Προς το περιεχόμενο

Φορολογία σε Αγγελίες Μεταχειρισμένων


tzimasr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς.

Υπάρχει κάποιο θέμα με την εφορία στις πωλήσεις και αγορές μεταχειρισμένων;

Πρέπει να δηλώνονται στην εφορία;

π.χ. πουλάω ένα κινητό που έχω αγοράσει 200€ σε κάποιον 100€. Τα 200 έχουν φορολογηθεί τα 100 που το πουλάω πρέπει να φορολογηθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spectaculator είπε

Στα μεταχειρισμένα, με την προϋπόθεση πως δεν έχεις κάποια επιχείρηση εμπορίας μεταχειρισμένων, δεν εμπίπτει σε φόρο.

Έχουμε κάποιο νόμο που το ορίζει;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tzimasr είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς.

Υπάρχει κάποιο θέμα με την εφορία στις πωλήσεις και αγορές μεταχειρισμένων;

Πρέπει να δηλώνονται στην εφορία;

π.χ. πουλάω ένα κινητό που έχω αγοράσει 200€ σε κάποιον 100€. Τα 200 έχουν φορολογηθεί τα 100 που το πουλάω πρέπει να φορολογηθούν;

Mε τη λογικη , εφοσον το εχεις αποκτησει νομιμα ,με αποδειξη αγορας τοτε εχεις πληρωσει το φορο για το ειδος αυτο.

Δε γινεται σαν ιδιωτες να εχουμε ολοι και βιβλιο με χειρογραφα τιμολογια πωλησης , αν για καποιο λογο ειχες και με την πωληση του, ανεξαρτητως ποσου εκοβες εσυ αποδειξη στον επομενο , ναι θα επρεπε να φορολογηθεις τυπικα εχοντας ενσωματωσει στον αγοραστη το ΦΠΑ .

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχει φορολογία. Πάντως εγώ που αγόρασα σαν εταιρεία κάποτε ένα μεταχειρισμένο από ιδιώτη, έκοψα τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη με τα στοιχεία του. Τώρα αν το δήλωσε πουθενά αυτός δεν ξέρω, εγώ όμως το πέρασα έξοδα.

Επίσης αν πουλήσω κάτι μεταχειρισμένο κόβω τιμολόγιο πώλησης και βάζω και ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1003/31.12.2014, ως ιδιώτης μπορείς να πουλήσεις ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση αντικείμενα αξίας μέχρι συνολικά 10.000 ευρώ το έτος, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις δική σου επιχείρηση, αφού μέχρι αυτό το ποσό, δεν θεωρείσαι επιτηδευματίας.

https://www.taxheaven.gr/circulars/20132

 

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1003/31.12.2014, ως ιδιώτης μπορείς να πουλήσεις ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση αντικείμενα αξίας μέχρι συνολικά 10.000 ευρώ το έτος, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις δική σου επιχείρηση, αφού μέχρι αυτό το ποσό, δεν θεωρείσαι επιτηδευματίας.

https://www.taxheaven.gr/circulars/20132

Άλλο το αν χρειαστεί να ανοίξεις επιχείρηση, άλλο αν το φορολογείσαι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Άλλο το αν χρειαστεί να ανοίξεις επιχείρηση, άλλο αν το φορολογείσαι όμως.

Ο νόμος σε καλύπτει ως ιδιώτη. Δηλαδή δεν παρανομείς αν πουλήσεις κάτι, δεν χρειάζεται απόδειξη κτλ. εφόσον έχει κοπεί κατα την αγορά που έχεις κάνει ούτε φορολόγησε. Είσαι απολύτως νόμιμως εφόσον δεν ξεπεράσεις τα 10,000 ευρώ και δεν κάνεις ακραία πράγματα όπως π.χ. να ανοίξεις μια σελίδα όπου πουλάς μεταχειρισμένα προϊόντα.

Φυσικά αν ο ts φοβάται μην έχει μπλεξίματα με την εφορία κτλ. μπορεί να ρωτήσει κάποιον λογιστή.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, ξεθάβω το τόπικ για να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν ισχύουν αυτά που ξέραμε (δηλαδή κανένα πρόβλημα για πωλήσεις μεταχειριμένων μέσω Vendora, eBay, Facebook marketplace κλπ αρκεί να μην ξεπερνούν τα 10.000€ τον χρόνο) ή αν έχει αλλάξει κάτι.

Μετά από τυχαία αναζήτηση έπεσα πάνω σε ένα άρθρο του καλοκαιριού που δεν ξέρω αν "προειδοποιεί" ή αν "τρομάζει" σε επερχόμενες εξελίξεις ότι θα αρχίσουν να ελέγχονται πιο αυστηρά αυτά (αν δεν έχουν αρχίσει ήδη)

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/stin-aade-pros-elegcho-kathe-klik-se-platformes-poliseon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2024 στις 2:25 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Η απαντηση ειναι απλα για να μην παγιδεύεται.

Κάθε κέρδος πρέπει να φορολογείται 

Αν αγοράσω κάτι 100ευρώ καινούριο και το πουλήσω 50 ποιο είναι το κέρδος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίνα είμαι λογιστής:

Δεν υπάρχει φορολογία για πώληση μεταχειρισμένων αλλά πρέπει να δηλωθεί η αγορά και η πώληση στην φορολογική σας δήλωση. Το ότι το δηλώνεις, δεν σημαίνει οτι θα φορολογηθείς κάτι. Αν όμως ο αγοραστής δεν μπορεί να δικαιολογήσει το ποσό αγοράς είναι άλλο θέμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nogoso said:

Χωρίνα είμαι λογιστής:

Δεν υπάρχει φορολογία για πώληση μεταχειρισμένων αλλά πρέπει να δηλωθεί η αγορά και η πώληση στην φορολογική σας δήλωση. Το ότι το δηλώνεις, δεν σημαίνει οτι θα φορολογηθείς κάτι. Αν όμως ο αγοραστής δεν μπορεί να δικαιολογήσει το ποσό αγοράς είναι άλλο θέμα. 

Όχι, η αγορά και η πώληση μεταχειρισμένων κατά κανόνα δεν μπαίνει στη φορολογική δήλωση, εκτός και αν πρόκειται για αντικείμενα μεγάλης αξίας (από 10.000€ και πάνω) ή αυτοκίνητα/μοτοσυκλέτες όπου τα ποσά δηλώνονται ανεξαρτήτως αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, η αγορά και η πώληση μεταχειρισμένων κατά κανόνα δεν μπαίνει στη φορολογική δήλωση, εκτός και αν πρόκειται για αντικείμενα μεγάλης αξίας (από 10.000€ και πάνω) ή αυτοκίνητα/μοτοσυκλέτες όπου τα ποσά δηλώνονται ανεξαρτήτως αξίας.

δλδ εξαφανίζεις το αυτοκίνητο απλά από την μία χρονιά στην άλλη; οι κωδικοί 781-782 για ποιον λόγο υπάρχουν στο ε1;

με την ίδια λογική όταν κάποιος πουλήσει σπίτι φορολογείται για το εισόδημα αυτό; για ποιον λόγο; μετατροπή έγινε του περιουσιακού του στοιχείο από κάτι υλικό σε χρηματικό. περιουσία του είναι πάλι, δεν αλλάζει εάν είναι μετρητά ή κάτι άλλο. φορολογία υπάρχει όταν αποκτάς κάτι νέο που μεταβάλει την περιουσιακή σου κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...