Προς το περιεχόμενο

Seat Leon 2010 σφύριγμα


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Το αμάξι της γυναίκας ξεκίνησε να κάνει έναν συνεχόμενο θόρυβο (σφύριγμα) εν κινήσει κ στο ρελαντί. Πριν 8 μήνες αλλάχτηκε καδενα σε εξουσιοδοτημενο. Επίσης ξεκίνησε να το κάνει αφότου το πήγε κτεο. Δηλαδή το πήγε το πήρε δεν το έκανε, πάρκαρε μετά από 2 ώρες το πήρε όπου κ ξεκίνησε να το κάνει. Το αμάξι είναι το 1.4 125 hp. Στο βίντεο ακούγεται καθαρά. https://youtu.be/MF_RVpzJzds

 

Καμία ιδέα να ξέρω τι μου γίνεται πριν το πάω συνεργείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αντλία νερού;;; Αν και δεν μου ακούγεται τόσο για αντλία, πονάνε εκεί τα TSI...

Εχω την εντύπωση πως είχε αλλαχτεί μαζί με την καδενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, original911 είπε

Καλησπέρα. Το αμάξι της γυναίκας ξεκίνησε να κάνει έναν συνεχόμενο θόρυβο (σφύριγμα) εν κινήσει κ στο ρελαντί. Πριν 8 μήνες αλλάχτηκε καδενα σε εξουσιοδοτημενο. Επίσης ξεκίνησε να το κάνει αφότου το πήγε κτεο. Δηλαδή το πήγε το πήρε δεν το έκανε, πάρκαρε μετά από 2 ώρες το πήρε όπου κ ξεκίνησε να το κάνει. Το αμάξι είναι το 1.4 125 hp. Στο βίντεο ακούγεται καθαρά. https://youtu.be/MF_RVpzJzds

Καμία ιδέα να ξέρω τι μου γίνεται πριν το πάω συνεργείο; 

Από πού εντοπίζεις να προέρχεται ; Μήπως είναι απο δυναμό ( θέλει ειδικό όργανο για να το επιβεβαιώσεις ) , επίσης μήπως είναι καμία βαλβίδα Turbo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Από πού εντοπίζεις να προέρχεται ; Μήπως είναι απο δυναμό ( θέλει ειδικό όργανο για να το επιβεβαιώσεις ) , επίσης μήπως είναι καμία βαλβίδα Turbo

Στον δεξιό τροχό από μέσα. Θεωρητικά θα μπορούσε να είναι δυναμό ή turbo μιας κ τα δύο αν δεν κάνω λάθος είναι σε εκείνη την πλευρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, original911 είπε

Στον δεξιό τροχό από μέσα. Θεωρητικά θα μπορούσε να είναι δυναμό ή turbo μιας κ τα δύο αν δεν κάνω λάθος είναι σε εκείνη την πλευρά. 

Με το δυναμό στο λέω γιατί τήν είχα πατήσει σε άλλο αμάξι. Με τα ρουλεμάν και πήγα στο συνεργείο και βάζουν ειδικό στηθοσκόπιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Με το δυναμό στο λέω γιατί τήν είχα πατήσει σε άλλο αμάξι. Με τα ρουλεμάν και πήγα στο συνεργείο και βάζουν ειδικό στηθοσκόπιο

Κ τελικά τι είχε συμβεί; σου έκανε κ σένα αυτόν τον θόρυβο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

  Σε 10 χρονών αμαξι καδένα? Γιατι? Κανονικά δεν αλλαζει ποτέ.

Το ακούω απο πολλούς και είναι εντελώς λάθος.

Γενικά μερικά Vag Group είχαν θέμα με τη καδένα.

Ωστόσο υπήρξα κάτοχος Corsa C και το είχα απο 1ο χέρι . Στίς 280.000 άλλαξα προληπτικά όλο το σέτ χρονισμού . Και η καδένα είχε λεπτύνει. Έβαλα ξανά γνήσιο σέτ 

1 ώρα πριν, original911 είπε

Κ τελικά τι είχε συμβεί; σου έκανε κ σένα αυτόν τον θόρυβο; 

Τέτοιο θόρυβο εμένα δέν έκανε. Δέν ήταν υπερτροφοδοτούμενο , ήταν 1 Honda Accord. 

Αφού επιβεβαίωσα το θόρυβο με το στηθοσκόπιο , έγινε πλήρη επισκευή του δικού μου δυναμό .

Σταμάτησε . Είναι ύπουλη βλάβη το δυναμό

Κάνε και ένα έλεγχο σε όλα τα κολάρα μήπως έχει τρυπήσει κανένα και παίρνει αέρα , και δημιουργεί αυτό το θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosvet είπε

  Σε 10 χρονών αμαξι καδένα? Γιατι? Κανονικά δεν αλλαζει ποτέ.

Έχουν θέμα έβγαινε από το εργοστάσιο προβληματικό. Φυσικά στους περισσότερους εμφανίστηκε μετά το πέρας της εγγύησης κ απ όσο θυμάμαι όταν το είχα ψάξει δεν είχε γίνει ανάκληση. Μου έβαλε τα ενισχυμένα parts τα οποία δεν βγάζουν θέματα. (αυτό θα δείξει στο μέλλον αν έχουμε το αμάξι μέχρι τότε) 

 

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Το ακούω απο πολλούς και είναι εντελώς λάθος.

Γενικά μερικά Vag Group είχαν θέμα με τη καδένα.

Ωστόσο υπήρξα κάτοχος Corsa C και το είχα απο 1ο χέρι . Στίς 280.000 άλλαξα προληπτικά όλο το σέτ χρονισμού . Και η καδένα είχε λεπτύνει. Έβαλα ξανά γνήσιο σέτ 

Τέτοιο θόρυβο εμένα δέν έκανε. Δέν ήταν υπερτροφοδοτούμενο , ήταν 1 Honda Accord. 

Αφού επιβεβαίωσα το θόρυβο με το στηθοσκόπιο , έγινε πλήρη επισκευή του δικού μου δυναμό .

Σταμάτησε . Είναι ύπουλη βλάβη το δυναμό

Κάνε και ένα έλεγχο σε όλα τα κολάρα μήπως έχει τρυπήσει κανένα και παίρνει αέρα , και δημιουργεί αυτό το θόρυβο.

Την Τετάρτη θα το πάω με την γυναίκα όταν σχολασει από δουλειά. Πόσο σου είχε πάει η επισκευή; ξέρω διαφορετική τιμολόγηση απλά για τον μπούσουλα. Θα μπορούσε τρύπα στα κολαρα να βγάζει αυτόν τον θόρυβο; πιο πολύ για τρίψιμο μετάλλων μου ακούγεται. Καλά εδώ να μου πεις τα πυρακια βγάζουν μεταλλικό ήχο κ είναι η βενζίνη που αυτοφλεγεται 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καδένα σε όλα μπορεί να χρειαστεί αλλαγή όχι μόνο στα vag. Γίνονται εκπτώσεις στην ποιότητα για να κρατηθεί το κόστος χαμηλό. Η καδένα ενώ δεν κόβεται, ξεχειλώνει πέραν του αποδεκτού και μπορεί να πηδήξει δόντι ξεχρονίζοντας τον κινητήρα και κάνοντας ζημιά στις βαλβίδες. Τουλάχιστον προειδοποιεί με μεταλλικό ήχο ιδίως κατά την εκκίνηση, καθώς σέρνεται πάνω στις γλίστρες. Όταν ακούσουμε κάτι τέτοιο γραμμή για αλλαγή σετ καδένα τεντωτήρα ρουλεμάν γλιστρών γραναζιού να είμαστε καλυμμένοι.

Είχα κι εγώ παρόμοιο ήχο συρσίματος και τελικά δεν ήταν καδένα αλλά ρουλεμάν συμπλέκτη, όταν έχω τέρμα πατημένο συμπλέκτη δεν το κάνει. Θα αλλαχθεί όταν μπορέσω δεν είναι ανησυχητικό. Η καδένα πήρε αναβολή :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, original911 είπε

Καλησπέρα. Σήμερα δεν το έκανε καθόλου. Παράξενα πράγματα 

Μήπως είναι κανένας περίεργος ήχος από το βεντιλατέρ του ψυγείου...για δες άμα ζεστάνει το αμάξι και πάρει μπρος το βεντιλατέρ...θα στο κάνει...το καλύτερο είναι να πας σε ένα συνεργείο να σου το τσεκάρει μάστορας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μήπως είναι κανένας περίεργος ήχος από το βεντιλατέρ του ψυγείου...για δες άμα ζεστάνει το αμάξι και πάρει μπρος το βεντιλατέρ...θα στο κάνει...το καλύτερο είναι να πας σε ένα συνεργείο να σου το τσεκάρει μάστορας!

'Οχι δεν είναι κ μένα αυτό που ήρθε στο μυαλό όταν μου το είπε η γυναίκα πρώτη φορά.Αν δεν το κάνει δεν θα το παω γιατί ούτως ή άλλως σε 3 εβδομάδες θα το παω για έλεγχο γιατι θα πάμε road trip.

Επεξ/σία από original911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...