Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

Σφυριξε το στα κεντρικα και πες πως κανενα προβλημα δεν εχεις με την εταιρεια και εισαι ετοιμος να εκτελεσεις τα καθηκοντα της συμβασης σου.

Το πιο λογικο ειναι να τον κραξουν και να γυρισεις στο ποστο σου, αν οχι απλα παρε καφε εφημεριδα και αραξε.

Δεν ακούν στα κεντρικά τίποτα είναι νομικό εκτελεστικό πρόσωπο... 

Αν αράξω όπως λες δεν μπορεί να μου κάνει καταγγελία ότι κάθομαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν ακούν στα κεντρικά τίποτα είναι νομικό εκτελεστικό πρόσωπο... 

Αν αράξω όπως λες δεν μπορεί να μου κάνει καταγγελία ότι κάθομαι; 

Σου εδωσε καποια εργασια που περιγραφεται μεσα στη συμβαση? Αν οχι τι να σου πει?

Για να χεις το πισινο σου καλυμενο στελνε μειλ με τις παρατηρησεις σου κλπ. Πχ αυτα που ειπες στην εταιρεια στειλα τα και σε μειλ. Στελνε μειλ υις συζητησεις που χεις με το μαλακα.  Τι σου ζηταει, τι του απαντας, ποια ειναι τα δικαιωματα σου και τι λεει η συμβαση κλπ.

Σα να γραφεις ημερολογιο αλλα να το στελνεις σε οσα μειλ της εταιρειας και των ανωτερων σου μπορεις

Παντα κοσμια και χωρις συναισθημα. Hard facts μονο

Πες του να σου στελνει σε μειλ τι θελει να κανεις, αν και θα αρνηθει εκτος αν ειναι στοκος και δε βλεπει οτι σου δινει επιπλεον στοιχεια.

Μαθε απ εξω κ ανακατωτα τη συμβαση και τα δικαιωματα σου. Συμβουλεψου και εργατολογο αν μπορεις

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν είναι εργοδότης πάρα εκπρόσωπος και μεγάλος αλήτης, έχει διαφορά. 

Από την στιγμή που μου είπε " προσαρμόσου γρήγορα αλλιώς έλα να μου πεις ότι θες να φύγεις" τι σημαίνει ξέρεις; 

Οχι με άλλαξε πόστο επειδή πήρα άδεια ειδικού σκοπού. 

Είναι μάγκας και καλά, μόνος πήρε την απόφαση όχι από τα κεντρικά. 

Αυτός είναι ένας υπάλληλος που πολύ απλά διαμένει το προσωπικό. 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται όμως αυτή η αλλαγή. 

Είτε υπάλληλος/προϊστάμενος, είτε αφεντικό, άμα είναι της νοοτροπίας "γ...ώ" και "δέρνω" δεν βγάζεις άκρη.

Εγώ είχα να κάνω με το αφεντικό, που του είχα εξηγηθεί από τη μέρα της πρόσληψης, πως θα κάνω τη δουλειά για την οποία με προσλαμβάνει και όχι το παιδί για όλες τις δουλειές! Ό,τι απορία είχα έπαιρνα τηλέφωνο την επιθεώρηση εργασίας ή πήγαινα από κει γιατί ήταν στο δρόμο μου και εγώ ενημέρωνα και τον λογιστή του για ό,τι αλλαγές είτε σε μισθούς είτε σε άδειες και επιδόματα γίνονταν στην ειδικότητά μου, γιατί αυτός όλο δεν ήξερε, όλο δεν το πρόσεξε κ.λπ.

Η αλλαγή δεν επιτρέπεται, αλλά μπορείς να ρωτήσεις στην επιθεώρηση εργασίας αν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό, που δεν νομίζω.

Αφού το σιγουρέψεις και αν όντως έχεις προσληφθεί ως οδηγός, (μπορείς να το δεις στην Εργάνη), του λες του "μάγκα" ότι πιθανόν να έχει πρόβλημα αυτός με την εταιρία επειδή παρανομεί εν αγνοία της! Αν σου πει ότι κάνει ό,τι του λένε από τα κεντρικά τότε πες του ότι θα κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας! Αν η αλλαγή έγινε επειδή δεν χρειάζονται οδηγό τότε πρέπει αυτοί να σε απολύσουν και όχι εσύ να φύγεις!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Είτε υπάλληλος/προϊστάμενος, είτε αφεντικό, άμα είναι της νοοτροπίας "γ...ώ" και "δέρνω" δεν βγάζεις άκρη.

Εγώ είχα να κάνω με το αφεντικό, που του είχα εξηγηθεί από τη μέρα της πρόσληψης, πως θα κάνω τη δουλειά για την οποία με προσλαμβάνει και όχι το παιδί για όλες τις δουλειές! Ό,τι απορία είχα έπαιρνα τηλέφωνο την επιθεώρηση εργασίας ή πήγαινα από κει γιατί ήταν στο δρόμο μου και εγώ ενημέρωνα και τον λογιστή του για ό,τι αλλαγές είτε σε μισθούς είτε σε άδειες και επιδόματα γίνονταν στην ειδικότητά μου, γιατί αυτός όλο δεν ήξερε, όλο δεν το πρόσεξε κ.λπ.

Η αλλαγή δεν επιτρέπεται, αλλά μπορείς να ρωτήσεις στην επιθεώρηση εργασίας αν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό, που δεν νομίζω.

Αφού το σιγουρέψεις και αν όντως έχεις προσληφθεί ως οδηγός, (μπορείς να το δεις στην Εργάνη), του λες του "μάγκα" ότι πιθανόν να έχει πρόβλημα αυτός με την εταιρία επειδή παρανομεί εν αγνοία της! Αν σου πει ότι κάνει ό,τι του λένε από τα κεντρικά τότε πες του ότι θα κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας! Αν η αλλαγή έγινε επειδή δεν χρειάζονται οδηγό τότε πρέπει αυτοί να σε απολύσουν και όχι εσύ να φύγεις!

Θα στα πω ακριβώς όπως είναι. 

Από το 2004 είμαι με πρόσληψη ως οδηγός καθαρά, απλά τώρα δεν χρειάζεται οδηγό οπότε με άλλαξε,στην σύμβαση είχα διαβάσει ότι " μπορεί η εταιρία να ζητήσει την βοήθεια του υπαλλήλου κ σε άλλο πόστο". Λογικά έχει τον νόμο με το μέρος του γιατί το έκανε κ σε άλλον, ο άλλος όμως κόντεψε να τον πλακώσει στο ξύλο κ τελικά τον έκανε απόλυση. 

Εγώ τι κάνω τώρα όμως;

Να δουλεύω οριακά και να φαίνεται ότι δεν μου αρέσει μέχρι να με διώξει;

Η κάνω κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Θα στα πω ακριβώς όπως είναι. 

Από το 2004 είμαι με πρόσληψη ως οδηγός καθαρά, απλά τώρα δεν χρειάζεται οδηγό οπότε με άλλαξε,στην σύμβαση είχα διαβάσει ότι " μπορεί η εταιρία να ζητήσει την βοήθεια του υπαλλήλου κ σε άλλο πόστο". Λογικά έχει τον νόμο με το μέρος του γιατί το έκανε κ σε άλλον, ο άλλος όμως κόντεψε να τον πλακώσει στο ξύλο κ τελικά τον έκανε απόλυση. 

Εγώ τι κάνω τώρα όμως;

Να δουλεύω οριακά και να φαίνεται ότι δεν μου αρέσει μέχρι να με διώξει;

Η κάνω κάτι άλλο; 

Τώρα αλλάζει εντελώς η κατάσταση!

Από τη στιγμή που υπέγραψες ότι μπορεί να σε απασχολεί και αλλού, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι!

Το να δουλεύεις οριακά μπορεί να του δώσει το δικαίωμα να σε απολύσει ακόμη και χωρίς αποζημίωση αν βρει άλλους να πουν ότι δεν δουλεύεις ή δεν είσαι συνεργάσιμος κ.λπ. κ.λπ.

Λυπάμαι, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις και πολλά περιθώρια να κινηθείς γιατί όντως δεν υπάρχει καμιά παρανομία από πλευράς εταιρίας.

Τη δουλειά του οδηγού που έκανες εσύ ποιος την κάνει? Ή δεν χρειάζονται οδηγούς  πλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τώρα αλλάζει εντελώς η κατάσταση!

Από τη στιγμή που υπέγραψες ότι μπορεί να σε απασχολεί και αλλού, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι!

Το να δουλεύεις οριακά μπορεί να του δώσει το δικαίωμα να σε απολύσει ακόμη και χωρίς αποζημίωση αν βρει άλλους να πουν ότι δεν δουλεύεις ή δεν είσαι συνεργάσιμος κ.λπ. κ.λπ.

Λυπάμαι, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις και πολλά περιθώρια να κινηθείς γιατί όντως δεν υπάρχει καμιά παρανομία από πλευράς εταιρίας.

Τη δουλειά του οδηγού που έκανες εσύ ποιος την κάνει? Ή δεν χρειάζονται οδηγούς  πλέον?

Δεν χρειάζεται απλά άλλο άτομο. 

Αυτό που υπέγραψα δεν είμαι σίγουρος ήταν το 2004 αλλά σαν να θυμάμαι έτσι ότι μπορεί να μου ζητηθεί κάτι άλλο. 

Άρα οκ την πάτησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 12:51 ΠΜ, Lezantas26 είπε

βρωμαει ο τοπος με σουπερ μαρκετ / ρουχαδικα / κλπ που δινουν 300+ για 5 * 4ωρα. βρισκει δυο καταστηματα που να δεχτουν το ενα μονο πρωινη και το αλλο μονο απογευματινη και θα βγαζει και περισσοτερα απ οτι τωρα.

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι τα 4ωρα είναι μόνο στα χαρτιά? 😉

Στις 13/6/2020 στις 9:05 ΠΜ, aizensama24 είπε

Να καταλάβεις θυμάμαι έναν φίλο μου που χε πάει σε ένα καζίνο με τη κοπέλα του και τσακωθήκανε επειδή η κοπέλα πόνταρε τα λεφτά της στα μάυρα αντί στα κόκκινα. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι δεν έχει νόημα το που θα τα ρίξει γιατί έτσι και αλλιώς 50/50 είναι αλλά αυτός επέμενε

Δεν είναι 50/50 πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τώρα αλλάζει εντελώς η κατάσταση!

Από τη στιγμή που υπέγραψες ότι μπορεί να σε απασχολεί και αλλού, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι!

Το να δουλεύεις οριακά μπορεί να του δώσει το δικαίωμα να σε απολύσει ακόμη και χωρίς αποζημίωση αν βρει άλλους να πουν ότι δεν δουλεύεις ή δεν είσαι συνεργάσιμος κ.λπ. κ.λπ.

Λυπάμαι, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις και πολλά περιθώρια να κινηθείς γιατί όντως δεν υπάρχει καμιά παρανομία από πλευράς εταιρίας.

Τη δουλειά του οδηγού που έκανες εσύ ποιος την κάνει? Ή δεν χρειάζονται οδηγούς  πλέον?

Δείτε λίγο αυτό 

 

IMG_20200614_143313.jpg

Αυτή την σύμβαση έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, supermanbee είπε

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι τα 4ωρα είναι μόνο στα χαρτιά? 😉

Δεν είναι 50/50 πάντως

Εννοώ μεταξύ τους και όχι ενάντια στο καζίνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, supermanbee είπε

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι τα 4ωρα είναι μόνο στα χαρτιά? 😉

Δεν είναι 50/50 πάντως

Οι μεγαλες εταιρειες δε κανουν μαλακιες.  Μετα το 4ωρο παει υπερεργασια και τη πληρωνουν κανονικα.

Οι μικροι κανουμ τις πουστιες (απληρωτες υπερωριες, σπαστα ωραρια κλπ

Γι αυτο ειναι καλο να στελνεις παντου και να σαι δραστηριος οσο ψαχνεις για να χεις επιλογες και να μπορεις να ξεφυγεις απο καπου ασχημα

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Δεν χρειάζεται απλά άλλο άτομο. 

Αυτό που υπέγραψα δεν είμαι σίγουρος ήταν το 2004 αλλά σαν να θυμάμαι έτσι ότι μπορεί να μου ζητηθεί κάτι άλλο. 

Άρα οκ την πάτησα. 

Εχεις τη συμβαση? Πρεπει να μιλησεις με καποιον που να ξερει παντως.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Οι μεγαλες εταιρειες δε κανουν μαλακιες.  Μετα το 4ωρο παει υπερεργασια και τη πληρωνουν κανονικα.

Οι μικροι κανουμ τις πουστιες (απληρωτες υπερωριες, σπαστα ωραρια κλπ

Γι αυτο ειναι καλο να στελνεις παντου και να σαι δραστηριος οσο ψαχνεις για να χεις επιλογες και να μπορεις να ξεφυγεις απο καπου ασχημα

Εχεις τη συμβαση? Πρεπει να μιλησεις με καποιον που να ξερει παντως.

Την έχω αλλά δεν ξέρω που. 

Αντίγραφο δεν μπορώ να πάρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δείτε λίγο αυτό 

IMG_20200614_143313.jpg

Αυτή την σύμβαση έχω 

Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει κάτι αν εσύ υπέγραψες ότι δέχεσαι να απασχολείσαι και σε άλλη θέση.

Αν ο μισθός σου δεν μειώθηκε και αν όντως δεν χρειάζονται οδηγό, δηλαδή δεν προσέλαβαν άλλον να κάνει τη δική σου δουλειά, μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις τί θα κάνεις.

Και όπως σου είπα αν δεν δουλεύεις και δημιουργείς θέματα μπορούν να σε διώξουν χωρίς αποζημίωση αν βρεθούν "μάρτυρες" να το επιβεβαιώσουν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει κάτι αν εσύ υπέγραψες ότι δέχεσαι να απασχολείσαι και σε άλλη θέση.

Αν ο μισθός σου δεν μειώθηκε και αν όντως δεν χρειάζονται οδηγό, δηλαδή δεν προσέλαβαν άλλον να κάνει τη δική σου δουλειά, μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις τί θα κάνεις.

Και όπως σου είπα αν δεν δουλεύεις και δημιουργείς θέματα μπορούν να σε διώξουν χωρίς αποζημίωση αν βρεθούν "μάρτυρες" να το επιβεβαιώσουν!

Αν βρεθούν εκ μέρους μου άτομα που μπορούν να αποδείξουν το αντίθετο δηλαδή από αυτό που λες κερδίζω την υπόθεση. 

Δεν πάει έτσι εγώ νομίζω ότι έχει χεσμενη την φωλιά του για να μου ζητάει να παραιτηθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Αν βρεθούν εκ μέρους μου άτομα που μπορούν να αποδείξουν το αντίθετο δηλαδή από αυτό που λες κερδίζω την υπόθεση. 

Δεν πάει έτσι εγώ νομίζω ότι έχει χεσμενη την φωλιά του για να μου ζητάει να παραιτηθώ. 

Για ενα εργοδότη τι λες ότι είναι πιο συμφέρων;Να παραιτηθείς ή να σε απολυσει;

Τωρα σου λενε ότι θα σε υποστηρίξουν,οταν θα έρθει η ώρα θα τους ψάχνεις με το καλαμάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2020 στις 11:02 ΜΜ, aizensama24 είπε

Αμα δεν της αρέσει η δουλειά μπορεί να φύγει και άμα από την άλλη αυτής της αρέσει η δουλειά αλλά εσένα δε σου αρέσει η σχέση σου λόγω αυτής της δουλειάς τότε μπορεί να τη χωρίσεις τη γυναίκα. Μη κάνεις το λάθος να πιστέψεις ότι η διαμαρτυρία βοηθάει σε κάτι ή ότι δικαιούσε κάτι που δεν έχεις πάρει καθώς αυτό θα σε βάλει σε μία επικύνδυνη κατάσταση με πολύ λάθος σκέψεις. Θέλει να είναι αυτή κορόιδο? δικό της πρόβλημα, βρες μία πιο έξυπνη γυναίκα. Κάποιος άλλος με συμβούλεψε έτσι κάποτε και αυτός ο τρόπος σκέψης με χει σώσει έως τώρα. Ζούμε σε ένα κόσμο καθαρού συμφέροντος, ακόμη και η δήθεν υπευθυνότητα είναι αποτέλεσμα συμφέροντος. Η γυναίκα σου βλέπει συμφέρον σε αυτό για αυτό το συνεχίζει. 

Όπως λέει η ayn rand, αν δεν επιβάλεσαι με τη βία τότε οι πράξεις σου δεν έχουν τίποτα το ανήθικο. 

Γενικά το να χεις αφεντικό πάνω από το κεφαλί ειδικά σε αμφιλεγόμενες εταιρίες δεν είναι ποτέ κάτι καλό.

Σοβαρά τώρα, τα πιστεύεις αυτά; Βέβαια, όταν επικαλείσαι ως "αυθεντία" την Άιν Ραντ, δεν απορώ...

Εσύ κάτσε αν θες να στον φοράνε. Εκτός αν είσαι αφεντικό, άρα και πάλι άτοπα τα όσα λες.

Επεξ/σία από GiorgosT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...