Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ομοίως, της το αναγνωρίζω εξίσου!

Το αστείο είναι ότι έτσι και αλλιώς οι επιχειρήσεις και το κράτος κερδίζουν άπειρα ευρώ και χρόνο από απλούς εργαζομένους. Δε ξέρω εσείς τι δουλειά κάνετε αλλά η κοπέλα εδώ πχ. δουλεύει 6 7ώρα για 525 ευρώ το οποίο είναι 2.5-3ε η ώρα περίπου επίπεδα πακιστάν για μία χώρα που είναι στην ευρωζώνη.. Το να λες ότι δε χαρίζεις ευρώ επειδή πήρες μία άδεια ή κάποιο επίδομα είναι αστείο. 

Το λέω γιατί έχω και εγώ άτομα που όλο κοιτάνε για διάφορα κόλπα, άδειες, επιδόματα κτλ. φυσικά βλέπουν αυτιά κάθε Σ/Κ μπας και ανακοινωθεί τίποτα. ΑΥτό που τους λέω είναι....κοιτάχτε να ανεβάσετε τα εισοδηματά σας με έξυπνη και παραγωγικη δουλειά και αφήστε τα αυτά τα κόλπα. Για εμένα είσαι πρόβατο αν βασίζεσαι σε όλα αυτά. Αυτά δεν έχουν σχεδιαστεί για να ευνοούν τον απλό πολίτη όσο θα έπρεπε. Είναι κοροιδία. Ο νόμος δεν είναι ποτέ με τους αδύναμους

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eliashadow είπε

Μάλλον αφεντικό...

Για να λήξει το θέμα, βοηθήσατε αρκετά με τα μηνύματά σας ώστε να πάρει θάρρος και να πάει να μιλήσει σήμερα. 

Θα της δώσει άδεια τον Ιούλιο και μάλιστα της ζήτησε και συγγνώμη.

Βέβαια insomnia είναι αυτό, διαβάζεις και κάτι απόψεις ακραίες, αλλά τι να κάνουμε, αυτά τα έχει μια δημόσια συζήτηση.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας.

τι στροφαρα 180 μοιρες ηταν αυτο? μαλλον ηταν αγαμητη μεσα στο lockdown και τωρα εστρωσε. καιρος να ζητησει καμια αυξηση η γυναικα οσο ειναι ακομα στα μελια η αλλη 🤣

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

βρωμαει ο τοπος με σουπερ μαρκετ / ρουχαδικα / κλπ που δινουν 300+ για 5 * 4ωρα.

Σαφως τα 500κατι ευρω ειναι λιγα, αλλα οχι, δεν βρωμαει ο τοπος με σουπερ μάρκετ και ρουχαδικα που ζητουν υπαλληλους ανεξαρτήτως του ποσα δινουν. Βασικά αν βρωμάει απο κατι ο τοπος, ειναι απο μαγαζια που ετοιμάζονται να κλεισουν και απο κανόνια που ετοιμάζονται να σκασουν.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, stormrain είπε

Σαφως τα 500κατι ευρω ειναι λιγα, αλλα οχι, δεν βρωμαει ο τοπος με σουπερ μάρκετ και ρουχαδικα που ζητουν υπαλληλους ανεξαρτήτως του ποσα δινουν. Βασικά αν βρωμάει απο κατι ο τοπος, ειναι απο μαγαζια που ετοιμάζονται να κλεισουν και απο κανόνια που ετοιμάζονται να σκασουν.

δε ξερω τι θα γινει στο μελλον, μεχρι και τωρα που μιλαμε παντως οποιος θελει να βρει βρισκει. αμα θυμαμαι καλα εσυ μαγαζι εχεις και λογικα εχεις καιρο να στειλεις βιογραφικο, αρα οτι ακους απ τους γυρω. ενημερωτικα λοιπον, οποιος σου λεει δε βρισκει μαλλον κατι κανει λαθος. για κακοπληρωμενες δουλειες που δε θελουν σπουδες μιλαμε παντα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

δε ξερω τι θα γινει στο μελλον, μεχρι και τωρα που μιλαμε παντως οποιος θελει να βρει βρισκει. αμα θυμαμαι καλα εσυ μαγαζι εχεις και λογικα εχεις καιρο να στειλεις βιογραφικο, αρα οτι ακους απ τους γυρω. ενημερωτικα λοιπον, οποιος σου λεει δε βρισκει μαλλον κατι κανει λαθος. για κακοπληρωμενες δουλειες που δε θελουν σπουδες μιλαμε παντα.

Εμπορικά είμαστε σε μια περίοδο που δεν κινείται τίποτα. Δεν ξέρω γιατί πιστευεις οτι γίνονται προσληψεις, πάντως με την καθίζηση της αγοράς δεν βγαζει νοημα. Οντως εχω καιρο να στειλω βιογραφικό, αλλα μιλαω συνεχώς με προμηθευτές κλπ που μου μεταφέρουν την εικόνα στις γειτονιές.  Στο Κεντρο την βλεπω καθημερινά. 

Τελος πάντων αν ειχα περισσότερο χρονο θα εψαχνα μια γρήγορη να δω τι αγγελίες παιζουν για εμπορουπαλληλους, αλλα είμαι σίγουρος για το τι συμβαίνει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Το να λες ότι δε χαρίζεις ευρώ επειδή πήρες μία άδεια ή κάποιο επίδομα είναι αστείο. 

Ή λάθος παράθεση έκανες ή διάβασες διαγωνίως το τι σχολίασα. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν (εφόσον ισχύει το δεύτερο), να διαβάσεις ξανά ποιό σημείο ακριβώς σχολίασα και να επιστρέψεις για να τα ξαναπούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, stormrain είπε

Εμπορικά είμαστε σε μια περίοδο που δεν κινείται τίποτα. Δεν ξέρω γιατί πιστευεις οτι γίνονται προσληψεις, πάντως με την καθίζηση της αγοράς δεν βγαζει νοημα. Οντως εχω καιρο να στειλω βιογραφικό, αλλα μιλαω συνεχώς με προμηθευτές κλπ που μου μεταφέρουν την εικόνα στις γειτονιές.  Στο Κεντρο την βλεπω καθημερινά. 

Τελος πάντων αν ειχα περισσότερο χρονο θα εψαχνα μια γρήγορη να δω τι αγγελίες παιζουν για εμπορουπαλληλους, αλλα είμαι σίγουρος για το τι συμβαίνει. 

προσωπικη εμπειρια απο δικο μου ατομο και μαλιστα ΑΛΛΑΞΕ (δεν απολυθηκε, δεν εληξε η συμβαση, δεν εκλεισαν τα μαγαζια) δυο δουλειες μεσα και μετα στο lockdown (δουλευε κανονικα). παντως ειδες που σου λεω κατι κανουν λαθος. γιατι να περιμενεις μονο απ τις αγγελιες και να μη στειλεις και βιογραφικα απο μονος σου? γιατι να μη πας απ τα μαγαζια να αφησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agrio.imeros είπε

40 ευρό για σύζυγο;  Που το είδες αυτό;

αυτό 

 

2 ώρες πριν, Everest είπε

Για κάθε μέλος της οικογένειας του ανέργου το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

Το πήρα το 2019 που μπήκα ταμείο για 2 μήνες( Απρίλιος-Μάιος) και χωρίς να το έχω στα υπόψιν τα Χριστούγεννα πήρα και δώρο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Everest είπε

Για κάθε μέλος της οικογένειας του ανέργου το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

 

4 ώρες πριν, tagmax είπε

αυτό 

Το πήρα το 2019 που μπήκα ταμείο για 2 μήνες( Απρίλιος-Μάιος) και χωρίς να το έχω στα υπόψιν τα Χριστούγεννα πήρα και δώρο :)

 

10% για κάθε προστατευόμενο μέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2020 στις 10:15 ΜΜ, SB_1957 είπε

Κακώς τα ανέχεται όλα αυτά τόσα χρόνια, αλλά έτσι είναι μερικοί άνθρωποι! Γίνονται χαλί να τους πατήσουν!

Αν έχει προσληφθεί ως ταμίας έπρεπε να παίρνει το επίδομα. Αν έχει προσληφθεί ως υπάλληλος μπορεί να αρνηθεί να κάνει ταμείο!

Και στην μία και στην άλλη περίπτωση μπορεί να πει ότι θα κάνει καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας!

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να την απολύσουν, αν βέβαια είναι κάτι που θα το δεχθεί και δεν θα υποκύψει με αποτέλεσμα να γίνει η κατάσταση χειρότερη.

Την άδεια έχει το δικαίωμα ο εργοδότης να την δώσει όποτε θέλει, αλλά οι 15 μέρες πρέπει να είναι από 1 Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου και εντός 2 μηνών από την ημέρα που θα κάνει αίτηση για άδεια ο εργαζόμενος. 
Άρα αν ζητήσει γραπτώς την Δευτέρα 15 Ιουνίου την άδεια πρέπει μέχρι 15 Αυγούστου να την έχει πάρει!

Ερωτηση πάνω σε αυτό, από οδηγός μπορεί κάποιον να τον κάνει αποθηκάριο όταν τον βολεύει κ οδηγό πάλι όταν τον βολεύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...