Προς το περιεχόμενο

90s δραχμές αναμνησεις


markoliaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θυμάμαι που όταν πήγαινα δημοτικό (1992-1993, 1η τάξη), οι γονείς μου έδιναν 200 δραχμές για να φάω από το κυλικείο. Έπαιρνα τυρόπιτα και πορτοκαλάδα και μου περίσσευαν και ρέστα. Κάθε 2η μέρα, με τα ρέστα που μου περίσσευαν από την 1η και 2η μέρα έπαιρνα επιπλέον και ένα πακέτο πατατάκια (καλές εποχές που στα κυλικεία των σχολείων έβρισκες ότι ήθελες).

Μια φορά μου είχε δώσει η μαμά 1.000 δρχ για να ψωνίσω 1-2 σοκολάτες από το περίπτερο. Μου είχε δώσει σαφείς οδηγίες να μην τα χαλάσω όλα. Εγώ όμως τα χάλασα όλα, και όταν γύρισα με έκανε μαύρο στο ξύλο. Ήταν σαν να μου είχε δώσει την σήμερον ημέρα 50 ευρώ και τα χάλασα όλα σε σοκολάτες.

Θυμάμαι επίσης μια περίοδο που το σουβλάκι είχε 150 δρχ, το ίδιο και η κόκα κόλα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1987 .με 170 δρχ γεμιζες το παπι βενζινη,70 δρχ ειχε ο καφες στο Royal (fast food) στη Γλυφαδα και γυρω στις 90-120 δρχ το πακετο τα τσιγαρα δηλαδη με ενα πεντακοσαρικο χαρτζηλικι εβγαινες την βολτα σου και σου μεναν και μερικα κερματα για ηλεκτρονικα παιχνιδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο έχει πάει τώρα το πιτόγυρο, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι πλέον δεν τρώγεται!

Υ.Γ. Μην μου αρχίσετε τώρα "εχεις φάει στου.....", "ξέρω ένα σουβλατζίδικο στο Παγκράτι...." κλπ, κλπ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχ τα γυαλια της νοσταλγιας, πως τα κανουν ολα εναν γλυκο αχταρμα.

Θυμαμαι στο δημοτικο με 20δρχ τυροπιτα ενω στο λυκειο 200δρχ.

Παιδακι ημουν και δεν πολυκαταλαβαινα ποσο ευτελης ηταν η δραχμη ειδικα οταν μιλουσαν για τοκους. Παιζαν κατι 30% ή ακουγα και παραπανω και δεν πολυκαταλαβαινα.

Εφιαλτικο οσο το σκεφτομαι τωρα. Αλλα ενταξει αφου ως εφηβος με ενα χιλαρικο οι "βαριες" ανάγκες σου για καφε ηλεκτρονικα καλυπτονταν, χαλαλι.

Ειναι υπεροχος ο χαμηλος πληθωρισμος του ευρω. Δεν εξασφαλιζει πλουτο αλλα σταθεροτητα. Κατι σαν την ειρηνη σε ενα κρατος, δεν θα σε κανει απαραιτητα ευτυχισμενο απλα βοηθαει προς αυτην την κατευθυνση ως μια απο τις παραμετρους.

Επισης κατι που κανενας εργοδοτης δεν ειπε ποτε: "υψηλος ο πληθωρισμος, ας αυξησουμε προκαταβολικα τους μισθους στους υπαλληλους μας, ας μην παει ο κομπος στο χτενι πρωτα, κριμα ειναι"

Ο μισθος αναγκαστικα θα ακολουθησει τον πληθωρισμο αλλα παντα με "το πασο του"

 

Επεξ/σία από tsifotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ολα αυτα που περιγραφονται με νοσταλγια για την "δυναμη" της δραχμης ειναι ακριβως εκεινα που μας φερανε εδω. Μαζι με την οικονομια ολοκληρη, ετσι και το νομισμα ηταν μια φουσκα που ομοια της δυσκολα βρισκει κανεις.

Γιαυτο αλλωστε ειχε υποστει και υποτιμησεις, κι αν συνεχιζε κι αλλο το παραμυθι τωρα θα ειχε υποτιμηθει τοσο πολυ που δε θα εφτανε ουτε 1.000.000 δραχμες για 1 λιτρο βενζινη ή μια φρατζολα ψωμι. Ενω για να αγορασεις ενα ford ka θα επρεπε να πουλησεις καμια 10ρια χωραφια καπνά και βαμβάκι.

Οποτε στο παρον τοπικ δεν περιγραφουμε τιποτε περισσοτερο απο το τι σημαινει φουσκα. Αλλο που τη θυμομαστε με ιδιαιτερη νοσταλγια κι αγαπη, αλλα μισουμε τις συνεπειες της...Αυτο ειναι θεμα που χρειαζεται αλλου ειδους μελετη.

Ευτυχώς που μπήκε στον κόπο κάποιος να τα γράψει

3 ώρες πριν, Πιτούλιας είπε

Ο τίτλος είναι "90s, δραχμές-αναμνήσεις".

Το τί θέλεις να πείς εσύ, και το γενικεύεις αυθαίρετα, βάζοντας σαφή πολιτική χροιά, προσπαθώντας να δυναμιτίσεις την κουβέντα με μιά τελείως άσχετη τοποθέτηση, αφορά εσένα.

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο λοιπόν. Οι "ράντομ" πολιτικάντηδες ή οι "ράντομ" κλασικοί ξερόλες Έλληνες του πληκτρολογίου, που μιλάνε με απόλυτο ύφος; Όντως χρήζει μελέτης.

Αφήστε για μιά φορά ένα θέμα να περιστρέφεται ΑΚΡΙΒΩΣ γύρω από τον τίτλο του, και κάντε μας τη χάρη να μην καταστρέφετε κάθε θέμα.

Τι να σχολιάσει κανείς για αυτή την απάντηση; Η βαλκανική ποδαρίλα βρωμάει από χιλιόμετρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

αν το νομισμα που εχεις δεν βασιζει την αξια του σε κατι πολυτιμο που κατεχεις (πχ χρυσο) τοτε ειναι απλως ενα ματσο χαρτι.

Το νομισμα σου αξιζει και ενισχυεται, αν παραγεις προϊοντα που προτιθενται να τα αγορασουν στο εξωτερικο, με συναλλαγμα δηλαδη.

Μια χαρα εξαγωγες εκανε η χωρα μας τις δεκαετιες 80 και 90. Και φυσικα διατηρουσε την ανεξαρτησια της και την αυτοτελεια της.

Αλλα οταν σου ταζουν οτι θα μπεις στο κλαμπ των "ισχυρων"...ενεκα καποιων αντιπαροχων...οι πολιτικοι ειναι εκει για να σε πεισουν οτι το deal ειναι απαραιτητο.

Οι πραγματικα ισχυροι (οικονομικα και διπλωματικα) δεν μας προσκαλεσανε για να μας σωσουνε.....πελατες ψαχνανε σε κοινο νομισμα, με ανταλλαγμα την εγχωρια παραγωγη μας.

Οσο για τους λατρεις του ευρω και της Ευρωπης γενικοτερα, να τους υπενθυμισω οτι μια χαρα Ευρωπαϊκες παραμενουν και σε πολυ καλυτερη μοιρα οι Δανια, Σουηδια, Νορβηγια

 

4 ώρες πριν, Πιτούλιας είπε

Για το PC δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι το 1992 τον πρώτο μου σκληρό δίσκο.

Maxtor 20mb, 115.000 δρχ., δηλαδή περίπου 350 ευρώ. 

...καλα...οι σκληροι δισκοι το 1992...δεν ητανε μονο στην Ελλαδα ακριβοι...ολα τα εξαρτηματα-ανταλλακτικα κοστιζαν πολυ ακριβοτερα λογω μειωμενου ανταγωνισμου

https://mkomo.com/cost-per-gigabyte

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, 1600 είπε

Το νομισμα σου αξιζει και ενισχυεται, αν παραγεις προϊοντα που προτιθενται να τα αγορασουν στο εξωτερικο, με συναλλαγμα δηλαδη.

Μια χαρα εξαγωγες εκανε η χωρα μας τις δεκαετιες 80 και 90. Και φυσικα διατηρουσε την ανεξαρτησια της και την αυτοτελεια της.

Αλλα οταν σου ταζουν οτι θα μπεις στο κλαμπ των "ισχυρων"...ενεκα καποιων αντιπαροχων...οι πολιτικοι ειναι εκει για να σε πεισουν οτι το deal ειναι απαραιτητο.

Οι πραγματικα ισχυροι (οικονομικα και διπλωματικα) δεν μας προσκαλεσανε για να μας σωσουνε.....πελατες ψαχνανε σε κοινο νομισμα, με ανταλλαγμα την εγχωρια παραγωγη μας.

Οσο για τους λατρεις του ευρω και της Ευρωπης γενικοτερα, να τους υπενθυμισω οτι μια χαρα Ευρωπαϊκες παραμενουν και σε πολυ καλυτερη μοιρα οι Δανια, Σουηδια, Νορβηγια

...καλα...οι σκληροι δισκοι το 1992...δεν ητανε μονο στην Ελλαδα ακριβοι...ολα τα εξαρτηματα-ανταλλακτικα κοστιζαν πολυ ακριβοτερα λογω μειωμενου ανταγωνισμου

https://mkomo.com/cost-per-gigabyte

Ποια εγχωρια παραγωγη ακριβως? Ζαρζαβατικα εξαγουμε, ενω εισαγαμε και εισαγουμε σχεδον ολα οσα χρησιμοποιουμε στη καθημερινοτητα μας. Απο ρουχα μεχρι οπλα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουν πιτσιρικάς και με 1 χιλιάρικο έπαιρνα ...

  • Μπύρα σε top καφετέρια 500 δρχ
  • Ένα πακέτο τσιγάρα 300 δρχ (κακώς κάπνιζα)
  • Ένα σάντουιτς με από όλα μέσα ,200 δρχ

               Ωραίες εποχές 😁

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο ρομαντισμο εχει μια ονειρωξη ενος μεσηλικα μεσοαστου αποψε,για την αδυναμια καταναλωσης περισσοτερης "δημοκρατιας" και πολιτισμικης υποκουλτουρας

αλλο τοση αηδια προκαλει η αδιεξοδη προοπτικη ζωης ενος νεου,σημερα,που το πρωτο που θα διδαχθει ειναι η υπερηφανη  νεκρολαγνεια μιας ιστορικης ψευδαισθησης και οχι η αποφυγη της.

Αδικο το τιμημα,για τους επομενους,αφου η ολη αναφορα δε προκαλει ντροπη αλλα μια ευχαριστη αναμνηση,στη σκεψη.

Αξιοι συντροφοι και τροφιμοι.

Τελος να καταγγειλω το προβοκατορα madclip,που στα "θελω" δεν περιλαμβανει τον ορο "δανεια".

 

Επεξ/σία από momotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

Ποια εγχωρια παραγωγη ακριβως? Ζαρζαβατικα εξαγουμε, ενω εισαγαμε και εισαγουμε σχεδον ολα οσα χρησιμοποιουμε στη καθημερινοτητα μας. Απο ρουχα μεχρι οπλα.

χμ! νομιζω οτι εισαι τελειως αδιαβαστος σε αυτο το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πληθωρισμός τη 10ετία του 80 και του 90  έκανε τη ζωή μας δύσκολη. Τη μία χρονιά έπαιρνες μισθό 200 χιλιάδες δραχμές το μήνα  και την άλλη 250 χιλιάδες. Σίγουρα είχαμε ανατιμήσεις  αλλά είχαμε και αυξήσεις.

Μεγάλος ναι αλλά θυμάμαι σχολείο έπαιρνα τυρόπιτα με 1 και 1,5 δραχμή και έφτασε το 2.000 πριν το ευρώ στις 200 δραχμές.

Με το ευρώ χάθηκαν αυτά αλλά ας μη συζητάμε τι μισθό παίρναμε πριν 10-15 χρόνια και τι παίρνουμε σήμερα. Σαν να λέμε σήμερα  παίρνουμε μισό πιτόγυρο ή μισή τυρόπιτα ή ακόμα και λιγότερη ειδικά για κάποιους που παλεύουν να ζήσουν με 200 και 300 ευρώ το μήνα.

Και μη μου λένε κάποιοι τη 10ετία του 80 και του 90 δύσκολη σε σχέση με το σήμερα.Τις έζησα και τις δύο και είμαι από αυτούς που τότε έπαιρνα καλά λεφτά.Εξάλλου οι περισσότεροι παίρναμε. Η άνθηση και η χρυσή εποχή της Άντζελας του Παντζή του Αντύπα κ.λ.π. ;Μάλιστα ένας μεγάαααααααλος υπουργός του τότε κραταιού πασοκ είχε πει τα μπουζουκτσίδικα Πολιτιστικά κέντρα. 😊 Ξόδευες του σκασμού και έβαζες λεφτά στην άκρη.

Τι γίνεται σήμερα ωρέ λεβέντες ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Είναι όλα ρόδινα που μας τα παρουσιάζουν από τη "Σαντορίνη";;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα μου πείτε βρε παππού γιατί κινείσαι οφτόπιτς και μας τα πρήζεις πρωί πρωί;;;;;;;;;;;.Για την τυρόπιτα του 96 είπαμε.Ναι αλλά την ιστορία πρέπει οι νέοι να τη μαθαίνουν και από μας τους παλιότερους πρέπει να τη μάθουν.Αν περιμένουν από τα σημερινά ΜΜΕ της Σταματίνας της Τατιάνας της Ελένης του Παπαδάκη κ.λ.π. ποτέ δεν θα τη μάθουν.

Καλημέρα γκρίνιαξα πάλι σήμερα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nk2990 είπε

χμ! νομιζω οτι εισαι τελειως αδιαβαστος σε αυτο το θεμα.

Για πες μου εσυ που σαι διαβασμενος τι αλλες μεγαλες εξαγωγες κανουμε? Που ειναι η βιομηχανια μας? Ή μηπως ως εξαγωγες μετρας τα προιοντα που φτανουν πειραια και συνεχιζουν ευρωπη?

Τεσπα, οτι και να μετρησεις το ιδιο αποτελεσμα βγαινει, ανεκαθεν οι εισαγωγες ηταν μεγαλυτερες απ τις εξαγωγες. Καμια ευρωπη δε μας σαμποταρε διοτι δεν εχει λογο, τα καταφερνουμε μια χαρα και μονοι μας να καταστρεψουμε την οικονομια μας. Αν θελαν να μας σαμποταρουν δεν ειναι δυσκολο, τρωμε εμπαρκο και σβηνουμε απ το χαρτη γιατι δεν εχουμε τη βιομηχανια να καλυψει τις αναγκες μας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Και μη μου λένε κάποιοι τη 10ετία του 80 και του 90 δύσκολη σε σχέση με το σήμερα.Τις έζησα και τις δύο και είμαι από αυτούς που τότε έπαιρνα καλά λεφτά.Εξάλλου οι περισσότεροι παίρναμε. Η άνθηση και η χρυσή εποχή της Άντζελας του Παντζή του Αντύπα κ.λ.π. ;Μάλιστα ένας μεγάαααααααλος υπουργός του τότε κραταιού πασοκ είχε πει τα μπουζουκτσίδικα Πολιτιστικά κέντρα. 😊 Ξόδευες του σκασμού και έβαζες λεφτά στην άκρη.

Τι γίνεται σήμερα ωρέ λεβέντες ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Είναι όλα ρόδινα που μας τα παρουσιάζουν από τη "Σαντορίνη";;;;;;;;;;;;;;;;;

Αυτά ακριβώς δεν πληρώνουμε σήμερα; Κάποια στιγμή ήρθε η ώρα που έπρεπε να πληρώσουμε τα δανεικά.

Εκτός και αν ακόμη πιστεύουμε ότι όλα ήταν καλά και χρεοκοπήσαμε από το πουθενά το 2010 λόγω της ΕΕ... και όχι γιατί ακολουθούσαμε λάθος οικονομικό μοντέλο για 30 χρόνια.

Κάποιοι βέβαια αποταμίευσαν και κράτησαν χρήματα από εκείνη την εποχή και γι' αυτό επιβιώνουμε ακόμη. Κάποιοι άλλοι τα ξόδεψαν στα μπουζούκια.

Τα εργοστάσια δεν έκλεισαν λόγω ευρώ. Αυτά είχαν κλείσει πριν από πολλά χρόνια. Η παγκοσμιοποίηση δεν είναι κάτι που μπορούμε να ελέγξουμε. Δεν ήταν ανταγωνιστικά και γι' αυτό έκλεισαν τα εργοστάσια, όταν σταμάτησαν οι δασμοί και οι επιχορηγήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...