Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/6/2020 στις 10:01 ΜΜ, eliashadow είπε

Καλησπέρα σας,

Η γυναίκα μου δουλεύει 6 χρόνια σε ένα κατάστημα αθλητικών ειδών. Είναι υπόδειγμα υπαλλήλου (όχι επειδή είναι γυναίκα μου), τόσο ώστε εγώ να νευριάζω μαζί της και όχι με το αφεντικό της που της κάνει "πόλεμο". Προσωπικά τη θεωρώ κορόιδο, μιας και έτσι μπορούν να χαρακτηριστούν αυτού του είδους οι άνθρωποι.

Παρότι παίρνει 2 συγκοινωνίες και έχουμε και ένα μωρό παιδί, δεν έχει αργήσει ποτέ στο ωράριο της, δε λέει ποτέ όχι, δε ζήτησε ποτέ άδεια για το παιδί της αν και δεν έχουμε που να το αφήσουμε (εγώ τη πληρώνω), πήρε αναγκαστικά μόνο μια εβδομάδα άδεια ειδικού σκοπού και την υπόλοιπη εγώ. Ποτέ στα 6 χρόνια δεν έχει ζητήσει συγκεκριμένη ημερομηνία καλοκαιρινή άδεια και πάντα της έδιναν Σεπτέμβριο, είναι η μόνη στην εταιρεία που δε παίρνει έξτρα "μαύρα" χρήματα και φυσικά δε τα έχει ζητήσει. Είναι η μόνη στην εταιρεία που, ενώ χτυπάει ταμείο, δεν παίρνει το επίδομα ταμειου και φυσικά δε το ζητάει, και άλλα πολλά που δεν έχει νόημα να γράψω.

Μετά από τη καραντίνα άρχισε ένας περίεργος"πόλεμος" προς το πρόσωπο της, ειδικά όταν ζήτησε την άδεια ειδικού σκοπού (να έρθουν οι γονείς σου από το χωριό να κρατήσουν το παιδί της είπε).

Σήμερα λοιπόν μίλησαν για τις άδειες καλοκαιριού. Φυσικά δε ζητάει Αύγουστο γιατί παίρνει πάντα η αφεντικινα και η άλλη η "παλιά", αλλά πλέον δε μπορεί να πάρει και Σεπτέμβριο γιατί πάμε τη μικρή στον βρεφικό. Άρα της είπε να της δώσει Ιούλιο.

Η απάντηση της αφεντικινας ήταν ότι δε θα της δώσει! Θα το δει για Σεπτέμβριο και αν, και μέχρι το τέλους του χρόνου βλέπουμε... Έκανες 2 μήνες διακοπές της είπε, ξεκουράστηκες... Η άλλη θα πάρει βέβαια άδεια γιατί είναι από αυτές που χτυπάνε το χέρι στο τραπέζι.

Μπορεί κάπως να διεκδικήσει την άδεια της ή θα καταφύγουμε πρώτη φορά σε γιατρό; Είναι νόμιμο αυτό που κάνει, ότι δηλαδή θα δώσει όποτε θέλει εκείνη άδεια στον έναν υπάλληλο, ενώ στον άλλον του λέει να κανονίσει όποτε θέλει αυτός;

Τη χάρη να παραιτηθεί η γυναίκα μου δε θέλω, αλλά και δε μπορούμε να της τη κάνουμε, να παραιτηθεί δηλαδή. Αν την απολύσουν ξέρετε πόσο αποζημίωση δικαιούται;

Είναι 6 χρόνια όπως είπα, 7ωρη, 6ήμερη και τον τελευταίο χρόνο με μισθό 520€.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Προσπαθησε με καποιο τροπο να αυξησεις το εισοδημα σου ωστε να εχεις τη δυνατοτητα η γυναικα σου να μην εργαζεται και να μεγαλωσει το παιδακι σας.

Να σας ζησει, να ειναι παντα γερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, xchristosx είπε

Προσπαθησε με καποιο τροπο να αυξησεις το εισοδημα σου ωστε να εχεις τη δυνατοτητα η γυναικα σου να μην εργαζεται και να μεγαλωσει το παιδακι σας.

Να σας ζησει, να ειναι παντα γερο.

Είναι δύσκολο φίλε, ήδη δουλεύω πρωί και παίρνω 850,κάνω και μαύρη δουλειά καλοκαίρι ( τώρα με τον ιό μας μαμησε). 

Δεν φτάνουν πρπει να δούλευει κ η γυναίκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Είναι δύσκολο φίλε, ήδη δουλεύω πρωί και παίρνω 850,κάνω και μαύρη δουλειά καλοκαίρι ( τώρα με τον ιό μας μαμησε). 

Δεν φτάνουν πρπει να δούλευει κ η γυναίκα. 

 

Το μελος eliashadow δεν εγραψε το αρχικο μηνυμα στο οποιο απαντησα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, xchristosx είπε

Το μελος eliashadow δεν εγραψε το αρχικο μηνυμα στο οποιο απαντησα;

Το ότι απάντησες σε άλλον δεν απαγορεύει σε κάποιον τρίτο να απαντήσει σε εσένα και να σχολιάσει. 

Και συμφωνώ με τον προηγούμενο ότι αυτό που λες είναι ουτοπικό και εξαιρετικά δύσκολο. Αλλη κατάσταση ο ένας άνεργος και ο άλλος να ψάξει και για δεύτερη δουλειά για το κάτι παραπάνω και όσο να ναι που σε κάθε περίπτωση κέρδος έχεις, άλλο να εργάζονται και οι δύο και να σταματήσει ο ένας με σκοπό να δουλευει μόνο ο άλλος και να σηκώνει το φορτίο εις διπλούν. Καλύτερα να εργάζονται και οι δύο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Πολλοί σε αγγελίες ζητάνε 1 άτομο και για τους 2 ρολους.Το τι τον δηλώνουν,  άγνωστο.

Ρέ παιδιά είμαι ξεκάθαρος. 

Με έχουν οδηγό 16 χρόνια σύμβαση αορίστου εννοείται. 

Τώρα ξαφνικά με βάζει μέσα, έχω δικαιώματα η όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2020 στις 3:22 ΠΜ, vagos789 είπε

Όταν κάποιος φεύγει από τη λογική της συνεννόησης και παει στη λογική των καταγγελιών , των νομικών επιστολών κτλ να το κάνει μόνο αν δεν τον νοιάζει να ρισκάρει να μείνει άνεργος στο τέλος της διαδρομής  

Δεν μπορεις να είσαι υπάλληλος κάπου  και να επιβάλλεις τα θέλω του συζύγου σου.Και θεωρω ότι πρέπει να δωθεί χώρος στη κυρία να αποφασίσει μόνη της τι θέλει και τι μπορεί να κάνει στην εργασία της.Οι απέξω δεν έχουν όλη την εικόνα. Εικάζουν. 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι καλή εποχή να χάσει κάποιος τη δουλειά του. 

1) Άνεργος μπορεί και να είναι καλλίτερα από "δουλος"

2) Επιχείρημα που το ακούω τα τελευταία 20 χρόνια ( και το ακούω και συνήθως από ανθρώπους που φοβούνται να ρισκάρουν, να προχωρήσουν σε κάτι άλλο κτλπ...α και όλος τυχαίως από συνταξιούχους ΔΕΗ που δεν λες οτι πεινάνε και όλας...).....ποτέ δεν είναι καλή εποχή...εαν περιμέναμε όλοι τις καλές εποχές.....

3) ΔΕΝ υπάρχει συννενόηση.... συμφέροντα υπάρχουν και συνήθως είναι αντικρουόμενα. Χέστηκε ο εργοδότης, εαν είχε το δικάιωμα να σε έχει 24 ώρες εργασία 7 ημέρες θα το έκανε.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NTC Labs είπε

1) Άνεργος μπορεί και να είναι καλλίτερα από "δουλος"

2) Επιχείρημα που το ακούω τα τελευταία 20 χρόνια ( και το ακούω και συνήθως από ανθρώπους που φοβούνται να ρισκάρουν, να προχωρήσουν σε κάτι άλλο κτλπ...α και όλος συνταξιούχους ΔΕΗ που δεν λες οτι πεινάνε και όλας...).....ποτέ δεν είναι καλή εποχή...εαν περιμέναμε όλοι τις καλές εποχές.....

Πάντως αν έχουν παιδί και είναι στο νοικι είναι δύσκολη εποχή για να χάσεις δουλειά.. Και εγω θέλω να την κάνω αλλά περιμένω να πάω σε σπίτι δικό μου, τουλάχιστον να μην έχω ενοίκιο κάτι το οποίο είναι το βασικό στην χώρα αυτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Πάντως αν έχουν παιδί και είναι στο νοικι είναι δύσκολη εποχή για να χάσεις δουλειά.. Και εγω θέλω να την κάνω αλλά περιμένω να πάω σε σπίτι δικό μου, τουλάχιστον να μην έχω ενοίκιο κάτι το οποίο είναι το βασικό στην χώρα αυτή. 

Κανείς δεν υποτιμά τους φόβους που μπορεί να έχει μια οικογένεια.. Εϊναι σεβαστοί και αποδεκτοί. 3 χρόνια υπηρξα άνεργος. Αλλά πάνω σε αυτή την χρόνια δικαιολογία πατήσανε πολλοί για να "μαμήσουνε" τα πάντα. Την τελευταία φορά που παραιτήθηκα από την δουλειά μου μια πρόταση "δηθενιάς" του εργοδότη ήταν " ξέρεις πόσοι απο την παλιά εταιρεία με περνουν τηλεφωνο για δουλειά΄"... ε παρτους λοιπον τι μου πριζεις μπαλες ....

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NTC Labs είπε

Κανείς δεν υποτιμά τους φόβους που μπορεί να έχει μια οικογένεια.. Εϊναι σεβαστοί και αποδεκτοί. 3 χρόνια υπηρξα άνεργος. Αλλά πάνω σε αυτή την χρόνια δικαιολογία πατήσανε πολλοί για να "μαμήσουνε" τα πάντα.

Ε ναι το ξέρω... Αλλά σου λέω είναι δύσκολα, θέλω κ εγώ να τους ξεσκίσω αλλά χλωμό. Θέλει να έχεις καβατζα η δυνατό πεθερό να σε υποστηρίζει δεν είναι τόσο εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ε ναι το ξέρω... Αλλά σου λέω είναι δύσκολα, θέλω κ εγώ να τους ξεσκίσω αλλά χλωμό. Θέλει να έχεις καβατζα η δυνατό πεθερό να σε υποστηρίζει δεν είναι τόσο εύκολο. 

Το κύριο είναι να έχεις τον άνθρωπο σου  να σε στηρίξει συναισθηματικά. όχι οικονομικά. Εγώ είμαι απο τους τυχερούς όταν παίρνω τέτοιες αποφάσεις.

Άλλο πράγμα η φτώζεια και άλλο η πείνα. Και η γκρίνια είναι χειρότερη και απο τα 2.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NTC Labs είπε

Το κύριο είναι να έχεις τον άνθρωπο σου  να σε στηρίξει συναισθηματικά. όχι οικονομικά. Εγώ είμαι απο τους τυχερούς όταν παίρνω τέτοιες αποφάσεις.

Και αυτό αλλά σου λέω το ενοίκιο ποιος θα το πληρώσει; σκέψου 

Θα σε πετάξουν έξω σε χρόνο μηδέν με παιδιά στην αγκαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Και αυτό αλλά σου λέω το ενοίκιο ποιος θα το πληρώσει; σκέψου 

Θα σε πετάξουν έξω σε χρόνο μηδέν με παιδιά στην αγκαλιά.

Στην υγεία τους να είναι καλά και την λύση θα την βρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Στην υγεία τους να είναι καλά και την λύση θα την βρούν.

Καλά. Δεν πάει έτσι, εγώ προτιμώ να κάνω σπάσιμο στον άλλον να με διώξει να πάρω αποζημίωση κ ταμείο παρά να τους τα χαρίσω. 

Έτσι φεύγεις σαν κύριος με λεφτά στην τσέπη κ μετά ψάχνεις να δεις τι θα κάνεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NTC Labs είπε

Κανείς δεν υποτιμά τους φόβους που μπορεί να έχει μια οικογένεια.. Εϊναι σεβαστοί και αποδεκτοί. 3 χρόνια υπηρξα άνεργος. Αλλά πάνω σε αυτή την χρόνια δικαιολογία πατήσανε πολλοί για να "μαμήσουνε" τα πάντα. Την τελευταία φορά που παραιτήθηκα από την δουλειά μου μια πρόταση "δηθενιάς" του εργοδότη ήταν " ξέρεις πόσοι απο την παλιά εταιρεία με περνουν τηλεφωνο για δουλειά΄"... ε παρτους λοιπον τι μου πριζεις μπαλες ....

Είναι γνωστή η ατάκα του μέσου ελληνάρα εργοδότη όταν πέφτει ζώρι: «με τα μισά λεφτά και μαύρα μπορώ να πάρω δύο σαν και εσένα», βέβαια στο 90% των περιπτώσεων αυτό δεν ισχύει, ειδικά αν δεν μιλάμε για θέσεις ανειδίκευτου εργάτη...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...