Προς το περιεχόμενο

90s δραχμές αναμνησεις


markoliaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει ακριβια παντου! πως αλλαξαν ετσι οι εποχες...σημερα βρηκα παλιες μου αποδειξεις σε ενα φακελο απο εποχες 90s!

ακουστε εδω τωρα να γελασετε τιμες, εντωμεταξυ ουτε που εχουμε καταλαβει τοσα χρονια το ποσο δραματικα εχουν αυξηθει ολα...ειναι μεχρι να τα ξαναθυμηθεις ομως.

σουβλακι τυλιχτο ντοματα πατατα μπιφτεκι = 170δρχ , πορτοκαλαδα φαντα = 80δρχ , κιντερ αυγο = 150δρχ , spiderman φιγουρα δρασης 1000δρχ, παγωτο ξυλακι σκετη βανιλια ευγα = 50δρχ..

χαχαχα, αυτες ηταν εποχες, αν τα βαλετε κατω ειναι για να κλαις το σημερα... 2,5euro το ιδιο σουβλακι σημερα, δηλαδη 851.87δρχ, πορτοκαλαδα σημερα 80cents, 272.60δρχ και παει λεγοντας...

επισης θυμαται κανεις αν το 90s κυριως υπηρχε στρογγυλοποιηση? θυμαμαι οτι ναι...παραδειγμα δεν υπηρχε κατι που να εκανε ξερω γω 53δραχμες, εκανε ή 50 ή 55 δραχμες...αλλα τα εχω λιγο θολα ολα, ας μας τα θυμησει καποιος... βαζω μεσα 90s γιατι αυτην την εποχη μεγαλωσα σαν παιδι!

 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

32 λεπτά πριν, markoliaz είπε

Υπαρχει ακριβια παντου! πως αλλαξαν ετσι οι εποχες...σημερα βρηκα παλιες μου αποδειξεις σε ενα φακελο απο εποχες 90s!

ακουστε εδω τωρα να γελασετε τιμες, εντωμεταξυ ουτε που εχουμε καταλαβει τοσα χρονια το ποσο δραματικα εχουν αυξηθει ολα...ειναι μεχρι να τα ξαναθυμηθεις ομως.

σουβλακι τυλιχτο ντοματα πατατα μπιφτεκι = 170δρχ , πορτοκαλαδα φαντα = 80δρχ , κιντερ αυγο = 150δρχ , spiderman φιγουρα δρασης 1000δρχ, παγωτο ξυλακι σκετη βανιλια ευγα = 50δρχ..

χαχαχα, αυτες ηταν εποχες, αν τα βαλετε κατω ειναι για να κλαις το σημερα... 2,5euro το ιδιο σουβλακι σημερα, δηλαδη 851.87δρχ, πορτοκαλαδα σημερα 80cents, 272.60δρχ και παει λεγοντας...

επισης θυμαται κανεις αν το 90s κυριως υπηρχε στρογγυλοποιηση? θυμαμαι οτι ναι...παραδειγμα δεν υπηρχε κατι που να εκανε ξερω γω 53δραχμες, εκανε ή 50 ή 55 δραχμες...αλλα τα εχω λιγο θολα ολα, ας μας τα θυμησει καποιος... βαζω μεσα 90s γιατι αυτην την εποχη μεγαλωσα σαν παιδι!

https://www.ecb.europa.eu/ecb/educational/hicp/html/index.el.html

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O "cumulative" δείκτης τιμών καταναλωτη από το '91 μέχρι το '01 επί δραχμής (το 2002 γυρισε η Ελλάδα σε ευρώ)

ήταν

250% 

https://data.worldbank.org/indicator/FP.CPI.TOTL.ZG?locations=GR

.

ωραία χρόνια

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς το σουβλάκι έκανε 170δρχ (νομίζω 1996 αλλά μπορεί να κάνω λάθος)...αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι πως σήμερα δεν παίρνω τα πενταπλάσια από ότι τότε ώστε να αγοράσω το σουβλάκι στην "ίδια" τιμή.

Ο μισθός που έπαιρνα τότε (βασικός) ήταν γύρω στα 130 χιλιάρικα αν θυμάμαι καλά. Δλδ τώρα θα ήτανε...1900€ (εν αντιστοιχία με πληθωρισμό δίπιτου). Τ_Τ

 

 

 

(οκ, δεν βγάζεις έτσι αποτέλεσμα προφανώς αλλά το δίνω σαν παράδειγμα)

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ολα αυτα εγιναν σε μερικούς μήνες που στην αλλαγη του ευρο το κατοστάρικο έγινε ισο με το μονοευρο. 100cent=100drx. εμεις το φαγαμε αυτο..

Δυστυχώς αυτό έγινε παντού.

Στην Ισπανία το 100άρικο έγινε 60 cents, στην Πορτογαλία 50, στη Γαλλία τα 3 φράγκα έγιναν μισό ευρώ, στη Γερμανία τα 2 μάρκα=1 ευρώ.

O μεγάλος χαμός όμως έγινε στην Ιταλία όπου 1000 λίρες έγιναν 50 cent!!!

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, markoliaz είπε

σουβλακι τυλιχτο ντοματα πατατα μπιφτεκι = 170δρχ

Το  78    170  δρχ    ειχε   η  εκδιδομενη    γωνια   ιουλιανου   και   λιοσιων....

Και   μαυρο   φωτισμο   παναθεμα   την.....φοραγα   ασπρο  πουκαμισο  γμτ....:lol:

ΥΓ.Δεν   επαιζε   στρογγυλοποιηση...επαιζαν   και   πενηνταρακια   θυμαμαι.

Η  σουπερ  το   90-91   ειχε   202,5   στην   λεωφορο   αλεξανδρας.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, markoliaz είπε

Υπαρχει ακριβια παντου! πως αλλαξαν ετσι οι εποχες...σημερα βρηκα παλιες μου αποδειξεις σε ενα φακελο απο εποχες 90s!

ακουστε εδω τωρα να γελασετε τιμες, εντωμεταξυ ουτε που εχουμε καταλαβει τοσα χρονια το ποσο δραματικα εχουν αυξηθει ολα...ειναι μεχρι να τα ξαναθυμηθεις ομως.

σουβλακι τυλιχτο ντοματα πατατα μπιφτεκι = 170δρχ , πορτοκαλαδα φαντα = 80δρχ , κιντερ αυγο = 150δρχ , spiderman φιγουρα δρασης 1000δρχ, παγωτο ξυλακι σκετη βανιλια ευγα = 50δρχ..

χαχαχα, αυτες ηταν εποχες, αν τα βαλετε κατω ειναι για να κλαις το σημερα... 2,5euro το ιδιο σουβλακι σημερα, δηλαδη 851.87δρχ, πορτοκαλαδα σημερα 80cents, 272.60δρχ και παει λεγοντας...

επισης θυμαται κανεις αν το 90s κυριως υπηρχε στρογγυλοποιηση? θυμαμαι οτι ναι...παραδειγμα δεν υπηρχε κατι που να εκανε ξερω γω 53δραχμες, εκανε ή 50 ή 55 δραχμες...αλλα τα εχω λιγο θολα ολα, ας μας τα θυμησει καποιος... βαζω μεσα 90s γιατι αυτην την εποχη μεγαλωσα σαν παιδι!

Σε ένα ντουλάπι έχουμε κρατήσει ακόμα αχρησιμοποιητα χαρτομάντιλα που τα είχε αγοράσει ο πατέρας μου από 2000s. Έχουν τις τιμές σε δραχμές. Όσες φορές κι αν είπα στην μάνα μου να τα χρησιμοποιήσουμε αγοράζει συνεχώς καινούργια οπότε αυτά μένουν στο ντουλάπι. Λίγο ακόμα και θα αποτελούν μουσειακο είδος. Το ιδιο και με κάποια μαλακτικα woolight που εμειναν καταχονιασμενα στο υπόγειο. Χρησιμοποιούνται ακόμα πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δραχμή είχε πολύ μεγάλο πληθωρισμό, καμία σχέση με το ευρώ που είναι ισχυρό νόμισμα. 

Τα χρήματα που είχες έχαναν συνεχώς την αξία τους με μεγάλο ρυθμό ενώ σε νομίσματα όπως το ευρώ και το δολάριο πάλι χάνουν την αξία τους, αλλά με μικρότερο ρυθμό.

Το 80 οι επιλογές προϊόντων που μπορούσες να αγοράσεις ήταν λίγες. Ναι σήμερα έχουν ακριβύνει ορισμένα προϊόντα, αλλά έχεις επιλογή και για πολύ φθηνότερα αν δεν έχεις το ψώνιο με τα ακριβά.

Το 80 υπήρχε απαγόρευση μπανάνας! Απαγορευόταν η εισαγωγή και μπορούσες να πάρεις μόνο τις πανάκριβες ελληνικές...

Μην μου πει κανείς ότι το 80 έβγαινε έξω και έτρωγε κάθε μέρα σουβλάκια-γύρους... Ούτε ότι άλλαζε υπολογιστή και τηλεόραση όπως τώρα.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η δραχμή είχε πολύ μεγάλο πληθωρισμό, καμία σχέση με το ευρώ που είναι ισχυρό νόμισμα. 

Τα χρήματα που είχες έχαναν συνεχώς την αξία τους με μεγάλο ρυθμό ενώ σε νομίσματα όπως το ευρώ και το δολάριο πάλι χάνουν την αξία τους, αλλά με μικρότερο ρυθμό.

Το 80 οι επιλογές προϊόντων που μπορούσες να αγοράσεις ήταν λίγες. Ναι σήμερα έχουν ακριβύνει ορισμένα προϊόντα, αλλά έχεις επιλογή και για πολύ φθηνότερα αν δεν έχεις το ψώνιο με τα ακριβά.

Το 80 υπήρχε απαγόρευση μπανάνας! Απαγορευόταν η εισαγωγή και μπορούσες να πάρεις μόνο τις πανάκριβες ελληνικές...

Μην μου πει κανείς ότι το 80 έβγαινε έξω και έτρωγε κάθε μέρα σουβλάκια-γύρους... Ούτε ότι άλλαζε υπολογιστή και τηλεόραση όπως τώρα.

Τα αυτοκίνητα ήταν πανάκριβα, στοίχιζαν όσο ένα σπίτι!

Τα ασφάλιστρα το 1997 για αυτοκίνητο 1200 κυβικά 10ετίας ήταν 200 ευρώ και άλλα 170 οδική ασφάλεια.

ΟΤΕ χωρίς ίντερνετ, δωρεάν αστικά και υπεραστικά (δηλαδή πλήρωνες για κάθε τηλεφώνημα) δίναμε από 60 μέχρι 100 ευρώ το δίμηνο!

Ναι, κάποια πράγματα ακρίβηναν υπερβολικά την επόμενη μέρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με τη δραχμή θα ήταν σήμερα φθηνότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1807 είπε

Δυστυχώς ο πληθωρισμός είναι πολύ μικρός με το ευρώ για να δικιολογείται τέτοιο άλμα στις τιμές.

Ειδικά την τελευταία 10ετία κρίσης έχουμε ακριβώς το αντίθετο:

Πληθωρισμός στην Ελλάδα μέτα από 46 μήνες

Δυστυχώς η αύξηση των τιμών στα βασικά προϊόντα - ειδικά μετά το 2010 με την κατάρευση των μισθών, είναι ωμή κλεψιά.

Ούτε ο πληθωρισμός μας φταίει, ούτε τα καύσιμα ούτε ο φπα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η νοσταλγία δεν λέω αλλά ότι το κιντερ αυγό έκανε όσο ένα πιτογυρο μόνο σε μένα δεν φαίνεται καλό; μήπως  σημαίνει ότι ό,τι ήταν εισαγόμενο ήταν και πανάκριβο; με ότι αυτό συνεπάγεται σε ότι έχουμε όλοι μας ως είδος πρώτης ανάγκης αυτή τη στιγμή. Κινητά, υπολογιστές κλπ. Κλπ. Όσοι είχαμε πάρει υπολογιστή εποχές 90-95 ξέρετε τι λεφτά δώσαμε; μισό διαμέρισμα που λέει ο λόγος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...