Προς το περιεχόμενο

Eξωδικο Διαταγη Αποδοσης Μισθιου


darkpsyelf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, davarisx είπε

Αν εχει μαγκα δικηγορο θα εκδοσει αμεσα διαταγη πληρωμης δινοντας σου λιγες μερες να εξοφλησης το χρεος σου.

προ κορωναιου επερνε 15 μερες περιπου.

αν δεν τα δωσεις μετα απο λιγες ημερες θα ερθει δικαστικος επιμελητης θα κανει καταγραφη των πραγματων σου,δινει το κλειδι στον ιδιοκτητη και κατοπιν συνενοησης με τον ιδιοκτητη σου δινει  λιγες μερες να τα παρεις.αν δεν τα παρεις στα πεταει κανονικα στον δρομο.

εσενα σε πεταει εξω κανονικα.

φυσικα τα χρωστουμενα θα τα περασει στην εφορια μαζι με την προσφυγη για να γλυτωσει αυτος τα ανεισπρακτα ενοικια.

δεν ξερω αν τα ζηταει η εφορια απο εσενα μετα.

καλη τυχη.

Ισχύει, αν δεν γίνει ανακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Τον διακανονισμό τον βάζουν αυτοί που ξέρουν ότι θα πάρουν μέρος της οφειλής (αν όχι όλη). 

Εδώ είναι κλασική αρπαχτή μαθητευόμενου δικηγόρου. Πληρωμή + παράβολα και μετά από λίγο διάστημα "Δεν αξίζει να ασχοληθούμε μπλα μπλα" και γεια σας

Ο δικηγόρος του είναι τούρκος ? 😂

Η δικηγόρος του ειναι μια πιτσιρικα εδω αθήνα την εχω δει 2-3 φορες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, guzel είπε

 

Ο δικηγόρος του είναι τούρκος ? 😂

Δε καταλαβαινεις ουτε τα βασικα του θεματος εσυ, αλλα συνεχιζεις να τον συμβουλευεις να φαει μηνυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Hμουν απολυτα σιγουρος για αυτην την απαντηση. Ειναι απο τις κλασσικοτερες δικαιολογιες αυτων που πιστολιαζουν : "δε τα εχει αναγκη".

Παμε τωρα. Το οτι ειναι δικηγορος, με 3-4 διαμερισματα στην Αθηνα, πώς ακριβως συνεπαγεται οτι τα 320 το μηνα δεν τα εχει μεγαλυτερη αναγκη απο εσενα; Γνωριζεις τις υποχρεωσεις του; Μωρε μπραβο...

Και περαν τουτου, και αναγκη να μη τα εχει, τι παει να πει; Στη σχεση πωλητη-αγοραστη θα κρινουμε ποιος θα τρωει τα λεφτα του αλλου βαση... αναγκης;

Λολ εσυ το πας απο το ενα ακρο αστο αλλο, δεν ασχολούμαι αλλο γιατι δεν θες να καταλαβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Δε καταλαβαινεις ουτε τα βασικα του θεματος εσυ, αλλα συνεχιζεις να τον συμβουλευεις να φαει μηνυση.

Να παρακαλάει να φάει μήνυση ;)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, darkpsyelf said:

Δικηγόρος είναι Τουρκος,μενει Τουρκία και εχει αγοράσει 3-4 διαμερίσματα στην Αθήνα.

Αν ήταν στην δευτερη κατηγορία πιστεψε με θα ενιωθα και ασχημα που του χρωσταω τόσα, αλλα φράγκα έχει, οπότε ας εκανε λιγη υπομονη η ας καναμε καποιον διακανονισμο .

Sorry, μαζί σου σε όλα αλλά εδώ για εμένα το χάνεις.  Το τι έχει δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί.  Ίσως μάλιστα όπως τα λες να μην έκανε την υπομονή που έκανε ως τώρα επειδή είναι καλός άνθρωπος αλλά επειδή μπορούσε οικονομικά να το αντέξει.  Στο δικό μου κώδικα αξιών, αν χρωστάω και δεν πληρώνω αισθάνομαι άσχημα είτε είναι τράπεζα, είτε συνάνθρωπος.  Αυτό το νόημα έχει άλλωστε και το συμβόλαιο που υπογράφεις.  Ξαναλέω:  Ο τύπος σου είναι στην ουσία άγνωστος, ξένος.  Η συμφωνία σας όπως δεν άπτεται της δικιάς σου οικονομικής κατάστασης ακριβώς το ίδιο δεν εξαρτάται  και από την δικιά του -καλή ή κακή.

Καλή τύχη πάντως εύχομαι όπως και να έχει.

Επεξ/σία από AparadektosAris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, guzel said:

Τον διακανονισμό τον βάζουν αυτοί που ξέρουν ότι θα πάρουν μέρος της οφειλής (αν όχι όλη). 

Εδώ είναι κλασική αρπαχτή μαθητευόμενου δικηγόρου. Πληρωμή + παράβολα και μετά από λίγο διάστημα "Δεν αξίζει να ασχοληθούμε μπλα μπλα" και γεια σας

 

Οκ, άρα αν η βασική σου έννοια είναι ο άλλος να φύγει από το διαμέρισμα δεν έχεις κανέναν λόγο να ασχοληθείς με διακανονισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AparadektosAris είπε

Sorry, μαζί σου σε όλα αλλά εδώ για εμένα το χάνεις.  Το τι έχει δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί.  Ίσως μάλιστα όπως τα λες να μην έκανε την υπομονή που έκανε ως τώρα επειδή είναι καλός άνθρωπος αλλά επειδή μπορούσε να το αντέξει.  Στο δικό μου κώδικα αξιών, αν χρωστάω και δεν πληρώνω αισθάνομαι άσχημα είτε είναι τράπεζα, είτε συνάνθρωπος.  Αυτό το νόημα έχει άλλωστο και το συμβόλαιο που υπογράφεις.  Ξαναλέω:  Ο τύπος σου είναι στην ουσία άγνωστος, ξένος.  Η συμφωνία σας όπως δεν άπτεται της δικιάς σου οικονομικής κατάστασης ακριβώς το ίδιο δεν εξαρτάται  και από την δικιά του -καλή ή κακή.

Καλή τύχη πάντως εύχομαι όπως και να έχει.

Ρε μπρο δεν ψαχνω δικαιολογίες να τον πιστολιασω αλλα οταν μεσα στην καραντινα μου ελεγε "θελω τα λεφτα μου τωρα, και δεν με νοιαζει που δεν δουλευεις, οι αλλοι ενοικοι μου μου τα δινουν και μα και μου ενω του εξηγουσα πως δεν εχω φραγκο αλλα προσπαθουσα να βρουμε μια λυση αλλα εκεινος δεν ηθελε να βοηθησει την κατασταση. ηθελε τα λεφτα του ντε και καλα ε αυτο ειναι μαλακισμενη συμπεριφορα

Επεξ/σία από darkpsyelf
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, darkpsyelf said:

Ρε μπρο δεν ψαχνω δικαιολογίες να τον πιστολιασω αλλα οταν μεσα στην καραντινα μου ελεγε "θελω τα λεφτα μου τωρα, και δεν με νοιαζει που δεν δουλευεις, οι αλλοι ενοικοι μου μου τα δινουν και μα και μου ενω του εξηγουσα πως δεν εχω φραγκο αλλα προσπαθουσα να βρουμε μια λυση αλλα εκεινος δεν ηθελε να βοηθησει την κατασταση. ηθελε τα λεφτα του ντε και καλα

Όσο καιρό είσαι εκεί (προ-κορωνοιού) έδινες τα νοίκια σου εγκαίρως? Δηλαδή στις πρώτες μέρες του μήνα. Όποτε δεν μπορούσες, τον ειδοποιούσες εσύ ότι θα καθυστερήσεις, ή σε έπαιρνε αυτός να σε πιέσει να τα βάλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darkpsyelf είπε

Ρε μπρο δεν ψαχνω δικαιολογίες να τον πιστολιασω αλλα οταν μεσα στην καραντινα μου ελεγε "θελω τα λεφτα μου τωρα, και δεν με νοιαζει που δεν δουλευεις, οι αλλοι ενοικοι μου μου τα δινουν και μα και μου ενω του εξηγουσα πως δεν εχω φραγκο αλλα προσπαθουσα να βρουμε μια λυση αλλα εκεινος δεν ηθελε να βοηθησει την κατασταση. ηθελε τα λεφτα του ντε και καλα ε αυτο ειναι μαλακισμενη συμπεριφορα

Είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά του εν μέσω πανδημίας και είναι και ο μόνος λόγος που επικροτώ την στάση σου. ΜΗ ΔΩΣΕΙΣ ούτε ευρώ. Στην Αθήνα είσαι;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aruil είπε

Όσο καιρό είσαι εκεί (προ-κορωνοιού) έδινες τα νοίκια σου εγκαίρως? Δηλαδή στις πρώτες μέρες του μήνα. Όποτε δεν μπορούσες, τον ειδοποιούσες εσύ ότι θα καθυστερήσεις, ή σε έπαιρνε αυτός να σε πιέσει να τα βάλεις?

Του εδίνα παντα τα ενοικια εκτος απο 1 φορα που επρεπε να κανω εγχειριση στο διαφραγμα μου γιατι δεν μπορουσα να αναπνευσω και χρειαστηκα κάποια λεφτα, και αλλη 1 που απλα ετυχε να μην εχω.

Σηνυθως του τα έδινα παντα μεσα στην προθεσμία ( 25-30 του μήνα) εκτός απο καποιες φορες που καθυστερούσα 2-3 μέρες σιγα το πράγμα, και παντα του το ελεγα απο πριν αμα το ήξερα.

Επίσης οταν μπηκα στο σπίτι του έδωσα 6 ενοίκια ολα μαζι, γιατί τα είχα, και δεν ειχα θεμα να τα δώσω και για 4 μήνες να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά του εν μέσω πανδημίας και είναι και ο μόνος λόγος που επικροτώ την στάση σου. ΜΗ ΔΩΣΕΙΣ ούτε ευρώ. Στην Αθήνα είσαι;

Αθήνα είμαι ναι

Επεξ/σία από darkpsyelf
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, darkpsyelf said:

Του εδίνα παντα τα ενοικια εκτος απο 1 φορα που επρεπε να κανω εγχειριση στο διαφραγμα μου γιατι δεν μπορουσα να αναπνευσω και χρειαστηκα κάποια λεφτα, και αλλη 1 που απλα ετυχε να μην εχω.

Σηνυθως του τα έδινα παντα μεσα στην προθεσμία ( 25-30 του μήνα) εκτός απο καποιες φορες που καθυστερούσα 2-3 μέρες σιγα το πράγμα, και παντα του το ελεγα απο πριν αμα το ήξερα.

Αθήνα είμαι ναι

Η προθεσμία στα περισσότερα συμβόλαια δεν είναι 25-30 του μήνα αλλά οι πρώτες τέσσερις μέρες του μήνα. Είχατε διαφορετικό συμβόλαιο? Η εννοείς 25-30 του προηγούμενου μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Aruil είπε

Η προθεσμία στα περισσότερα συμβόλαια δεν είναι 25-30 του μήνα αλλά οι πρώτες τέσσερις μέρες του μήνα. Είχατε διαφορετικό συμβόλαιο? Η εννοείς 25-30 του προηγούμενου μήνα?

Δεν ξερω, εμεις ειχαμσε συμφωνησει να του τα δινω ολα 25-30 του μήνα γιατί τότε πληρωνόμουνα.

Δηλαδή αν ηταν να πληρωσω τον Ιουνιο, θα του τα εδινα 25-30 ιουνιου

Επεξ/σία από darkpsyelf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sexymwro7 είπε

Τα γραπτα μενουν, οχι τα προφορικα.

Οχι 5 σελιδες, 5 ποστ δεν διαβαζετε μερικοι. Ειπωθηκαν στο fb οποτε υπαρχουν ειτε γραπτα, ειτε ηχογραφημενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, darkpsyelf είπε

αυτο ειναι μαλακισμενη συμπεριφορα

ετσι ειναι φιλε  θελει τα λεφτα του και καλα κανει.

Στο Βελγιο που ξερω ο ιδιοκτητης ζηταει την συμβαση εργασιας του ενοικιαστη και θα πρεπει αν το ενοικιο ειναι 700 ευρω ο ενοικιαστης να περνει τουλαχιστον 2100 αλλιως δεν σε βαζει μεσα.

το κακο με την Ελλαδα(δεν αναφερομαι σε εσενα) ειναι ο αλλος να χρωσταει ΔΕΗ,ενοικια,τηλεφωνα αλλα θα παει να βαλει ηχοσυστημα,τουρμπο η εξατμιση στο αμαξι του και εχω πολλα παραδειγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...