Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα πάω κόντρα στους προλαλήσαντες...ζούμε αφύσικες καταστάσεις και δεν ξέρουμε τι θα γίνει...στην παρούσα φάση θα συνιστούσα να λουφάξει και αν χάσει και μια καλοκαιρινή άδεια δεν χάθηκε και ο κόσμος...απλώς θα προσπαθήσετε να κολλήσετε κανα ΣΚ και αυτό είναι όλο.

Αν τα πράγματα επανέρθουν στο κανονικό τότε θα πάρετε μια ανάσα και θα μετρήσετε τα τι και πως.....αν όχι ..οτι λεφτά πάρει μέχρι η κατάσταση να φτάσει στο απροχώρητο θα είναι λεφτά που δεν θα τα έχετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, masteripper είπε

Εγώ θα πάω κόντρα στους προλαλήσαντες...ζούμε αφύσικες καταστάσεις και δεν ξέρουμε τι θα γίνει...στην παρούσα φάση θα συνιστούσα να λουφάξει και αν χάσει και μια καλοκαιρινή άδεια δεν χάθηκε και ο κόσμος...απλώς θα προσπαθήσετε να κολλήσετε κανα ΣΚ και αυτό είναι όλο.

Αν τα πράγματα επανέρθουν στο κανονικό τότε θα πάρετε μια ανάσα και θα μετρήσετε τα τι και πως.....αν όχι ..οτι λεφτά πάρει μέχρι η κατάσταση να φτάσει στο απροχώρητο θα είναι λεφτά που δεν θα τα έχετε...

520 για 6 * 7ωρα? αυτο ειναι το "τζοκερ" που φοβασαι μη χασει?

βρωμαει ο τοπος με σουπερ μαρκετ / ρουχαδικα / κλπ που δινουν 300+ για 5 * 4ωρα. βρισκει δυο καταστηματα που να δεχτουν το ενα μονο πρωινη και το αλλο μονο απογευματινη και θα βγαζει και περισσοτερα απ οτι τωρα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, eliashadow είπε

Ώπα παιδιά... Χάνουμε την ουσία γιατί ίσως κι εγώ είπα παραπάνω πράγματα.

Καταρχήν δε κάνω τα χατίρια της γυναίκας μου... ούτε παντόφλα τρώω ουτε το παίζω κύρης του σπιτιού. Έχουμε μια καλή σχέση και οικογένεια.

Αυτό που ζητάω λοιπόν να με συμβουλεψετε είναι για τα δικαιώματα της, όπως εύστοχα πήρα την απάντηση για την αίτηση αδείας. 

Επίσης, επειδή δεν είμαστε μόνοι μας αλλά έχουμε κι ένα μωρό, δεν είναι λύση σηκώνεται και φεύγει. Και οικονομικά και εγωιστικά. 

Ουσιαστικά η ερώτηση μου ήταν πάνω στις άδειες και στην αποζημίωση απόλυσης αν έρθουν έτσι τα πράγματα.

συγνωμη, ξεχασα να προσθεσω πως πρεπει να παρει και τα δωρα απ τους μηνες που εχει δουλεψει. https://www.kepea.gr/calc-doro-xristoygennon.php και https://www.kepea.gr/calc-doro-pasxa.php      αν θυμαμαι καλα ομως μπορει να τα δωσει στις ημερομηνιες που παιρνουν τα δωρα, απλα να μην υπογραψει κανα χαρτι πως ξεχρεωσε αν δεν της τα δωσει. ειδικα τα δωρα δε τα χανει για κανενα λογο αρκει να μην υπογραφει οτι της πασαρουν

επισης πρεπει να πληρωθει και τις αδειες που δικαιουται αλλα δεν εχει παρει https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=116

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος φεύγει από τη λογική της συνεννόησης και παει στη λογική των καταγγελιών , των νομικών επιστολών κτλ να το κάνει μόνο αν δεν τον νοιάζει να ρισκάρει να μείνει άνεργος στο τέλος της διαδρομής  

Δεν μπορεις να είσαι υπάλληλος κάπου  και να επιβάλλεις τα θέλω του συζύγου σου.Και θεωρω ότι πρέπει να δωθεί χώρος στη κυρία να αποφασίσει μόνη της τι θέλει και τι μπορεί να κάνει στην εργασία της.Οι απέξω δεν έχουν όλη την εικόνα. Εικάζουν. 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι καλή εποχή να χάσει κάποιος τη δουλειά του. 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδεια δικαιούται η γυναίκα, από την στιγμή που δεν έχει πάρει καθόλου άδεια, δικαιούται μίνιμουμ 10 μέρες συνεχόμενες (ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ) μέσα στο καλοκαίρι.

Αυτό με 2μηνο ισχύει στην περίπτωση του "αφεντικό, εγώ θέλω την τάδε ημερομηνία άδεια", έχει υποχρέωση να σου απαντήσει εντός 2 μηνών και αν δεν τον βολεύει η ημερομηνία που πρότεινες, να σου προτείνει αυτός άλλη.

Δεν σημαίνει όμως ότι αν δεν το κάνεις, δεν δικαιούσαι και άδεια. ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ.

Κακώς δεν μιλάει τόσο καιρό, έπεσε σε κακό εργοδότη που εκμεταλλεύεται τους πιο φιλότιμους χαρακτήρες.

Άμα είναι τόσο ζώον ο εργοδότης ώστε να την απολύσει επειδή ζήτησε να πάρει την νόμιμη άδεια της, ειδικά αν είναι τόσο καλή υπάλληλος όσο λες, ας κάτσει να της πληρώσει όλες τις άδειες που δεν πήρε, να της δώσει αποζημίωση, και και και...

Οι πιο πολλοί φαίνονται λογικοί αν απαιτήσεις αυτά που δικαιούσαι, ειδικά από την στιγμή που δεν είναι καμιά περίεργη να λέει π.χ. "εγώ θέλω μόνο 15Αύγουστο, κόψτε τον λαιμό σας".

Να πάει ήρεμα και ωραία να ζητήσει 10 μέρες μέσα στο καλοκαίρι. Να ΕΠΙΜΕΝΕΙ. Ας πουλήσει και λίγο τρέλα.

Να ψαχτεί και να διαβάσει πρώτα αναλυτικά το τι δικαιούται και να πάει προετοιμασμένη, να μην πάει σαν να παρακαλάει.

"Μα δεν καταλαβαίνω, δεν δικαιούμαι το τάδε και το τάδε; Τι πάει να πει δεν γίνεται; Υποχρεωτικό δεν είναι από τον νόμο; Οι άλλοι γιατί πήρανε; Έχετε κάποιο παράπονο από την απόδοση μου; Όπως και να 'χει, υποχρεωτικό δεν είναι να πάρω άδεια και εγώ;"

Να μάθει να μιλάει, η αδικία δεν την πνίγει; Δουλεύει ουσιαστικά αμισθί σε μέρες που θα 'πρεπε να κάθεται και να είναι με το παιδί της.

Η άλλη η "παλιά" πιο έξυπνη είναι;

Να ενημερωθεί για το τι δικαιούται, είναι ΒΑΣΙΚΟ. Ούτε απειλές, ούτε τίποτα. Την άδεια ο εργοδότης μπορεί μεν να την δώσει όποτε θέλει, αλλά μέχρι το καλοκαίρι είναι υποχρεωτικό να έχεις πάρει κάποιες μέρες, δεν μπορεί να στις δώσει τον Δεκέμβρη όλες π.χ. Με λίγα λόγια και επειδή είναι υποχρεωτικό να φαίνεται ότι στις έδωσε αλλιώς μαύρο φίδι που τον έφαγε, η σύζυγος υπογράφει ότι έλαβε μέρες άδειας ενώ δεν τις έχει πάρει στην πραγματικότητα. Να προσέχει τι υπογράφει στο τέλος του μήνα που παίρνει τον μισθό και να αρνηθεί να υπογράψει χαρτί που να αναφέρει ότι έλειψε ενώ δεν έχει λείψει.

Και αν στην τελική έπεσε σε τέτοιο ζώον που δεν κάνει πίσω και είναι διατεθειμένος να την απολύσει επειδή ζητάει τα αυτονόητα, από 'δω πάν κι' άλλοι.

Δεν παίρνει κανάν μισθό 3000 να πει που θα τον ξαναβρώ. 500 ευρώ παίρνει.

Μην κωλώνετε ρε, βρίσκουν και τα κάνουν, ΕΙΔΙΚΑ αν είσαι καλός στην δουλειά σου.

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Όταν κάποιος φεύγει από τη λογική της συνεννόησης και παει στη λογική των καταγγελιών , των νομικών επιστολών κτλ να το κάνει μόνο αν δεν τον νοιάζει να ρισκάρει να μείνει άνεργος στο τέλος της διαδρομής  

Δεν μπορεις να είσαι υπάλληλος κάπου  και να επιβάλλεις τα θέλω του συζύγου σου.Και θεωρω ότι πρέπει να δωθεί χώρος στη κυρία να αποφασίσει μόνη της τι θέλει και τι μπορεί να κάνει στην εργασία της.Οι απέξω δεν έχουν όλη την εικόνα. Εικάζουν. 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι καλή εποχή να χάσει κάποιος τη δουλειά του. 

Τα θελω του συζύγου? Ετσι λεγονται τα νομιμα δικαιωματα τωρα πια?

Ναι αμα εχεις καποιο καλο επαγγελμα σε καποια αξιολογη εταιρεια ειναι κακη εποχη να μεινεις ανεργος. Αν εισαι ο τελευταίος τροχος της αμαξης σε μια κακοπληρωμενη δουλεια χωρις καμια προοπτική εξέλιξης δεν εχεις να χασεις τιποτα, απ αυτες τις δουλειες να φανε και οι κοτες, δεν υπαρχει λογος να καθεσαι να σ πηδανε τη ψυχολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δηλ. αν τελικά πάρει δέκα μέρες άδεια καλοκαιρι όλα καλά;  Προσωπικά άλλου βλέπω τα προβλήματα στο εργασιακό περιβάλλον.  

Σωστότατο.

Μόνο η αρχή θα έπρεπε να είναι οι 10 μέρες της καλοκαιρινής άδειας.

Πρέπει να αλλάξει νοοτροπία γενικά η σύζυγος και αν το εργασιακό περιβάλλον συνεχίζει να είναι το ίδιο κακό,

να σκεφτεί την ιδέα να βρει αλλού δουλειά.

Αλλά ας γίνει η αρχή πρώτα και μετά ας κυνηγήσει 100% και τα υπόλοιπα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινάμε από τα βασικά εργασιακά. Καλοκαιρινή άδεια ορίζεται από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο και μισές μέρες του έτους δηλώνει ο εργαζόμενος μισές δίνει ο εργοδότης. Αν θέλει άδεια μετά από 6 χρόνια τζαμπουκα και τραμπουκισμα αλλιώς αν δεν έχεις ανάγκη τα 500€ χτυπάει μια αναρρωτική και πάτε διακοπές. Αποζημίωση είναι στα 2 χρόνια ένα μηνιάτικο και μόλις κλείσει 5ετια χρόνος και μισθός χοντρικά αν φύγει 6*500=3000€ συν δώρα κλπ. Και φυσικά ποτέ δεν του αναφέρει επιθεώρηση εργασίας γιατί χεζονται και της τραβάει μια 3μηνη προειδοποίηση και παίρνει τα μισά. Α και τα επιδόματα κλπ δεν ισχύουν με τα ωραία του '13 ΑΝ θέλει το βάζει ο εργοδότης είτε ταμείου είτε γάμου είτε είτε είτε... 

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Συγκαταβατικη η συζηγος. Αλλα αν εχετε στην οικογενεια σας ή φιλο δικηγορο θα τον χρειαστητε. Πολυ φοβαμαι τετοια αφεντικα χαιρονται να υποτιμουν ανθρωπους και καταστασεις και ισως την ωθησουν σε παραιτηση. Και επειδη η ψυχικη υγεια ειναι ανεκτιμητη, θα σου προτεινα να βαλει μια δοση "σκυλας" στην προσωπικοτητα της.

ο καλος, καλο δεν βρισκει. 

Επεξ/σία από Loinen
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώπα ωπα, κάποιοι έχουν ξεφύγει εντελώς . Ο άνθρωπος είπε κάποια πράγματα παραπάνω απο ότι καταλαβαινω για να μη προταθούν λύσεις με τσαμπουκα , κ άλλοι μπαίνουν μέσα στα οικογενειακά του κ κρίνουν τα πάντα. Οκ internet αλλά περιμένα να υπάρχουν κάποια όρια .

On topic . Ακόμα κ αν η γυναίκα σου είναι η καλύτερη υπαλληλος του κόσμου , δε παύει να είναι αναλώσιμη όπως κ οι περισσότεροι από εμάς -λιγοτερο ή περισσοτερο- . Θα μπορούσε η κακή συμπεριφορά του εργοδότη να είναι σκόπιμη για να εξώθησει τη γυναίκα σου σε παραίτηση.

Αυτό με την γραπτή αίτηση για άδεια που αναφέρθηκε δε το έχω ξανακουσει. Μπορει να ισχύει δε ξέρω , αλλά ακόμα κ να το κάνει όταν επιστρέψει από την αδεια θα γίνει η ζωή της κόλαση . 

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι αν δε πάρει την άδεια μέχρι 31/12 τη δικαιούται σαν χρήμα , τα γνωστά. Συνήθως βέβαια παράνομα μεταφέρεται η άδεια στην επόμενη χρονιά . 

Με δεδομένο ότι προφανώς κ χρειάζεται τα χρήματα της δουλειας (αλλιώς δε θα υπήρχε θέμα συζήτησης) θα πω το εντελώς κοινότυπο " κάνει τη πάπια , κ βάζει λυτους κ δεμένους να τη βοηθήσουν να βρει άλλη δουλειά " .

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Οι περισσότερες είναι στη σωστή βάση.

Καταρχήν δε θέλω να επιβάλλω τίποτα στη σύζυγο. Από την άλλη όμως είμαστε μια 3μελης οικογένεια με μισθό 850€+520€ που η οποιαδήποτε απόφαση θα μας επιρρεασει οικονομικά. Η κατάσταση στην εργασία της άλλαξε μετά τη 2μηνη καραντίνα. Το προηγούμενο διάστημα, όλα αυτά τα χρόνια, υπήρχε μια καλή σχέση μεταξύ τους.

Η αφεντικινα τελευταία άλλαξε και η προσωπική μου γνώμη είναι πως προσπαθεί να την ωθήσει προς την παραίτηση ή/και να εκμεταλλευτεί το φιλότιμο και τους χαμηλούς τόνους της υπαλλήλου της. 

Και το παράδοξο είναι πως η εταιρεία δούλεψε πολύ καλά στη καραντίνα διαδικτυακά. Την άλλη τη "παλιά" δε την ακουμπάει γιατί είναι 9 χρόνια στην εταιρεία με μισθό 800€ και θα της στοιχίσει να την απολύσει.

Αυτό που θα ήθελα ιδανικά είναι η σύζυγος, και ο κάθε εργαζόμενος, να γίνει πιο σκληρή και να μάθει να απαντάει σωστά στους εργασιακές προκλήσεις. Δυστυχώς το να έχεις φιλότιμο δε βοηθάει και πολύ στη ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε , τώρα δίνεις νέα στοιχεία ή μου ξέφυγε κατι που ειπώθηκε νωρίτερα (δε διαβασα όλα τα post) . Sorry κιόλας αλλά είπες όλα τα άσχετα κ παρεληψες σημαντικά πράγματα 

 

Αν όντως άλλαξαν τα πραγματα λόγω καραντίνας  κ την εξωθεί σε παραίτηση πρεπει να ξέρεις τα εξής   

 

Περα από τη προστασία από την απόλυση που έχει λόγω αναστολής (αρχικά είπαν όσο είσαι αναστολή άλλο τόσο προστατευεσαι μετά άκουσα μόνο 45μερες, γιατί κάποιοι έκλεισαν παραπάνω, κάπου το έχασα ), ανάλογα τα μέτρα που χρησιμοποίησε ο εργοδότης ίσως είναι υποχρεωμένος να κρατήσει τους υπαλλήλους παραπάνω.  Πχ η επιστρεπτεα προκαταβολή τον υποχρεώνει να έχει ίδιες θέσεις εργαζομένων έως 31/10. ΑΛΛΑ ίδιες θέσεις εργασίας  όχι αναγκαστικά ίδια άτομα / μπορεί να βάλει καμία ξαδέλφη 

 

1) δε τσιμπάει με τα κόλπα κάθεται κ δουλεύει κ Αύγουστο κ μεσάνυχτα αν χρειαστεί 

2)  σε κάποια φάση αν δει ότι στο μαγαζί βαρανε μύγες ρωτάει για τη "συνεργασία " που διαφημίζει η κυβέρνηση που δουλευει ακριβώς το μισό αλλα χάνει "μόνο " το 20% του εισοδήματος της . 

3) δε λέει κουβέντα κ αν δει ότι δε βγαίνει το πράγμα , δε μπορεί να τη πληρώσει , δεν έχει δουλειά , προσπαθεί να πιάσει κουβέντα μπας κ της κανουν εικονική απόλυση να πάει τουλάχιστον ταμείο ανεργίας 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...