Προς το περιεχόμενο

Eξωδικο Διαταγη Αποδοσης Μισθιου


darkpsyelf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Πεθανα σατανα με την τελευταια σου προταση.

"Το σπιτι ειναι κανονικα με συμβολαιο" λεει ο ημιθεος επι γης. Τωρα με 2000 χιλιαρικα φεσι σε ΟΥΤΕ εναμιση χρονο, το οποιο καθε μηνα αυξανεται, το "κανονικα" εχει παει περιπατο ως το φεγγαρι κι εχει γυρισει πισω αλλα τι σημασια εχει...Νομιμοτης κυριοι.

Κατα τ'αλλα μια χαρα σου ξηγιεται ο ιδιοκτητης. Εισαι ο κλασσικος τυπος που οταν βλεπει τον αλλο να ειναι συγκαταβατικος και υπομονετικος τον καβαλας χωρις κανενα ελεος. Σου χαρισε τις 2 πρωτες πιστολιες που του εριξες κι αντι να το εκτιμησεις, αμεσως μετα του δωσες και καταλαβε, λες κι ο αλλος ειναι κανενα κοροιδο. Κι εχεις και παραπονο που σου στειλε εξωδικο. Γελαει ο κοσμος.

Κι ολα αυτα χωρις καν να εχουμε ακουσει την αλλη πλευρα. Που να ακουσουμε και ολη την αληθεια απο τον ιδιοκτητη...

Εφοσον οπως αποδεικνυεται αδυνατεις να μεινεις στο νοικι, βρες λυση και σταματα να φεσωνεις τον κοσμακη. Μεσα σε 16 μηνες βρηκες 3 διαφορετικους λογους να μην πληρωσεις ~1700 ευρω ενοικια. Για το Θεο...

Nαι ρε εξυπνακια 2 μήνες δεν κατάφερα να πληρώσω νοικι για τους δικους μου λογους και ολοι οι υπολοιποι ηταν επειδή έμεινα χωρίς δουλειά και δεν έπαιρνα ουτε επιδοματα ουτε τίποτα που το παιζεις και εξυπνος.

320 ευρώ ενοικιο δινω και οχι επειδη γουσταρω να μενω σε ακριβο σπιτι. δεν τα αξιζει καν τα λεφτά του. Παλιότερα που παιζαν σπιτάκια με 200 ευρώ αξιολογα δεν χρωστουσα σχεοδν ποτέ αλλα με το που ανοιξε η μαλακία το airbnb εμεις οι απλοι ανθρωποι που ψαχνουμε ενα σπιτακι να μεινουμε ειμαστε καταδικασμενοι μιας και ολα ειναι πανακριβα και σχεδον κανενα δεν αξιζει τα λεφτα του.

34 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Σωστά Ελλάδα δεν τους νοιάζει,  ξέρω αρκετά άτομα που δεν έχουν τίποτα στο όνομα τους και χρωστάνε σε πιστωτικές, δάνεια κλπ. και δεν πληρώνουν ποτέ γιατί δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα. Το ίδιο και με χρωστούμενα ενοίκια. Απλά ο TS μάλλον δεν γράφει όλη την αλήθεια γιατί αποκλείεται να μην υπήρχε κάποια κατανόηση στο πρόβλημά του ειδικά αν έχει σκοπό να αρχίσει να πληρώνει.

Καμια κατανοηση δεν υπηρχε στο προβλημα μου.

Του εξηγησα οτι λογω κωρονιου δεν δουλευω και μου ελεγε " οι αλλοι ενοικοι μου μια χαρα με πληρωνουνε "

λες και ειμαστε ολη στην ιδια μοιρα η εχουμε ολοι στην ακρη λεφτά για τετοιες περιπτωσεις.

ουτε να δανειστω μπορουσα γιατι κανεις δεν ειχε λεφτα εκεινη την περιοδο

1 ώρα πριν, AparadektosAris είπε

Να ξεκινήσω λέγοντας σου ότι πραγματικά λυπάμαι που βρέθηκες σε δυσχερή οικονομική θέση.

Ως ιδιοκτήτης όμως ενοικιαζόμενου διαμερίσματος και παθών θα ήθελα πραγματικά να καταλάβω κάτι:  Γιατί θεωρείτε ότι το νοίκι είναι από τα πράγματα που είναι στον πάτο των προτεραιοτήτων σας όταν έχετε οικονομικές δυσκολίες;  Πολλοί δε έχουν το ύφος "έχω πρόβλημα, τι θες τώρα" το οποίο δεν το έχουν αντίστοιχα με ΔΕΚΟ, δόσεις αυτοκινήτου, δόσεις κωτσόβολου και γενικά σε όλες τις υπόλοιπες υποχρεώσεις τους.  Επίσης όταν έχεις οικονομικά προβλήματα, θεωρώ ότι πρώτα ζητάς λεφτά από γονείς και φίλους και μετά στρέφεσαι σε ξένους, και μην έχεις καμία αμφιβολία ότι μη πληρώνοντάς του το συμφωνημένο ενοίκιο, που από κάποιον τυπικό ενοικιαστή θα το έπαιρνε, του παίρνεις στην ουσία λεφτά από την τσέπη.  Τον ζημιώνεις λοιπόν και ωφελείσαι εσύ.

Όταν νοικιάζετε ένα σπίτι, δεν γίνεστε συνεταιράκια με τον ιδιοκτήτη, ούτε σας χρωστάει κανείς να σας παραχωρεί την περιουσία του (η οποία κατά κανόνα ως αγορά και συντήρηση συνιστά κάτι πολύ πιο δύσκολο να αποκτηθεί από ένα αυτοκίνητο πχ), για να τον φεσώνετε στην πρώτη ευκαιρία.  Από τη στιγμή που υπογράφετε ένα συμβόλαιο και εκείνος είναι εντάξει απέναντί σας οφείλετε και εσείς να τηρήσετε το μέρος της συμφωνίας που σας αναλογεί.  Και ναι τα νοίκια του πρέπει να τα πάρει, ακόμα και αν καταλήξετε να του βάζεις ένα πενηντάρικο το μήνα στην τράπεζα.

Στα πρακτικά τώρα:  Το εξώδικο το έκανε όχι γιατί ήθελε να ξοδέψει μια διακοσάρα αλλά γιατί προφανώς δεν είναι σίγουρος ότι θα αποχωρήσεις όποτε του έχεις τάξει οπότε καλύπτεται, και παράλληλα κατοχυρώνει και την απαίτηση των ενοικίων.  Το καλύτερο και πιο έντιμο που έχεις να κάνεις είναι α) να αποχωρήσεις όποτε του έχεις τάξει και β) να συνενοηθείτε σε ένα πλάνο πληρωμών για να εξοφλήσεις τα χρωστούμενα, και να το τηρήσεις στο έπακρο. Πίστεψέ με είναι καλύτερα να κανονίσετε να του βάζεις ένα πολύ μικρό ποσό κάθε μήνα παρά να τον μπιστολιάσεις στην πρώτη δυσκολία.  Επειδή όπως λες δεν έχεις λεφτά για δικηγόρο, προσπάθησε να το λύσετε σε ανθρώπινο επίπεδο και να καταλήξετε σε μια συμφωνία που να τον ικανοποιεί αλλά να μη σε εξοντώνει οικονομικά.

Επίσης μια τελευταία ερώτηση/απορία.  Όταν έχασες τη δουλειά σου, δεν πήρες κάποια λεφτά που έδινε το κράτος;  Δεν μπορούσες πραγματικά να δίνεις τίποτα για τρεις συνεχόμενους μήνες;

Ειλικρινά εύχομαι πάντως να σου πάνε όλα καλά.  Κανείς δεν έχει πρόθεση να αφαιμάξει οικονομικά τον άλλον και είναι κρίμα να μην μπορείς να πληρώνεις τη διαμονή σου κάπου.  Ελπίζω να ορθοποδήσεις σύντομα.

Σε ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση.

Εννοειτια πως θεωρω προτεραιοτητα το ενοικιο. 

Αλλα μεσα στο lockdown δεν πηρα κανενα επιδομα γιατι δεν το δικαιουμαι μιας και δεν μου κολλανε ενσημα στην δουλεια οποτε οτι ψιλα μου διναν οι δικοι μου που ουτε αυτοι ειχαν ηταν κυριολεκτικα μονο για φθηνο φαγητο ισα ισα να εχω κατι να τρωω

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, darkpsyelf είπε

Nαι ρε εξυπνακια 2 μήνες δεν κατάφερα να πληρώσω νοικι για τους δικους μου λογους και ολοι οι υπολοιποι ηταν επειδή έμεινα χωρίς δουλειά και δεν έπαιρνα ουτε επιδοματα ουτε τίποτα που το παιζεις και εξυπνος.

320 ευρώ ενοικιο δινω και οχι επειδη γουσταρω να μενω σε ακριβο σπιτι. δεν τα αξιζει καν τα λεφτά του. Παλιότερα που παιζαν σπιτάκια με 200 ευρώ αξιολογα δεν χρωστουσα σχεοδν ποτέ αλλα με το που ανοιξε η μαλακία το airbnb εμεις οι απλοι ανθρωποι που ψαχνουμε ενα σπιτακι να μεινουμε ειμαστε καταδικασμενοι μιας και ολα ειναι πανακριβα και σχεδον κανενα δεν αξιζει τα λεφτα του.

Την αποτιμηση αξιας την κανεις πριν βαλεις τζιφρα σε συμβολαιο. Κι αν σου φαινονται πολλα τα 320 για την αξια του, απλα απαιτεις να στο κατεβασει στη τιμη που θεωρεις δικαιη ή πας παρακατω.

Επισης, στους ορους του συμβολαιου οταν το υπεγραψες δεν νομιζω να ζητησες να μπει "απαλλαγη υποχρεωσεων ενοικιου εαν α. Εχω προσωπικους λογους να μη πληρωσω β. Μεινω ανεργος γ. Αλλο". Σωστα;

Το οτι αυτα τα θυμοσαστε λιγο καιρο μετα, ολως τυχαιως και συμπτωματικα οταν αρχιζετε να πιστολιαζετε και τρωτε εξωδικα/εξωσεις/μηνυσεις, καλα ειναι για κανα γυμνασιοπαιδο, αλλα ακομα καλυτερα ειναι σοβαρευτειτε και να ειστε υπευθυνοι. Δηλαδη στις ποσες χιλιαδες ευρω φεσι θα αντιληφθεις οτι ειναι ωρα να πληρωσεις τα συμφωνηθεντα; Να το αφησει να παει κανα δεκαχιλιαρο επειδη εισαι ομορφος;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Την αποτιμηση αξιας την κανεις πριν βαλεις τζιφρα σε συμβολαιο. Κι αν σου φαινονται πολλα τα 320 για την αξια του, απλα απαιτεις να στο κατεβασει στη τιμη που θεωρεις δικαιη ή πας παρακατω.

Επισης, στους ορους του συμβολαιου οταν το υπεγραψες δεν νομιζω να ζητησες να μπει "απαλλαγη υποχρεωσεων ενοικιου εαν α. Εχω προσωπικους λογους να μη πληρωσω β. Μεινω ανεργος γ. Αλλο". Σωστα;

Το οτι αυτα τα θυμοσαστε λιγο καιρο μετα, ολως τυχαιως και συμπτωματικα οταν αρχιζετε να πιστολιαζετε και τρωτε εξωδικα/εξωσεις/μηνυσεις, καλα ειναι για κανα γυμνασιοπαιδο, αλλα ακομα καλυτερα ειναι σοβαρευτειτε και να ειστε υπευθυνοι.

φιλε μου εψαχνα σπιτι 6 ολοκληρους μηνες και δεν εβρισκα απολυτως τιποτα.

μια χαρα το πληρωνα το ενοικιο μου ολον αυτον τον καιρο απλα ετυχε μια φορα να κανω μια εγχειριση και αλλη μια που απλα δεν ειχα λεφτα.

Θα του τα εδινα. μεχρι το λοκνταουν ημουνα στο σπιτι 13 μηνες και του χρωστουσα 2 ενοικια που θα του τα εδινα καποια στιγμη ανρθωποι ειμαστε και ζουμε και στην ελλαδα με το ενοικιο να εχει φτασει το 50 τοις εκατο του βασικου μισθου. ειναι τοσο τραγικο?

Επεξ/σία από darkpsyelf
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φύγεις γρήγορα, όπως υποσχέθηκες,  και να του ζητήσεις διακανονισμό για τα 1920 (-640 που είναι η προκαταβολή).

Εννοείται πως ότι πληρώνεις τώρα θα το δίνεις τραπεζικά και όχι στο χέρι χωρίς καμία διασφάλιση για σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιον δικηγόρο γνωστό δεν έχεις; Με 50-60 ευρώ βάζει δικαστικό επιμελητή και του επιδίδει τα κλειδιά στο χέρι και μια εξώδικη επιστολή να αναφέρεται ότι δεν έχεις κάποια εκκρεμότητα απέναντι του και ότι αυτά που ζητάει είναι αβάσιμα.

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, darkpsyelf είπε

φιλε μου εψαχνα σπιτι 6 ολοκληρους μηνες και δεν εβρισκα απολυτως τιποτα.

μια χαρα το πληρωνα το ενοικιο μου ολον αυτον τον καιρο απλα ετυχε μια φορα να κανω μια εγχειριση και αλλη μια που απλα δεν ειχα λεφτα.

Θα του τα εδινα. μεχρι το λοκνταουν ημουνα στο σπιτι 13 μηνες και του χρωστουσα 2 ενοικια που θα του τα εδινα . ειναι τοσο τραγικο?

Αρα, τα 320 ευρω μια χαρα νοικι ειναι αφου επι 6 μηνες δεν εβρισκες κατι καλυτερο. Η αξια δεν καθοριζεται βαση του τι πιστευεις εσυ, αλλα βαση του ποσα ειναι διατεθιμενος να πληρωσει κανεις.

Παμε παρακατω τωρα. Ναι ειναι τραγικο να εχεις φεσωσει τον αλλο μεσα σε 16 μηνες κοντα στο διχιλιαρο. Δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις. Επισης τραγικο ειναι για 5 απληρωτα ενοικια να επικαλεισαι 3 διαφορετικους λογους. Δεν φαινεσαι για αξιοπιστος ενοικιαστης, σορρυ. Γιαυτο το λογο εφαγες και το εξωδικο βασικα συν φυσικα οτι ο αλλος θελει να παρει τα συμφωνηθεντα προφανως...

Επισης ο COVID δεν επηρεασε μονο εσενα προσωπικα... Και ο ιδιοκτητης μπορει να εχει αντιστοιχα θεματα λογω COVID αλλα και να μην εχει, ειχες καψει ηδη τα κανονακια σου με τις 2 προηγουμενες πιστολιες, οποτε καλως κανει και δε δειχνει κατανοηση πλεον, γιατι εχει αντιληφθει το τροπαριο...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Αρα, τα 320 ευρω μια χαρα νοικι ειναι αφου επι 6 μηνες δεν εβρισκες κατι καλυτερο. Η αξια δεν καθοριζεται βαση του τι πιστευεις εσυ, αλλα βαση του ποσα ειναι διατεθιμενος να πληρωσει κανεις.

Παμε παρακατω τωρα. Ναι ειναι τραγικο να εχεις φεσωσει τον αλλο μεσα σε 16 μηνες κοντα στο διχιλιαρο. Δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις. Επισης τραγικο ειναι για 5 απληρωτα ενοικια να επικαλεισαι 3 διαφορετικους λογους. Δεν φαινεσαι για αξιοπιστος ενοικιαστης, σορρυ. Γιαυτο το λογο εφαγες και το εξωδικο βασικα.

δεν μπορει να με κρινει καποιος ως μη αξιπιστο ενοικιαστη για τα ενοικια που δεν ειχα την δυνατοτητα να πληρωσω μεσα στο λοκνταουν

εχασα την δουλεια μου ξαφνικα χωριςκαμια προειδοποιηση. ειναι τοσο απλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αρα, τα 320 ευρω μια χαρα νοικι ειναι αφου επι 6 μηνες δεν εβρισκες κατι καλυτερο. Η αξια δεν καθοριζεται βαση του τι πιστευεις εσυ, αλλα βαση του ποσα ειναι διατεθιμενος να πληρωσει κανεις.

Παμε παρακατω τωρα. Ναι ειναι τραγικο να εχεις φεσωσει τον αλλο μεσα σε 16 μηνες κοντα στο διχιλιαρο. Δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις. Επισης τραγικο ειναι για 5 απληρωτα ενοικια να επικαλεισαι 3 διαφορετικους λογους. Δεν φαινεσαι για αξιοπιστος ενοικιαστης, σορρυ. Γιαυτο το λογο εφαγες και το εξωδικο βασικα συν φυσικα οτι ο αλλος θελει να παρει τα συμφωνηθεντα προφανως...

Ε καλά δεν λέει και κάτι το εξώδικο , με τη σειρά του μπορεί να στείλει για τον πιο απίθανο λόγο 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, darkpsyelf είπε

δεν μπορει να με κρινει καποιος ως μη αξιπιστο ενοικιαστη για τα ενοικια που δεν ειχα την δυνατοτητα να πληρωσω μεσα στο λοκνταουν

εχασα την δουλεια μου ξαφνικα χωριςκαμια προειδοποιηση. ειναι τοσο απλο.

Κι ομως σε κρινει. Κατ'αρχην ο ιδιοκτητης που και θα σε διωξει απο το σπιτι και που σου εστειλε εξωδικο.  Πες του το αμα θες παντως αυτο του δικαστικου επιμελητη ή και του ιδιοκτητη "δε θα με κρινετε εσεις που δε σας πληρωνω, εχω κι εγω τα προβληματα μου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης καθολου μια χαρα δεν ειναι τα 320

καθε μηνα δυσκολευομουνα να του τα δωσω αλλα παντα του τα εδινα πλην των 2 φορων γιατι στο λοκνταουν δεν μπορουσα να κανω κατι κ να ηθελα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darkpsyelf είπε

δεν μπορει να με κρινει καποιος ως μη αξιπιστο ενοικιαστη για τα ενοικια που δεν ειχα την δυνατοτητα να πληρωσω μεσα στο λοκνταουν

εχασα την δουλεια μου ξαφνικα χωριςκαμια προειδοποιηση. ειναι τοσο απλο.

Μην απολογείσαι στον καθένα, κοίταξε την επιβίωση σου σε πρώτη φάση. Και δίκη να γίνει - που δεν- υπέρ σου θα κριθεί 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, guzel είπε

Ε καλά δεν λέει και κάτι το εξώδικο , με τη σειρά του μπορεί να στείλει για τον πιο απίθανο λόγο 

Πως δε λεει.  Δηλωνει ξεκαθαρη διαθεση να τον κυνηγησει δικαστικα-πιο ξεκαθαρη προειδοποιηση δεν υπαρχει και επιπλεον χρησιμοποιειται κι απο το δικαστηριο , νομικα, ως αποδεικτικο στοιχειο οτι ο ιδιοκτητης εχει προσπαθησει πρτοηγουμενως να συνενοηθει με τον ενοικιαστη αλλα δεν βρισκει ανταποκριση...

Επισης καλα κανεις και το παιζεις καλος σαμαρειτης εδω συμβουλευοντας τον κοσμο να συνεχιζει να πιστολιαζει, αλλα αν στο μεταξυ φαει καμια μηνυση θα του πληρωσεις τουλαχιστον τους δικηγορους, ακομα κι αν την κερδισει, οπως δηλωνεις μετα βεβαιοτητος;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Μην απολογείσαι στον καθένα, κοίταξε την επιβίωση σου σε πρώτη φάση. Και δίκη να γίνει - που δεν- υπέρ σου θα κριθεί 

Μακάρι να μην φτασουμε ως εκει αλλα οκ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Πως δε λεει.  Δηλωνει ξεκαθαρη διαθεση να τον κυνηγησει δικαστικα και επιπλεον χρησιμοποιειται κι απο το δικαστηριο , νομικα, ως αποδεικτικο στοιχειο οτι ο ιδιοκτητης εχει προσπαθησει να συνενοηθει με τον ενοικιαστη αλλα δεν...

Αν τον συμφέρει ας τον κυνηγήσει, τίποτα δε θα καταφέρει, ειδικά τώρα με κορονοΐό. Αντίθετα θα πληρώνει δικηγόρο + παράβολα ,θα τα ζητήσει αλλά αν τα πάρει έλα να με βρεις 

Επεξ/σία από guzel
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...