρα ακούμε αυτή τη φράση... τα χειρότερα έρχονται.

Δε σχολιάζω αν στέκει ή όχι αλλά αν συνέχεια ακούς αυτά και ζεις μέσα στην ανασφάλεια, άντε να ξοδέψεις.

Γι αυτό λέω, λεφτά υπάρχουν αλλά ξοδεύονται δύσκολα διότι ο άλλος φοβάται. Οι μισοί έλληνες ζούνε μέσα στο φόβο για το τι τους ξημερώνει

Δε λέω ότι όλοι έχουν, σαφώς και έχει γίνει ζημιά αλλά δεν είναι ακριβώς όπως παρουσιάζεται η κατάσταση.

Και η ουσία είναι ότι όσο υπάρχει ανασφάλεια, δε κινείται εύκολα το χρήμα. Αν αλλάξει το κλίμα (10 χρόνια δεν άλλαξε) μια χαρά θα ξοδέψει ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

δεν έχουν άδικο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν. Απλά δε ξοδεύουν.

Πάντως αυτό που κυριαρχεί σαν λογική είναι δουλειά για 3000, μισθός 1000, ξόδεμα 1500 με δάνεια. 

Ε δεν υπάρχει χρήμα τι να κάνουμε. Αυτοί που είχαν, θα έχουν ότι και να γίνει. Η οικονομία όμως δουλεύει όταν ξοδεύουν οι πολλοί, όχι οι λίγοι 

Επεξ/σία από telis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, telis είπε

Πάντως αυτό που κυριαρχεί σαν λογική είναι δουλειά για 3000, μισθός 1000, ξόδεμα 1500 με δάνεια. 

Ε δεν υπάρχει χρήμα τι να κάνουμε. Αυτοί που είχαν, θα έχουν ότι και να γίνει. Η οικονομία όμως δουλεύει όταν ο κόσμος ξοδεύει συνολικα. 

Έτσι ακριβώς.

Παιδιά, δεν ξέρω πόσοι είστε έξω στην πραγματική ζωή, δηλαδή να νοικιάζετε σπίτι, να έχετε αυτοκίνητο, οικογένεια και γενικά να επωμίζεστε μόνοι όλα τα έξοδα, η κατάσταση είναι τραγική. Ακούω καθημερινά πράγματα που ποτέ δε φανταζόμουν, παιδιά να εγκαταλείπουν λύκειο για να δουλέψουν, παιδιά που πέρασαν σε σχολές αλλά οι γονείς δε μπορούν να τα στείλουν λόγω οικονομικής αδυναμίας, μέχρι που πρόσφατα είδα μία γνωστή μου κοντά στα 70 να ζητιανεύει...

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η λύση είναι η μείωση της ανεργίας. Αν σε ένα σπίτι δεν υπάρχει άνεργος, ακόμα και 2 μισθοί των 600 θα τα φέρουν βόλτα, έστω δύσκολα. Το ζήτημα είναι να ξεκινήσουμε να ρολάρουμε, μετά όλα έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Μείωση της ανεργίας είναι το ζητούμενο.

Η λύση του προβλήματος που θα μειώσει την ανεργία λέγεται Επενδύσεις. 

Και αυτές είναι που δεν βλέπω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Έτσι ακριβώς.

Παιδιά, δεν ξέρω πόσοι είστε έξω στην πραγματική ζωή, δηλαδή να νοικιάζετε σπίτι, να έχετε αυτοκίνητο, οικογένεια και γενικά να επωμίζεστε μόνοι όλα τα έξοδα, η κατάσταση είναι τραγική. Ακούω καθημερινά πράγματα που ποτέ δε φανταζόμουν, παιδιά να εγκαταλείπουν λύκειο για να δουλέψουν, παιδιά που πέρασαν σε σχολές αλλά οι γονείς δε μπορούν να τα στείλουν λόγω οικονομικής αδυναμίας, μέχρι που πρόσφατα είδα μία γνωστή μου κοντά στα 70 να ζητιανεύει...

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η λύση είναι η μείωση της ανεργίας. Αν σε ένα σπίτι δεν υπάρχει άνεργος, ακόμα και 2 μισθοί των 600 θα τα φέρουν βόλτα, έστω δύσκολα. Το ζήτημα είναι να ξεκινήσουμε να ρολάρουμε, μετά όλα έρχονται.

Παρά την αύξηση της ανεργίας λόγω κορονοιου,σ την Μακεδονία ψάχνουν 10.000 εργάτες και δεν βρίσκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasileios-gr είπε

Προφανώς ο μισθός που δίνουν δεν είναι αρκετός για να τους βρεί εργαζόμενους

ΝΑΙ, ΙΣΧΥΕΙ αυτό.

Ο μισθός είναι χαμηλός και ο άλλος προτιμά να κάθεται και να παίρνει το ΚΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάνε success story άνθρωποι που είναι ανίκανοι να αντιληφθούν πως δουλεύει μια οικονομία γιατί δεν έχουν ρισκάρει ούτε σεντ στη ζωή τους στην ελεύθερη αγορά. Έχει γ&_€#θει το σύμπαν και περιμένουν ότι θα ανοίξουν οι πτήσεις κ όλοι θα χουν τον καημό να έρθουν Ελλάδα για διακοπαρες μετά από λοκνταουνς,απολυσεις, αβεβαιότητα. Μόνο ένα αμπαλο κράτος μπορεί να ποντάρει σε αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Πουλάνε success story άνθρωποι που είναι ανίκανοι να αντιληφθούν πως δουλεύει μια οικονομία γιατί δεν έχουν ρισκάρει ούτε σεντ στη ζωή τους στην ελεύθερη αγορά. Έχει γ&_€#θει το σύμπαν και περιμένουν ότι θα ανοίξουν οι πτήσεις κ όλοι θα χουν τον καημό να έρθουν Ελλάδα για διακοπαρες μετά από λοκνταουνς,απολυσεις, αβεβαιότητα. Μόνο ένα αμπαλο κράτος μπορεί να ποντάρει σε αυτό.

Ελπίζουμε, να συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 1:38 ΜΜ, Axelq είπε

Δεν ξέρω τι λέτε πάντως χτες πέρασα το αυτοκίνητο μου σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ και μου πήραν 50€

Ήσουν εκτός προθεσμίας περιοδικού ελέγχου; Εννοώ αυτή την ημερομηνία, με το συν πλην μιας εβδομάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Παρά την αύξηση της ανεργίας λόγω κορονοιου,σ την Μακεδονία ψάχνουν 10.000 εργάτες και δεν βρίσκουν.

Στην πολυκατοικία που μένω, είχαμε συχνές αλλαγές υπαλλήλων καθαρισμού...Μετά από 2-3 μήνες δουλειάς έφευγαν.

Πόσο πληρώνεται ο κάθε εργαζόμενος από την εταιρία : 2 ευρώ ανά πολυκατοικία. Πόσες πολυκατοικίες προλαβαίνεις να καθαρίσεις; Πόσα θα βγάλεις στο 8ωρο ως υπάλληλος;

Εννοείται χωρίς ένσημα έτσι, δε χρειάζεται να το πω...

Μήπως τελικά δε φταίει ο κόσμος που δεν πάει; Όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές, όχι.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Στην πολυκατοικία που μένω, είχαμε συχνές αλλαγές υπαλλήλων καθαρισμού...Μετά από 2-3 μήνες δουλειάς έφευγαν.

Πόσο πληρώνεται ο κάθε εργαζόμενος από την εταιρία : 2 ευρώ ανά πολυκατοικία. Πόσες πολυκατοικίες προλαβαίνεις να καθαρίσεις; Πόσα θα βγάλεις στο 8ωρο ως υπάλληλος;

Εννοείται χωρίς ένσημα έτσι, δε χρειάζεται να το πω...

Μήπως τελικά δε φταίει ο κόσμος που δεν πάει; Όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες ναι.

Σίγουρα, υπάρχει και εκμετάλλευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...