Προς το περιεχόμενο

Demon's Souls Remake [PS5]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Παιδια μου λειπει μονο ενα Pure Moonshade Stone για να παω το Crescent Falchion στο +5. Εχω φαει ολες τις σαυρες αρκετες φορες στην περιοχη με τα skulls και τωρα σταματησανε να κανουνε spawn χωρις να μου το εχουν δωσει...

Παιζει να εχει κανεις κανενα που να του περισευει για να με βοηθησει;

Ενημερωτικα για τις crystal lizards, ανανεωνονται και οταν τελειωσεις με καποιο boss. Πχ τελειωνεις τα respawns για τις CL στο 2-2 και μετα πας flamelurker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ενημερωτικα για τις crystal lizards, ανανεωνονται και οταν τελειωσεις με καποιο boss. Πχ τελειωνεις τα respawns για τις CL στο 2-2 και μετα πας flamelurker.

Το ειχα κανει τον flamelurker πριν κανενα 10ωρο... Τελειωσα με maneater - old monk και δεν κανανε res

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Παιδια μου λειπει μονο ενα Pure Moonshade Stone για να παω το Crescent Falchion στο +5. Εχω φαει ολες τις σαυρες αρκετες φορες στην περιοχη με τα skulls και τωρα σταματησανε να κανουνε spawn χωρις να μου το εχουν δωσει...

Παιζει να εχει κανεις κανενα που να του περισευει για να με βοηθησει;

Καλά εμένα νομίζω στο ng+4 ή ng+5 μου είχε κάτσει στο og. 😁 Κάνε trade να ηρεμήσεις.

 

17 ώρες πριν, chko2306 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω τερματίσει το γκειμ 2-3 φορές και παλεύω για το πλατινουμ. Μου λείπει μόνο ένα δαχτυλίδι, αυτό που απαιτεί το gold coin. Ειλικρινά φαρμαρω για 7 ώρες τον fat official στο 2-2 σε pbwt και δν το έχω πετύχει ακόμα. Επδ κοντεύω να τρελαθω υπάρχει κάποια συμβουλή ή κάποιος π μπορεί να μ τ δώσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Μια από τα ίδια ψάξε στο demons souls trade discord server.

2 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Το ειχα κανει τον flamelurker πριν κανενα 10ωρο... Τελειωσα με maneater - old monk και δεν κανανε res

Μόνο 4-2/4-3 lizzards ντροπάρουν pure moonshade. Κάνουν respawn μόνο όταν σκοτώσεις bosses στο 4 (δηλαδή old hero/storm king). Pure black world tedency ΄'εχεις λίγο καλύτερες πιθανότητες (και καλά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινησα χθες να παιζω το παιχνιδι και δεν καταλαβαινω κατι ενω εχω διαβασει το scaling των οπλων. Παιζω soldier και εχω στο right hand αριστερα το long sword και δεξια τιποτα. Στο left hand εχω ασπιδα αριστερα και τιποτα δεξια. 

Οταν παω να ανεβασω strength πχ κατα μια μοναδα δεν ανεβαινει καθολου το r weapon 1 ενω ανεβαινουν ολα τα αλλα... Το r weapon 2 δεν ειναι το δευτερο οπλο στο δεξι χερι? Γιατι ανεβαινει αφου δεν εχω τιποτα.. Επισης και τα l weapon ανεβαινουν ενω εχω ασπιδα.. 

Κατα τ'αλλα το απολαμβανω πολυ.σιγουρα κανω λαθη αλλα θα επιμεινω! Εχω παρει σαν αρχικο item το ring για να βρισκεις πιο ευκολα αντικειμενα και σκεφτηκα οτι αφου θα πεσει ανελεητο farming να ανεβαζω και το luck.. 

Αυτο που με δυσκολευει πολυ οχι μονο στο συγκεκριμενο game, ειναι το να κανω scroll στα quick items μεσα στη μαχη...θελω εκτο δακτυλο.. 

Τελος, ενω ειχα διαβααει εδω οτι καλο ειναι να παρεις την σειρα των περιοχων στο στυλ 1-1, 2-1 κτλ διαβασα σε αλλα site την σειρα 1-1 και καπακι 1-2...το εκανα και ενω το lvl ηταν ευκολο με εξαιρεση τα σκυλια, το boss με τσακισε δυο φορες  για πλακα. Υποψιαζομαι οτι πρεπει να ανεβασω το endurance για να ρολαρω πιο μακρυα.. 

Επεξ/σία από gtsoui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το ξεκινησα και μου φαινεται πολυ δυσκολο. Εχω χασει την μπαλα. Με ποια σειρα τις πιστες, τι πρεπει  να ανεβασω, εχω μπερδευτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gtsoui είπε

Ξεκινησα χθες να παιζω το παιχνιδι και δεν καταλαβαινω κατι ενω εχω διαβασει το scaling των οπλων. Παιζω soldier και εχω στο right hand αριστερα το long sword και δεξια τιποτα. Στο left hand εχω ασπιδα αριστερα και τιποτα δεξια. 

Οταν παω να ανεβασω strength πχ κατα μια μοναδα δεν ανεβαινει καθολου το r weapon 1 ενω ανεβαινουν ολα τα αλλα... Το r weapon 2 δεν ειναι το δευτερο οπλο στο δεξι χερι? Γιατι ανεβαινει αφου δεν εχω τιποτα.. Επισης και τα l weapon ανεβαινουν ενω εχω ασπιδα.. 

Κατα τ'αλλα το απολαμβανω πολυ.σιγουρα κανω λαθη αλλα θα επιμεινω! Εχω παρει σαν αρχικο item το ring για να βρισκεις πιο ευκολα αντικειμενα και σκεφτηκα οτι αφου θα πεσει ανελεητο farming να ανεβαζω και το luck.. 

Αυτο που με δυσκολευει πολυ οχι μονο στο συγκεκριμενο game, ειναι το να κανω scroll στα quick items μεσα στη μαχη...θελω εκτο δακτυλο.. 

Τελος, ενω ειχα διαβααει εδω οτι καλο ειναι να παρεις την σειρα των περιοχων στο στυλ 1-1, 2-1 κτλ διαβασα σε αλλα site την σειρα 1-1 και καπακι 1-2...το εκανα και ενω το lvl ηταν ευκολο με εξαιρεση τα σκυλια, το boss με τσακισε δυο φορες  για πλακα. Υποψιαζομαι οτι πρεπει να ανεβασω το endurance για να ρολαρω πιο μακρυα.. 

 

14 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Κι εγω το ξεκινησα και μου φαινεται πολυ δυσκολο. Εχω χασει την μπαλα. Με ποια σειρα τις πιστες, τι πρεπει  να ανεβασω, εχω μπερδευτει

Δεν είμαι καθόλου ειδικός, τώρα έχω αρχίσει να ασχολουμαι κι εγώ, αλλά νομίζω πρέπει να βαδίζεις "βλέποντας και κάνοντας".

Να δοκιμάσεις πραγματα και τσουκου τσουκου να προχωρας. Τρία Μπος έχω κερδίσει βέβαια μέχρι στιγμής, όποτε δεν είμαι απόλυτος. 

Οι πιστες δεν έχουν κάποια "απόλυτη" σειρά που πρεπει να παιχτουν. Παίζεις δοκιμάζεις, αν δεις πως είναι αδύνατον να προχωρήσεις δοκιμάζεις σε άλλη στιγμή που ίσως έχεις καλυτερο εξοπλισμό και λέβελ. 

@gtsoui το boss στο δεύτερο λέβελ το περασα ανελπιστα εύκολα, αλλά έχω τυπο royalty, που μάλλον έπαιξε ρόλο. 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου: Το tendency πως λειτουργεί; Αν χάνεις συνέχεια από ένα boss ή αν χάνεις γενικά, γίνεται χειρότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

 

Δεν είμαι καθόλου ειδικός, τώρα έχω αρχίσει να ασχολουμαι κι εγώ, αλλά νομίζω πρέπει να βαδίζεις "βλέποντας και κάνοντας".

Να δοκιμάσεις πραγματα και τσουκου τσουκου να προχωρας. Τρία Μπος έχω κερδίσει βέβαια μέχρι στιγμής, όποτε δεν είμαι απόλυτος. 

Οι πιστες δεν έχουν κάποια "απόλυτη" σειρά που πρεπει να παιχτουν. Παίζεις δοκιμάζεις, αν δεις πως είναι αδύνατον να προχωρήσεις δοκιμάζεις σε άλλη στιγμή που ίσως έχεις καλυτερο εξοπλισμό και λέβελ. 

@gtsoui το boss στο δεύτερο λέβελ το περασα ανελπιστα εύκολα, αλλά έχω τυπο royalty, που μάλλον έπαιξε ρόλο. 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου: Το tendency πως λειτουργεί; Αν χάνεις συνέχεια από ένα boss ή αν χάνεις γενικά, γίνεται χειρότερο;

Ετσι διαβασα, οσο περισσοτερο πεθαινεις τοσο πιο dark γινεται το tendency... Μαλλον, μη σε παρω στο λαιμο μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας προτεινα να διαβασετε μερικα build guides για αρχη και να κανετε ενα μικρο research γιατι το θεωρω κομματι της εμπειριας τουλαχιστον για καποιον νεο στα soulsborne παιχνιδια. 
 

Στο ερωτημα με ποια σειρα να τα παιξετε συνηθως πρωτα βγαζεις τη πρωτη περιοχη σε καθε ενα λεβελ εκτος απο την 5η αν θυμαμαι καλα και μετα κανεις σταδιακο progress. Αλλα αναλογα με το build εχει καποια op items σε συγκεκριμενες περιοχες οποτε συμφερει να επικεντρωθεις εκει πριν προχωρησεις τις υπολοιπες ωστε να ολοκληρωσεις πρωτα το build σου. Πχ αν παιζεις magic sword build που το προτεινω πας πρωτα στο 4-1 για να βρεις crescent falchion. Τελος στην περιοχη 4-2 μπορεις να φαρμαρεις απειρα souls που βοηθαν το progress.

Γενικα μη το φοβαστε το youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gtsoui είπε

Ξεκινησα χθες να παιζω το παιχνιδι και δεν καταλαβαινω κατι ενω εχω διαβασει το scaling των οπλων. Παιζω soldier και εχω στο right hand αριστερα το long sword και δεξια τιποτα. Στο left hand εχω ασπιδα αριστερα και τιποτα δεξια. 

Οταν παω να ανεβασω strength πχ κατα μια μοναδα δεν ανεβαινει καθολου το r weapon 1 ενω ανεβαινουν ολα τα αλλα... Το r weapon 2 δεν ειναι το δευτερο οπλο στο δεξι χερι? Γιατι ανεβαινει αφου δεν εχω τιποτα.. Επισης και τα l weapon ανεβαινουν ενω εχω ασπιδα.. 

Κατα τ'αλλα το απολαμβανω πολυ.σιγουρα κανω λαθη αλλα θα επιμεινω! Εχω παρει σαν αρχικο item το ring για να βρισκεις πιο ευκολα αντικειμενα και σκεφτηκα οτι αφου θα πεσει ανελεητο farming να ανεβαζω και το luck.. 

Αυτο που με δυσκολευει πολυ οχι μονο στο συγκεκριμενο game, ειναι το να κανω scroll στα quick items μεσα στη μαχη...θελω εκτο δακτυλο.. 

Τελος, ενω ειχα διαβααει εδω οτι καλο ειναι να παρεις την σειρα των περιοχων στο στυλ 1-1, 2-1 κτλ διαβασα σε αλλα site την σειρα 1-1 και καπακι 1-2...το εκανα και ενω το lvl ηταν ευκολο με εξαιρεση τα σκυλια, το boss με τσακισε δυο φορες  για πλακα. Υποψιαζομαι οτι πρεπει να ανεβασω το endurance για να ρολαρω πιο μακρυα.. 

Αν δεν ανεβαίνει το damage με το strength ή δεν έχεις τα prequesite για το sword (μπορεί να χρειάζεται και dex πχ) ή σου είναι broken και δε το έχεις πάρει χαμπάρι. Μπορεί να είναι και όπλο που να μη σκελάρει καθόλου με strength (πχ dragon long sword που βρίσκεις στην 2-2) το πιο πιθανό. Φαίνονται από κάτω τα stats που χρειάζονται και με τι σκελάρει και σε τι βαθμό (E->S).

Από την στιγμή που δεν έχεις τίποτα equip στο δεύτερο δεξί slot (r weapon 2) είναι οι μπουνιές σου. Και αυτές θεωρούνται blunt weapon και σκελάρουν με τα stats. Αν δεν έχεις άλλο blunt weapon είναι καλές και για τους σκελετούς στην 4-1.😁

Επίσης αν είσαι σκατόψυχος σαν και μένα είναι καλές και για να τρολάρεις nabs σε invades με μπουκέτα.😁

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σκοτωσα το 2ο μου boss την αραχνη και πηγα στον τριτο κοσμο στο prison of hope... Κανονικα πρεπει να λεγεται prison of hopelessness... Αυτοι οι mind flayers με τα πλοκαμια ειναι απαλευτοι... Με δυσσκολευουν παρα πολυ με melee build.

Τελοσπαντων ξεκινησα απο την αρχη.. Δεν εχω δει ακομα builds στο ιντερνετ και θελω να ψαξω λιγο μονος και κανω κατι που φαινεται παραδοξο. Soldier με ασπιδουλα, με προτεραιοτητα σε vit και endurance, πολυ καλο armor και τον εκανα dexterity.. Θελω να βαραω γρηγορα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου: Το tendency πως λειτουργεί; Αν χάνεις συνέχεια από ένα boss ή αν χάνεις γενικά, γίνεται χειρότερο;

Όσο αφορά τα tedencies τα βάζω από κάτω σε spoiler (αν και δεν είναι story related).
 

Spoiler

 

Καταρχάς υπάρχουν 2 ειδών tedencies. τα world tedencies και το character tedency. 

Τα world tedencies επηρεάζουν το πόσο δύσκολη είναι η συγκεκριμένη area. Όσο πεθαίνεις σε human form στην συγκεκριμένη archstone τόσο πιο black πάει το tedency της.Αντίστοιχα όσο πιο πολύ σκοτώνεις bosses της συγκεκριμένης area τόσο πιο πολύ πας σε white. Σε pure black όσο και σε pure white (+3 both) ξεκλειδώνουν συγκεκριμένοι npcs/quests/black phantoms και areas σε κάθε archsrtone. Αν πας black -2 σε μια area σπωνάρει ένας demon που αν τον φας πας +2 προς white (άρα πάλι neutral αν ήσουν -2). Αυτό συμβαίνει μόνο μια φορά ανά area και playthrough. Σε pure black τα mobs είναι πιο ζόρικα αλλά ντροπάρουν καλύτερα items. Επίσης υπάρχουν και red phantoms που μερικά είναι πολύ ζόρικα (im looking at you black skeleton 4-2).😁

To character tedency καθορίζεται λίγο πολύ από τις πράξεις σου. Όσο κάνεις καλές πράξεις πχ σκοτώνεις named black phantoms/invaders ή βοηθάς κόσμο σε coop να φάει bosses πας προς white ή ακόμα και όταν καλείς να τους κάνεις resurrect (αυτό είναι καλή τρολιά). Αν είσαι σκατόψυχος και κάνεις invades/σκοτώνεις αθώους npcs for no reason πας προς black. Σε pure black κιόλας ξεκλειδώνει και ένα ολόκληρο npc questline στο nexus.

 

 

12 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Λοιπον σκοτωσα το 2ο μου boss την αραχνη και πηγα στον τριτο κοσμο στο prison of hope... Κανονικα πρεπει να λεγεται prison of hopelessness... Αυτοι οι mind flayers με τα πλοκαμια ειναι απαλευτοι... Με δυσσκολευουν παρα πολυ με melee build.

Τελοσπαντων ξεκινησα απο την αρχη.. Δεν εχω δει ακομα builds στο ιντερνετ και θελω να ψαξω λιγο μονος και κανω κατι που φαινεται παραδοξο. Soldier με ασπιδουλα, με προτεραιοτητα σε vit και endurance, πολυ καλο armor και τον εκανα dexterity.. Θελω να βαραω γρηγορα! 

Προσπάθησε για backstabs αν δεν έχεις ακόμα damage.

Προσοχή με το armor επίσης μην πας σε fat roll. Επειδή είσαι νέος παίχτης θα σου είναι πολύ δύσκολο να παίξεις με fat roll build.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ilos είπε

Όσο αφορά τα tedencies τα βάζω από κάτω σε spoiler (αν και δεν είναι story related).
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Καταρχάς υπάρχουν 2 ειδών tedencies. τα world tedencies και το character tedency. 

Τα world tedencies επηρεάζουν το πόσο δύσκολη είναι η συγκεκριμένη area. Όσο πεθαίνεις σε human form στην συγκεκριμένη archstone τόσο πιο black πάει το tedency της.Αντίστοιχα όσο πιο πολύ σκοτώνεις bosses της συγκεκριμένης area τόσο πιο πολύ πας σε white. Σε pure black όσο και σε pure white (+3 both) ξεκλειδώνουν συγκεκριμένοι npcs/quests/black phantoms και areas σε κάθε archsrtone. Αν πας black -2 σε μια area σπωνάρει ένας demon που αν τον φας πας +2 προς white (άρα πάλι neutral αν ήσουν -2). Αυτό συμβαίνει μόνο μια φορά ανά area και playthrough. Σε pure black τα mobs είναι πιο ζόρικα αλλά ντροπάρουν καλύτερα items. Επίσης υπάρχουν και red phantoms που μερικά είναι πολύ ζόρικα (im looking at you black skeleton 4-2).😁

To character tedency καθορίζεται λίγο πολύ από τις πράξεις σου. Όσο κάνεις καλές πράξεις πχ σκοτώνεις named black phantoms/invaders ή βοηθάς κόσμο σε coop να φάει bosses πας προς white ή ακόμα και όταν καλείς να τους κάνεις resurrect (αυτό είναι καλή τρολιά). Αν είσαι σκατόψυχος και κάνεις invades/σκοτώνεις αθώους npcs for no reason πας προς black. Σε pure black κιόλας ξεκλειδώνει και ένα ολόκληρο npc questline στο nexus.

 

 

Προσπάθησε για backstabs αν δεν έχεις ακόμα damage.

Προσοχή με το armor επίσης μην πας σε fat roll. Επειδή είσαι νέος παίχτης θα σου είναι πολύ δύσκολο να παίξεις με fat roll build.

Το εχω χαμπαριασει και ανεβαζω πολυ το endurance. Ειμαι στο 58% burden αλλα ακομα ειμαι σε fat roll μου φαινεται. Εκανα ενα πειραματισμο και ειδα οτι για καλο roll θελω περιπου 50 με 55 αν θυμαμαι καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Το εχω χαμπαριασει και ανεβαζω πολυ το endurance. Ειμαι στο 58% burden αλλα ακομα ειμαι σε fat roll μου φαινεται. Εκανα ενα πειραματισμο και ειδα οτι για καλο roll θελω περιπου 50 με 55 αν θυμαμαι καλα. 

50% πρέπει να έχεις. Μπορείς να ανεβάσεις λίγο το όριο με το ring of great strength. Δε θα σε σώσει το λίγο παραπάνω armor, σε αντίθεση με το να μην έχεις fat roll. Αν είναι να παίξεις με 55%, παίξε τότε και με 99% το ίδιο θα είναι.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Progress report! Εχω φαει τα πρωτα bosses απο ολους τους κοσμους εκτος απο εναν, και το δευτερο του πρωτου κοσμου. Εχω το kilij αυτο το γιαταγανι +7 και φοραω το armor set πλην της μποτας που παιρνεις αφου σκοτωσεις την miranda στο 1-1. Δεν θυμαμαι τα stats μου ακριβως αλλα ειναι σε κατι dex 20, vitality 20 κατι και endurance 30 κατι. 

Κανω πολυ καλο dmg και βαραω γρηγορα που μου αρεσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διπλα και τριπλα οπλα, ασπιδες κλπ χρειαζονται καπου ή να τα πεταω για να μην εχω ολοκληρο κατεβατο να ψαχνω καθε φορα;

Επισης τα soldier souls και τα boss souls να τα κρατησω καβατζα για αργοτερα ή να τα κανω απο τωρα souls για να ανεβω επιπεδα πιο νωρις;

Τα miracles δεν μου φαινονται κατι ιδιαιτερο μεχρι στιγμης, αλλα ειμαι ακομα στην αρχη. Θα μου δωσει καλυτερα πιο μετα; Τυπος Royality ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...