Προς το περιεχόμενο

Demon's Souls Remake [PS5]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, psof είπε

Στο βίντεο εξηγεί οτι ο χαρακτήρας που παίζουν στο gameplay είναι ένα debug mod 320lvl που υπήρχε και στο original game γι αυτό τους ρίχνει όλους κάτω με 1 hit. Στο κανονικό ρίχνεις 2-3 hit ακομα και στα πρώτα mobs. Πιστό remake είναι με τα ίδια mobs, στις ίδιες θέσεις ακριβώς και με τις ίδιες κινήσεις τόσο στα mobs όσο και στα bosses. Μονο τα γραφικά άλλαξαν(οχι το design) και τους ήχους. Οι speedrunners που τα έχουν λιώσει αυτά τα παιχνίδια δεν θα έχουν πρόβλημα δηλαδή να πιάσουν τα ρεκόρ τους.

Όταν το είχα παίξει στο PC πριν απο κανένα χρόνο γενικά μου φάνηκε με βάση δυσκολίας το ευκολότερο(Εκτος του DS2) ειδικά στα bosses που εκτός απο 1-2 δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλα το είχα παίξει αμέσως μετα το Sekiro και με όλη την εμπειρία των Dark Souls μέσα μου. Φαντάζομαι θα είχε μοιράσει πολύ πόνο στους κονσολάδες μιας και ήταν το πρώτο της οικογένειας.

Αν ειναι έτσι πάλι καλά, λάθος επιλογή πάντως θεωρώ να δείξουν ένα τέτοιο gameplay trailer. Για εμένα ειναι το μοναδικό souls game που εχω ασχοληθεί ελάχιστα οπότε δεν εχω ολοκληρωμένη άποψη για την δυσκολία που είχε το αρχικό αλλά απ οτι διάβαζα αρκετοί το θεωρούσαν ποιο δύσκολο από τα dark souls, πιστευω να το απολαύω οσο και τα υπόλοιπα souls παιχνιδια.

Επεξ/σία από Raiden5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 542
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, najinblue3 είπε

66gb thicc

Tο άλλαξαν σε φάση DS remastered/DS3 δηλαδή (3 white 2 red). Λογικά θα έχουν κρατήσει το original system με το character tedency (το game δεν έχει covenants).

8 ώρες πριν, psof είπε

Στο βίντεο εξηγεί οτι ο χαρακτήρας που παίζουν στο gameplay είναι ένα debug mod 320lvl που υπήρχε και στο original game γι αυτό τους ρίχνει όλους κάτω με 1 hit. Στο κανονικό ρίχνεις 2-3 hit ακομα και στα πρώτα mobs. Πιστό remake είναι με τα ίδια mobs, στις ίδιες θέσεις ακριβώς και με τις ίδιες κινήσεις τόσο στα mobs όσο και στα bosses. Μονο τα γραφικά άλλαξαν(οχι το design) και τους ήχους. Οι speedrunners που τα έχουν λιώσει αυτά τα παιχνίδια δεν θα έχουν πρόβλημα δηλαδή να πιάσουν τα ρεκόρ τους.

Όταν το είχα παίξει στο PC πριν απο κανένα χρόνο γενικά μου φάνηκε με βάση δυσκολίας το ευκολότερο(Εκτος του DS2) ειδικά στα bosses που εκτός απο 1-2 δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλα το είχα παίξει αμέσως μετα το Sekiro και με όλη την εμπειρία των Dark Souls μέσα μου. Φαντάζομαι θα είχε μοιράσει πολύ πόνο στους κονσολάδες μιας και ήταν το πρώτο της οικογένειας.

Ναι τα bosses είναι gimmicky και puzzly και γενικά εύκολα. Αλλά ρε φίλε ο flamelurker αν δε παίζεις mage ή δε cheasάρεις/glitchάρεις, ακόμα και σήμερα μου ρίχνει ταρίφες.😁 Αν δεις ότι speedrun υπάρχει τον cheesάρουν στην σκάλα.😁

6 ώρες πριν, Raiden5 είπε

Αν ειναι έτσι πάλι καλά, λάθος επιλογή πάντως θεωρώ να δείξουν ένα τέτοιο gameplay trailer. Για εμένα ειναι το μοναδικό souls game που εχω ασχοληθεί ελάχιστα οπότε δεν εχω ολοκληρωμένη άποψη για την δυσκολία που είχε το αρχικό αλλά απ οτι διάβαζα αρκετοί το θεωρούσαν ποιο δύσκολο από τα dark souls, πιστευω να το απολαύω οσο και τα υπόλοιπα souls παιχνιδια.

Δύσκολο δεν είναι ειδικά από τα bosses 1-2 άντε 3 να σε ζορίσουν και αυτό μέχρι να μάθεις το gimmick τους και τα patterns. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα δεν υπάρχει πιο εύκολο from game αν παίξεις mage.😁 Τα mechanics του είναι λίγο περίεργα κυρίως τα world/character tedencies και το γεγονός ότι όσο χάνεις σε human form και πας προς pure black, τα mob θα γίνονται πιο ζόρικα και μπορεί αν βγαίνουν μερικά κόκκινα phantoms, αλλά θα έχεις και καλύτερα drops. Επίσης συγκεκριμένες περιοχές/black phantoms ανοίγουν/βγαίνουν μόνο σε pure white/black world tedencies για αυτό και λέω ότι το πρώτο run θα το παίξεις όλο offline και σε ghost form γιατί θα αυτοκτονείς στο nexus μετά από κάθε boss. Οι άλλες αλλαγές σε σχέση με dark souls είναι ότι θες 50% equip load για να μην έχεις fat roll και ότι σε ghost form έχεις 50% hp penalty (75% με το cling ring που είναι must και δε θα το βγάλεις ποτέ).Οι crystal lizzards έχουν spawn system και αν αυτοκτονούν ή κρύβονται τις χάνεις (thief ring is must), Ξαναβγαίνει από 1 spawn σε κάθε area όταν σκοτώσεις κάποιο από τα bosses του κόσμου. Και τέλος στο 5-2 swamp area/blight town τρέχεις στην poison lake με half speed και κυρίως δε μπορείς να κάνεις roll. Αν κατά λάθος το πατήσεις ξερνάει για κανά 2 δευτερόλεπτα και μπορείς να πας άκλαυτος από κάνα troll αν σε κυνηγά.😁

Ξέχασα δεν έχεις shove/break guard attack και jump όπως στα Dark Souls. Αλλά υπάρχει climb/vault mechanic που είναι weird af.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πότε μου δεν κατανόησα γιατί αυτό το game δεν έκανε πιο λογικές πωλήσεις στο PS3, ας πούμε 30m σε 80m πουλημένες κονσόλες θα ήταν κάτι πιο λογικό.

Πολύ πιο εντυπωσιακό στα 60 καρέ, still μου μοιάζει ένα τσικ πιο φαντεζί απ' ότι θα το ήθελα. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, όταν το παίξω σίγουρα θα με απορροφήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πότε μου δεν κατανόησα γιατί αυτό το game δεν έκανε πιο λογικές πωλήσεις στο PS3, ας πούμε 30m σε 80m πουλημένες κονσόλες θα ήταν κάτι πιο λογικό.

Πολύ πιο εντυπωσιακό στα 60 καρέ, still μου μοιάζει ένα τσικ πιο φαντεζί απ' ότι θα το ήθελα. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, όταν το παίξω σίγουρα θα με απορροφήσει.

Στο ps3  ηταν απωθητικο και εδειχνε μιση γενια πισω σε ολα, ισως να επαιξε και αυτο  ρολο παντα σε συνδυασμο με την δυσκολια που εχουν οι Soulsborne  τιτλοι .

Εγω απο αυτα που  εχω δει θεωρω ιδανικη την ισορροπια  στον οπτικο τομεα που πετυχαν στο  game .Στα ματια μου πλεον ειναι πολυ ελκυστικο  και σιγουρα θα το " ξεκοκαλησω ".

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Malthador είπε

Πότε μου δεν κατανόησα γιατί αυτό το game δεν έκανε πιο λογικές πωλήσεις στο PS3, ας πούμε 30m σε 80m πουλημένες κονσόλες θα ήταν κάτι πιο λογικό.

Πολύ πιο εντυπωσιακό στα 60 καρέ, still μου μοιάζει ένα τσικ πιο φαντεζί απ' ότι θα το ήθελα. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, όταν το παίξω σίγουρα θα με απορροφήσει.

Εδώ δεν έκαναν τέτοιες πωλήσεις άλλα κι άλλα παιχνίδια, πιο casual. Το DS που απευθύνονταν (ειδικά το πρώτο) σε πολύ συγκεκριμένο κοινό θα έκανε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα πλακα, εγινε τοσος χαμος μετα εορτης για το συγκεκριμενο παιχνιδι, που ειναι πιθανον το remake να πουλησει περισσοτερο, απ'οτι ειχε πουλησει το κανονικο παιχνιδι, για το οποιο εχει δημιουργηθει και ο πανικος.

Πλεον οποιο τοπ-10 και να δεις καπου θα μπαινει μεσα ή θα γινεται μια αναφορα. Οι περισσοτεροι το γνωριζουν χωρις να το εχουν παιξει (οπως κι εγω), αλλα εχει γινει τοση διαφημιση που σου δημιουργει την περιεργια να το παιξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Brazhlias είπε

Πλακα πλακα, εγινε τοσος χαμος μετα εορτης για το συγκεκριμενο παιχνιδι, που ειναι πιθανον το remake να πουλησει περισσοτερο, απ'οτι ειχε πουλησει το κανονικο παιχνιδι, για το οποιο εχει δημιουργηθει και ο πανικος.

Πλεον οποιο τοπ-10 και να δεις καπου θα μπαινει μεσα ή θα γινεται μια αναφορα. Οι περισσοτεροι το γνωριζουν χωρις να το εχουν παιξει (οπως κι εγω), αλλα εχει γινει τοση διαφημιση που σου δημιουργει την περιεργια να το παιξεις.

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο πως θα συμβει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2020 στις 9:04 ΠΜ, Malthador είπε

Πότε μου δεν κατανόησα γιατί αυτό το game δεν έκανε πιο λογικές πωλήσεις στο PS3, ας πούμε 30m σε 80m πουλημένες κονσόλες θα ήταν κάτι πιο λογικό.

Πολύ πιο εντυπωσιακό στα 60 καρέ, still μου μοιάζει ένα τσικ πιο φαντεζί απ' ότι θα το ήθελα. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως, όταν το παίξω σίγουρα θα με απορροφήσει.

Καθόλου λογικό.Ενα παιχνίδι που ειδικά εκείνη την εποχή είχε πολύ περιορισμένο κοινό.Εδω δε φτάσανε αλλα κι άλλα τα 30 μύρια,ένα souls παιχνίδι θα το έκανε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Billie13 είπε

Καθόλου λογικό.Ενα παιχνίδι που ειδικά εκείνη την εποχή είχε πολύ περιορισμένο κοινό.Εδω δε φτάσανε αλλα κι άλλα τα 30 μύρια,ένα souls παιχνίδι θα το έκανε;

Τωρα, εχοντας γινει λιγο πιο mainstream, μπορει να φτασει σε υψηλα νουμερα και παλι τα 30 ειναι απλησιαστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 60 καρέ ακόμα και στο og στον RPCS3 κάνουν τρελή διαφορά. Άλλο game κυριολεκτικά (αν και νομίζω το κάνουν αρκετά πιο εύκολο σε parry frames κλπ). Btw δεν το περίμενα να τρέχει ΑΨΟΓΑ πια, γιατί το είχα παίξει όταν είχε πρωτογίνει "playable" στον emulator και ήταν κάργα στα drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...