Προς το περιεχόμενο

e-shop ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO PHILIPS EP2220/10 στα 279€


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, nikosmavros είπε

Παιδιά μας μπερδέψατε με όλα αυτά που γράψατε...

Εγώ είμαι φαν των κάψουλων. Συγκεκριμένα παίρνω τον Intenso της Dolce Gusto και από τη δική μου εμπειρία φτιάχνει πολύ καλύτερο καφέ από πολλές καφετέριες και

take away έξω. Καλά για beach bar δεν το συζητάω. Έχω σταματήσει να παίρνω καφέ στα beach bar γιατί είναι αίσχος.

Οπότε ενώ γενικά είμαι πολύ περίεργος στον εσπρέσο και ειδκά στον φρέντο τους οποίους τους πίνω σκέτους, αλλά έχω βολευτεί με τον Intenso της dolce gusto.

Το πρόβλημα με τις κάψουλες είναι το μεγάλο κόστος.

Για κάποιον σαν και εμένα λοιπόν πιστεύετε ότι αξίζει μία τέτοια αγορά; Θα μειωθεί όντως το κόστος; 

Αυτή τη στιγμή ένας εσπρέσο με κάψουλες στοιχίζει γύρω στα 35λεπτά άρα ένας φρέντο στα 70.

Και εγώ με κάψουλες είμαι προς το παρόν, αλλά με nespresso. Αγοράσω από super market όταν έχει προσφορά  σε επώνυμες κάψουλες Starbucks (by Nesspresso), lavazza, jacobs κτλ. η 10δα βγαίνει κοντά στα 2,5 ευρώ, αλλά το αποτέλεσμα είναι οπτικά τέλειο, και τη γεύση τη συνηθίζεις ανάλογα την κάψουλα που θα πάρεις.
Σου αρέσει περισσότερο αυτό που έχεις συνηθίσει.
Της dolce Gusto ο καφές δεν μου άρεσε, σε ρόφημα σοκολάτας που δοκίμασα ήταν οκ.
 

Πολύ θα ήθελα να πάρω μια αυτόματη, αλλά όπως είπα και σε άλλο μνμ είναι πολλά τα λεφτά για να πάρεις κάτι χωρίς να το έχεις δοκιμάσει..
Μόνο σε πρωινά καλού ξενοδοχείου έχω πιει από αυτόματη και εντυπωσιάστηκα, αλλά φαντάζομαι είναι άλλη κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, nikosmavros είπε

Εγώ είμαι φαν των κάψουλων. Συγκεκριμένα παίρνω τον Intenso της Dolce Gusto και από τη δική μου εμπειρία φτιάχνει πολύ καλύτερο καφέ από πολλές καφετέριες και

take away έξω. Καλά για beach bar δεν το συζητάω. Έχω σταματήσει να παίρνω καφέ στα beach bar γιατί είναι αίσχος.

Οπότε ενώ γενικά είμαι πολύ περίεργος στον εσπρέσο και ειδκά στον φρέντο τους οποίους τους πίνω σκέτους, αλλά έχω βολευτεί με τον Intenso της dolce gusto.

Το πρόβλημα με τις κάψουλες είναι το μεγάλο κόστος.

Για κάποιον σαν και εμένα λοιπόν πιστεύετε ότι αξίζει μία τέτοια αγορά; Θα μειωθεί όντως το κόστος; 

Αυτή τη στιγμή ένας εσπρέσο με κάψουλες στοιχίζει γύρω στα 35λεπτά άρα ένας φρέντο στα 70.

Πάρε μια αυτόματη και θα την κάνεις πολύ σύντομα απόσβεση. Να υπολογίζεις ότι θα χρειάζεσε τα μισά (η και 1/3) χρήματα για καφέ περίπου με μια αυτόματη. Αν θέλεις 70 λεπτά τώρα για φρέντο θα πέσεις στα 25-30 λεπτά. 

Για την ποιότητα του καφέ δεν το συζητάω καν. Αν δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι αηδίες έπινες σε κάψουλες τόσο καιρό.

Εγώ έχω αυτήν εδώ https://www.skroutz.gr/s/10186622/Delonghi-Ecam-45-766-B.html την είχα πάρει στα 550 ευρώ. Είναι υπεραυτόματη, έχει δικό της μύλο ενσωματομένο και προσθέτει και γάλα από μόνη της. Μόνο ζάχαρη βάζεις εξτρά και έτοιμος ο καφές!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Avatar_GR είπε

Πάρε μια αυτόματη και θα την κάνεις πολύ σύντομα απόσβεση. Να υπολογίζεις ότι θα χρειάζεσε τα μισά (η και 1/3) χρήματα για καφέ περίπου με μια αυτόματη. Αν θέλεις 70 λεπτά τώρα για φρέντο θα πέσεις στα 25-30 λεπτά. 

Όσον αφορά την απόσβεση εξαρτάται από τους καφέδες που πίνεις.

Εμείς τόσο καιρό φτιάχναμε γύρω στους 10εσπρέσο την εβδομάδα max στο σπίτι. Επειδή έφτιαχνα πολλούς στη δουλειά όπου η επιλογή είναι μόνο κάψουλες.

Τώρα με την καραντίνα αυξήθηκαν πολύ οι καφέδες στο σπίτι αλλά όταν επσιτρέψουμε στην δουλειά στο γραφείο θα μειωθούν.

Οπότε με 10 την εβδομάδα και 280€ κόστος της μηχανής θέλεις πάνω από 3 χρόνια να κάνεις την απόσβεση αν υπολογίζω σωστά...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και της breville-sage παιζουν σε παρομοιες τιμες κατα καιρους που ειπε φιλος πιο πανω. με 100 ευρω παραπανω εχεις εγγυημενη ποιοτητα.

14 λεπτά πριν, gkastros είπε

αξιοπρεπεστατη αντιπροταση κατα τη γνωμη μου.

Non pressurized με καλαθακι 57mm (παιρνει 18-19 gr) και attached μυλο. Αν την παρακολουθησετε για καποιο διαστημα παιζει να τη βρειτε και 50 ευρο φθηνοτερα.

https://www.amazon.de/Lelit-PL-42-EM-Espressomaschine/dp/B004QXG132/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=lelit+anita&qid=1592216763&sr=8-2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ababapanos είπε

απο τα λιγα που διαβασα και απο κριτικες σε αμαζον κλπ , εχω την εντυπωση οτι η Delonghi Magnifica ειναι καλυτερη επιλογη απο την philips

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που έγραψε ο τύπος εκεί στο γερμανικό Αμαζον, αλλά λέει πως με αυτήν τη μηχανή υπήρχε 50 φορές περισσότερη συγκέντρωση βαρέων μετάλλων στον καφέ του και πως άρχισαν να του πέφτουν τα μαλλιά. Είτε πραγματική είτε φανταστική ιστορία, έχει ένα ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που έγραψε ο τύπος εκεί στο γερμανικό Αμαζον, αλλά λέει πως με αυτήν τη μηχανή υπήρχε 50 φορές περισσότερη συγκέντρωση βαρέων μετάλλων στον καφέ του και πως άρχισαν να του πέφτουν τα μαλλιά. Είτε πραγματική είτε φανταστική ιστορία, έχει ένα ενδιαφέρον...

😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikosmavros είπε

Όσον αφορά την απόσβεση εξαρτάται από τους καφέδες που πίνεις.

Εμείς τόσο καιρό φτιάχναμε γύρω στους 10εσπρέσο την εβδομάδα max στο σπίτι. Επειδή έφτιαχνα πολλούς στη δουλειά όπου η επιλογή είναι μόνο κάψουλες.

Τώρα με την καραντίνα αυξήθηκαν πολύ οι καφέδες στο σπίτι αλλά όταν επσιτρέψουμε στην δουλειά στο γραφείο θα μειωθούν.

Οπότε με 10 την εβδομάδα και 280€ κόστος της μηχανής θέλεις πάνω από 3 χρόνια να κάνεις την απόσβεση αν υπολογίζω σωστά...

Εγω στο γραφείο τον παίρνω από το σπίτι τον καφέ έτοιμο από την μηχανή μου. Και να σκεφτείς ότι έχω δυο μηχανές με κάψουλες και τις έχω να κάθονται από τότε που πήρα την Delonghi. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης στην ποιότητα καφέ (και στην τιμή).

 

Αν φτιάχνεις πολλούς στη δουλειά,μπορείς να έχεις πρώτο τον πρωινό καφέ μαζί σου από το σπίτι σε θερμός και να φτιάχνεις τους υπόλοιπους με κάψουλες στη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.tanea.gr/2011/04/14/health/karkinogonos-oysia-stis-kapsoyles-toy-espreso/

μην την πάρετε δλδ γιατί η συγκεκριμένη μηχανή προκαλεί καρκίνο? οκ..

νερό από τον καματερό για καλύτερο καιμάκι...

i rest my case...

Όποιος θέλει παίρνει ότι θέλει...δικά του τα λεφτά .. μια προσφορά είναι για κάποιον που δεν θέλει κάψουλες και ούτε την ταλαιπωρία του σωστού τρόπου ...

υπάρχει και η λύση του ελληνικού φρέντο 

https://www.loumidis.gr/frio/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που έγραψε ο τύπος εκεί στο γερμανικό Αμαζον, αλλά λέει πως με αυτήν τη μηχανή υπήρχε 50 φορές περισσότερη συγκέντρωση βαρέων μετάλλων στον καφέ του και πως άρχισαν να του πέφτουν τα μαλλιά. Είτε πραγματική είτε φανταστική ιστορία, έχει ένα ενδιαφέρον...

Σίγουρα το ιδανικό είναι οι entry level μηχανές σαν τις Lelit που προτείνουν όλοι στο post. Mπρούτζινο boiler, unpressurized portafilter. Ιδανικές για όσους έχουν αρκετό χρόνο να ασχοληθούν με την παρασκευή του καφέ τους.

Όταν αγοράζεις φτηνότερη μηχανή σίγουρα θα υπάρχουν μέρη από επινικελωμένο αλουμίνιο αντί για μπρούντζο ή ανοξείδωτο ατσάλι. Όταν με τα χρόνια φθαρεί η επικάλυψη το αλουμίνιο επιδρά αρνητικά στην υγεία όπως μπορεί να δει κάποιος με μία έρευνα στο internet. Οι φτηνές μηχανές δεν έχουν φτιαχτεί για να ζουν πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, elpenor είπε

Σίγουρα το ιδανικό είναι οι entry level μηχανές σαν τις Lelit που προτείνουν όλοι στο post. Mπρούτζινο boiler, unpressurized portafilter. Ιδανικές για όσους έχουν αρκετό χρόνο να ασχοληθούν με την παρασκευή του καφέ τους.

10+ χρόνια έχω τέτοιες μηχανές,πρώτα isomac τώρα lelit pl91 , τόσο καιρό κάνω τον barista της συζύγου γιατί δεν μπορεί να κάνει ένα καφέ κοντά σε αυτά που κάνω εγώ.

Πόσες φορές έχω σκεφτεί να της πάρω μια αυτόματη να ησυχάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σε κατάσταση "Very Good" στα άμαζον η παρακάτω αυτόματη Gaggia Velasca στα 263,78 τελική, κάποιος που δε φοβάται τα used να την πάρει για να μη μπω εγώ στον πειρασμό!
Το μόνο που λέει είναι πως έχει ένα σημάδι στο πάνω μέρος μικρότερο του ενός εκατοστού και ότι του λείπει ένα υλικό μπόνους (κάποιο εγχειρίδιο ή ίσως το φίλτρο εικάζω).
Εξωτερικό ξεκινάει από άμαζον Ισπανίας ~380 χωρίς μεταφορικά και στο σκρουτζ από ~530 (έχει πέσει και ~500)

https://www.amazon.it/gp/offer-listing/B06XDLXFXT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bjj-p είπε

στα απλα εσπρεσακια μια χαρα θα ειναι, ακομα και οι καψουλες πινονται στον απλο εσπρεσο, αλλα σαφως καλυτερο αποτελεσμα λογω φρεσκοκομμενου καφε. συνηθισμενη δοση για φρεντο ειναι 18  και πας μεχρι 20 για να βγαλεις μια ικανοποιητικη ποσοτητα να πιεις.

 

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει. Στον κανονικό εσπρέσο, εάν δεν είναι καλός ο καφές, δεν (θα έπρεπε να) πίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ge-lyk είπε

Το ακριβώς αντίθετο ισχύει. Στον κανονικό εσπρέσο, εάν δεν είναι καλός ο καφές, δεν (θα έπρεπε να) πίνεται

ο καφες για να μην πινεται, πρεπει να ειναι καμμενος. κατι που δεν γινεται στα αυτοματοποιημενα. αφου πινεται  στις καψουλες με 5γρ περιπου (καποιες εχουν 7γρ) αποκλειεται να ειναι ο ιδιος οταν ειναι φρεσκοκομμενος. εχει περισσοτερο αρωμα και γευση.αρα σιγουρα καλυτερος.αλλα οταν πας στον κρυο οπως τον φτιαχνουμε στην Ελλαδα πρεπει να βαλεις στο παιχνιδι και την αραιωση απο τον  παγο. με δοση 5-7 γρ  μολις ριξεις μεσα στους 80 βαθμους κελσιου τον παγο εχεις ενα ωραιοτατο νεροζουμι.

καποιες καφετεριες εχω δει οτι εχουν ενα πλαστικο εσωτερικα στη μεση του ποτηριου οποου εχει παγο και ετσι δεν αναμειγνυεται καφες και παγος. εκει κατι γινεται. εχει και μειονεκτηματα  καθως δεν κρυωνει αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και αυτη σε αρκετα καλη τιμη. (309+44μεταφ).

Την ειχα μεχρι και πριν απο 4-5 μηνες. Pressurized αλλα με καλο μυλο και αρκετα καθαρη. 

450 ελλαδα

https://www.amazon.it/Gaggia-Brera-RI9305-Macchina-Argento/dp/B002Y2VY1Q/

Επεξ/σία από gkastros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mxa055 είπε

Καταρχήν τον διπλό τον φτιάχνει σε 2 μονές δόσεις η philips!!!

εννοεις κανει ολη τη διαδικασια 2 φορες,(κοβει 2 φορες καφε);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...