Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Γίνεται ρε φίλε γιατί δε τα ξέρεις... 

Αύγουστο 2012 ο Σαμαράς ο έξυπνος μας κόψε 180 ευρώ πάνω κάτω. 

Επίσης μας έδιναν τότε κ μαύρα κάτω από το τραπέζι. 

2004 η σύμβαση 

Ναι βρε μάστορα μου, κάποτε είχες και έχεις μια σύμβαση.
Τη συλλογική σύμβαση πότε την υπέγραψες; Επίσης στη συλλογική
σύμβαση το ποσά είναι από 650 μικτά ο κατώτατος και φτάνει μέχρι
τα 845 μικτά με τις προσαυξήσεις της προϋπηρεσίας. Τα 1025 δε μπορώ
να καταλάβω από που βγαίνουν.  Ρωτάω για καλό. Γιατί αν έχεις υπογράψει
τώρα ΕΓΣΣΕ με την αλλαγή πόστου, θα πέσεις και μισθολογικά.
Τεσπα, δες πως σε έχουν δηλωμένο στο σύστημα Εργάνη. Αν σ΄έχουν ακόμα
οδηγό είναι υπέρ σου, γιατί οποιαδήποτε αλλαγή στην ειδικότητα και στο
ωράριο πρέπει να ενημερωθεί το σύστημα και η επιθεώρηση. Επίσης, υπογραφές
που έβαλες παλιότερα ότι δήθεν μπορείς να απασχοληθείς σε άλλο πόστο και
μαλακίες, καταρρίπτονται  αν χρειαστεί να το κυνηγήσεις.

Επεξ/σία από agrio.imeros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, agrio.imeros είπε

Ναι βρε μάστορα μου, κάποτε είχες και έχεις μια σύμβαση.
Τη συλλογική σύμβαση πότε την υπέγραψες; Επίσης στη συλλογική
σύμβαση το ποσά είναι από 650 μικτά ο κατώτατος και φτάνει μέχρι
τα 845 μικτά με τις προσαυξήσεις της προϋπηρεσίας. Τα 1025 δε μπορώ
να καταλάβω από που βγαίνουν.  Ρωτάω για καλό. Γιατί αν έχεις υπογράψει
τώρα ΕΓΣΣΕ με την αλλαγή πόστου, θα πέσεις και μισθολογικά.
Τεσπα, δες πως σε έχουν δηλωμένο στο σύστημα Εργάνη. Αν σ΄έχουν ακόμα
οδηγό είναι υπέρ σου, γιατί οποιαδήποτε αλλαγή στην ειδικότητα και στο
ωράριο πρέπει να ενημερωθεί το σύστημα και η επιθεώρηση. Επίσης, υπογραφές
που έβαλες παλιότερα ότι δήθεν μπορείς να απασχοληθείς σε άλλο πόστο και
μαλακίες, καταρρίπτονται  αν χρειαστεί να το κυνηγήσεις.

Βρε τι λες; 

2004 είπαμε και στην αλλαγή 2012.

 

Οδηγό με έχουν αφού βγαίνω αν χρειαστεί κάτι με το φορτηγό. 

Το 1025 είναι μικτα 

Αν θες έλα πριβε να σου πω μερικές λεπτομεριες,αν δεν βαριέσαι κιόλας. 

Δεν γίνεται να τα γράψω εδώ δυστηχως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GiorgosT είπε

Σοβαρά τώρα, τα πιστεύεις αυτά; Βέβαια, όταν επικαλείσαι ως "αυθεντία" την Άιν Ραντ, δεν απορώ...

Εσύ κάτσε αν θες να στον φοράνε. Εκτός αν είσαι αφεντικό, άρα και πάλι άτοπα τα όσα λες.

Αυτό κατάλαβες? 

Αν η κοπέλα δε θέλει να της τον φοράνε μπορεί να φύγει, δε τη κρατάνε εκεί δια της βίας. Δε μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα άλλο στη συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς να πάρει ένα σοβαρό ρίσκο να τα χάσει όλα οπότε έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι προετοιμασμένη για το σενάριο της απόλυσης. Είναι εύκολο να σκεφτείς ότι ο άλλος πρέπει να λύσει τα δικά σου προβλήματα αλλά είναι και το θεωρητικά λάθος πράγμα, πρώτα κοιτάς τι θα κάνεις με τον εαυτό σου και μετά ασχολείσαι με τους άλλους. Είναι άλλωστε και βασικός κανόνας της στρατηγικής ότι ένας αδύναμος δε μπορεί να διαπραγματευτεί επί ίσων όρων με έναν δυνατό. Και να πείρε την άδεια εδώ η κοπέλα πάλι δεν άλλαξε κάτι, ήδη της τον φοράει η εργοδότρια με τη κάκιστη πληρωμή που παίρνει και ακόμη και έτσι δε ξέρουμε τι θα κάνει η εργοδότρια στο μέλλον, μπορεί σε αυτό το διάστημα να ψάξει για κάποιον άλλον και να τη διώξει ή να εκδικηθεί αλλιώς. Η εταιρία δεν είναι ο μπαμπάς σου ούτε κρατικός οργανισμός, τα δικαιώματα σου τα ορίζει αυτός που την έχει και άμα θέλει να σου κάνει τη ζωή κόλαση μπορεί να το κάνει και με τη βούλα του νόμου μάλιστα χωρίς να μπορείς να αντιδράσεις με κανέναν τρόπο. Τι θα κάνεις τότε? Θα τον παρακαλάς μέχρι να αλλάξει? Μόνο τότε στον φοράνε, όταν βασίζεσαι στους άλλους και όχι στον εαυτό σου.

Έγω είμαι αφεντικό του εαυτού μου διότι είμαι έμπορος αλλά έχω κάνει και κάποιες δουλειές για εργοδότες διότι πουλάω και σε τέτοιους, έχει τύχει να πέσω σε εργοδότες που δε μάρεσε το στυλ τους και η πληρωμή όπου απλά σταμάτησα να συνεργάζομαι μαζί τους και έχει τύχει να συνεργαστώ με άλλους όπου η πληρωμή ήταν καλή και ήταν άψογοι επαγγελματίες. Γενικά στις δουλειές πρέπει να χεις ξεκάθαρο πλάνο για το πόσο θες να πληρώνεσαι, τι είδους εργοδότη ψάχνεις, πως θα συμπεριφέρεσαι και τι εικόνα θα βγάζεις προς τα έξω, πως θα επικοινωνείς κτλ κτλ κτλ, δε πας με τη λογική "βλέποντας και κάνοντας". Υπάρχουν από όλα εκεί έξω, δεν είναι όλοι καθίκια για τον απλό λόγο ότι δε χρειάζεται να σε καθίκι για να φτάσεις ψηλά, αντιθέτως αυτό είναι χαζό και οι πιο έξυπνοι εργοδότες βλέπουν τον εργαζόμενο ως συνεργάτη και όχι ως σκλάβο σαφώς υπάρχουν κάποιοι που φτάσανε με τοιχοδιωκτικό/μη επαγγελματικό τρόπο ψηλά ο οποίος κατά εμέ είναι θεωρητικά λάθος. Άμα πέσεις σε αυτούς μπορείς απλά να φύγεις και να βρεις άλλους που να ταιρίαζουν με το σχέδιο σου. 

Η ίδια λογική ισχύει και για μία σχέση, η κοπέλα σου παίρνει αποφάσεις που ζορίζουν τη ζωή σου? μπορείς να της εξηγήσεις ή να πιέσεις ελαφρώς και άμα δε κάτσει τι άλλο μπορείς να κάνεις πέρα από το να φύγεις? Θα κάτσεις να υποφέρεις ή να έχεις νεύρα και να τσακώνεσαι όλη μέρα το οποίο είναι κάκιστο για τη υγεία και το μυαλό. Δεν έχει τίποτα το εγωιστικό ή ανεύθυνο το να φύγεις. Εγωιστικό και μάλιστα ακραία συμφεροντολογικό θα ήταν να μείνεις προσπαθώντας να κάνεις τον άλλον όπως εσύ θες, αυτό θα ήταν όντως εξουσιαστικό.

Το έχω δει πολλές φορές το σενάριο αυτό και πιστέψτε με, πρώτα ο εαυτός σας και μετά οι άλλοι. Αν εσείς έχετε αδύναμίες και εξαρτήσεις, δεν θα τη βγάλετε καθαρή μακροπρόθεσμα. Θα το φάτε οτ κεφάλι σας και τότε θα με θυμηθήτε.

Ευτυχώς έχουμε καπιταλισμό και μπορούμε να αποφασίζουμε για τον εαυτό μας. Αν είχαμε χούντα ή μας επιβάλανε δουλειές δια της βίαςτότε θα έλεγα πως ναι, η πίεση προς τους άλλους θα ήταν η μόνη λύση. Βέβαια μη ξεχάσω είναι και το κράτος που είναι ο μέγας τύραννος οπότε δεν είμαστε 100% ελεύθεροι αλλά whatever. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bakxos είπε

Και κάθεται για 520 ευρώ? Πες της να πάρει μια σακούλα κουλούρια και να βγει στη γύρα. Πιο πολλά θα βγάλει και σε λιγότερη ώρα. 

Καλά μη το λες.... Χλωμό το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Καλά μη το λες.... Χλωμό το βλέπω. 

Ρε φίλε εσύ κόλλησες στα κουλούρια? Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι τα 520 θα τα βρει πολύ εύκολα αρκεί να έχεις λίγο όρεξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bakxos είπε

Ρε φίλε εσύ κόλλησες στα κουλούρια? Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι τα 520 θα τα βρει πολύ εύκολα αρκεί να έχεις λίγο όρεξη. 

Οχι στα 520... 

520 για να βγάλεις πρπει να δίνει ο ποπος σου πλέον... Ξέρεις. 

Μόνο με πτυχίο πλέον βγάζεις λεφτά κ πάλι λιγότερα από όσο θα αξίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε μεγάλε που τα δικαιώματα σου στα ορίζει αυτός που σε πληρώνει. Τα δικαιώματα σου τα ορίζει η νομοθεσία του κράτους και αυτά είναι υποχρεωμένη να τα εφαρμόζει η εταιρεία, αλλιώς ας μην κάνει προσλήψεις η να κλείσει, δεν φταίει σε τίποτα ο εργαζόμενος να του βγάζεις το λάδι και να καταπατας και τα δικαιώματα σου. Πιο βερεσέ επιχείρημα δεν μπορούσα να ακούσω. Επίσης κόψτε οι Ελ. ΕΠ αυτά τα αστεία κλισέ περί αφεντικών του εαυτού σας, μια χαρά αφεντικό έχεις τον εκάστοτε πελάτη σου και ο οποίος αν είναι στόκος, κακιασμενος η ατομο του στυλ απαιτώ ότι θέλω επειδή εγώ πληρώνω και ο πελάτης έχει πάντα δίκιο μπορεί ανετα να σου χαλάσει την ημέρα και να εξομοιωθει όλο αυτό σαν τον κακό εργοδότη στην περίπτωση της μισθωτης εργασίας. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τι λες ρε μεγάλε που τα δικαιώματα σου στα ορίζει αυτός που σε πληρώνει. Τα δικαιώματα σου τα ορίζει η νομοθεσία του κράτους και αυτά είναι υποχρεωμένη να τα εφαρμόζει η εταιρεία, αλλιώς ας μην κάνει προσλήψεις η να κλείσει, δεν φταίει σε τίποτα ο εργαζόμενος να του βγάζεις το λάδι και να καταπατας και τα δικαιώματα σου. Πιο βερεσέ επιχείρημα δεν μπορούσα να ακούσω. Επίσης κόψτε οι Ελ. ΕΠ αυτά τα αστεία κλισέ περί αφεντικών του εαυτού σας, μια χαρά αφεντικό έχεις τον εκάστοτε πελάτη σου και ο οποίος αν είναι στόκος, κακιασμενος η ατομο του στυλ απαιτώ ότι θέλω επειδή εγώ πληρώνω και ο πελάτης έχει πάντα δίκιο μπορεί ανετα να σου χαλάσει την ημέρα και να εξομοιωθει όλο αυτό σαν τον κακό εργοδότη στην περίπτωση της μισθωτης εργασίας. 

΄Σωστά δεν υπάρχουν εργοδότες/εργαζόμενοι/πελάτες. Για εμένα προσωπικά όλοι είναι συνεργάτες όπου ο ένας μεταφέρει την αξία του στον άλλον μέσα στην ροή του χρήματος.  Ναι είχα και κακούς πελάτες όπου που μου κάνανε τη ζωή δύσκολη και φυσικά έχω συγκεκριμένη στρατηγική με την οποία τους διαχειρίζομαι ώστόσο εφόσον θέλω μπορώ να τους αποκλίσω και να αρνηθώ να τους πουλήσω οπότε δεν αλλάζει κάτι, πάλι μπορώ να επιλέξω με τον ποιο θα συνεργαστώ. Ο πελάτης δεν έχει κανέναν τρόπο να μου επιβάλει τους όρους του εφόσον εγώ δε τους θέλω, φυσικά ούτε εγώ σε αυτόν εφόσον εκείνος δε θέλει, είμαστε και οι δύο ελεύθεροι να κάνουμε τις επιλογές μας.

Υπάρχουν δύο κόσμοι, ο τέλειος κόσμος και ο πράγματικός κόσμος, εγώ αναφέρομαι πάντα στο πραγματικό. Στον πραγματικό κόσμο η νομοθεσία επιτρέπει να γίνονται εκτρώματα όπως τα 2Ε την ώρα(εντελώς μη βιώσιμο για χώρα ευρωζώνης με πιο φουσκομένο νόμισμα), έχει φτιαχτεί στα μέτρα των δυνατών και είναι πολύ δύσκολο για κάποιον αδύναμο να την εφαρμόσει χωρίς να χει τεράστιο κόστος. Ο εργοδότης να σαι σίγουρος ότι ξέρει τι κινδύνους διατρέχει και έχει πάρει τα μέτρα του. Επίσης στο πραγματικό κόσμο αν ο άλλος τρώει μακαρόνια 1 μήνα να είσαι σίγουρος ότι καμία νομοθεσία δεν θα τον σταματήσει από το να πάει να κάνει μία δουλειά όπου χάνει δικαιώματα ή να το πω αλλιώς αν ο νόμος εφαρμοζόταν άριστα και η εταιρία στην οποία θα δούλευε δεν άνοιγε ποτέ εξαιτίας αυτού τότε θα έμενε άνεργος και θα πέθαινε από τη πείνα οπότε πάλι ο νόμος είναι άκυρος. Οι νόμοι γενικά δεν έχουν καμία βάση με τη λογική για αυτό άλλωστε παραβιάζονται συνέχεια, όπως στη περίπτωση της Ελλάδας που πήρε μνημόνια ενώ ήταν αντισυνταγματικά. Ο νόμος είναι το μεγαλύτερο ψέμα που υπάρχει και εφαρμόζεται μόνο όταν κάποιος έχει τη δύναμη και συμφέρει να τον επικαλεστε, οι νόμοι ψηφίζονται από βουλευτές και ΟΧΙ από πολίτες χαμηλής τάξης. Αν είσαι χαμηλή ταξή μη φοβάσαι τους κακούς εργοδότες, ο νόμος είναι πολύ μεγαλύτερος εχθρός σου από αυτούς διότι στο κόσμο δεν έχει ΜΟΝΟ κακούς εργοδοτές, αντίθετα αν είσαι αδύναμος τότε δύσκολα θα τα καταφέρεις με σύμμαχο τον νόμο.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αυτό κατάλαβες? 

Αν η κοπέλα δε θέλει να της τον φοράνε μπορεί να φύγει, δε τη κρατάνε εκεί δια της βίας. Δε μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα άλλο στη συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς να πάρει ένα σοβαρό ρίσκο να τα χάσει όλα οπότε έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι προετοιμασμένη για το σενάριο της απόλυσης. Είναι εύκολο να σκεφτείς ότι ο άλλος πρέπει να λύσει τα δικά σου προβλήματα αλλά είναι και το θεωρητικά λάθος πράγμα, πρώτα κοιτάς τι θα κάνεις με τον εαυτό σου και μετά ασχολείσαι με τους άλλους. Είναι άλλωστε και βασικός κανόνας της στρατηγικής ότι ένας αδύναμος δε μπορεί να διαπραγματευτεί επί ίσων όρων με έναν δυνατό. Και να πείρε την άδεια εδώ η κοπέλα πάλι δεν άλλαξε κάτι, ήδη της τον φοράει η εργοδότρια με τη κάκιστη πληρωμή που παίρνει και ακόμη και έτσι δε ξέρουμε τι θα κάνει η εργοδότρια στο μέλλον, μπορεί σε αυτό το διάστημα να ψάξει για κάποιον άλλον και να τη διώξει ή να εκδικηθεί αλλιώς. Η εταιρία δεν είναι ο μπαμπάς σου ούτε κρατικός οργανισμός, τα δικαιώματα σου τα ορίζει αυτός που την έχει και άμα θέλει να σου κάνει τη ζωή κόλαση μπορεί να το κάνει και με τη βούλα του νόμου μάλιστα χωρίς να μπορείς να αντιδράσεις με κανέναν τρόπο. Τι θα κάνεις τότε? Θα τον παρακαλάς μέχρι να αλλάξει? Μόνο τότε στον φοράνε, όταν βασίζεσαι στους άλλους και όχι στον εαυτό σου.

Έγω είμαι αφεντικό του εαυτού μου διότι είμαι έμπορος αλλά έχω κάνει και κάποιες δουλειές για εργοδότες διότι πουλάω και σε τέτοιους, έχει τύχει να πέσω σε εργοδότες που δε μάρεσε το στυλ τους και η πληρωμή όπου απλά σταμάτησα να συνεργάζομαι μαζί τους και έχει τύχει να συνεργαστώ με άλλους όπου η πληρωμή ήταν καλή και ήταν άψογοι επαγγελματίες. Γενικά στις δουλειές πρέπει να χεις ξεκάθαρο πλάνο για το πόσο θες να πληρώνεσαι, τι είδους εργοδότη ψάχνεις, πως θα συμπεριφέρεσαι και τι εικόνα θα βγάζεις προς τα έξω, πως θα επικοινωνείς κτλ κτλ κτλ, δε πας με τη λογική "βλέποντας και κάνοντας". Υπάρχουν από όλα εκεί έξω, δεν είναι όλοι καθίκια για τον απλό λόγο ότι δε χρειάζεται να σε καθίκι για να φτάσεις ψηλά, αντιθέτως αυτό είναι χαζό και οι πιο έξυπνοι εργοδότες βλέπουν τον εργαζόμενο ως συνεργάτη και όχι ως σκλάβο σαφώς υπάρχουν κάποιοι που φτάσανε με τοιχοδιωκτικό/μη επαγγελματικό τρόπο ψηλά ο οποίος κατά εμέ είναι θεωρητικά λάθος. Άμα πέσεις σε αυτούς μπορείς απλά να φύγεις και να βρεις άλλους που να ταιρίαζουν με το σχέδιο σου. 

Η ίδια λογική ισχύει και για μία σχέση, η κοπέλα σου παίρνει αποφάσεις που ζορίζουν τη ζωή σου? μπορείς να της εξηγήσεις ή να πιέσεις ελαφρώς και άμα δε κάτσει τι άλλο μπορείς να κάνεις πέρα από το να φύγεις? Θα κάτσεις να υποφέρεις ή να έχεις νεύρα και να τσακώνεσαι όλη μέρα το οποίο είναι κάκιστο για τη υγεία και το μυαλό. Δεν έχει τίποτα το εγωιστικό ή ανεύθυνο το να φύγεις. Εγωιστικό και μάλιστα ακραία συμφεροντολογικό θα ήταν να μείνεις προσπαθώντας να κάνεις τον άλλον όπως εσύ θες, αυτό θα ήταν όντως εξουσιαστικό.

Το έχω δει πολλές φορές το σενάριο αυτό και πιστέψτε με, πρώτα ο εαυτός σας και μετά οι άλλοι. Αν εσείς έχετε αδύναμίες και εξαρτήσεις, δεν θα τη βγάλετε καθαρή μακροπρόθεσμα. Θα το φάτε οτ κεφάλι σας και τότε θα με θυμηθήτε.

Ευτυχώς έχουμε καπιταλισμό και μπορούμε να αποφασίζουμε για τον εαυτό μας. Αν είχαμε χούντα ή μας επιβάλανε δουλειές δια της βίαςτότε θα έλεγα πως ναι, η πίεση προς τους άλλους θα ήταν η μόνη λύση. Βέβαια μη ξεχάσω είναι και το κράτος που είναι ο μέγας τύραννος οπότε δεν είμαστε 100% ελεύθεροι αλλά whatever. 

Μπλα μπλα μπλα...

Δεν το ξερα ότι μπορεί ο κάθε εργοδότης να κάνει ό,τι γουστάρει. Να μας περάσετε και αλυσίδες, να τελειώνουμε, αν είναι έτσι.

"Αν δε σου αρέσει φύγε. Δε σε κρατάει κανείς": Επιχείρημα της πορδής. Το να δουλεύει ο άλλος σε ανθρώπινες συνθήκες και με ανθρώπινους μισθούς δεν παίζει καν, έτσι; Μετά παραπονιούνται μερικοί ότι οι δουλειές πέφτουν. Πώς θα ψωνίσει ο άλλος όταν παίρνει 4 και 5 κατοστάρικα; Με τι θα πληρώσει; Με κλανιές;

Ή αλλιώς: Ο καθένας για τον εαυτό του. Συγχαρητήρια.

Ευτυχώς που έχουμε καπιταλισμό. Ευτυχώς. Για να μπορεί να ισχύει το παραπάνω... Άσ΄ το, να μην ανοίξουμε εδώ αυτή τη συζήτηση.

 

Το μόνο με το οποίο συμφωνώ είναι ότι πράγματι δεν είναι όλοι καθίκια. Αλλά είναι πάρα πολλοί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2020 στις 12:23 ΠΜ, SB_1957 είπε

Από τη στιγμή που δηλώνει ότι έχουν ανάγκη τη δουλειά, δεν παίζει η παραίτηση γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα 1500 ευρώ, αλλά ότι δεν μπορεί να μπει ταμείο ανεργίας!

Δε νομιζω να ειναι προβλημα ...Σε μια τετοια κατασταση μηπως ( υποθεση εργασιας )να παρει το 1500€ αποζημιωση να βγει και ταμειο* με 400€  δε παιρνει δα κ πολλα παραπανω και να ψαξει εν τω μεταξυ για κατι καλυτερο;;

 

*Ταμειο βγαινει με την προυποθεση ενας γνωστος να την κανει προσληψη για ενα μηνα και να την απολυσει μετα αναλαμβανοντας εσεις ενα μηνα  ενσημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bruno44 είπε

Δε νομιζω να ειναι προβλημα ...Σε μια τετοια κατασταση μηπως ( υποθεση εργασιας )να παρει το 1500€ αποζημιωση να βγει και ταμειο* με 400€  δε παιρνει δα κ πολλα παραπανω και να ψαξει εν τω μεταξυ για κατι καλυτερο;;

*Ταμειο βγαινει με την προυποθεση ενας γνωστος να την κανει προσληψη για ενα μηνα και να την απολυσει μετα αναλαμβανοντας εσεις ενα μηνα  ενσημα 

Το να βρεις κάποιον γνωστό να σου κάνει τη χάρη να σε προσλάβει για ένα μήνα για να σε απολύσει και να πάρεις ταμείο ανεργίας είναι πολύ θεωρητικό και ριψοκίνδυνο. Αποζημίωση πάντως δεν παίρνει αν φύγει από την πρώτη δουλειά!

Αλλά το πρόβλημα το έλυσαν ήδη, όπως μας είπε ο TS, και μάλιστα με πολύ θετικό τρόπο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Το να βρεις κάποιον γνωστό να σου κάνει τη χάρη να σε προσλάβει για ένα μήνα για να σε απολύσει και να πάρεις ταμείο ανεργίας είναι πολύ θεωρητικό και ριψοκίνδυνο. Αποζημίωση πάντως δεν παίρνει αν φύγει από την πρώτη δουλειά!

Αλλά το πρόβλημα το έλυσαν ήδη, όπως μας είπε ο TS, και μάλιστα με πολύ θετικό τρόπο!

Ναι εχεις δικιο τωρα προλαβα να διαβασω και τις 9 σελιδες ! Υπεκυψε η εργοδοτης !Νενικηκαμεν ! 

Ριψοκινδυνο ωστοσο απο ποια αποψη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bruno44 είπε

Ναι εχεις δικιο τωρα προλαβα να διαβασω και τις 9 σελιδες ! Υπεκυψε η εργοδοτης !Νενικηκαμεν ! 

Ριψοκινδυνο ωστοσο απο ποια αποψη ; 

Ριψοκίννδυνο να φύγεις από μια δουλειά χάνοντας την αποζημίωση, βασιζόμενος ότι θα βρεις κάποιον να σε προσλάβει για λίγο καιρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Τώρα αλλάζει εντελώς η κατάσταση!

Από τη στιγμή που υπέγραψες ότι μπορεί να σε απασχολεί και αλλού, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι!

Το να δουλεύεις οριακά μπορεί να του δώσει το δικαίωμα να σε απολύσει ακόμη και χωρίς αποζημίωση αν βρει άλλους να πουν ότι δεν δουλεύεις ή δεν είσαι συνεργάσιμος κ.λπ. κ.λπ.

Λυπάμαι, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις και πολλά περιθώρια να κινηθείς γιατί όντως δεν υπάρχει καμιά παρανομία από πλευράς εταιρίας.

Τη δουλειά του οδηγού που έκανες εσύ ποιος την κάνει? Ή δεν χρειάζονται οδηγούς  πλέον?

Απόλυση χωρίς αποζημίωση...δεν παίζει!

Εκτός αν σταματήσεις να πηγαίνεις στην εργασία και εφόσον δεν έχεις χαρτί ασθένειας φυσικά...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...