Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Οχι στα 520... 

520 για να βγάλεις πρπει να δίνει ο ποπος σου πλέον... Ξέρεις. 

Μόνο με πτυχίο πλέον βγάζεις λεφτά κ πάλι λιγότερα από όσο θα αξίζεις. 

Ουτε καν ρε συ, ειδικα ατομα οπως εσυ που χουν ενα βοηθημα οπως διπλωμα φορτηγου. Υπαρχουν και χαρτια που βγαινουν ευκολα που επισης σε ανεβαζουν απ το κατωτατο. Και αν πιανουν τα χερια σου υπαρχουν και οι βαριες δουλειες (ομως μετα θα τα δωσεις σε φυσιοθεραπευτές αν δεν προσεχεις..)

Εκενα παντως που δε μ αρεσουν οι δουλειες γραφειου παντα πανω απ το βασικο ημουν. Στη χειροτερη 450-500 και αυτο το εκανα για να μην κκεισω πορτα να χω ως καβατζα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Οχι στα 520... 

520 για να βγάλεις πρπει να δίνει ο ποπος σου πλέον... Ξέρεις. 

Μόνο με πτυχίο πλέον βγάζεις λεφτά κ πάλι λιγότερα από όσο θα αξίζεις. 

Παιδια δε θα μιλησω εκ του ασφαλους αλλα ως ενας ανθρωπος 37 χρονων με 4000 και πλεον ενσημα βλεποντας την πολυ δυσκολη κατασταση εξω .Δουλειες ωστοσο υπαρχουν παιδια. και ιδιως οταν καποιος ξεσκιζεται για 520€ και δε βρισκει κ ανθρωπους σωστους ,τοτε δεν εχει να χασει πολλα πηγαινοντας κσπου αλλου με 520 παλι ..Τετοιες δουλειες βρισκονται ακομα κ θα βρισκονται , τα 800 τα 900αρια και τα 1000 σχεδον τελειωσαν η εχουν υπερβολικα μεγαλο ανταγωνισμο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

Ουτε καν ρε συ, ειδικα ατομα οπως εσυ που χουν ενα βοηθημα οπως διπλωμα φορτηγου. Υπαρχουν και χαρτια που βγαινουν ευκολα που επισης σε ανεβαζουν απ το κατωτατο. Και αν πιανουν τα χερια σου υπαρχουν και οι βαριες δουλειες (ομως μετα θα τα δωσεις σε φυσιοθεραπευτές αν δεν προσεχεις..)

Ε αυτό λέω βρε, αν κουβαλάς δεν μένει τίποτα στο τέλος.. 

Παντού πονάω φίλε παντού. 

Ψάχνω τρόπο να βγάλω Δ κατηγορία να ηρεμήσω ειλικρινά. 

Αν τι βγάλω τους τα χαρίζω όλα κ φεύγω δεν με νοιάζει, βαρέθηκα την αδικία γενικά όχι για εμένα. Μόνο στην Ελλάδα αυτά να ξέρετε. Ο Γερμανός αν σε δει ότι κάνεις δουλειά χαλί θα γίνει να τον πατήσεις. 

Μόλις τώρα, Bruno44 είπε

Παιδια δε θα μιλησω εκ του ασφαλους αλλα ως ενας ανθρωπος 37 χρονων με 4000 και πλεον ενσημα βλεποντας την πολυ δυσκολη κατασταση εξω .Δουλειες ωστοσο υπαρχουν παιδια. και ιδιως οταν καποιος ξεσκιζεται για 520€ και δε βρισκει κ ανθρωπους σωστους ,τοτε δεν εχει να χασει πολλα πηγαινοντας κσπου αλλου με 520 παλι ..Τετοιες δουλειες βρισκονται ακομα κ θα βρισκονται , τα 800 τα 900αρια και τα 1000 σχεδον τελειωσαν η εχουν υπερβολικα μεγαλο ανταγωνισμο

Τα 800 θεωρούνται πολλά σήμερα οκ.. Γιαυτό το σκέφτομαι κ εγώ να φύγω η να μείνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ριψοκίννδυνο να φύγεις από μια δουλειά χάνοντας την αποζημίωση, βασιζόμενος ότι θα βρεις κάποιον να σε προσλάβει για λίγο καιρό!

Α ετσι το λες ...Ναι ετσι δεν θα φυγεις , θα βρεις καποιον να στο κανει και μετα θα φυγεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Ε αυτό λέω βρε, αν κουβαλάς δεν μένει τίποτα στο τέλος.. 

Παντού πονάω φίλε παντού. 

Ψάχνω τρόπο να βγάλω Δ κατηγορία να ηρεμήσω ειλικρινά. 

Αν τι βγάλω τους τα χαρίζω όλα κ φεύγω δεν με νοιάζει, βαρέθηκα την αδικία γενικά όχι για εμένα. Μόνο στην Ελλάδα αυτά να ξέρετε. Ο Γερμανός αν σε δει ότι κάνεις δουλειά χαλί θα γίνει να τον πατήσεις. 

Δ ειναι χειροτερα σε μισθο.. απ οτι εχω δει τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ε αυτό λέω βρε, αν κουβαλάς δεν μένει τίποτα στο τέλος.. 

Παντού πονάω φίλε παντού. 

Ψάχνω τρόπο να βγάλω Δ κατηγορία να ηρεμήσω ειλικρινά. 

Αν τι βγάλω τους τα χαρίζω όλα κ φεύγω δεν με νοιάζει, βαρέθηκα την αδικία γενικά όχι για εμένα. Μόνο στην Ελλάδα αυτά να ξέρετε. Ο Γερμανός αν σε δει ότι κάνεις δουλειά χαλί θα γίνει να τον πατήσεις. 

Τα 800 θεωρούνται πολλά σήμερα οκ.. Γιαυτό το σκέφτομαι κ εγώ να φύγω η να μείνω. 

Ζυγιζεις φιλε μου τα υπερ και τα κατα ...Κατι κερδιζεις κατι χανεις σε καθε επιλογή .Απλα και το εξω και μιλαω γνωριζοντας καθως εχω σπουδασει εξω και ειναι και οι γονεις μου πανω απο 25 χρονια μεταναστες σιγουρα σε πολλα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα απο έδω αλλα εχετε υποψιν οτι δεν ειναι ουτε εργασιακος παραδεισος ουτε εξαιρετικες οι συνθηκες .

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bruno44 είπε

Ζυγιζεις φιλε μου τα υπερ και τα κατα ...Κατι κερδιζεις κατι χανεις σε καθε επιλογή .Απλα και το εξω και μιλαω γνωριζοντας καθως εχω σπουδασει εξω και ειναι και οι γονεις μου πανω απο 25 χρονια μεταναστες σιγουρα σε πολλα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα απο έδω αλλα εχετε υποψιν οτι δεν ειναι ουτε εργασιακος παραδεισος ουτε εξαιρετικες οι συνθηκες .

Φιλικά

Κάτσε τώρα συνθήκες χειρότερες από Ελλάδα στη Γερμανία; είσαι σίγουρος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, GiorgosT είπε

Μπλα μπλα μπλα...

Δεν το ξερα ότι μπορεί ο κάθε εργοδότης να κάνει ό,τι γουστάρει. Να μας περάσετε και αλυσίδες, να τελειώνουμε, αν είναι έτσι.

"Αν δε σου αρέσει φύγε. Δε σε κρατάει κανείς": Επιχείρημα της πορδής. Το να δουλεύει ο άλλος σε ανθρώπινες συνθήκες και με ανθρώπινους μισθούς δεν παίζει καν, έτσι; Μετά παραπονιούνται μερικοί ότι οι δουλειές πέφτουν. Πώς θα ψωνίσει ο άλλος όταν παίρνει 4 και 5 κατοστάρικα; Με τι θα πληρώσει; Με κλανιές;

Ή αλλιώς: Ο καθένας για τον εαυτό του. Συγχαρητήρια.

Ευτυχώς που έχουμε καπιταλισμό. Ευτυχώς. Για να μπορεί να ισχύει το παραπάνω... Άσ΄ το, να μην ανοίξουμε εδώ αυτή τη συζήτηση.

Το μόνο με το οποίο συμφωνώ είναι ότι πράγματι δεν είναι όλοι καθίκια. Αλλά είναι πάρα πολλοί.

Από θεωρητικής πλευράς το να μη φέρεσαι "σωστά" σε κάποιον είναι λάθος κίνηση διότι καταστρέφεις αυτόν εν μέρη αλλά καταστρέφεσαι και ο ίδιος διοτί δε ξέρεις πως θα αντιδράσει ο άλλος ακόμη και αν απλά φύγει θα σου κάνει ζημιά ανάλογα και με την επιχείρηση βέβαια. Οι επαγγελματίες θέτουν όλους τους όρους τους εξαρχής και από κει και πέρα είναι τυπικοί σε όλα. Συνήθως οι "ορθές" εταιρίες ΄σέβονται στο ακέραιο ότι πρέπει να σεβάστουν. Αυτό βοηθάει στη φήμη τους και σε πολλά. Δεν βγαίνεις πάντα χαμένος αν φέρεσαι σωστά.

Είναι σαν μία παρτίδα πόκερ, κάποιοι ποντάρουν πολλά και σε φέρνουν σε δύσκολη θέση, έτσι σε καταστρέφουν αλλά παίρνουν το ρίσκο κάποιος να τους απαντήσει και να καταστραφούν και αυτοί οπότε δε κάνουν κάτι καλύτερο από κάποιον άλλον που παίζει πιο ισοροπημένα και ορθά τα χαρτιά του. Οι κινήσεις τους δεν είναι πάντα έξυπνες. Αν δε θες να λάβεις μέρος σε αυτή την αλληλοκαταστροφή επειδή δεν ξέρεις πως να βγεις κερδισμένος τότε απλά βρίσκεις άλλο τραπέζι που παίζουν όπως σε κάνει εσένα να νικάς. Έτσι είναι και οι δουλειές.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εξαιτίας του παραπάνω είναι πιο πιθανό να πέσεις σε λογικό εργοδοτή παρά σε κάτι κακό απλά πρέπει να ερευνήσεις λίγο κάτι το οποίο βέβαια απαιτεί χρόνο και δεν τον έχουν όλοι.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

Από θεωρητικής πλευράς το να μη φέρεσαι "σωστά" σε κάποιον είναι λάθος κίνηση διότι καταστρέφεις αυτόν εν μέρη αλλά καταστρέφεσαι και ο ίδιος διοτί δε ξέρεις πως θα αντιδράσει ο άλλος ακόμη και αν απλά φύγει θα σου κάνει ζημιά ανάλογα και με την επιχείρηση βέβαια. Οι επαγγελματίες θέτουν όλους τους όρους τους εξαρχής και από κει και πέρα είναι τυπικοί σε όλα. Συνήθως οι "ορθές" εταιρίες ΄σέβονται στο ακέραιο ότι πρέπει να σεβάστουν. Αυτό βοηθάει στη φήμη τους και σε πολλά. Δεν βγαίνεις πάντα χαμένος αν φέρεσαι σωστά.

Είναι σαν μία παρτίδα πόκερ, κάποιοι ποντάρουν πολλά και σε φέρνουν σε δύσκολη θέση, έτσι σε καταστρέφουν αλλά παίρνουν το ρίσκο κάποιος να τους απαντήσει και να καταστραφούν και αυτοί οπότε δε κάνουν κάτι καλύτερο από κάποιον άλλον που παίζει πιο ισοροπημένα και ορθά τα χαρτιά του. Οι κινήσεις τους δεν είναι πάντα έξυπνες. Αν δε θες να λάβεις μέρος σε αυτή την αλληλοκαταστροφή επειδή δεν ξέρεις πως να βγεις κερδισμένος τότε απλά βρίσκεις άλλο τραπέζι που παίζουν όπως σε κάνει εσένα να νικάς. Έτσι είναι και οι δουλειές.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εξαιτίας του παραπάνω είναι πιο πιθανό να πέσεις σε λογικό εργοδοτή παρά σε κάτι κακό απλά πρέπει να ερευνήσεις λίγο.

Το καλύτερο θα ήταν αυτός που φέρεται λάθος σε άτομα γενικώς όχι στις δουλειές να πάθαινε μεγάλη ζημιά. 

Αλλά Οκ δεν το ευχόμαστε αυτό:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Το καλύτερο θα ήταν αυτός που φέρεται λάθος σε άτομα γενικώς όχι στις δουλειές να πάθαινε μεγάλη ζημιά. 

Αλλά Οκ δεν το ευχόμαστε αυτό:)

Spoiler

Dance GIF by Jason Clarke

Δεν υιοθετώ...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Dance GIF by Jason Clarke

Δεν υιοθετώ...

Δεν έχω άλλα like τέλος κρίμα χάχα. 

Κοιτά το σκέφτηκα κ εγώ αυτό που έβαλες πολλές φορές... 

Αλλά μετά σκέφτομαι... Καλύτερα να πάθει ζημιά όχι στο σώμα, στην ψυχή, να σκέφτεται τι έκανε!! 

Όταν ήμουν manager στα eglobal στη δουλειά ήμουν μεγάλος λουστης, κακος πολύ. 

Όταν τελείωνα όμως την δουλειά πήγαινα παντού με τα παιδιά, ακόμα και μπουζούκια έχουμε πάει. Αν είσαι κακος κ απόμακρος συνέχεια αυτά στο μέλλον σου γυρνάνε πίσω. Κάνε το καλό κ θα γυρίσει το μόνο σίγουρο. 

Εχω κάνει κ. Εγώ λάθη το παραδέχομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Κάτσε τώρα συνθήκες χειρότερες από Ελλάδα στη Γερμανία; είσαι σίγουρος; 

Φυσικα οχι χειροτερες δεν ειπα την λεξη χειροτερες ...Λεω ομως οτι μπορει να πας σε μια Leifirma  αντιστοιχες των ελληνικων εταιρειων που νοικιαζουν προσωπικο και να παιρνεις 1200 με 1400€ χωρις πολλα δικαιωματα . Μπορει να μπεις κ σε εταιρεια με αυτα τα χρηματα ομως με δικαιωματα .Μπορει αν ξερεις την γλωσσα να ξεκινησεις απο τα 17 με 18 κατοσταρικα ( πιο δυσκολα πλεον ) αλλα ολα ειναι σχετικα ...Τι θεση , ως τι ,σε ποια περιοχη της Γερμανιας ...

Επισης μην ακουτε 1400 με 1500 και θεωρειται οτι ειναι καλα...Ειναι λιγα για εκει οταν θα εχεις ενοικιο απο 450€ εως 800 ευρω σουπερ μαρκετ πιο φθηνο , θα εχεις βενζινες κτλ , θα πληρωνεις μικροποσα στο Δημο για σκουπιδια , τηλεοραση κτλ ...

Γενικοτερα εχει μεγαλο ευρως πραγματων που πρεπει να κοιταξεις .Ας πουμε για εμενα η ποιοτητα ζωης εκει θεωρειται συν για την γυναικα μου μειον , δεν ξερω αν με καταλαβαινεις ειναι πολλα πραγματα σχετικά  που ο καθένας τα βλεπει απο την πλευρα του και παιζουν ρολο σε μια τετοια αποφαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bruno44 είπε

Φυσικα οχι χειροτερες δεν ειπα την λεξη χειροτερες ...Λεω ομως οτι μπορει να πας σε μια Leifirma  αντιστοιχες των ελληνικων εταιρειων που νοικιαζουν προσωπικο και να παιρνεις 1200 με 1400€ χωρις πολλα δικαιωματα . Μπορει να μπεις κ σε εταιρεια με αυτα τα χρηματα ομως με δικαιωματα .Μπορει αν ξερεις την γλωσσα να ξεκινησεις απο τα 17 με 18 κατοσταρικα ( πιο δυσκολα πλεον ) αλλα ολα ειναι σχετικα ...Τι θεση , ως τι ,σε ποια περιοχη της Γερμανιας ...

Επισης μην ακουτε 1400 με 1500 και θεωρειται οτι ειναι καλα...Ειναι λιγα για εκει οταν θα εχεις ενοικιο απο 450€ εως 800 ευρω σουπερ μαρκετ πιο φθηνο , θα εχεις βενζινες κτλ , θα πληρωνεις μικροποσα στο Δημο για σκουπιδια , τηλεοραση κτλ ...

Γενικοτερα εχει μεγαλο ευρως πραγματων που πρεπει να κοιταξεις .Ας πουμε για εμενα η ποιοτητα ζωης εκει θεωρειται συν για την γυναικα μου μειον , δεν ξερω αν με καταλαβαινεις ειναι πολλα πραγματα σχετικά  που ο καθένας τα βλεπει απο την πλευρα του και παιζουν ρολο σε μια τετοια αποφαση 

Σε αυτό έχεις δίκαιο... Θες τουλάχιστον ο άντρας να βγάζει 2200-2500 κ η γυναίκα 1000-1200 συν 400 τα παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...