Προς το περιεχόμενο

Eξωδικο Διαταγη Αποδοσης Μισθιου


darkpsyelf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Everest είπε

γιατι αυτος του το ειπε ισως

Του είπε σήκω φύγε δεν μίλησε για τα χρωστούμενα.. Δηλαδή περιμένεις από τον άλλον να του χαρίσει 2000 ευρώ και να πληρώσει και από πάνω στην εφορία για αυτό το διάστημα σαν να εισέπραττε τα ενοίκια; Αυτά δεν τα κάνεις ούτε αν ο άλλος είναι συγγενείς σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, sexymwro7 είπε

Δεν εχει σημασια τι σου ειπε. Τα γραπτα μενουν, οχι τα προφορικα. Σημασια εχει το οτι τους χρωστας 6 ενοικια και πρεπει να του τα πληρωσεις. Τι διαφορετικο να κανεις δηλαδη? Γιατι να σου χαρισει ενοικια?

Γραπτά μου τα είπε στο facebook.

4 ενοίκια του χρωστάω τα 2 τα έχει απο την εγγύηση ρε φίλε.

Για αυτο δεν ειναι η εγγύηση; Και στα 4 αυτα ενοίκια εγω δεν δουλευα καθολου τι να κανω δηλαδή; Του είπα θα στα δώσω σιγά σιγά. αυτος τώρα τα θέλει ντε και καλά όλα τώρα δλδ ποσο σκατανθρωπος πρέπει να είσια για να το κανεις αυτό; ΒΡΕΘΗΚΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ χωρς να φταιω.

 

Μόλις τώρα, TuXaKoS είπε

Του είπε σήκω φύγε δεν μίλησε για τα χρωστούμενα.. Δηλαδή περιμένεις από τον άλλον να του χαρίσει 2000 ευρώ και να πληρώσει και από πάνω στην εφορία για αυτό το διάστημα σαν να εισέπραττε τα ενοίκια; Αυτά δεν τα κάνεις ούτε αν ο άλλος είναι συγγενείς σου. 

Μια χαρά μίλησε για χρωστούμενα. Αφου το αναφέρω. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TuXaKoS είπε

Του είπε σήκω φύγε δεν μίλησε για τα χρωστούμενα.. Δηλαδή περιμένεις από τον άλλον να του χαρίσει 2000 ευρώ και να πληρώσει και από πάνω στην εφορία για αυτό το διάστημα σαν να εισέπραττε τα ενοίκια; Αυτά δεν τα κάνεις ούτε αν ο άλλος είναι συγγενείς σου. 

"Μου ειπε συγκεκριμενα να μην του δωσω αυτα που του χρωσταω αλλα να φυγω οσο πιο αμεσα γινεται."

Δεν ξερω, εγω αυτο διαβασα. Αν το νοημα ειναι αλλο απο αυτο που λεω, τοτε κατι δεν καταλαβαινω.

Μόλις τώρα, sexymwro7 είπε

Everest θα σου δωσω 1000 ευρω μετρητα.

(Περιμενεις να τα παρεις τωρα ετσι? :P)

οχι γιατι δεν σε ξερω καν. αν ειχαμε επαφη καποια χρονια μπορει και να το δεχομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sexymwro7 είπε

Everest θα σου δωσω 1000 ευρω μετρητα.

(Περιμενεις να τα παρεις τωρα ετσι? :P)

Ναι για να φύγω οσο πιο αμεσα γινεται και να βρει αλλο ενοικιαστή για να μη χασει αλλα λεφτά, λογικό μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Everest είπε

οχι γιατι δεν σε ξερω καν. αν ειχαμε επαφη καποια χρονια μπορει και να το δεχομουν.

Και επαφη να ειχαμε. Αν σου ελεγα προφορικα ή απο το facebook οτι θα σου δωσω 1000 ευρω και εν τελει δε στα δινα, τι θα μπορουσες να μου κανεις? Περα απο το να με βρισεις ξερω γω...

Επεξ/σία από sexymwro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Everest είπε

"Μου ειπε συγκεκριμενα να μην του δωσω αυτα που του χρωσταω αλλα να φυγω οσο πιο αμεσα γινεται."

Δεν ξερω, εγω αυτο διαβασα. Αν το νοημα ειναι αλλο απο αυτο που λεω, τοτε κατι δεν καταλαβαινω.

Ας αφήσουμε στην άκρη ότι νομικά αυτό δεν έχει καμία αξία. Υπάρχει ένα συμβόλαιο και αυτό είναι πάνω από όλα τα "προφορικά". Το θεωρείς εσύ λογικό να αφήσει κάποιος έτσι 2000 ευρώ + εφορία; Εσύ θα το έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Ενδεχομένως ναι. Αλλά σε κάθε περίπτωση, και ασχέτως του τι μπορεί να σου είπε προφορικά, τα 6 νοίκια τα χρωστάς και θα τα πληρώσεις. Φύγεις ή μείνεις.

Είτε με διακανονισμό, είτε δικαστικώς. Από ότι κατάλαβα, αυτό είναι που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Και δεν παίζει να σου τα χαρίσει με τίποτα, ειδικά την στιγμή που ακόμα και δικηγόρο να πληρώσει τα λεφτά το αξίζουν στο τέλος (κοντά 2 χιλιάρικα).

Ρε φιλε ναι να του δώσω, δεν θελω να τον κανω πακέτο, αλλα σιγά σιγά, με καποιον διακανονισμό, οχι ντε και καλα με δικαστήρια και μαλακιες, έλεος.

Λες και τα ειχα και δεν του έδινα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, darkpsyelf είπε

Γραπτά μου τα είπε στο facebook.

4 ενοίκια του χρωστάω τα 2 τα έχει απο την εγγύηση ρε φίλε.

Για αυτο δεν ειναι η εγγύηση; Και στα 4 αυτα ενοίκια εγω δεν δουλευα καθολου τι να κανω δηλαδή; Του είπα θα στα δώσω σιγά σιγά. αυτος τώρα τα θέλει ντε και καλά όλα τώρα δλδ ποσο σκατανθρωπος πρέπει να είσια για να το κανεις αυτό; ΒΡΕΘΗΚΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ χωρς να φταιω.

Μια χαρά μίλησε για χρωστούμενα. Αφου το αναφέρω. 

Και κάτι ακόμα εδώ. 6 του χρωστάς. Η εγγύηση δεν είναι για αυτόν τον λόγο και δεν συμψηφίζεται με ενοίκια (άσχετα αν αυτό γίνεται στο τέλος όταν ξενοικιάζεις κανονικά ένα σπίτι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkpsyelf είπε

Ρε φιλε ναι να του δώσω, δεν θελω να τον κανω πακέτο, αλλα σιγά σιγά, με καποιον διακανονισμό, οχι ντε και καλα με δικαστήρια και μαλακιες, έλεος.

Λες και τα ειχα και δεν του έδινα.

Ναι ρε μαν, αραξε. Εξωδικο αυτο ειναι. Μια μορφη πιεσης. Δε σε δικαζει κανεις ακομα. Απλα βρες τον και πες του μην ανησυχειτε κυριε ταδε, θα σας τα δωσω τα λεφτα, απλα λιγα λιγα και οχι ολα μαζι, γιατι ειναι μεγαλο το ποσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, darkpsyelf είπε

Ρε φιλε ναι να του δώσω, δεν θελω να τον κανω πακέτο, αλλα σιγά σιγά, με καποιον διακανονισμό, οχι ντε και καλα με δικαστήρια και μαλακιες, έλεος.

Λες και τα ειχα και δεν του έδινα.

Αυτό να του πεις. Φύγε στο τέλος του μήνα και ζήτα να κάνετε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό για την οφειλή που απομένει. Προσπάθησε να τον αποπληρώσεις όσο μπορείς νωρίτερα, με δεδομένες τις δυνατότητες που έχεις φυσικά. Το εξώδικο δεν σημαίνει πως σε πάει δικαστήρια κιόλας.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εγω ελεγα σε καποιον τα παραπανω σαν ιδιοκτητης, ειναι σαφες τι θα εννοουσα. Δεν θα τα γυριζα και θα εκανα τον κινεζο.
Τωρα αν μετα ο ιδιοκτητης, το ανεφερε σε καποιον και του ειπε μην εισαι χαζος που θα χαρισεις λεφτα, δεν εχετε υπογραψει τπτ και κανε του κι ενα εξωδικο, συμφωνω οτι ειναι μια χαρα νομιμο αλλα δεν ειναι ντομπρο.

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανείς ιδεα αν αποφασίσει να μου κανει αγωγή τελικα και γινει δικαστήριο πόσο καιρο παίρνει αυτό σηνύθως;

Επίσης ποσο θα του κοστισει μια τέτοια διαδικασία;

Γιατι οκ, αν γινει το δικαστηριο σε 2 χρονια, θα εχω ενα περιθώριο να τα μαζεψω σιγά σιγά, αλλα αν γίνει σε 2 μήνες είναι αδύνατον

Επεξ/σία από darkpsyelf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο ξαναπω. τσαμπα αγχωνεσαι. κατα 99% το εξωδικο ειναι για να φοβηθεις κ να φυγεις στην ωρα σου. Ειδικα απο την στιγμη που θα κρατησει την προκαταβολη και θα του χρωστας 2 μηνες, δεν τον συμφερει οικονομικα να διεκδικησει τα υπολοιπα, και απλα ο δικηγορος του τον συμβουλευεσε να κανει το εξωδικο σαν πρωτη κινηση, για σε περιπτωση που εσυ δεν εφευγες αμεσα.

εν πασει περιπτωση, στειλε του ενα μηνυμα για να κανονισετε εξωδικαστικα να πληρωθει το χρεος. Προφανως και τον συμφερει απο το να μπαινει σε δικαστικες περιπετειες κ εξοδα που ΚΑΝΕΝΑΣ νοημων, δεν εχει την ορεξη να μπλεκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kallair είπε

Θα στο ξαναπω. τσαμπα αγχωνεσαι. κατα 99% το εξωδικο ειναι για να φοβηθεις κ να φυγεις στην ωρα σου. Ειδικα απο την στιγμη που θα κρατησει την προκαταβολη και θα του χρωστας 2 μηνες, δεν τον συμφερει οικονομικα να διεκδικησει τα υπολοιπα, και απλα ο δικηγορος του τον συμβουλευεσε να κανει το εξωδικο σαν πρωτη κινηση, για σε περιπτωση που εσυ δεν εφευγες αμεσα.

εν πασει περιπτωση, στειλε του ενα μηνυμα για να κανονισετε εξωδικαστικα να πληρωθει το χρεος. Προφανως και τον συμφερει απο το να μπαινει σε δικαστικες περιπετειες κ εξοδα που ΚΑΝΕΝΑΣ νοημων, δεν εχει την ορεξη να μπλεκει.

4 νοίκια μετά την παρακράτηση της εγγύησης. 1280€. Αν έχεις φίλο δικηγόρο και ο άλλος δεν διακανονίζει, συμφέρει να κινηθείς.

Αλλά συμφωνώ, πράγματι για να φύγει είναι το εξώδικο. Αν πάει ο άνθρωπος να φύγει μέσα στον μήνα και κάνει ένα διακανονισμό (του στυλ ~μισό νοίκι τον μήνα) με συμφωνητικό νομίζω πως θα είναι κομπλέ.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...