Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει με τις ανατιμήσεις?


basilis_k6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, ΙΣΧΥΕΙ αυτό.

Ο μισθός είναι χαμηλός και ο άλλος προτιμά να κάθεται και να παίρνει το ΚΕΑ.

Ε ούτε εγώ θα πήγαινα. Και κανείς λογικός δε θα πάει.

Εδώ ρε έχουν ξεφτιλιστει τα πάντα. Δουλεύεις και παίρνεις 3 και 60 και αν κάθεσαι παίρνεις περισσότερα με τα επιδόματα που παίζουν.

Έχει τύχει να κάνω κονέ για να δουλέψει ένας και μου λέει, δε συμφέρει να κόψω την κάρτα. Αν γίνεται να δουλέψω μαύρα.

Το διανοειστε; 

Ο άλλος κάθεται, παίρνει επιδόματα, μειωμένα τιμολόγια και δε πάει για δουλειά διότι θα παίρνει λιγότερα .

Σε επιδοτούν για να κάθεσαι.

Ξέρετε πόσους έχω ακούσει σε δουλειές των 500€ να λένε, καλύτερα να φύγω να παίρνω 400€ ταμείο ανεργίας, να κάνω και κανένα μαύρο μεροκάματο παρά να τρέχω σαν τον φουστη για 500€;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Παρά την αύξηση της ανεργίας λόγω κορονοιου,σ την Μακεδονία ψάχνουν 10.000 εργάτες και δεν βρίσκουν.

Αυτο με την ζήτηση φτηνού εργατικού δυναμικού και την μη προσφορά είναι ακόμα πιο πολύπλοκο.

Όταν το κόστος ζωής είναι ακριβό, ο μισθός πολύ χαμηλός, υπάρχει ένα επίδομα ΚΕΑ που είναι σε μεγάλο βαθμό συγκρίσιμο με αυτό το χαμηλό μισθό δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ το πράγμα.

Η απλοϊκή ερώτηση, γιατί δεν γνωρίζω τα ποσά, για μένα είναι η εξής... Είναι ο μισθός εργάτη 3πλος από το κρατικό επίδομα ΚΕΑ; Αν ναι δημιουργεί κινητρο για δουλειά. Αν πάλι όχι, δημιουργεί μια κουλτούρα κρατικής επιδότησης ανεργίας που σίγουρα δεν βοηθάει στο να μειωθεί η ύφεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gthe είπε

Αυτο με την ζήτηση φτηνού εργατικού δυναμικού και την μη προσφορά είναι ακόμα πιο πολύπλοκο.

Όταν το κόστος ζωής είναι ακριβό, ο μισθός πολύ χαμηλός, υπάρχει ένα επίδομα ΚΕΑ που είναι σε μεγάλο βαθμό συγκρίσιμο με αυτό το χαμηλό μισθό δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ το πράγμα.

Η απλοϊκή ερώτηση, γιατί δεν γνωρίζω τα ποσά, για μένα είναι η εξής... Είναι ο μισθός εργάτη 3πλος από το κρατικό επίδομα ΚΕΑ; Αν ναι δημιουργεί κινητρο για δουλειά. Αν πάλι όχι, δημιουργεί μια κουλτούρα κρατικής επιδότησης ανεργίας που σίγουρα δεν βοηθάει στο να μειωθεί η ύφεση. 

Το θέμα είναι ότι ο άλλος προτιμά να παίρνει το επίδομα και είτε να μην δουλεύει, είτε να δουλεύει ΜΑΥΡΑ.

ΥΓ. Και βέβαια, δεν συζητάμε τι κομπίνες γίνονται για να παίρνουν ορισμένοι (ΟΧΙ ολοι), αυτά τα επιδόματα τύπου ΚΕΑ πχ.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωρονοιος έχει πλήξει όλες τις επιχειρήσεις αλλά ιδίως την μαύρη εργασια σε τουρισμό, καφετέριες, μπαράκια, μεσιτικά, κλπ. Στους ανωτέρω κλάδους δουλεύουν αρκετοί με επιδόματα συν μαύρη εργασία.

Οι μόνοι που είχανε μικρή μείωση ή και αύξηση ήταν οι ψυκτικοί ιδίως όταν βάρεσε μίνι καύσωνας στον Μάη και τρέχανε και δεν προλάβαιναν οι -περιμενε να σκάσει το τζιτζίκι πρωτα- πελάτες τους... Βοήθησαν πολύ και τα τρομολάγνα ΜΜΕ με τις αναφορές τους για τον καθαρισμό φίλτρων, ανανέωση αέρα, κλπ.

Μέχρι τον επόμενο χειμώνα του 2021 ο υιός θα έχει καθαρίσει αρκετές επιχειρήσεις εκτός κι αν όλο αυτό το υγειονομικό και ψυχολογικό, οικονομικό σοκ παγκοσμίως αντιστραφεί και κάνει τον κόσμο να θέλει να τα σπάσει σε διακοπαρες λόγω της πρότερης στέρησης.

Μπα δυσκολάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Krepalidis είπε

Μέχρι τον επόμενο χειμώνα του 2021 ο υιός θα έχει καθαρίσει αρκετές επιχειρήσεις εκτός κι αν όλο αυτό το υγειονομικό και ψυχολογικό, οικονομικό σοκ παγκοσμίως αντιστραφεί και κάνει τον κόσμο να θέλει να τα σπάσει σε διακοπαρες λόγω της πρότερης στέρησης.

Μπα δυσκολάκι...

Ναι, έτσι κάνω κι εγώ.

Όταν αγχώνομαι για τα οικονομικά, πετάγομαι για ένα τριήμερο, έτσι να ξεχαστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως που εκανα βολτα στην περιοχη της Χερσονησου στη Κρητη και τριγυρω σε πιανει καταθλιψη να τα βλεπεις ολα κλειστα ιουνη μηνα,μιλαμε για χιλιαδες επιχειρησεις και δεν ξερω τι θα σωθει το διμηνο ιουλιου-αυγουστου οσο καλα και να πανε,ουτως η αλλως ο κοσμος ειναι (πολυ) επιφυλακτικος και στο θεμα της εστιασης εδω που ειμαι και με μαγαζατορες που εχω μιλησει.Καλα για εργαζομενους στον εποχικο τουρισμο δεν το συζηταω....

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ναι, έτσι κάνω κι εγώ.

Όταν αγχώνομαι για τα οικονομικά, πετάγομαι για ένα τριήμερο, έτσι να ξεχαστώ...

Μετά από κάθε ύφεση έρχεται ανάκαμψη και αντιστρόφως. Το θέμα είναι πότε. 

Επειδή ο μπαμπούλας είναι ένας ανεξέλεγκτος ιός, μέχρι να τον τιθασεύσουν με νέα φάρμακα, εμβόλια, η οικονομία θα είναι σε ύφεση ή στασιμότητα λόγω επισφάλειας. Λογικά αρχές με μέσα του 2022 θα έχετε βρεθεί η λύση ή περιοριστεί σημαντικά η επίδραση του ιού στην οικονομία.

Τουλάχιστον οι δυτικοί πολίτες προβλέπεται να ξεσπάσουν με διακοπαρες διότι επί δεκαετίες έχουν μάθει μετά από κάθε καλοκαίρι να σχεδιάζουν μέχρι το πολύ τον Μαρτη για το επόμενο. Δε νομίζω να αλλάξει αυτή η νοοτροπία... Ειδάλλως καταρρέει όλο το παγκόσμιο σύστημα και μοντέλο τουριστικής βιομηχανιας, αερομεταφορών, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

Ε ούτε εγώ θα πήγαινα. Και κανείς λογικός δε θα πάει.

Εδώ ρε έχουν ξεφτιλιστει τα πάντα. Δουλεύεις και παίρνεις 3 και 60 και αν κάθεσαι παίρνεις περισσότερα με τα επιδόματα που παίζουν.

Έχει τύχει να κάνω κονέ για να δουλέψει ένας και μου λέει, δε συμφέρει να κόψω την κάρτα. Αν γίνεται να δουλέψω μαύρα.

Το διανοειστε; 

Ο άλλος κάθεται, παίρνει επιδόματα, μειωμένα τιμολόγια και δε πάει για δουλειά διότι θα παίρνει λιγότερα .

Σε επιδοτούν για να κάθεσαι.

Ξέρετε πόσους έχω ακούσει σε δουλειές των 500€ να λένε, καλύτερα να φύγω να παίρνω 400€ ταμείο ανεργίας, να κάνω και κανένα μαύρο μεροκάματο παρά να τρέχω σαν τον φουστη για 500€;

Εχεις δικιο οταν το επιδομα ανεργιας ειναι σχεδον τα 2/3 του βασικου,προφανως συμφερει να καθεσαι μη σου πω εισαι και κερδισμενος αμα δεν πληρωνεις βενζινες και εισιτηρια για να πηγαινεις στη δουλεια.Το κρατος πρεπει να επιδοτει την εργασια και οχι την ανεργια(προφανως πρεπει να υπαρχει στηριξη και εκει ειδικα τωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, greengr21 είπε

Εχεις δικιο οταν το επιδομα ανεργιας ειναι σχεδον τα 2/3 του βασικου,προφανως συμφερει να καθεσαι μη σου πω εισαι και κερδισμενος αμα δεν πληρωνεις βενζινες και εισιτηρια για να πηγαινεις στη δουλεια.Το κρατος πρεπει να επιδοτει την εργασια και οχι την ανεργια(προφανως πρεπει να υπαρχει στηριξη και εκει ειδικα τωρα).

Ε ναι, να μειωθούν τα επιδόματα και τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν να πάνε στην εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 1:59 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Ήσουν εκτός προθεσμίας περιοδικού ελέγχου; Εννοώ αυτή την ημερομηνία, με το συν πλην μιας εβδομάδας.

Κανονικά στην ώρα μου ήμουν για τον έλεγχο, με ενημέρωσαν πως αυτή είναι η καινούργια τιμή για ΙΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, greengr21 είπε

Εχεις δικιο οταν το επιδομα ανεργιας ειναι σχεδον τα 2/3 του βασικου,προφανως συμφερει να καθεσαι μη σου πω εισαι και κερδισμενος αμα δεν πληρωνεις βενζινες και εισιτηρια για να πηγαινεις στη δουλεια.Το κρατος πρεπει να επιδοτει την εργασια και οχι την ανεργια(προφανως πρεπει να υπαρχει στηριξη και εκει ειδικα τωρα).

Η επιδότηση εργασίας είναι το πιο σωστό.  Να πληρώνει το κράτος ένα τμήμα του μισθού και το υπόλοιπο ο εργοδότης για κάποιο χρονικό διάστημα.

Με αυστηρά όμως κριτήρια, προϋποθέσεις και ελέγχους. Δηλαδή να μην δηλώνεται ο υπάλληλος 8 και δουλεύει 12 ώρες.  Ούτε να παίρνει συνέχεια η ίδια επιχείρηση μόνο επιδοτούμενους  κλπ.

 

Στις 14/6/2020 στις 1:44 ΜΜ, Vasileios-gr είπε

Προφανώς ο μισθός που δίνουν δεν είναι αρκετός για να τους βρεί εργαζόμενους

25 ευρώ μεροκάματο, εργόσημο, στέγη και τροφή.

Οχι πολλά αλλά για έναν ντόπιο άνεργο που δεν έχει κανένα εισόδημα και θα βγάλει έστω εποχιακά κάποια χρήματα δεν είναι άσχημα. Περισσότερο είναι θέμα υποτίμησης της αγροτικής εργασίας. 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Axelq είπε

Κανονικά στην ώρα μου ήμουν για τον έλεγχο, με ενημέρωσαν πως αυτή είναι η καινούργια τιμή για ΙΧ.

Δώσε μας περισσότερα στοιχεία αν θες, για να αποφύγουμε τις "κακοτοπιές". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 14/6/2020 στις 11:36 ΠΜ, telis είπε

Και εγώ τους βλέπω με το πουλί στο χέρι. Δεν νομίζω ότι θα πλησιάσουν καν να έχουν πληρότητα στα καταλύματα. Παρόλα αυτά η λογική της αρπαχτής υπάρχει.  Όποιος φάει τον άλλον. 

Η ουσία πάντως είναι ότι λεφτά δεν υπάρχουν. Και τα χειρότερα είναι μπροστά μας

Η αρπαχτή έγινε ακόμα και το προηγούμενο τρίμηνο ύπο το φόβο της πανδημίας - κάτι παντελώς άγνωστο - όχι από μια επιχείρηση αλλά από χιλιάδες.Αυτοι οι άνθρωποι ζουν ανάμεσα μας και χρησιμοποιήσαν το όχημα της πανδημίας εις βάρος όλων των υπολοίπων για να βγάλουν μερικά ευρώ παραπάνω.Εγώ δεν ξεχνώ ... ίσως κέρδισαν αλλά έχασαν κάτι μεγαλύτερης αξίας.Τον σεβασμό των υπολοίπων.Αυτο αποδεικνύει περίτρανα πως είμαστε πολίτες μιας άναρχης κοινωνίας χωρίς ήθος ,ευτυχώς δεν αποτελεί την πλειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Guys, προσπαθείτε μόνοι σας να λύσετε το κυπριακό χωρίς λόγο.

Λέτε για ανεργία και για ανεργία και για ανεργία, αυτό το φοβερό buzzword. Η αλήθεια δυστυχώς είναι πιο περίπλοκη:
Εμείς οι Ευρωπαίοι έχουμε μάθει ότι το κράτος είναι ο μπαμπάς και η μαμά μας. Τι εννοώ με αυτό: όταν κάποιος γίνεται άνεργος, σχεδόν ποτέ δεν λέμε "στο καλό, θα βρεις κι άλλα" αλλά σχεδόν πάντα λέμε "Ψάξου για ταμείο και βλέπεις". Συμφωνώ πάρα πολύ ότι έχουμε γίνει επιδοματίες, αλλά και τα άλλα Ευρωπαϊκά κράτη έτσι είναι, με λαμπρό παράδειγμα κάτι Σουηδίες Γερμανίες κλπ. Δηλαδή περιμένεις από το κράτος να σου παρέχει πρόσβαση στην δουλειά, στην παιδεία, στην περίθαλψη και εσύ απλά δουλεύεις και αν κάτι πάει στραβά (είτε φταις εσύ είτε άλλος) να σε προστατεύσει.

Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι απλούστατο: δεν μπορεί να έχει την παράγωγη που απαιτεί αυτή η συντήρηση κράτους. Ασύλληπτα ποσά πηγαίνουν στα επιδόματα (αμφιβάλλω αν θα έπρεπε, αλλά ας μην με πείτε μισανθρωπιστή) που στερούνται από κάπου αλλού. Το ότι τα κοινωνικά κράτη είναι οικονομικές μαύρες τρύπες το ξέρει και η γιαγιά μου, όμως αν μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένη παραγωγή μακροπρόθεσμα είναι ένα ρίσκο που παίρνεται πολύ άνετα, όπως τα παραδείγματα των ανωτέρω χωρών έχουν δείξει. Η Ελλάδα όμως δεν μπορεί να αντέξει τόση μα τόση δαπάνη. Δεν έχει την πρώτη ύλη, πώς να το πω. Έχουμε απαιτήσεις Γερμανών, βασιζόμενοι σε κάτι φλου παραδείγματα τύπου "πανανθρώπινες αξίες" ή "δικαίωμα στην εργασία" που καλά ακούγονται όμως άστοχα πραγματώνονται, ενώ οι δυνατότητες μας είναι πολύ κατώτερες.

Δεν είμαι ανθέλληνας σε καμία περίπτωση, απλά ρεαλιστής. Κάτι τελευταίο: λέμε όλοι εδώ για κυνήγι επιδομάτων κλπ και κράζουμε αυτούς που τα κάνουνε. Εγώ όμως ρωτάω -πολύ λογικό- το εξής:

Τι θα λέγατε αν αύριο ανακοινώνονταν ότι τέτοια επιδόματα καταργούνται για μεγάλη μερίδα των συμπολιτών μας; Θα δεχόσασταν τέτοια θυσία στο "κοινό καλό της εργασίας" ή θα σκεφτόσασταν κάτι τύπους να πετάγονται στον δρόμο και να κοιμούνται σε χαρτόκουτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...