Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Ερωτηση πάνω σε αυτό, από οδηγός μπορεί κάποιον να τον κάνει αποθηκάριο όταν τον βολεύει κ οδηγό πάλι όταν τον βολεύει; 

O νόμος λέει πως όταν σε προσλαμβάνει κάποιος με συγκεκριμένη ειδικότητα πρέπει να σε απασχολεί πάνω στο αντικείμενό σου. 

Αν σε βάλει σε κατώτερη θέση, ακόμη και αν δεν σου μειώσει τον μισθό, σε απαξιώνει και σε ζημιώνει επαγγελματικά επειδή χάνεις την επαφή με το αντικείμενο της ειδικότητάς σου.

Αν σε βάλει σε ανώτερη θέση, χωρίς να σου αυξήσει τον μισθό, σε απαξιώνει και σε ζημιώνει πάλι για τους ίδιους λόγους, συν ότι σε πληρώνει λιγότερο από αυτό που πρέπει!

Ο εργοδότης έχει μεν το δικαίωμα να αλλάζει τους όρους και τις συνθήκες εργασίας για το συμφέρον της επιχείρησης, αλλά χωρίς να θίγονται τα συμφέροντα του εργαζόμενου και με την συναίνεσή του.

Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά επειδή τα πέρασα αυτά πριν 20 χρόνια, τα ξέρω. Αν σήμερα, με τόσες ανατροπές που έγιναν στα εργατικά κάτι έχει αλλάξει, δεν το ξέρω!

Και για ενημερωτικούς καθαρά λόγους, να αναφέρω ότι εργοδότες που την έχουν δει και καλά ο αφέντης που νομίζει ότι όσοι δουλεύουν γι' αυτόν του χρωστάνε και τους αντιμετωπίζει σαν δούλους, υπήρχαν ανέκαθεν και δεν εμφανίστηκαν λόγω κρίσης!

Η κρίση ναι μεν τα αύξησε, όμως αυτά υπάρχουν παντού στον κόσμο και δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Απλά έξω, όπου οι νόμοι εφαρμόζονται ίσως καλύτερα,  μπορεί να βρεις πιο εύκολα το δίκιο σου.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

O νόμος λέει πως όταν σε προσλαμβάνει κάποιος με συγκεκριμένη ειδικότητα πρέπει να σε απασχολεί πάνω στο αντικείμενό σου. 

Αν σε βάλει σε κατώτερη θέση, ακόμη και αν δεν σου μειώσει τον μισθό, σε απαξιώνει και σε ζημιώνει επαγγελματικά επειδή χάνεις την επαφή με το αντικείμενο της ειδικότητάς σου.

Αν σε βάλει σε ανώτερη θέση, χωρίς να σου αυξήσει τον μισθό, σε απαξιώνει και σε ζημιώνει πάλι για τους ίδιους λόγους, συν ότι σε πληρώνει λιγότερο από αυτό που πρέπει!

Ο εργοδότης έχει μεν το δικαίωμα να αλλάζει τους όρους και τις συνθήκες εργασίας για το συμφέρον της επιχείρησης, αλλά χωρίς να θίγονται τα συμφέροντα του εργαζόμενου και με την συναίνεσή του.

Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά επειδή τα πέρασα αυτά πριν 20 χρόνια, τα ξέρω. Αν σήμερα, με τόσες ανατροπές που έγιναν στα εργατικά κάτι έχει αλλάξει, δεν το ξέρω!

Και για ενημερωτικούς καθαρά λόγους, να αναφέρω ότι εργοδότες που την έχουν δει και καλά ο αφέντης που νομίζει ότι όσοι δουλεύουν γι' αυτόν του χρωστάνε και τους αντιμετωπίζει σαν δούλους, υπήρχαν ανέκαθεν και δεν εμφανίστηκαν λόγω κρίσης!

Η κρίση ναι μεν τα αύξησε, όμως αυτά υπάρχουν παντού στον κόσμο και δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Απλά έξω, όπου οι νόμοι εφαρμόζονται ίσως καλύτερα,  μπορεί να βρεις πιο εύκολα το δίκιο σου.

Τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Καλά. Δεν πάει έτσι, εγώ προτιμώ να κάνω σπάσιμο στον άλλον να με διώξει να πάρω αποζημίωση κ ταμείο παρά να τους τα χαρίσω. 

Έτσι φεύγεις σαν κύριος με λεφτά στην τσέπη κ μετά ψάχνεις να δεις τι θα κάνεις. 

Μαζί σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Μαζί σου

Εγώ αυτό άρχισα έχει κάτι μέρες, εφόσον με αλλάζει θέση χωρίς να μου πει κάτι κ το παίζει μάγκας ( υπάλληλος είναι διευθυντής) δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνθήκες Μεσαίωνα, δυστυχώς......και επειδή ξέρουν ότι έχεις ανάγκη τη δουλειά, σε κάνουν ότι θέλουν. Δυστυχώς.....και σου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι.....δυστυχώς.......

Τι να πω. Να διεκδικήσει? Το πρώτο πράγμα που θα σκεφτούνε αν διεκδικήσει είναι: " Μπορούμε να την στείλουμε να βρούμε μια άλλη?"

Ο μόνος λόγος που μπορεί να σου δώσουν ότι θέλεις, είναι γιατί , προσωρινά , το τονίζω, σε έχουν ανάγκη.Στο πίσω μέρος του μυαλού τους όμως, θα έχουν πάντα το

"Παραπήρε θάρρος η μαλακισμένη, άρχισε να ψάχνεις για καμιά άλλη που να έχει ανάγκη"

Δεν υπάρχουν συναισθήματα στην εργασία, ούτε φιλίες, ούτε του στυλ "δουλεύω έξι χρόνια",  είσαι, ήσουν και θα παραμείνεις ένα εργαλείο. Όσο συμφέρει τον άλλον, σε κρατάει, όσο δεν τον συμφέρει, σε πετάει σαν λεμονόκουπα.

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα, και όσο πάει, γίνεται όλο και χειρότερη, και θα γίνει όλο και περισσότερο χειρότερη.

Τώρα, όσο αναφορά τα δικαιώματα....χμμμμμ....βασικά δεν υπάρχουν. Η αδερφή μου δουλεύει 15 χρόνια σε ιδιωτική κλινική, σκοτώθηκε το προηγούμενο καλοκαίρι για να της δώσουν 14 ημέρες το καλοκαίρι ( με προϊσταμένους και συναδέλφους),  και την άδεια που είχε για το 2019, την υπολειπόμενη, που έπρεπε να την πάρει τα Χριστούγεννα, την πήρε, υποχρεωτικά , μέσα στην καραντίνα!

Ζήτησε να πάρει ειδικού σκοπού λόγω παιδιών. ΔΕΝ της την δώσανε, την υποχρέωσαν να πάρει ΤΕΛΟΣ Μαρτη εν μέσω πανδημίας την άδεια που της χρωστούσανε από το 2019!!!

Δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση παιδόπουλα, χειρότερη θα γίνει, δυστυχώς....

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να διεκδικήσει, ή να ψάξει να βρει άλλη δουλειά, μήπως και βρει έστω και λίγο καλύτερες συνθήκες....

Επεξ/σία από LiquidTroll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Συνθήκες Μεσαίωνα, δυστυχώς......και επειδή ξέρουν ότι έχεις ανάγκη τη δουλειά, σε κάνουν ότι θέλουν. Δυστυχώς.....και σου συμπεριφέρονται σαν σκουπίδι.....δυστυχώς.......

Τι να πω. Να διεκδικήσει? Το πρώτο πράγμα που θα σκεφτούνε αν διεκδικήσει είναι: " Μπορούμε να την στείλουμε να βρούμε μια άλλη?"

Ο μόνος λόγος που μπορεί να σου δώσουν ότι θέλεις, είναι γιατί , προσωρινά , το τονίζω, σε έχουν ανάγκη.Στο πίσω μέρος του μυαλού τους όμως, θα έχουν πάντα το

"Παραπήρε θάρρος η μαλακισμένη, άρχισε να ψάχνεις για καμιά άλλη που να έχει ανάγκη"

Δεν υπάρχουν συναισθήματα στην εργασία, ούτε φιλίες, ούτε του στυλ "δουλεύω έξι χρόνια",  είσαι, ήσουν και θα παραμείνεις ένα εργαλείο. Όσο συμφέρει τον άλλον, σε κρατάει, όσο δεν τον συμφέρει, σε πετάει σαν λεμονόκουπα.

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα, και όσο πάει, γίνεται όλο και χειρότερη, και θα γίνει όλο και περισσότερο χειρότερη.

Τώρα, όσο αναφορά τα δικαιώματα....χμμμμμ....βασικά δεν υπάρχουν. Η αδερφή μου δουλεύει 15 χρόνια σε ιδιωτική κλινική, σκοτώθηκε το προηγούμενο καλοκαίρι για να της δώσουν 14 ημέρες το καλοκαίρι ( με προϊσταμένους και συναδέλφους),  και την άδεια που είχε για το 2019, την υπολειπόμενη, που έπρεπε να την πάρει τα Χριστούγεννα, την πήρε, υποχρεωτικά , μέσα στην καραντίνα!

Ζήτησε να πάρει ειδικού σκοπού λόγω παιδιών. ΔΕΝ της την δώσανε, την υποχρέωσαν να πάρει ΤΕΛΟΣ Μαρτη εν μέσω πανδημίας την άδεια που της χρωστούσανε από το 2019!!!

Δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση παιδόπουλα, χειρότερη θα γίνει, δυστυχώς....

Δεν ξέρω αν πρέπει να διεκδικήσει, ή να ψάξει να βρει άλλη δουλειά, μήπως και βρει έστω και λίγο καλύτερες συνθήκες....

Από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 6:56 ΠΜ, john_petrucci7 είπε

Ξεκινάμε από τα βασικά εργασιακά. Καλοκαιρινή άδεια ορίζεται από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο και μισές μέρες του έτους δηλώνει ο εργαζόμενος μισές δίνει ο εργοδότης. Αν θέλει άδεια μετά από 6 χρόνια τζαμπουκα και τραμπουκισμα αλλιώς αν δεν έχεις ανάγκη τα 500€ χτυπάει μια αναρρωτική και πάτε διακοπές. Αποζημίωση είναι στα 2 χρόνια ένα μηνιάτικο και μόλις κλείσει 5ετια χρόνος και μισθός χοντρικά αν φύγει 6*500=3000€ συν δώρα κλπ. Και φυσικά ποτέ δεν του αναφέρει επιθεώρηση εργασίας γιατί χεζονται και της τραβάει μια 3μηνη προειδοποίηση και παίρνει τα μισά. Α και τα επιδόματα κλπ δεν ισχύουν με τα ωραία του '13 ΑΝ θέλει το βάζει ο εργοδότης είτε ταμείου είτε γάμου είτε είτε είτε... 

Για την αποζημίωση τα λες εντελώς λάθος.

Αυτό που ισχύει είναι

Κάθε 2 χρόνια ένας μισθοςς (τα 6/5 του  ΜΙΚΤΟΥ μισθού).Μετά τα 10 χρόνια είναι χρόνος και μισθός.

Οπότε ΕΑΝ έχει κλείσει 6 χρόνια θα πάρει αποζημίωση 2160€ συν άδεια συν δώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoskir είπε

Για την αποζημίωση τα λες εντελώς λάθος.

Αυτό που ισχύει είναι

Κάθε 2 χρόνια ένας μισθοςς (τα 6/5 του  ΜΙΚΤΟΥ μισθού).Μετά τα 10 χρόνια είναι χρόνος και μισθός.

Οπότε ΕΑΝ έχει κλείσει 6 χρόνια θα πάρει αποζημίωση 2160€ συν άδεια συν δώρα.

8/2004 πρόσληψη, τι παίρνω αν με χαιρετήσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

8/2004 πρόσληψη, τι παίρνω αν με χαιρετήσουν; 

Χωρίς μικτά δεν μπορώ να ξέρω, αλλά μπορείς να μπεις εδώ και θα σου βγάλει αποζημίωση χωρίς άδεια η δώρα που δικαιούσαι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoskir είπε

Χωρίς μικτά δεν μπορώ να ξέρω, αλλά μπορείς να μπεις εδώ και θα σου βγάλει αποζημίωση χωρίς άδεια η δώρα που δικαιούσαι .

1025...το 2012 οι κλέφτες μου έδιναν μικτά 1400( επιδόματα γάμου κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

1025...το 2012 οι κλέφτες μου έδιναν μικτά 1400( επιδόματα γάμου κλπ). 

13154€ + άδεια που δεν έχεις πάρει + δώρα αναλογικά.

Εάν σε διώξουν μετά τον Αύγουστο + 1200€.

Η αποζημίωση απόλυσης μέχρι 60000€ είναι αφορολογητη.

Επεξ/σία από panoskir
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ολοι λιγο πολυ εχουμε κανει υποχωρησεις για την δουλεια ΚΑΙ στην δουλεια. δεν ειναι κακο. 

το θεμα ειναι να αρχισεις καποια στιγμη να ξεχωριζεις που τελειωνει η δουλεια και που αρχιζει η δικη σου ζωη.

μαγκιες και θα σου δειξω και θα σου μπηξω δεν χωρανε.

το πολυ πολυ να χασεις την δουλεια σου και να εισαι παλι στην απεξω.

και πιστευω ειναι πολυ χειροτερο απο το να εισαι εστω σε μια <<ασχημη>> δουλεια την οποια εχεις και καποιες προοπτικες να διορθωσεις.

διαλογος παιδια, το καλυτερο πραγμα. οταν κατι δεν μας αρεσει το λεμε και προσπαθουμε να εξηγησουμε γιατι δεν μας αρεσει και τι θα ηταν καλυτερο να γινει. το να λεμε δεν το κανω αυτο απο γουστο δεν εχει νοημα και δεν προκειται να βρεις ποτε το δικιο σου.

επομενως διαλογος και παντα με μια καλη αντιπροταση. 

α, και κατι ακομα. το να θες να τσατισεις τον εργοδοτη σου για να σε διωξει και να παρεις αποζημιωση δεν το θεωρω καλη ιδεα.

διοτι με συζητηση και μια καλη αντιπροταση μπορεις να εχεις μια καλυτερη αντιμετωπιση και να αισθανεσαι καλα στην εργασια σου.

μια σκεψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Ρέ παιδιά είμαι ξεκάθαρος. 

Με έχουν οδηγό 16 χρόνια σύμβαση αορίστου εννοείται. 

Τώρα ξαφνικά με βάζει μέσα, έχω δικαιώματα η όχι; 

Οδηγος σε φορτηγο εννοεις? Δε μπορει να σ αναγκασει την ωρα ξεκουρασης να σου βαλει αλλη εργασια. Εκει εισαι μονο για να κανεις δρομολογιο και να επιβλεπεις το φορτωμα

Αυτο εννοεις ή καταλαβα λαθος? (Δε θα ναι κ η πρωτη φορα :P)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gergios.boussias είπε

ολοι λιγο πολυ εχουμε κανει υποχωρησεις για την δουλεια ΚΑΙ στην δουλεια. δεν ειναι κακο. 

το θεμα ειναι να αρχισεις καποια στιγμη να ξεχωριζεις που τελειωνει η δουλεια και που αρχιζει η δικη σου ζωη.

μαγκιες και θα σου δειξω και θα σου μπηξω δεν χωρανε.

το πολυ πολυ να χασεις την δουλεια σου και να εισαι παλι στην απεξω.

και πιστευω ειναι πολυ χειροτερο απο το να εισαι εστω σε μια <<ασχημη>> δουλεια την οποια εχεις και καποιες προοπτικες να διορθωσεις.

διαλογος παιδια, το καλυτερο πραγμα. οταν κατι δεν μας αρεσει το λεμε και προσπαθουμε να εξηγησουμε γιατι δεν μας αρεσει και τι θα ηταν καλυτερο να γινει. το να λεμε δεν το κανω αυτο απο γουστο δεν εχει νοημα και δεν προκειται να βρεις ποτε το δικιο σου.

επομενως διαλογος και παντα με μια καλη αντιπροταση. 

α, και κατι ακομα. το να θες να τσατισεις τον εργοδοτη σου για να σε διωξει και να παρεις αποζημιωση δεν το θεωρω καλη ιδεα.

διοτι με συζητηση και μια καλη αντιπροταση μπορεις να εχεις μια καλυτερη αντιμετωπιση και να αισθανεσαι καλα στην εργασια σου.

μια σκεψη. 

Δεν είναι εργοδότης πάρα εκπρόσωπος και μεγάλος αλήτης, έχει διαφορά. 

Από την στιγμή που μου είπε " προσαρμόσου γρήγορα αλλιώς έλα να μου πεις ότι θες να φύγεις" τι σημαίνει ξέρεις; 

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

Οδηγος σε φορτηγο εννοεις? Δε μπορει να σ αναγκασει την ωρα ξεκουρασης να σου βαλει αλλη εργασια. Εκει εισαι μονο για να κανεις δρομολογιο και να επιβλεπεις το φορτωμα

Αυτο εννοεις?

Οχι με άλλαξε πόστο επειδή πήρα άδεια ειδικού σκοπού. 

Είναι μάγκας και καλά, μόνος πήρε την απόφαση όχι από τα κεντρικά. 

Αυτός είναι ένας υπάλληλος που πολύ απλά διαμένει το προσωπικό. 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται όμως αυτή η αλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν είναι εργοδότης πάρα εκπρόσωπος και μεγάλος αλήτης, έχει διαφορά. 

Από την στιγμή που μου είπε " προσαρμόσου γρήγορα αλλιώς έλα να μου πεις ότι θες να φύγεις" τι σημαίνει ξέρεις; 

Οχι με άλλαξε πόστο επειδή πήρα άδεια ειδικού σκοπού. 

Είναι μάγκας και καλά, μόνος πήρε την απόφαση όχι από τα κεντρικά. 

Αυτός είναι ένας υπάλληλος που πολύ απλά διαμένει το προσωπικό. 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται όμως αυτή η αλλαγή. 

Σφυριξε το στα κεντρικα και πες πως κανενα προβλημα δεν εχεις με την εταιρεια και εισαι ετοιμος να εκτελεσεις τα καθηκοντα της συμβασης σου.

Το πιο λογικο ειναι να τον κραξουν και να γυρισεις στο ποστο σου, αν οχι απλα παρε καφε εφημεριδα και αραξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...