Προς το περιεχόμενο

e-shop ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO PHILIPS EP2220/10 στα 279€


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι φίλε μου δε ξέρω. Βασικά δε θυμάμαι. Και αυτή είναι η μαγεία αυτών των μηχανών: δε χρειάζεται πια να ασχολείσαι με τέτοια θέματα. Απλά πατάς ένα κουμπάκι. Όσοι έχουν έρθει σπίτι μου και έχουν την 300αρα την έχουν αγοράσει.

Σκέψου ότι πάλι σήμερα έχει φτιάξει 10 διπλά εσπρεσσο. Εγώ 2 ζεστά και 2 φρέντο, οι γυναίκα μου 1 ζεστό κ 2 φρέντο και 3 φρέντο η παρέα που μας επισκέφτηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, avacan23 είπε

οταν 1kg/ καφέ σε κόκκους έχει 10 ευρώ και σε κάψουλες 55 ευρώ

Παρεμπιπτόντως, 10 ευρώ το κιλό ποιός καφές έχει; Πίνεται; Μόνο στο Λιντλ βλέπω τόσο φτηνά όταν μένουν 2-3 συσκευασίες και τις βάζουν -30% να αδειάσει το ράφι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/c/2996/kafedes/f/850377_850384/Espresso-kokkoi.html?o=καφες+espresso+σε+κοκκους&order_by=unit_price&order_dir=asc

 

Προτεινω αυτό για φθηνό στα 12 ευρώ 

https://www.skroutz.gr/s/15492734/Lavazza-Espresso-Gran-Espresso-1000gr-σε-Κόκκους.html#specs

αν συναρτάς την αξία προϊόντος με το αν είναι ακριβό πάω πάσο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι αν πίνεις τον καφέ κρύο με ζάχαρη μπορείς εύκολα να βρεις οικονομικό καφέ 80/20, αν τον πίνεις σκέτο και ζεστό εκεί τα πράγματα γίνονται πολύ πιο δύσκολα και πρέπει να περάσεις τα 26 το κιλό και να πας στο 100% arabica.

Εμένα για ζεστό σκέτο καφέ μου έκανε πολύ καλή εντύπωση ο Artisti για την τιμή του. Όχι τόσο καλή ώστε να τον αγοράσω ξανά, αλλά αν δεν είχα την δυνατότητα να παίρνω καφέδες με πολλαπλάσια τιμή ανά κιλό θα επέλεγα αυτόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολες οι μηχανεσ της PHILIPS εχουν τα ιδια μηχανικά μερη και μυλο.

οι ακριβες εχουν περισσοτερες επιλογές σε ειδη καφεδων και αφρόγαλα με αυτοματο τροπο.

δεν βγαινω εκτος θέματος. αλλα σε τυφλή δοκιμή κρασιών η ουισκι δε θα πιστευεις την διαφορά σε τιμή οταν μάθεις πόσο κανουν και τι διαφορές τιμής έχουν.

αντικειμενικά ενας καφές 100%  θα κάνει καλύτερο εσπρέσο οχι ομως σε αυτή την μηχανή. ειναι μεγάλη συζήτηση..

Δεν ειναι ολα θεμα τιμής...πίνεις τίμιο καφέ με 12 ευρώ.. εξω σε αλυσίδες δεν ξέρεις τι καφέδες έχουν....

εγώ παίρνω αυτόν 

https://www.skroutz.gr/s/15492351/Lavazza-Espresso-Pienaroma-1000gr-σε-Κόκκους.html

 

Επεξ/σία από avacan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά έχω αυτή με αυτό το μύλο πάει 700 ευρό αλλά είναι άλλο πράγμα και αξίζει τα 300 ευρό+ τώρα αν εκεί είναι ταβάνι τα λ7 σου δεν υπάρχει λόγος να το σκέπτεσαι.αν έχεις κάποια ερωτήσει για την lelit πες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα μίλαγα αλλά επειδή κάηκα με την αγορά της philips περισυ, θα το πω μπας και σώσω κανένα.

Αν θέλετε αυτόματη μηχανή, τότε delonghi magnifica στα ίδια περίπου λεφτά. Μέρα με τη νύχτα οι μηχανές. Καταρχήν τον διπλό τον φτιάχνει σε 2 μονές δόσεις η philips!!!, και η ελάχιστη ρύθμιση ποσότητας νερού είναι σαν το 1/3 της delonghi (νεροζούμι δλδ). Σίγουρα όμορφη και ωραίο και το φίλτρο, αλλά σίγουρα δεν την προτείνω. Επίσης στους 3 μήνες πήγε για αλλαγή μύλου, ενώ η delonghi 3+ χρόνια με τον ίδιο καφέ σταθερή ποιότητα. Επίσης για τον φίλο που λέει ότι στις αυτόματες ο καφές των 10 ευρώ με τον 25+είναι το ίδιο, μπορεί να ισχύει στην philips αν και δεν έχω βάλει ποτέ robusta, αλλά σίγουρα δεν ισχύει στην delonghi.

Επεξ/σία από mxa055
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Εχει διαφορα απο το 2221/40 μοντελο; Ειναι λιγο πιο ακριβο

ίδια μηχανή είναι, η 2221 είναι η επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια προσφορά-αντιπρόταση που βρήκα στα amazon αν ενδιαφέρει κανένα, χωρίς να έχω ιδέα από την ποιότητά του.

Gaggia Besana
https://www.amazon.it/gp/product/B07T95KHH7 (296,10 τελική -- 348 στο σκρουτζ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από.τους μπαγιατικους οι περισσότεροι εάν όχι όλοι κάτω των 20€ είναι για τα σκουπίδια

lavazza Pienaroma ή Tierra κάτι κάνουν μαζί και ο Douwe Egberts Professional κόκκινος ή μωβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mxa055 είπε

Δεν θα μίλαγα αλλά επειδή κάηκα με την αγορά της philips περισυ, θα το πω μπας και σώσω κανένα.

Αν θέλετε αυτόματη μηχανή, τότε delonghi magnifica στα ίδια περίπου λεφτά. Μέρα με τη νύχτα οι μηχανές. Καταρχήν τον διπλό τον φτιάχνει σε 2 μονές δόσεις η philips!!!, και η ελάχιστη ρύθμιση ποσότητας νερού είναι σαν το 1/3 της delonghi (νεροζούμι δλδ). Σίγουρα όμορφη και ωραίο και το φίλτρο, αλλά σίγουρα δεν την προτείνω. Επίσης στους 3 μήνες πήγε για αλλαγή μύλου, ενώ η delonghi 3+ χρόνια με τον ίδιο καφέ σταθερή ποιότητα. Επίσης για τον φίλο που λέει ότι στις αυτόματες ο καφές των 10 ευρώ με τον 25+είναι το ίδιο, μπορεί να ισχύει στην philips αν και δεν έχω βάλει ποτέ robusta, αλλά σίγουρα δεν ισχύει στην delonghi.

Εγω πάντως έχω το πιο πάνω μοντέλο απο αυτην που είναι ίδιες απλα κάνει αφρόγαλο και έχει πιο πολούς καφέδες 1-2 χρόνια πάνε τώρα και δέν έχει πάθει τπτ( και δεν την έχω κάνει καν συντήρηση , την προηγούμενη βδομάδα έβγαλα μονο το μαραφέτι που έχει μεσα και το έπλυνα και έβαλα λιπαντικό ) όσο για την ποιότητα δεν μπορώ να πώ γιατί δεν είμια κανας μαστερ στους καφέδες αλλα αν είστε σαν εμένα που δεν θα έκανα για κανένα λόγο καφέ πρωι πρωι στις άλλες πάρτε την . Η διπλή δώση όντως βγάζει 2 μονούς αλλα δεν βλέπω το πρόβλημα . απλα πατας το 2 και πας ετοιμάζεσαι. το καϊμάκι είνια όντως μέτριο αλαλ δεν έχω πειραματιστή καθόλου καθώς σε ζεστό πίνω πιο πολύ Αμερικάνο . Εκτος απο την τυπική συντήρηση που ανέφερα πιο πάνω ξέρει κανείς άλλος τι άλλο χρειάζεται  ?   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η delonghi magnifica βγάζει κανονικά διπλό καφέ 12-14 γραμμαρίων και αν θες με εκχύλιση έως και 30+ δευτερολέπτων.

Σε σχέση με καλό μύλο και καλή καφετιέρα δεν έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αλλά έχεις απίστευτη ευκολία. Από off σε κάτω από 2 λεπτά πίνεις καφέ χωρίς να πλύνεις τπτ. Το καθάρισμα είναι 3 λεπτά την εβδομάδα και η αφαλάτωση κάθε 5-6 κιλά καφέ με πολύ μικρό κόστος (2-3 ευρω/αφαλάτωση με το υγρό της εταιρίας). Το σετ μύλος και καλή καφετιέρα ακόμα και φτηνότερο να ήταν, είναι πολύ χρονοβόρο για να φτιάχνεις 1-2 καφέδες, 2-3 φορές τη μέρα.

Σε σχέση με κάψουλες δεν υπάρχει καν σύγκριση και επιπλέον απλά δεν ξαναγοράζεις καφέ από αλυσίδες. Βεβαίως ορισμένα μαγαζιά έχουν καλύτερο καφέ.

Οι φτηνοί καφέδες σε γενικές γραμμές δεν έχουν καλό αποτέλεσμα, o robusta πικρίζει έντονα, έχω καταλήξει σε Pienaroma για κάθε μέρα και Kudu Habbit που είναι σαφώς καλύτερος αλλά με τιμή +50%.

Επεξ/σία από gusteg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...