Προς το περιεχόμενο

90s δραχμές αναμνησεις


markoliaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, andrapos είπε

Με τη δραχμή ήταν πολύ φθηνότερα όλα τα εγχώρια προϊόντα,παράδειγμα στη λαϊκή πήγαινες και φορτωνες καροτσια χωρίς να το σκέφτεσαι και τώρα αν το κάνεις αυτό θα δώσεις 100 ευρώ.Τα εισαγωμενα όμως είδη τεχνολογίας,αυτοκίνητα κλπ ήταν ακριβότερα.Το θέμα είναι ότι τώρα έχουμε φτάσει σε σημείο οι λογαριασμοί και το φαγητό να έχουν ακριβυνει τόσο πολύ που δεν περισσεύει τίποτα αν παίρνει κάποιος βασικό (ή και 2χβασικο)μισθό.Επισης παλιά τα χρόνια προϋπηρεσίας μετρούσαν και ο κόσμος έπαιρνε και αυξήσεις στους μισθούς.Δηλαδη στην ίδια δουλειά ο 40αρης με οικογένεια και 20 χρόνια προϋπηρεσίας δεν έπαιρνε τα ίδια χρήματα με τον 20χρονο.Πριν την κρίση του 2010 που ο βασικός ήταν 7-8 κατοσταρικα(δεν θυμάμαι ακριβώς)φίλοι μου με 2-3 χρόνια προϋπηρεσίας σε super market έπαιρναν κοντά στο χιλιάρικο ενώ οι πατεράδες μας που ήταν τότε 50-55 έπαιρναν 2-2,5 χιλιάρικα και δεν μιλάμε για τίποτα υψηλόβαθμα στελέχη σε εταιρείες.Και οι συντάξεις τότε σε πολλές περιπτώσεις ήταν πάνω από 2000 ευρώ.Οποτε δεν είναι μόνο η ακρίβεια το θέμα,στην αρχή του ευρώ οι μισθοι-συνταξεις ακολουθούσαν κάπως τις αυξημένες τιμές αλλά μετά που έπεσαν όλα στο μισό (κόπηκαν και δώρα στο δημόσιο)εκεί φάνηκαν οι αυξημένες τιμές.Να μη μιλήσω για την εφορία που οι 8/10 στη γειτονιά έπαιρναν επιστροφή φόρου και δεν υπήρχαν εννοείται ΕΝΦΙΑ κλπ.

ναι αυτες τις μαλακιες κανανε και τωρα τις πληρωνουμε εμεις, καμια σχεση δεν εχει το νομισμα. ισα ισα, αν ειχαμε ακομα δραχμη απλα θα ψοφαγαμε στο δρομο σα τα σκυλια. δειτε γερμανια μετα το πρωτο παγκοσμιο τι ωραια ηταν με υποτιμημενο νομισμα..

αν το νομισμα που εχεις δεν βασιζει την αξια του σε κατι πολυτιμο που κατεχεις (πχ χρυσο) τοτε ειναι απλως ενα ματσο χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το 1993 πηγαινες σουπερ μαρκετ και γεμιζες το καροτσι τροφιμα με 5000 δρχ αντιστοιχα με 15 ευρω.Σημερα με 15 ευρω παιρνεις μια ρεγγα

Μολις αλλαξαμε σε ευρω η τυροπιτα απο 100 δραχμες πηγε ενα ευρω το ματσακι ο μαιντανος  απο 100 δρχ 1 ευρω.

Ενας μισθος 160.000 δρχ που περναγες καλα τοτε επεσε στα 465 ευρω.

και φτασαμε στο σημερα με μισθους πεινας και την ανεργια στα υψη αυτο ειναι το ευρω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panoskir είπε

Και βέβαια όλοι μιλάτε για πράγματα εσωτερικής παραγωγής.Ενα PC πόσο έκανε τότε;Όσο 3 μηνιατικα.

Το 1992-93?  αγοράσαμε για το μαγαζί ένα desktop μάρκας IPC με 386? 486?  με 500000ΔΡΧ.Εναν 8088 τον αγοράσαμε 150000δρχ.Εναν dot matix εκτυπωτη για τα τιμολόγια τον αγοράσαμε 50000δρχ, τέτοιο https://www.irondaisy.co.uk/175085--star-lc10-continuous-feed-printer-6297-p.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, panoskir είπε

Και βέβαια όλοι μιλάτε για πράγματα εσωτερικής παραγωγής.Ενα PC πόσο έκανε τότε;Όσο 3 μηνιατικα.

Για το PC δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι το 1992 τον πρώτο μου σκληρό δίσκο.

Maxtor 20mb, 115.000 δρχ., δηλαδή περίπου 350 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δυστυχώς αυτό έγινε παντού.

Στην Ισπανία το 100άρικο έγινε 60 cents, στην Πορτογαλία 50, στη Γαλλία τα 3 φράγκα έγιναν μισό ευρώ, στη Γερμανία τα 2 μάρκα=1 ευρώ.

O μεγάλος χαμός όμως έγινε στην Ιταλία όπου 1000 λίρες έγιναν 50 cent!!!

Ναι αλλά στην Ιταλία τι βασικό μισθό έχουν τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Ο τίτλος είναι "90s, δραχμές-αναμνήσεις".

Το τί θέλεις να πείς εσύ, και το γενικεύεις αυθαίρετα, βάζοντας σαφή πολιτική χροιά, προσπαθώντας να δυναμιτίσεις την κουβέντα με μιά τελείως άσχετη τοποθέτηση, αφορά εσένα.

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο λοιπόν. Οι "ράντομ" πολιτικάντηδες ή οι "ράντομ" κλασικοί ξερόλες Έλληνες του πληκτρολογίου, που μιλάνε με απόλυτο ύφος; Όντως χρήζει μελέτης.

Αφήστε για μιά φορά ένα θέμα να περιστρέφεται ΑΚΡΙΒΩΣ γύρω από τον τίτλο του, και κάντε μας τη χάρη να μην καταστρέφετε κάθε θέμα.

Τις υποδείξεις κράτησε τις για τον εαυτό σου και τα φιλαράκια σου και γενικώς τον χώρο σου. Τους χαρακτηρισμούς σου τους επιστρέφω και μοιρασέ τους σε όσους προανέφερα.

Το μονο flamebait που βλέπω στο τόπικ έχει γίνει απο εσένα και με άκρως επιθετικό και προσβλητικό τρόπο πίσω απο πληκτρολόγια πάντα, μιας που είπες και για αυτά...

Και τέλος, μην μου θίγεσαι...Δεν αναφέρθηκε ουδείς σε εσένα προσωπικά, ακόμα κι αν στα γραφόμενά μου αναγνωρίζεις από μόνος σου τον εαυτό σου ή το θύμα όσων αναφέρω. Κανείς, σου λέω, δεν ασχολήθηκε μαζί σου. Αυτά. Και να ηρεμήσεις γιατι δεν θα επανέλθω. Αν χρειαστεί ρίξε κι ένα χορό στο Σύνταγμα, να ξεθυμάνεις. Και να μην μυγιάζεσαι, ακόμα κι αν...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ναι αλλά στην Ιταλία τι βασικό μισθό έχουν τώρα; 

Μιλάμε για το σοκ της μετάβασης που είχε ως αποτέλεσμα την ακρίβεια.

Το μεγάλο λάθος το οποίο αναφέρθηκε πολλές φορές αλλά δεν διορθώθηκε  ποτέ ήταν που το ευρώ έγινε κέρμα και όχι χαρτονόμισμα!

Στην Ιταλία ήταν πιο έντονη η ψευδαίσθηση ότι 1 κέρμα ευρώ είναι τίποτα αφού 1 κέρμα λιρέτας όντως είχε μικρή αξία και εκεί χάθηκε η μπάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω εγώ όταν πήγα φαντάρος το 1994....με 1.000 φράγκα περνούσες καλά την ημέρα σου, όχι άνετα αλλά καλα. 

Τσιγάρα, καφέ, τυρόπιτα. Ίσως να εμένε κ. Κάνα 100αρι δεν θυμάμαι.

Το πρωί χτυπούσα 2 τυρόπιτες συν κακάο, απόγευμα γύρο από έξω και τσιγάρα. 

Γενικα ήταν αφρός η ζωή αν και το 1000αρι είχε κάποια αξία. 

1.000αρι έδινε κ ο στρατός νομίζω ανά μήνα, ας με διορθώσει κάποιος. 

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Μιλάμε για το σοκ της μετάβασης που είχε ως αποτέλεσμα την ακρίβεια.

Το μεγάλο λάθος το οποίο αναφέρθηκε πολλές φορές αλλά δεν διορθώθηκε  ποτέ ήταν που το ευρώ έγινε κέρμα και όχι χαρτονόμισμα!

Στην Ιταλία ήταν πιο έντονη η ψευδαίσθηση ότι 1 κέρμα ευρώ είναι τίποτα αφού 1 κέρμα λιρέτας όντως είχε μικρή αξία και εκεί χάθηκε η μπάλα!

Δεν αντιλέγω αλλά πες μου βασικό μισθό Ιταλίας κ Ελλάδας τώρα που μιλάμε... 

Καμια σχέση λογικά με εμάς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν αντιλέγω αλλά πες μου βασικό μισθό Ιταλίας κ Ελλάδας τώρα που μιλάμε... 

Καμια σχέση λογικά με εμάς :)

Οι μισθοί της Ελλάδας ποτέ δεν είχαν σχέση με τους μισθούς σε Β. Ευρώπη!

Και μετά από 10 χρόνια κρίσης έγιναν χειρότεροι!

Αλλά να μην ξεχνάμε ότι το κόστος ζωής έξω αν δεν έχεις δικό σου σπίτι -και οι περισσότεροι δεν έχουν- είναι πολύ πιο ακριβό!

Κι επειδή πολλές φορές έχει αναφερθεί ότι είμαστε πιο ακριβοί και στα τρόφιμα κ.λπ. εξαρτάται τη χώρα και για ποια προϊόντα μιλάμε.

Τα παιδιά μου είναι Νορβηγία, το μοσχαρίσιο κρέας ξεκινάει από 20 ευρώ το κιλό, το χοιρινό από 10, το κοτόπουλο 4-5 το κιλό, λαχανικά και φρούτα όλα πανάκριβα και αν είναι εκτός εποχής είναι πιο ακριβά από το κρέας. Π.χ. η μελιτζάνα έχει 4 ευρώ η μία! Τυροκομικά και αλλαντικά επίσης πανάκριβα! Το γάλα είναι παρόμοια τιμή, αλλά δεν ζεις μόνο με γάλα! Αναψυκτικά και χυμοί επίσης και δεν συζητάμε για μπύρες κρασιά και άλλα αλκοολούχα που στοιχίζουν στο σ/μ πιο ακριβά από ό,τι να τα πάρεις εδώ σε εστιατόριο ή μπαρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα χιλιαρικο στην τσεπη. Πηρα το Opel Kadett  με την Ντοροθυ και πηγαμε στην μπιφτεκοπουλη στην Γλυφαδα. Ηπιαμε δυο.μπυρες και μετα βολτα κατω παραλια. Δεν λεω τι εγινε εκει στα βραχια... Στο γυρισμο.εμεινα απο βενζινη και με το 500αρικο που ειχε.μεινει πηρα βενζινη σε μπουκάλι για να με φθασει μεχρι το σπιτι.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Οι μισθοί της Ελλάδας ποτέ δεν είχαν σχέση με τους μισθούς σε Β. Ευρώπη!

Και μετά από 10 χρόνια κρίσης έγιναν χειρότεροι!

Αλλά να μην ξεχνάμε ότι το κόστος ζωής έξω αν δεν έχεις δικό σου σπίτι -και οι περισσότεροι δεν έχουν- είναι πολύ πιο ακριβό!

Κι επειδή πολλές φορές έχει αναφερθεί ότι είμαστε πιο ακριβοί και στα τρόφιμα κ.λπ. εξαρτάται τη χώρα και για ποια προϊόντα μιλάμε.

Τα παιδιά μου είναι Νορβηγία, το μοσχαρίσιο κρέας ξεκινάει από 20 ευρώ το κιλό, το χοιρινό από 10, το κοτόπουλο 4-5 το κιλό, λαχανικά και φρούτα όλα πανάκριβα και αν είναι εκτός εποχής είναι πιο ακριβά από το κρέας. Π.χ. η μελιτζάνα έχει 4 ευρώ η μία! Τυροκομικά και αλλαντικά επίσης πανάκριβα! Το γάλα είναι παρόμοια τιμή, αλλά δεν ζεις μόνο με γάλα! Αναψυκτικά και χυμοί επίσης και δεν συζητάμε για μπύρες κρασιά και άλλα αλκοολούχα που στοιχίζουν στο σ/μ πιο ακριβά από ό,τι να τα πάρεις εδώ σε εστιατόριο ή μπαρ!

Νορβηγία έχω τον Κώστα 10 χρόνια.... 

5500 τον μήνα καθαρά, δωμάτιο 900 κ τα υπόλοιπα τσέπη. Πες μου τώρα εσύ πόσα βάζεις στην Ελλάδα τσέπη; 

5-10 ευρώ; 

Εγώ κάθε μήνα χρωστάω κιόλας.... 

Στη Νορβηγία θα πληρώσεις πολλά αν πας για φαγητό οκ..

Αν πάρεις ρούχα διπλή τιμή σχεδόν. 

Τα ps 4 κλπ ίδια τιμή σχεδόν. 

Όμως γενικά είναι πλούσια χώρα κ δίνει επιδόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Νορβηγία έχω τον Κώστα 10 χρόνια.... 

5500 τον μήνα καθαρά, δωμάτιο 900 κ τα υπόλοιπα τσέπη. Πες μου τώρα εσύ πόσα βάζεις στην Ελλάδα τσέπη; 

5-10 ευρώ; 

Εγώ κάθε μήνα χρωστάω κιόλας.... 

Βάζαμε αρκετά στην άκρη όταν παίρναμε μεγάλο μισθό πριν την κρίση.

Φροντίσαμε τότε να αποκτήσουμε και σπίτι και κυρίως να μη χρωστάμε τίποτε πουθενά.

Οπότε ναι και τώρα μας περισσεύουν και ας μην παίρνουμε όσα παίρναμε πριν.

Υποχρεώσεις δεν υπάρχουν καθώς τα παιδιά μεγάλωσαν και έφυγαν, οπότε το μόνο που μας νοιάζει ως ζευγάρι είναι να έχουμε την υγεία μας.

Όμως δυσκολίες οικονομικές περάσαμε κι εμείς στα νιάτα μας, να ψάχνουμε τις τσέπες για κανά ξεχασμένο κέρμα να αγοράσουμε γάλα για τα παιδιά!

Γιατί χάλια μισθοί και εκμετάλλευση στην Ελλάδα υπήρχαν και πριν την κρίση, όπως είπα και σε άλλο νήμα, και δεν έφταιγαν ούτε οι ξένοι, ούτε το ευρώ, ούτε ο ανάδρομος Ερμής!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Θα σας πω εγώ όταν πήγα φαντάρος το 1994....με 1.000 φράγκα περνούσες καλά την ημέρα σου, όχι άνετα αλλά καλα. 

Τσιγάρα, καφέ, τυρόπιτα. Ίσως να εμένε κ. Κάνα 100αρι δεν θυμάμαι.

Το πρωί χτυπούσα 2 τυρόπιτες συν κακάο, απόγευμα γύρο από έξω και τσιγάρα. 

Γενικα ήταν αφρός η ζωή αν και το 1000αρι είχε κάποια αξία. 

1.000αρι έδινε κ ο στρατός νομίζω ανά μήνα, ας με διορθώσει κάποιος. 

 

Β95 Αεροπορία ήμουν εγώ .Δεν θυμάμαι πόσα έδιναν.,ίσως 880δρχ? τον μήνα;

Μια φορά σαν οδηγός που πληρώθηκα και τα δρομολόγια με το λεωφορείο που έβγαζαν πρέπει να πήρα 3000δρχ τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω ενα μεγαλο λαθος του ευρώ ηταν να μην κανουν χαρτονομισμα το 1 και 2 ευρω και το κανανε κερμα.. Αμεσως σε αυτη την μορφή "εχασε" την αξια του καθώς χωρις να το ηθελε ο κόσμος το υποτιμησε.. Δειτε τις Ηνωμένες Πολιτείες που το 1 δολάριο το εχουν τοσα χρονια σε χαρτονόμισμα.. 

Αν ηταν χαρτονομισμα το 1ε δεν θα γινόταν εύκολα οι 100δρχ 1ευρω ή οι 50δρχ που κοστιζε ενα προϊόν που εγιναν 50 cent 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Βάζαμε αρκετά στην άκρη όταν παίρναμε μεγάλο μισθό πριν την κρίση.

Φροντίσαμε τότε να αποκτήσουμε και σπίτι και κυρίως να μη χρωστάμε τίποτε πουθενά.

Οπότε ναι και τώρα μας περισσεύουν και ας μην παίρνουμε όσα παίρναμε πριν.

Υποχρεώσεις δεν υπάρχουν καθώς τα παιδιά μεγάλωσαν και έφυγαν, οπότε το μόνο που μας νοιάζει ως ζευγάρι είναι να έχουμε την υγεία μας.

Όμως δυσκολίες οικονομικές περάσαμε κι εμείς στα νιάτα μας, να ψάχνουμε τις τσέπες για κανά ξεχασμένο κέρμα να αγοράσουμε γάλα για τα παιδιά!

Γιατί χάλια μισθοί και εκμετάλλευση στην Ελλάδα υπήρχαν και πριν την κρίση, όπως είπα και σε άλλο νήμα, και δεν έφταιγαν ούτε οι ξένοι, ούτε το ευρώ, ούτε ο ανάδρομος Ερμής!

Πριν την κρίση εμείς τα τρώγαμε όλα, πήραμε αυτοκίνητο καινούριο, ήρθαν τα παιδιά και την φάγαμε, καλά να πάθουμε. 

Πάντως αξίζει η Νορβηγία το σκέφτομαι. 

1 λεπτό πριν, Maktheo είπε

Νομιζω ενα μεγαλο λαθος του ευρώ ηταν να μην κανουν χαρτονομισμα το 1 και 2 ευρω και το κανανε κερμα.. Αμεσως σε αυτη την μορφή "εχασε" την αξια του καθώς χωρις να το ηθελε ο κόσμος το υποτιμησε.. Δειτε τις Ηνωμένες Πολιτείες που το 1 δολάριο το εχουν τοσα χρονια σε χαρτονόμισμα.. 

Σωστός αλλά στην Αμερική λογικά παίρνεις κάτι να φας με το ένα ντολαρς.... 

Έστω πρωινό. 

Ας μας ενημερώσει κάνα αμερικανακη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...