Προς το περιεχόμενο

TP-Link 100v v1 Bridge Mode


Stonedreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους φίλους στο φόρουμ. Προσπαθώ εδώ και κάποιες μέρες να εγκαταστήσω το μοντεμ TP-Link 100v v1 που μου έδωσε η Vodafone για την VDSL 100 MBps γραμμή μου. Στόχος είναι να συνδέσω ένα Linksys router πάνω για το διαμοιρασμό του bandwidth. Το πρόβλημα βρίσκεται στις ρυθμίσεις του TP-Link  για να μπει σε bridge mode. Παραθέτω φωτογραφίες, σε περίπτωση που κάποιος το έχει ήδη κάνει/ξερει για να βοηθήσει:

1. Χρησιμοποιώ κωδικούς root για να μπω στο ρουτερ αλλιως η επιλογη bridge δεν υπάρχει.

2. Στο Network --> DSL Internet--> Add δημιουργώ νέο τυπο (Bridge). Πρέπει να βάλω κάτι στα πεδία VLAN ID, DSCIP Enable;
image.png.e7287e037978d007beddd7f6bbd53992.png

3. Στο Network --> Eth Ethernet--> Add δημιουργώ νέο τυπο (Bridge) πάλι; γιατιί υπάρχει εδώ η ίδια επιλογη οπως και στην προηγουμενη καρτέλα. Χρειαζονται και τα 2 ή μονο ένα; και ποιο;

 

image.png.72839883c97a0886e15cd56d8facc5b3.png

 

4.  Στο Network --> Lan Settings απανεργοποιώ το DHCP αφού θέλω να γίνει αυτό απο το ρούτερ; θα παρουν αυτόματα ΙΡ οι συσκευές ή πρέπει να επιλέξω κάτι αλλο, π.χ. DHCP Relay;

 

image.png.1db3323c00f33775c336b8c997e786ab.png

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Επειδή έχω μείνει πίσω με αυτό το router, βρήκες τον κωδικό root μέσω του routerpassview ή με άλλον τρόπο;

2. Από την στιγμή που έχεις VDSL 100άρι, χρειάζεται ενεργοποίηση του VLAN και στο πεδίο που θα ανοίξει ορίζεις τιμή 835.

3. Δεν χρειάζεται τίποτα. Αφορά την περίπτωση να δουλεύει ως router πίσω από άλλο. Εσύ το θέλεις ως κανονικό DSL Router.

4. Δεν έχει καμία σημασία από την στιγμή που δεν θα συνδεθούν πάνω του άλλες συσκευές και θα δουλεύει μόνο ως Modem.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Μερικές παρατηρήσεις:

1. Τον root κωδικο τον βρηκα σε αυτο το φόρουμε σε αλλο thread. Αν δεν το βρεις με αναζητηση, dm και θα στον δωσω εγω

2. οκ, ευχαριστώ

3. Εγώ το θέλω ως κανονικό modem, όχι router.

4. Είχα την εντύπωση πως εδώ θα έπρεπε να απανεργοπιηθεί τελείως ο DHCP server (και να ενεργοποιηθει ο αντιστοιχος του router), ωστε να παιρνουν ΙΡ απο το router. Καταλαβαίνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4. Από την  στιγμή που η συσκευή δουλεύει ως Modem (Bridge Mode), είναι αδιάφορο αν ο DHCP είναι ανοικτός ή κλειστός. Όσες συσκευές συνδεθούν πάνω του, ούτως ή άλλως δεν θα έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο (λογικό αφού παίζει πλέον μόνο ως Modem). Απλά συνήθως το κλείνουμε για να μην δουλεύει άσκοπα.

Ο δικός σου Router θα κάνει την μοναδική κλήση ΡΡΡ, θα παίρνει δημόσια ΙΡ και κατ' επέκταση πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μόνο οι συσκευές που θα συνδέονται σε αυτόν, θα παίρνουν ΙΡ από τον δικό του DHCP και πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαφές, κατάλαβα.

Δύο ακόμα ερωτήσεις και σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου.

5. image.png.266da3550d02401c8dacd3d87c241276.png

Δεδομένου ότι εδώ θα κάνω add και enable το Bridge mode, πρέπει να σβήσω τις υπόλοιπες επιλογές;

 

6. Σε ποια θύρα του TP-Link 100v πρέπει να συνδέσω το καλώδιο συνδεσης με το ρουτερ; οποιοδήποτε lan port κάνει;
image.png.e588517c23953e92167db982be22d8f6.png

Επεξ/σία από Stonedreamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. HSIx είναι η σύνδεση για το Internet. Όπου x, είναι a για ADSL και v για VDSL. Αντίστοιχα είναι τα VoIPx για τηλεφωνία και IPTVx για την τηλεόραση.

Ότι δεν χρειάζεσαι είτε το σβήνεις είτε το απενεργοποιείς. Και είτε τροποποιείς το HSIv είτε δημιουργείς νέο για το Bridge.

6. Σε οποιαδήποτε μπορείς να το συνδέσεις. Καλού-κακού μην το βάλεις στη No4, διόι πιθανόν προορίζεται για το IPTV (το αποκλείω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

5. HSIx είναι η σύνδεση για το Internet. Όπου x, είναι a για ADSL και v για VDSL. Αντίστοιχα είναι τα VoIPx για τηλεφωνία και IPTVx για την τηλεόραση.

Ότι δεν χρειάζεσαι είτε το σβήνεις είτε το απενεργοποιείς. Και είτε τροποποιείς το HSIv είτε δημιουργείς νέο για το Bridge.

6. Σε οποιαδήποτε μπορείς να το συνδέσεις. Καλού-κακού μην το βάλεις στη No4, διόι πιθανόν προορίζεται για το IPTV (το αποκλείω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

5. Αν δημιουργήσω νέο για bridge, πρέπει ταυτόχρονα να απενεργοποιήσω το HSIx; Δηλαδή, θεωρητικά αφού το τηλέφωνο είναι VoIP και όλα τα υπόλοιπα θα τα κάνει το Linksys router, θα πρέπει μόνο το VoIPv και το Bridge να είναι ενεργά σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το Bridge θα είναι ενεργό για το Internet. Το HSIv χρειάζεται αν θέλεις και το TP-Link να δουλεύει ως Router. Αλλά τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης του Bridge;

Το VOIPv θα είναι σε κάθε περίπτωση ενεργό, αλλιώς δεν δουλεύει η τηλεφωνία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, spyzit είπε

οι κωδικοι root για την τηλεφωνία είναι ίδιοι όπως στο Η300 S?

Γιατί εχείς κωδικούς root για το h300s???

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, spyzit είπε

Εννούσα τους κωδικούς για το voip (sip username  και password)

Το ρούτερ αυτό το δίνει η vf τωρα?

Κανε αναζητηση και θα βρεις το ποστ μου σε αλλο thread οπου εχω δωσει τον root κωδικο του 100v. 

Οσο για το VOIP, ενα λογαριασμο εχεις, απλα περναει σε διαφορετικο μοντεμ καθε φορα. Και στο h300s αλλα και στο 100v μπορεις να βρεις τους κωδικους VOIP. Αν δεις πιο κατω, θα βρεις το νημα μου για το h300s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...