Προς το περιεχόμενο

e-shop ΜΗΧΑΝΗ ESPRESSO PHILIPS EP2220/10 στα 279€


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nikosmavros είπε

Παιδιά μας μπερδέψατε με όλα αυτά που γράψατε...

Εγώ είμαι φαν των κάψουλων. Συγκεκριμένα παίρνω τον Intenso της Dolce Gusto και από τη δική μου εμπειρία φτιάχνει πολύ καλύτερο καφέ από πολλές καφετέριες και

take away έξω. Καλά για beach bar δεν το συζητάω. Έχω σταματήσει να παίρνω καφέ στα beach bar γιατί είναι αίσχος.

Οπότε ενώ γενικά είμαι πολύ περίεργος στον εσπρέσο και ειδκά στον φρέντο τους οποίους τους πίνω σκέτους, αλλά έχω βολευτεί με τον Intenso της dolce gusto.

Το πρόβλημα με τις κάψουλες είναι το μεγάλο κόστος.

Για κάποιον σαν και εμένα λοιπόν πιστεύετε ότι αξίζει μία τέτοια αγορά; Θα μειωθεί όντως το κόστος; 

Αυτή τη στιγμή ένας εσπρέσο με κάψουλες στοιχίζει γύρω στα 35λεπτά άρα ένας φρέντο στα 70.

Φίλε μου αν σου αρέσει ο καφές από κάψουλα dolce gusto με αυτην αλλά και με οποία αυτόματη σε αυτή την τιμη θα πίνεις  4 καφέδες την ημέρα και θα λες τι έπινα τόσο καιρό.απο κάψουλες οι dolce gustο δεν έχουν καν την ποιότητα των illy και των kudu που είναι τουλάχιστον ανεκτές σε γεύση με τα στάνταρ των καψουλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

44 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Οι καλύτερες για αυτή την δουλειά είναι οι GAGGIA. Για τους ψαγμένους....

Της Philips είναι η Gaggia πια. Τουλάχιστον τα οικιακά μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευαίσθητες

44 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Οι καλύτερες για αυτή την δουλειά είναι οι GAGGIA. Για τους ψαγμένους....

κάπου κάπως κάποτε παλιά στην άγρια δύση 😁

επειδή έχω χαλάσει πολλά λεφτά για μηχανές esspreso θα σας πω την γνώμη μου

οποία μηχανή πείρα από 50 ως 200 ήταν όλες μάπα και δεν μιλάω για 1-2 έχω αλλάξει 12 μηχανές esspreso γενικά πλαστικούρες και η ποιότητα του καφέ άστα να πάνε καλύτερα η κάψουλες

η αυτόματες (τύπου 2220) είναι σχετικά οκ μην περιμένετε τρελά πράγματα είναι πάνω κάτω ίδια ποιότητα καφέ με της κάψουλες  γενικά είναι ευαίσθητες  οπότε σε 1-2 χρόνια βγάζουν προβλήματα

οπότε σας προτείνω μαζέψτε 650 και πάρτε μια lelit 500 ευρο και 150 ένα καλό μύλο και έχετε μια μηχανή esspreso για μια ζωή είναι κάτι σαν τα παλιά ψυγεία της pitsos όσοι είχαν καταλαβαίνουν τι εννοώ.

αν τώρα δεν θέλετε να δώσετε αυτά τα λεφτά τότε η καλύτερη λύση είναι να παραγγείλετε καφέ online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

ευαίσθητες

κάπου κάπως κάποτε παλιά στην άγρια δύση 😁

επειδή έχω χαλάσει πολλά λεφτά για μηχανές esspreso θα σας πω την γνώμη μου

οποία μηχανή πείρα από 50 ως 200 ήταν όλες μάπα και δεν μιλάω για 1-2 έχω αλλάξει 12 μηχανές esspreso γενικά πλαστικούρες και η ποιότητα του καφέ άστα να πάνε καλύτερα η κάψουλες

η αυτόματες (τύπου 2220) είναι σχετικά οκ μην περιμένετε τρελά πράγματα είναι πάνω κάτω ίδια ποιότητα καφέ με της κάψουλες  γενικά είναι ευαίσθητες  οπότε σε 1-2 χρόνια βγάζουν προβλήματα

οπότε σας προτείνω μαζέψτε 650 και πάρτε μια lelit 500 ευρο και 150 ένα καλό μύλο και έχετε μια μηχανή esspreso για μια ζωή είναι κάτι σαν τα παλιά ψυγεία της pitsos όσοι είχαν καταλαβαίνουν τι εννοώ.

αν τώρα δεν θέλετε να δώσετε αυτά τα λεφτά τότε η καλύτερη λύση είναι να παραγγείλετε καφέ online

Διαφωνώ με αυτήν την άποψη . Με μια απο αυτές τις αυτόματες μηχανές των 300-400 ευρώ σαφώς θα πιεις πολύ καλύτερο καφέ απο ότι με κάψουλας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

έχω αλλάξει 12 μηχανές esspreso γενικά πλαστικούρες και η ποιότητα του καφέ άστα να πάνε καλύτερα η κάψουλες

γιατι; εψαχνες την πλαστικουρα που κανει τη διαφορα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν και δεν καταλαβαίνω την  ειρωνεία ναι πίστευα ότι με 100 ευρο θα κάνω την δουλειά μου που ποτέ δεν έγινε και είτε γιατί δεν μου άρεσε ο καφές η χάλαγαν σε 1 χρόνο η μηχανές,τώρα αν εσύ αν έχεις κάτι με 50-100 ευρό και είσαι ικανοποιημένος  👍

Επεξ/σία από Nemo1776
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξεχειλωσαμε τελείως το θέμα.

Μια καλή υπεραυτοματη μηχανή φτιάχνει σαφώς ανώτερο καφέ από ένα σύστημα με κάψουλα, αρκεί να χρησιμοποιήσεις ένα σχετικά καλό χαρμάνι, με το πάτημα ενός κουμπιού.

Όχι, δεν θα έχεις οργασμό πίνοντας εσπρέσο ή καπουτσίνο από μια Delonghi/Philips/Gaggia, αλλα σίγουρα το αποτέλεσμα θα ειναι ισάξιο με το φρεντο που πληρωνεις εναμιση ευρώ έξω για καφέ σε πλαστικό. Με κοινή λογική και 2-3 δοκιμες θα παιρνεις πάντα σταθερο, προβλεψιμο και ικανοποιητικο αποτελεσμα. 'Οποιος θέλει να φτάσει στη νιρβάνα μπορεί να αγοράσει μια ECM Synchronika και εναν Niche Zero και να εκχυλίζει Geisha Παναμά. Μόνο να μην ξεχάσει να βάζει τη μηχανή να ζεσταίνεται 45 λεπτά νωρίτερα πριν ξυπνήσει για να πετυχαίνει θερμοκρασιακή σταθερότητα στο boiler... 

Όχι, μια υπεραυτοματη Delonghi/Philips/Gaggia δεν θα κρατήσει μέχρι να βγείτε στη σύνταξη, ούτε θα την κληρονομήσουν τα εγγόνια σας. Όποιος θέλει μηχανή που να αντέχει πυρηνικό όλεθρο μπορει να πάρει μια La Pavoni η οποία με ελάχιστη συντήρηση θα φτιάχνει καφέδες (καφεδάρες!!!) και τον μεθεπόμενο αιώνα. Ωστόσο μια υπεραυτόματη που θα χρησιμοποιηθεί με τη δέουσα φροντίδα αντέχει σίγουρα αρκετά χρόνια ώστε να κάνει απόσβεση της αξίας της.

Στη ζωή όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και συμβιβασμών. Οι υπεραυτοματες εσπρεσιέρες προσφέρουν ευκολία κάψουλας με καλύτερο συγκριτικά γευστικό αποτέλεσμα και χαμηλότερο συνολικό κόστος χρήσης. Γι'αυτό και είναι δημοφιλείς. Ο πραγματικά καλός εσπρέσο ωστόσο θέλει μεράκι και υπομονή. Και τα σωστά εργαλεία, όπως όλα τα χόμπι. Και όπως όλα τα χόμπι δεν είναι για όλους τους ανθρώπους και για όλες τις στιγμές.

 

 

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου ειρωνια. απλα χρησιμοποιησα τη λεξη πλαστικουρες που ειπες για εμφαση. ομως πραγματικα θελω να μαθω γιατι 12!

2-3 να το καταλαβω, δεν σου βγηκε χαλασε δεν εκανες αυτο που ηθελες.  αλλα 12; δηλ χαλασες 1000 ευρω πριν παρεις μια ακριβη. αν θελεις λες το λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bjj-p είπε

καθολου ειρωνια. απλα χρησιμοποιησα τη λεξη πλαστικουρες που ειπες για εμφαση. ομως πραγματικα θελω να μαθω γιατι 12!

2-3 να το καταλαβω, δεν σου βγηκε χαλασε δεν εκανες αυτο που ηθελες.  αλλα 12; δηλ χαλασες 1000 ευρω πριν παρεις μια ακριβη. αν θελεις λες το λογο.

Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Και εγώ πρέπει να έχω αγοράσει καμιά δεκαριά . Π.χ έχω αγοράσει 3 Nespresso 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή πρέπει να μαστε εντός θέματος λίγα λόγια για αυτή τη μηχανή. 

Η θερμοκρασία μπορεί να ρυθμιστεί σε τρία στάδια, ο βαθμός κοπής σε 13 στάδια με κεραμικό μύλο που έχει σημασία για να μη καταστρέφεται ο καφές κατά το κόψιμο. 

καλό είναι να κόβεται από το 3-εως το 6, εγώ σε αυτή που δοκίμασα έβαλα το 5.  

Τώρα έρχεται η μεγάλη διαφορά - αδυναμία σε σχέση με μια καλή ημιαυτόματη μηχανή . Σε ένα καλό καφέ χρησιμοποιείτε περίπου 18 έως 20 γραμμάρια για έναν εσπρέσο που είναι πολύ λεπτό αλεσμένο και σφραγίζετε με υψηλή πίεση. Δεν είναι δυνατό αυτό σε μια αυτόματη μηχανή γιατί απαιτεί πολλή σταθερή πίεση λέβητα που δεν μπορεί να έχει μια αυτόματη με πλαστικά μέρη. 

Η μηχανή χρησιμοποιεί περίπου 7 έως 11 γραμμάρια και ο χρόνος εκχύλισης  του εσπρέσο είναι επίσης μικρός.

Επομένως, μην περιμένετε την ποιότητα ενός επαγγελματικού εσπρέσο δε γίνεται. Επίσης σε μια ημιαυτόματη μηχανή θα πάρεις καφέ 100% αραμπικα και θα καταλαβεις κρέμα και νοτες οξύτητα κτλ. μηχανή 

Είναι τεράστια συζήτηση ο καφές και ανάλογα το καβουρδισμα και το είδος αλλάζει και η διαδικασία παρασκευής αλλά δεν μας ενδιαφέρει εδώ..

σε αυτόματη αν το κάνεις θα κλάψεις τα 30 ευρώ του καφέ... Το έκανα και το είδα., δεν έκανε κρέμα.

εδώ θέλει μεν καλό καφέ αλλά μεικτό  (60% - 70% Arabica και 30-40% Robusta) όπου το κιλό κοστίζει από 10 €.

εγώ δοκίμασα το  Lavazza Espresso Qualita Rossa (60-40) με κόστος 12 ευρώ και έκανε κρέμα. Έπινες δλδ ένα τίμιο καφέ πολύ ανώτερο από κάψουλα σε άρωμα και γεύση. 

Επίσης το αφρόγαλα έγινε μια χαρά με μια απλή γαλατιέρα.  

στα 279 ευρώ πιστεύω με το φίλτρο αφαλάτωσης και το εύκολο πλύσιμο συντήρηση + καλή ποιότητα κατασκευής πλαστικών οτι θα κάνεις τη δουλεία του οποίος δεν θέλει να μπλέξει με μύλους ζυγαριές, πατητήρια, καλαθάκια, μηχανές κτλ αλλά να πατάει ένα κουμπί και να πίνει καφέ σε 1 λεπτό. Δεν συγκρίνεται με καφέ ημιαυτόματης και είπα τους λόγους  αλλά θα πιεις καφέ.

 

 

Επεξ/σία από avacan23
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει Melitta Caffeo Barista 

Περίπου 960€ παρά πολύ ωραίος καπουτσίνο, αλλά μου χάλασε ο μύλος μετά από δύο εβδομάδες.

https://www.amazon.co.uk/Melitta-Caffeo-Barista-Automatic-Speciality/dp/B00GTNM5H8/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=melitta+caffeo+barista&qid=1592256424&sr=8-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bjj-p είπε

εννοεις κανει ολη τη διαδικασια 2 φορες,(κοβει 2 φορες καφε);

Ναι. Είναι σαν να φτιάχνεις 2 μονούς και να τους βάζεις στο ίδιο φλυτζάνι (απλά στο κάνει σαν macro για να μην πατάς 2 φορές το κουμπί). Το γκρουπ είναι πολύ μικρό σε διάμετρο και χωράει 1 δόση καφέ (δεν το έχω ξαναδεί σε άλλη μηχανή) παρόλο που η μηχανή είναι το ίδιο μεγάλη με τις άλλες που έχουν κανονικό γκρουπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...