Προς το περιεχόμενο

90s δραχμές αναμνησεις


markoliaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Πιτούλιας είπε

Δραχμές και αναμνήσεις;

Κάπου στο 1988-89, μου έδινε ο πατέρας 100 δρχ. για να του πάρω χύμα τσιγάρα από το μπακάλικο-καφενείο.

Ένα 10άρικο στα "μπίου-μπίου" (εκείνο το συγκεκριμένο "καταραμένο" παιχνίδι, ακόμα δεν έχω καταφέρει να το βρω, ούτε στο ΜΑΜΕ), ένα Kiss 10 δρχ., ένα Δρακουλίνι 20 δρχ, (τα  γαριδάκια "Κουφά" είχαν 10 δρχ.) και 20 χύμα τσιγάρα 50 δρχ.

Μιά ευχάριστη παιδική έξοδος και επέστρεφα στο σπίτι και με ρέστα...

Περιεγραψε λιγο το game κατι θα βρουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, 1600 είπε

Οσο για τους λατρεις του ευρω και της Ευρωπης γενικοτερα, να τους υπενθυμισω οτι μια χαρα Ευρωπαϊκες παραμενουν και σε πολυ καλυτερη μοιρα οι Δανια, Σουηδια, Νορβηγια

Η  νορβηγια   ηταν   και   ειναι     εκτος   εε.

Ειναι   απο  τις   πιο   ακριβες   χωρες   στον  κοσμο    ειδικα   η   πρωτευουσα   της   που   τα   τελευταια   χρονια   πηρε   τα   σκηπτρα   ακομα

και   απο  το  τοκυο.

Βεβαια   διατηρουν   απιστευτες   κοινωνικες   παροχες.

Ενας   φιλος   πολλα   χρονια   στην   δανια   που  επισης    διατηρουν   πολυ   καλο   επιπεδο   μου  ειπε   οτι   η   πλειοψηφια   των   δανων

ζηλευει   την  νορβηγια!!!

Επισης   ειναι   τεταρτη   στον   κοσμο   χωρα   στο   κατα   κεφαλην   εισοδημα.

Προφανως   κατι  δειχνει   αυτο.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θυμάμαι ότι εποχή 90ς με 1 πεντοχίλιαρο για ΠΣΚ πήγαινες σινεμά (Π), έτρωγες έξω (fast food) (Π), απόγευμα για καφέ(ΣΚ) , βραδυ πήγαινες  σε μπαράκι με τουλάχιστον 1 ποτό (ίσως και 2) (ΠΣ) και στο ενδιάμεσο έπαιρνες και ταξί για τις μετακινήσεις...

Κυριακή βράδυ σίγουρα είχαν μείνει λεφτά στην τσέπη...τώρα βγαίνεις με 50αρικο και δεν προλαβαίνεις να βγείς απο την πόρτα και το έχεις χαλάσει.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Η  νορβηγια   ηταν   και   ειναι     εκτος   εε.

Ειναι   απο  τις   πιο   ακριβες   χωρες   στον  κοσμο    ειδικα   η   πρωτευουσα   της   που   τα   τελευταια   χρονια   πηρε   τα   σκηπτρα   ακομα

και   απο  το  τοκυο.

Βεβαια   διατηρουν   απιστευτες   κοινωνικες   παροχες.

Ενας   φιλος   πολλα   χρονια   στην   δανια   που  επισης    διατηρουν   πολυ   καλο   επιπεδο   μου  ειπε   οτι   η   πλειοψηφια   των   δανων

ζηλευει   την  νορβηγια!!!

Επισης   ειναι   τεταρτη   στον   κοσμο   χωρα   στο   κατα   κεφαλην   εισοδημα.

Προφανως   κατι  δειχνει   αυτο.

Δέιχνει ότι έχει πολύ πετρέλαιο/φυσικό αέριο ανα κάτοικο.

Εξίσου υψηλό αν όχι υψηλότερο κατα κεφαλήν εισόδημα έχει και το Μπρουνει ίσως η μονη χειρότερη χώρα στο κόσμο να ζει κάποιος από τη Σαουδική Αραβία ... δε λέει τίποτα απολύτως αυτό από μόνο του αν έχει νόημα να "ζηλέυεις" μια χώρα

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δέιχνει ότι έχει πολύ πετρέλαιο/φυσικό αέριο ανα κάτοικο.

Εξίσου υψηλό αν όχι υψηλότερο κατα κεφαλήν εισόδημα έχει και το Μπρουνει ίσως η μονη χειρότερη χώρα στο κόσμο να ζει κάποιος από τη Σαουδική Αραβία ... δε λέει τίποτα απολύτως αυτό από μόνο του αν έχει νόημα να "ζηλέυεις" μια χώρα

Φυσικα  δεν  λεει   τιποτα...ασπρο-μαυρο   εντελως.

Απλα   ενας   δεικτης   ειναι   που  λειτουργει   θετικα   μονο   σε  συνδυασμο  με   αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ερώτηση:

Ποιοι / πόσοι έπαιρναν μισθό ~500.000 δραχμές, στις εποχές που συζητάμε;

400.00 έφτανα από ιδιαίτερα μαθήματα γερμανικών 1996- 2000, αλλά έτρεχα σαν π@@στης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Για πες μου εσυ που σαι διαβασμενος τι αλλες μεγαλες εξαγωγες κανουμε? Που ειναι η βιομηχανια μας? Ή μηπως ως εξαγωγες μετρας τα προιοντα που φτανουν πειραια και συνεχιζουν ευρωπη?

Τεσπα, οτι και να μετρησεις το ιδιο αποτελεσμα βγαινει, ανεκαθεν οι εισαγωγες ηταν μεγαλυτερες απ τις εξαγωγες. Καμια ευρωπη δε μας σαμποταρε διοτι δεν εχει λογο, τα καταφερνουμε μια χαρα και μονοι μας να καταστρεψουμε την οικονομια μας. Αν θελαν να μας σαμποταρουν δεν ειναι δυσκολο, τρωμε εμπαρκο και σβηνουμε απ το χαρτη γιατι δεν εχουμε τη βιομηχανια να καλυψει τις αναγκες μας.

Τωρα δεν κανουμε τιποτα για τοτε μιλαω. Ειχαμε βιομηχανια  ΠΑΤΡΑΙΚΗ ΛΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΣΚΟ ΠΙΡΕΛΙ ΜΥΛΟΙ ΑΓ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΕΣΟ ΜΙΜΟΖΑ ΠΟΝΥ  NSU ΠΙΤΣΟΣ..και αγροτικα προιοντα για να στα γραψω θελω ωρες πιστεψε με.Ριξε μια ματια και θα δεις.Δυστυχως ομως οι Ευρω-ΠΕΗ ετσι μας θελουν φτωχους με μισθους πεινας με την ανεργια στα υψη  να ζουμε με πατατες Αιγυπτου και λεμονια Τουρκιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, nk2990 είπε

Τωρα δεν κανουμε τιποτα για τοτε μιλαω. Ειχαμε βιομηχανια  ΠΑΤΡΑΙΚΗ ΛΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΣΚΟ ΠΙΡΕΛΙ ΜΥΛΟΙ ΑΓ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΕΣΟ ΜΙΜΟΖΑ ΠΟΝΥ  NSU ΠΙΤΣΟΣ..και αγροτικα προιοντα για να στα γραψω θελω ωρες πιστεψε με.Ριξε μια ματια και θα δεις.Δυστυχως ομως οι Ευρω-ΠΕΗ ετσι μας θελουν φτωχους με μισθους πεινας με την ανεργια στα υψη  να ζουμε με πατατες Αιγυπτου και λεμονια Τουρκιας

Κουρφαίες αυτοκινητοβιομηχανίες και οι 2.

Είχανε κυριαρχήσει στην αγορά.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο  O K  B O O M E R  τόπικ με διαφορά.

Λένε οι γενιές του 50-60 τι ωραία και φτηνά που ήταν όταν αγοράζανε με το τίμιο 50δραχμο φτηνό μαϊντανό και τσιγάρα.

Κι εντωμεταξύ εγώ στα 25 μου παίρνω με ένα μηνιάτικο (σε αντιστοιχία) μισή μεταχειρισμένη μηχανή ή το 1/7 ψιλοκαλού μεταχειρισμένου αυτοκινήτου. Ή ένα καλό pc. Ή πάω 7ήμερες διακοπάρες σε όχι πανάκριβο προορισμό του εξωτερικού.

Η αντίστοιχη έγνοια του παππού μου στα 25 του ήταν αν στην Ελλάδα του 60 θα μπορούσε να πάρει Π Α Π Ο Υ Τ Σ Ι Α για όλα του τα παιδιά.

Είναι απίστευτο το πόσο επιδρά η νοσταλγία στους εγκεφάλους των μεσηλίκων. Ίσως φταίει και η ματαίωση των ονείρων τρανότητας που έρχεται για τους άντρες συνήθως κάπου εκεί. Δεν ξέρω, ας μας πει κάποιος ψυχολόγος.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nk2990 είπε

Τωρα δεν κανουμε τιποτα για τοτε μιλαω. Ειχαμε βιομηχανια  ΠΑΤΡΑΙΚΗ ΛΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΣΚΟ ΠΙΡΕΛΙ ΜΥΛΟΙ ΑΓ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΕΣΟ ΜΙΜΟΖΑ ΠΟΝΥ  NSU ΠΙΤΣΟΣ..και αγροτικα προιοντα για να στα γραψω θελω ωρες πιστεψε με.Ριξε μια ματια και θα δεις.Δυστυχως ομως οι Ευρω-ΠΕΗ ετσι μας θελουν φτωχους με μισθους πεινας με την ανεργια στα υψη  να ζουμε με πατατες Αιγυπτου και λεμονια Τουρκιας

Τελειως   επιφανειακη   αντιμετωπιση   που  λειτουργει   ως   απολυτο   ΗΟΑΧ   εδω   και  χρονια   στο   διαδικτυο   απο   ραχηλ  μακρη  και   λοιπους   ψεκασμενους.

Για   παραδειγμα....ελληνικες   εταιρειες   ηλεκτρικων   ειδων   ηταν   ΠΙΤΣΟΣ-ΙΖΟΛΑ-ΕΣΚΙΜΟ   με  την  τελευταια   να   υπαρχει   ακομα   αν  και   ολοι   πιστευουν  οτι

δεν  υπαρχει   καν....

Εμπα   να  δεις   λοιπον   κατασκευες   και   τιμες   και  αναρωτησου   αν  θα   αγοραζες   εσυ   εσκιμο   η  κατι   αλλο   που   φτιαχνεται   ΠΟΛΩΝΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ  κλπ

Αυτος   θαναι   και  ο  καθρεφτης   της   πραγματικοτητας...

Μην   πουμε   για   τα   ΠΟΝΥ   που   ηταν   ολο   γαλλικη   πατεντα   του   1945-50   και  μονο   οι  στραντζαριστες   τετραγωνες   λαμαρινες   ηταν   ελληνικες.

Το  νεο   πονυ   που  ταχα   θα   φτιαχνοταν   προ  5ετιας   γιατι  δεν  φτιαχτηκε?  Μηπως   επειδη   θα   στοιχιζε   5-6  χιλιαρικα   παραπανω   απο   τα   ηδη

εισαγομενα   ευρωπαικα   απο  τουρκια    ΦΙΑΤ-ΠΕΖΩ-ΣΙΤΡΟΕΝ?  Για  επαγγελματικα  παντα.....

Μην   πουμε    για   τις   κλωστουφαντουργικες   ΠΑΤΡΑΙΚΕΣ-ΑΓΑΙΟ  κλπ    οπου   πουλαγαμε   το  βαμβακι   220δρχ  και  ο   τουρκος   διπλα   70  δρχ  και  ο

αιγυπτιος   κατω   45  δρχ....

Αν   η   ελληνικη   αγροτια   δεν   επαιρνε   επιδοτησεις   25  χρονια   τωρα   600 δις   ευρω  γνωριζεις   που   θα  ηταν?

Οποιος   το   αμφισβητει   ας   μπει   στον  κοπο   να   βρει   τις   μελετες/αρθρα   του   ΠΑΠΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ   που   αν   και   συντηρητικος   ειναι  ο

μοναδικος   δημοσιογραφος  και   οικονομολογος   ταυτοχρονα.

Αυτα   τα   λιγα  προς  το  παρον!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ η μου λειπει η παλια μου γειτονια, που μυριζε γιασεμι και την περνουσα μπεϊκα. Τοτε με την δραχμη δεν ειχαμε οικονομικα προβληματα, ή εστω ειχαν ελαχιστοι.

Θυμαμαι με λιγα κερματα στην τζεπη αγοραζα μπυραλ, εβρισκα στα μουλωχτα καβατζα για να δω εργο στο θερινο σινεμα χωρις εισιτηριο, και μετα καβαλουσαμε τα ποδηλατα και πηγαιναμε στις παρεες των κοριτσιων και τις χουφτωναμε. Ολοι εκτος απο τον Ορεστη τον χοντρο που μαλλον ηταν αδερφη και δεν τ αρεσανε γι αυτο του ριχναμε κραξιμο ξεγυρισμενο αλλα μυαλο δεν εβαλε. Πρεπει να ηταν ο μονος με οικονομικα προβληματα γιατι λιγο μετα το φανταρικο του αυτοκτονησε. Τι ελεγα; α ναι. Λιγες δραχμες στην τσεπη φτανανε για να παρουμε ρεφενε σουβλακι και να αραζουμε στην πλατεια κανοντας και τα πρωτα τσιγαρα, χυμα, τα στουκας, αχ ποσο φτηνα τοτε. Οταν καλοκαιριαζε κρεμομασταν πισω απο το τραμ για φτασουμε θαλασσα, χωρις να μας παρει χαμπαρι ο ελεγκτης.


Σημερα ομως η ζωη με το ευρω εγινε φαρμακειο: Το στεγαστικο στα υψη, η βενζινη πανακριβη, τα τσιγαρα απο τον φορομπηχτισμο απλησιαστα (με υποχρεωνουν να το μειωσω, οι 300 τα λαμογια που κακο χρονο να 'χουν). Για κινητο, αεριο, ντεφλιξ-τεφλιξ πως διαολο λεγεται και ολα αυτα ο μισθος φευγει αερας. Για μια ταβερνα με την κυρα σου και τα κουτσουβελα θες μεροκαματα οχι αστεια. Ασε που δεν μου σηκωνεται πια, ενω τοτες με την δραχμη ηταν καγκελο.
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕΕΕΕΕεεεεεεε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tsifotis είπε

Αχ η μου λειπει η παλια μου γειτονια, που μυριζε γιασεμι και την περνουσα μπεϊκα. Τοτε με την δραχμη δεν ειχαμε οικονομικα προβληματα, ή εστω ειχαν ελαχιστοι.

Θυμαμαι με λιγα κερματα στην τζεπη αγοραζα μπυραλ, εβρισκα στα μουλωχτα καβατζα για να δω εργο στο θερινο σινεμα χωρις εισιτηριο, και μετα καβαλουσαμε τα ποδηλατα και πηγαιναμε στις παρεες των κοριτσιων και τις χουφτωναμε. Ολοι εκτος απο τον Ορεστη τον χοντρο που μαλλον ηταν αδερφη και δεν τ αρεσανε γι αυτο του ριχναμε κραξιμο ξεγυρισμενο αλλα μυαλο δεν εβαλε. Πρεπει να ηταν ο μονος με οικονομικα προβληματα γιατι λιγο μετα το φανταρικο του αυτοκτονησε. Τι ελεγα; α ναι. Λιγες δραχμες στην τσεπη φτανανε για να παρουμε ρεφενε σουβλακι και να αραζουμε στην πλατεια κανοντας και τα πρωτα τσιγαρα, χυμα, τα στουκας, αχ ποσο φτηνα τοτε. Οταν καλοκαιριαζε κρεμομασταν πισω απο το τραμ για φτασουμε θαλασσα, χωρις να μας παρει χαμπαρι ο ελεγκτης.


Σημερα ομως η ζωη με το ευρω εγινε φαρμακειο: Το στεγαστικο στα υψη, η βενζινη πανακριβη, τα τσιγαρα απο τον φορομπηχτισμο απλησιαστα (με υποχρεωνουν να το μειωσω, οι 300 τα λαμογια που κακο χρονο να 'χουν). Για κινητο, αεριο, ντεφλιξ-τεφλιξ πως διαολο λεγεται και ολα αυτα ο μισθος φευγει αερας. Για μια ταβερνα με την κυρα σου και τα κουτσουβελα θες μεροκαματα οχι αστεια. Ασε που δεν μου σηκωνεται πια, ενω τοτες με την δραχμη ηταν καγκελο.
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕΕΕΕΕεεεεεεε

Αυτη ειναι η σωστη απαντηση .

Δεν μπορει να τους παρεις  στα σοβαρα ,  τα επιχερηματα  τους ειναι επιπεδου συζητησης νοικοκυρων  στο σουπερμαρκετ για την οικονομικη  κριση και την νομισματικη πολιτικη ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...