Προς το περιεχόμενο

Το Xiaomi Mi Notebook Pro 15 (2020) έχει 10ης γενιάς Intel Core και Nvidia MX350


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κινέζικη εταιρεία Xiaomi ανακοίνωσε πρόσφατα το Mi Notebook Pro 15 (2020) που απευθύνεται σε όσους θέλουν ένα ελαφρύ, λεπτό υπολογιστή για εργασίες γραφείου αλλά δεν λέει «όχι» στο casual gaming.

Το Xiaomi Mi Notebook Pro 15 (2020) διαθέτει οθόνη LCD IPS με διαγώνιο 15,6 ιντσών που προστατεύεται από Gorilla Glass 3 και ανάλυση Full HD και υπόσχεται 100% κάλυψη του χρωματοχώρου sRGB και φωτεινότητα 300nits. Το πληκτρολόγιο είναι full-size με διαδρομή 1,5mm για τα πλήκτρα που έχουν backlight φωτισμό. Επιπλέον, υπάρχει ένας αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων για αυξημένη ασφάλεια που είναι τοποθετημένος στο touchpad. Από άποψη υποδοχών και δυνατοτήτων δικτύωσης και συνδεσιμότητας, ο φορητός υπολογιστής της Xiaomi έχει δύο υποδοχές USB-C στην μία πλευρά μαζί με έναν SD card reader και δύο υποδοχές USB-A στην άλλη πλευρά μαζί με μία έξοδο HDMI και μία υποδοχή 3.5mm για ακουστικά. Διαθέτει επιπλέον WiFi 5 (802.11ac, 2x2) και Bluetooth 5.0.

XIAOMI3.jpg.8aedf7a966d72665268bf88c7fc98fdf.jpg

Η μπαταρία 60Wh σύμφωνα με την Κινέζικη εταιρεία επαρκεί για 17 ώρες αναπαραγωγής βίντεο και μπορεί να φορτιστεί στο 50% της χωρητικότητας της μέσα σε 40 λεπτά χρησιμοποιώντας την υποδοχή USB-C. Οι υποδοχές USB-C επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την φόρτιση κινητών (στα 18W). Το Xiaomi Mi Notebook Pro 15 (2020) που έχει βάρος περίπου 2 κιλά διαθέτει επίσης δύο στερεοφωνικά ηχεία 2.5W, τα οποία έχει επιμεληθεί η Harman. Το λειτουργικό σύστημα είναι το Windows 10 Home.

XIAOMI1.jpg.1d058b4c3e2bb9e4ff8794bd392e6fe4.jpg

Η βασική έκδοση ενσωματώνει τον επεξεργαστή Intel Core i5-10210U ενώ η κορυφαία έκδοση διαθέτει τον Intel Core i7-10510U. Και οι δύο εκδόσεις επίσης διαθέτουν «γραφικά» Nvidia GeForce MX350. Για την ψύξη του hardware, η εταιρεία χρησιμοποίησε ένα σύστημα ψύξης με διπλό heatpipe και διπλό ανεμιστήρα. Στην βασική έκδοση, ο αποθηκευτικός χώρος προσφέρει χωρητικότητα 512GB (NVMe SSD) ωστόσο υπάρχει και δυνατότητα αγοράς του laptop με NVMe SSD 1TB. Σε αυτή τη περίπτωση ωστόσο, η μνήμη 8GB DDR4-2666 αυξάνεται στα 16GB, κάτι που βεβαίως ανεβάζει το κόστος.

XIAOMI4.jpg.4e725d4137d38dd6db3e60c57e7bef79.jpg

Η βασική έκδοση (με Core i5, 8GB RAM και 512GB SSD) στοιχίζει CNY 6000 στην Κινέζικη αγορά (περίπου €750) ενώ η ισχυρότερη έκδοση (με Core i7, 16GB RAM και 1TB SSD) στοιχίζει CNY 9000 (περίπου €875). 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι εύκολη η αναβάθμιση της ram στην βασική έκδοση η συμφέρουσα η τιμή με τα 16 αλλιώς την i7 έκδοση, είναι υποψήφιο να αλλάξω laptop μετα από 4 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάπιο από κάθε άποψη το βλέπω.

1. Επιλέγουν Intel επεξεργαστή σχεδόν ενός έτους ενώ υπάρχουν οι πανγρηγοροι Ryzen 4000 που κυκλοφορούν εδώ και 2-3 μήνες. Η Intel θα την αντικαταστήσει αυτή τη γενιά μέσα στο τρίτο τρίμηνο. Future proof value = μηδεν.

2. Απουσία WIFI 6 σε λαπτοπ 2020 άνω των 700 ευρώ είναι έγκλημα.

3. Οθόνη full HD είναι απλά basic. Όταν πας σε κινεζικό περιμένεις ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

4. Το να βάζεις Intel πλατφόρμα χωρίς thunderbolt 3 είναι επίσης ΑΣΤΕΙΟ.


Κοντά στο χιλιάρικο θα παίζει το Lenovo Yoga slim 7 με Ryzen 4700U , 16GB RAM , 1TB SSD , ποιο Xiaomi.

PS : οι κινεζικές εκδόσεις έχουν διαφημίσεις όπως στα τηλέφωνα; 🤣😂

  • Like 10
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Looter είπε

Σάπιο από κάθε άποψη το βλέπω.

1. Επιλέγουν Intel επεξεργαστή σχεδόν ενός έτους ενώ υπάρχουν οι πανγρηγοροι Ryzen 4000 που κυκλοφορούν εδώ και 2-3 μήνες. Η Intel θα την αντικαταστήσει αυτή τη γενιά μέσα στο τρίτο τρίμηνο. Future proof value = μηδεν.

2. Απουσία WIFI 6 σε λαπτοπ 2020 άνω των 700 ευρώ είναι έγκλημα.

3. Οθόνη full HD είναι απλά basic. Όταν πας σε κινεζικό περιμένεις ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

4. Το να βάζεις Intel πλατφόρμα χωρίς thunderbolt 3 είναι επίσης ΑΣΤΕΙΟ.


Κοντά στο χιλιάρικο θα παίζει το Lenovo Yoga slim 7 με Ryzen 4700U , 16GB RAM , 1TB SSD , ποιο Xiaomi.

PS : οι κινεζικές εκδόσεις έχουν διαφημίσεις όπως στα τηλέφωνα; 🤣😂

 

Απουσία WiFi 6 δεν είναι καθόλου έγκλημα, το WiFi 5 είναι υπέρ αρκετό για την χρήση που προορίζεται η συσκευή. Δώσε μου ένα ρεαλιστικό παράδειγμα γιατί το 6 είναι ΠΡΕΠΕΙ για μία τέτοια συσκευή.

Οθόνη Full HD στα ~150PPI είναι ότι πρέπει, τα παραπάνω είναι marketing για όσους ξέρουν τόσα.

Κάτι που ξεχνάς είναι η ύπαρξη της MX350, όπου το συγκεκριμένο i5/i7 σύστημα γελοιοποιεί το Lenovo με Ryzen 4700U σε οποιοδήποτε επαγγελματικό ή μη πρόγραμμα που αξιοποιεί την κάρτα γραφικών. To Lenovo είναι για web browsing και office το πολύ χωρίς GPU.

  • Like 16
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος του προηγούμενου μοντέλου 13" που κυκλοφόρησε και Ελλάδα επίσημα, έχω να πω πως είναι ένα διαμαντάκι και ακριβώς ό,τι χρειαζόμαι. Έχοντας base 256GB 3GB/s ssd για windows, έχει και μια ελευθερη θύρα ssd στην οποία έβαλα έναν 500GB Crucial, χώρισα τον δισκο και εβαλα macos (με το οποίο και μεγάλωσα) και έδωσα και αλλα 40GB για Manjaro (οπου ήταν το βασικο μου λειτουργικο για πάνω από έναν χρόνο). Έτσι αν χρειαστώ για την δουλειά να τρέξω κάτι σε windows ή linux, είναι πολύ ευκολο.

Η οθόνη είναι υπέροχη, η ποιότητα κατασκευής άριστη, πανεμορφο και minimal, πληκτρολόγιο νορμαλ μια χαρά, ηχεια παρα πολύ καλα για λαπτοπ, trackpad απιστευτο για non-Apple, το συγκρίνω με άλλα lenovo-dell και μένω άφωνος. Ταχύτητα, ραμ, θερμοκρασίες με >10 εφαρμογές και >10tabs (firefox) σταθερά ανοιχτά, όλα τέλεια με macos. Που και που ανοιγω κανα Photoshop, Lightroom κτλ ολα μια χαρά εννοείται, και χωρίς να τρεχει καν ο MX150, πάλι καλά. Για δουλειά χρησιμοποιώ Τerminal, Anaconda, R, VSCode, Office, PDF Expert κτλ, και για οποιον δεν δουλευει βαριά προγραμματα γραφικών και ήταν εξοικειωμένος με macos , ηταν η ιδανική επιλογή στο 1/3 της τιμής ενός macbook pro.

Στα αρνητικά του μοντέλου μου ειναι η μπαταρία, που βγάζει κανα 3ωρο μακριά χωρίς φορτιστή. Επίσης μονο σε windows τα ανεμιστηράκια του δουλεύουν πολύ περισσότερο και γενικά θερμαίνεται πιο ευκολα.

Για τους παραπάνω μου το ονομάζουν "σάπιο", τι να πω, λίγες οι γνώσεις τους. Έχω βάλει το λαπτοπ μου διπλα σε ThinkPad και Yoga και έμοιαζαν φτηνιάρικα, οι οθόνες τους κατώτερες, τα trackpad τραγικά. Αρκετός κόσμος δεν μπορεί να κατανοήσει τι σημαίνει εμπειρία χρήσης, αλλα τους πειράζει που αντι για intel 11ης γενιάς, θα έχει 10ης. ¯\_(ツ)_/¯

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dproductionz είπε

6000=750

9000=875

δεν βγαίνει...

 

10 ώρες πριν, nepomuk είπε

1312,5  βγαινει

1130 περίπου (είτε κάνεις 9000/6000*750, είτε μέσω ισοτιμίας 1cny = 0,13 euro)

EDIT: Από τι βλέπω, η i7 έκδοση θα έχει 7000 cny και όχι 9000, οπότε τότε βγαίνει στα λεφτά που λέει το άρθρο σε ευρώ.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Απουσία WiFi 6 δεν είναι καθόλου έγκλημα, το WiFi 5 είναι υπέρ αρκετό για την χρήση που προορίζεται η συσκευή. Δώσε μου ένα ρεαλιστικό παράδειγμα γιατί το 6 είναι ΠΡΕΠΕΙ για μία τέτοια συσκευή.

Οθόνη Full HD στα ~150PPI είναι ότι πρέπει, τα παραπάνω είναι marketing για όσους ξέρουν τόσα.

Κάτι που ξεχνάς είναι η ύπαρξη της MX350, όπου το συγκεκριμένο i5/i7 σύστημα γελοιοποιεί το Lenovo με Ryzen 4700U σε οποιοδήποτε επαγγελματικό ή μη πρόγραμμα που αξιοποιεί την κάρτα γραφικών. To Lenovo είναι για web browsing και office το πολύ χωρίς GPU.

Φίλε μου σοβαρολογείς σε αυτά που γράφεις ή απλά δεν είσαι ενημερωμένος ;

Θα αγοράσω το 2020 λαπτοπ κοντά στο χιλιάρικο το οποιο και προφανώς θα κρατήσω για τα επόμενα 3-4 χρόνια χωρίς το τελευταίο πρότυπο ασύρματης δικτύωσης;

Καποιοι έχουμε ΗΔΗ WiFi 6 router , από το επόμενο εξάμηνο θα είναι standard σε ΟΛΑ τα κινητά των 250+ και εσυ ακόμα ρωτάς αν θα είναι χρήσιμο ; Πολλαπλάσιες ταχύτητες επικοινωνίας και πολύ καλύτερο range σε όποιο δίκτυο και αν βρίσκεσαι.

Για την οθόνη δε θα σου απαντήσω καν. Πήγαινε καμία βόλτα να δεις οθόνες high res να ανοίξουν τα ματάκια σου.

Για το thunderbolt κουβέντα δεν είδα. Το μόνο πλεονέκτημα της Intel πλατφόρμας μέχρι την έλευση του USB 4 στο τέλος του έτους και το εχουνε κόψει.

Για την κάρτα γραφικών που γράφεις δείχνει ΠΟΣΟ ανενημέρωτος είσαι. Η ΜΧ350 έχει ίδιες ή και χειρότερες επιδόσεις από τη νέα Vega 8 του 4800U.

Μόνο τυχαία δεν έβαλα το Yoga slim 7.

Να πάρουμε σαπακια Intel 2019 για βασική χρήση αλλά στην σωστή τιμή και όχι με κουτσουρεμένα specs.

  • Like 6
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Te0sX είπε

Ως κάτοχος του προηγούμενου μοντέλου 13" που κυκλοφόρησε και Ελλάδα επίσημα, έχω να πω πως είναι ένα διαμαντάκι και ακριβώς ό,τι χρειαζόμαι. Έχοντας base 256GB 3GB/s ssd για windows, έχει και μια ελευθερη θύρα ssd στην οποία έβαλα έναν 500GB Crucial, χώρισα τον δισκο και εβαλα macos (με το οποίο και μεγάλωσα) και έδωσα και αλλα 40GB για Manjaro (οπου ήταν το βασικο μου λειτουργικο για πάνω από έναν χρόνο). Έτσι αν χρειαστώ για την δουλειά να τρέξω κάτι σε windows ή linux, είναι πολύ ευκολο.

Η οθόνη είναι υπέροχη, η ποιότητα κατασκευής άριστη, πανεμορφο και minimal, πληκτρολόγιο νορμαλ μια χαρά, ηχεια παρα πολύ καλα για λαπτοπ, trackpad απιστευτο για non-Apple, το συγκρίνω με άλλα lenovo-dell και μένω άφωνος. Ταχύτητα, ραμ, θερμοκρασίες με >10 εφαρμογές και >10tabs (firefox) σταθερά ανοιχτά, όλα τέλεια με macos. Που και που ανοιγω κανα Photoshop, Lightroom κτλ ολα μια χαρά εννοείται, και χωρίς να τρεχει καν ο MX150, πάλι καλά. Για δουλειά χρησιμοποιώ Τerminal, Anaconda, R, VSCode, Office, PDF Expert κτλ, και για οποιον δεν δουλευει βαριά προγραμματα γραφικών και ήταν εξοικειωμένος με macos , ηταν η ιδανική επιλογή στο 1/3 της τιμής ενός macbook pro.

Στα αρνητικά του μοντέλου μου ειναι η μπαταρία, που βγάζει κανα 3ωρο μακριά χωρίς φορτιστή. Επίσης μονο σε windows τα ανεμιστηράκια του δουλεύουν πολύ περισσότερο και γενικά θερμαίνεται πιο ευκολα.

Για τους παραπάνω μου το ονομάζουν "σάπιο", τι να πω, λίγες οι γνώσεις τους. Έχω βάλει το λαπτοπ μου διπλα σε ThinkPad και Yoga και έμοιαζαν φτηνιάρικα, οι οθόνες τους κατώτερες, τα trackpad τραγικά. Αρκετός κόσμος δεν μπορεί να κατανοήσει τι σημαίνει εμπειρία χρήσης, αλλα τους πειράζει που αντι για intel 11ης γενιάς, θα έχει 10ης. ¯\_(ツ)_/¯


Έπεσε στα χέρια μου το 13" και το σαγόνι μου έπεσε πάνω στο touchpad, οθονάρα, το touchpad είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δουλέψει σε non-apple και για το μόνο "κουσούρι" που του βρήκα ήταν το σασί του στο κέντρο του keyboard όπου ήταν αρκετά λεπτό και ότι δεν είχε pre-installed hackintosh :P Όταν το macbook μου βγάλει ρόδες και με αφήσει για πάντα (θα το κάνει με αυτά που του έχω κάνει και μάλιστα σύντομα) τότε θα πάρω 13" xioami, δεν το δούλεψα για περισσότερο από 7 ημέρες γιατί δεν ήταν δικό μου αλλά αυτές τις 7 το ξέσκισα και πολλές φορές νόμιζα ότι είμαι σε ένα γρηγορότερο macbook.

2 ώρες πριν, Looter είπε

Φίλε μου σοβαρολογείς σε αυτά που γράφεις ή απλά δεν είσαι ενημερωμένος ;

Θα αγοράσω το 2020 λαπτοπ κοντά στο χιλιάρικο το οποιο και προφανώς θα κρατήσω για τα επόμενα 3-4 χρόνια χωρίς το τελευταίο πρότυπο ασύρματης δικτύωσης;

Καποιοι έχουμε ΗΔΗ WiFi 6 router , από το επόμενο εξάμηνο θα είναι standard σε ΟΛΑ τα κινητά των 250+ και εσυ ακόμα ρωτάς αν θα είναι χρήσιμο ; Πολλαπλάσιες ταχύτητες επικοινωνίας και πολύ καλύτερο range σε όποιο δίκτυο και αν βρίσκεσαι.

Για την οθόνη δε θα σου απαντήσω καν. Πήγαινε καμία βόλτα να δεις οθόνες high res να ανοίξουν τα ματάκια σου.

Για το thunderbolt κουβέντα δεν είδα. Το μόνο πλεονέκτημα της Intel πλατφόρμας μέχρι την έλευση του USB 4 στο τέλος του έτους και το εχουνε κόψει.

Για την κάρτα γραφικών που γράφεις δείχνει ΠΟΣΟ ανενημέρωτος είσαι. Η ΜΧ350 έχει ίδιες ή και χειρότερες επιδόσεις από τη νέα Vega 8 του 4800U.

Μόνο τυχαία δεν έβαλα το Yoga slim 7.

Να πάρουμε σαπακια Intel 2019 για βασική χρήση αλλά στην σωστή τιμή και όχι με κουτσουρεμένα specs.

Το παρατραβάς με την gpu, έχει φοβερές επιδώσεις αλλά όχι καλύτερες από την MX350, είναι όντος αρκετά κοντά btw. 
Το thunderbolt και το wifi 6 ειναι θέμα αναγκών, αν χρειάζεσαι όντος τόσο bandwidth τότε και εγώ μαζί σου.

Σχετικά με την οθόνη ναι μαζί σου, το HiDpi σπέρνει από κάθε άποψη και με μόνη εξαίρεση την παραπάνω απαίτηση επεξεργαστικής ισχύς και μπαταρίας αλλά νομίζω ότι και το yoga 7 slim σε fhd θα παίζει, μπορεί να κάνω και λάθος.

Σάπιο όμως δεν το λες σε καμία περίπτωση, ιδικά όταν θα είναι κατά 20% φθηνότερο από το επίσης κινέζικο Lenovo.

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό το ποσό ικανά έχουν γίνει τα λαπτοπ στο εύρος 600-800€ τα τελευταία χρόνια. Νομίζω με Ryzen 4000 θα ήταν άπιαστο απο specs στο εύρος τιμής. Και πάλι βέβαια με i7 gen10, nvme1gb και 16gb Ram είναι σίγουρα απο τις πιο καλές προσφορές. Μένει να δούμε και από θέμα κατασκευής βέβαια.

Καλό είναι στις συγκρίσεις με άλλα προϊόντα να μένουμε κοντά στο εύρος τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...