Προς το περιεχόμενο

Ζημιά σε αυτοκίνητο, στην πυλωτή.


t32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουλάχιστον με τον συναγερμό θα ξέρεις πότε χτυπάνε το δικό σου, και μάλλον θα καταλάβουν και αυτοί οτι το έχουν παρακάνει (αν χτυπάει κάθε τρεις και λίγο)...

Το παιδάκι δεν φταίει αλλά ούτε και εσύ να κάνουν το αμάξι σου κοτλέ!

Μετά πας για κάμερα στο αμάξι...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, t32 είπε

Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτο? ("επιφυλάσσομαι καθε νομιμου δικαιωματος.. κλπ")

Τιποτα ουσιαστικο. Απλα και καλα να το δουν και να φοβηθουν/συνετιστουν, οτι κατσε δε μπλεκουμε εδω, γιατι αυτος μπορει να το τραβηξει δικαστικα...Ενα ειδους προειδοποιησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίνε τα πιτσιρίκια, τα δίποδα που τολμούν να αυτοαποκαλούνται γονείς φταίνε για τέτοιες καταστάσεις.

Συμφωνώ με τον συναγερμό, ειδικά και αν είναι δυνατός θα το πιάσουν το νόημα τα πιτσιρίκια να σταματήσουν να τον ενεργοποιούν συνέχεια. Επίσης αν συνεχίσουν το παιχνίδι και ο συναγερμός αρχίζει να βαράει συνεχώς είναι πιθανό ο πατερας να τους το ξεκόψει μπας και ησυχάσει η γειτονιά.

Σε διαφορετική περίπτωση τρέξτο όσο μπορείς. Σιγά μην κάτσεις να σκεφτείς την ενδεχόμενη έχθρα με τον γείτονα σου, ο οποίος σε έχει έτσι και αλλιώς γραμμένο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ζημιές που ήδη έγιναν πας στους γονείς και τους λες σταράτα: Τα παιδιά έκαναν αυτές τις ζημιές και το ξέρουμε και οι δύο, ή θα καλύψετε το κόστος εδώ και τώρα ή θα κινηθώ νομικά.

Άμα δεν τον νοιάξει ούτε αυτό σημαίνει πως είναι τελείως αούγκανος και χρειάζονται άλλα μέτρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναγερμό και όποτε κατεβαίνουν κάτω πατάς συνεχώς τον πανικό....Συνεχώς...Να μη μπορούν να σταθούν..

Ούτε απειλές ούτε τίποτα. Problem solved

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώντας την απόγνωση που νιώθεις, θα σου έλεγα ότι το πιο απλό, αποτελεσματικό για το όχημά σου και με τις λιγότερες επιπτώσεις στη σχέση σου με το γείτονα, φαίνεται να είναι η τοποθέτηση κουκούλας. Επίσης, δες μήπως με μια ειδική αλοιφή οι περισσότερες γρατζουνιές φεύγουν. Καλώς ή κακώς, οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι εύκολες, αλλά μην ξεκινάμε πάντα με το σκεπτικό ότι αν κινηθούμε νομικά, τα προβλήματα θα λυθούν! Άσε που η δικαστική οδός είναι απίστευτα χρονοβόρα (ή εκδίκαση μιας αστικής αγωγής μπορεί να προσδιοριστεί σε 2 με 3 χρόνια). Μέχρι να δικαιωθείς, τα παιδιά του γείτονα θα έχουν μεγαλώσει και μπορεί να κάνουν παρέα με τα δικά σου, αν έχεις, πάντως σίγουρα θα σταματήσουν να πέφτουν με το ποδηλατάκι ή το αυτοκινητάκι τους στο όχημά σου. Ως προς την εξώδικη προειδοποίηση, δε νομίζω ότι θα συνετίσει... Μην μπεις στη διαδικασία κατασκευών στην πυλωτή, καθώς, ανάλογα με το καθεστώς και τον κανονισμό ιδιοκτησίας πιθανόν να χρειάζεται απόφαση συνιδιοκτητών και μπορεί να βρεθείς εσύ να διώκεσαι νομικά. Η Νομική Προστασία σε ασφαλιστήρια που την καλύπτουν, έχει πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις κάλυψης αν εμπλακείς σε δικαστική διαμάχη (συνήθως λόγω ατυχήματος). Το link που παραθέτεις για το ασφαλιστικό σου πρόγραμμα περιλαμβάνει τέσσερα πακέτα. Αν υπάρχει περίπτωση να σου καλύψει ζημιές η εταιρία σου, λογικά θα είναι μόνον αν έχεις "μεικτή" αλλά ψαξ'το λίγο γιατί είναι πιθανό να έχεις ποσό συμμετοχής στο κόστος επισκευής και επιβάρυνση (σαν malus) για 1-2 χρόνια στα ασφάλιστρα. Για κάμερες κ.λπ. δε θα το συζητούσα, καθώς ανάλογα με το καθεστώς της οικοδομής, μπορεί να προκύψουν πάλι θέματα συνιδιοκτητών αλλά και GDPR. Τέλος, η ενεργοποίηση υπερευαίσθητου συναγερμού, πρώτ' απ' όλα θα "σπάσει" τα δικά σου νεύρα και πιθανόν να στρέψει και τη γειτονιά εναντίον σου... Γενικά, η συμβουλή μου είναι πριν κάνεις κάτι που μπορεί να προκαλέσει "εμπλοκές" ρώτα κάποιον νομικό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dionymous είπε

Κατανοώντας την απόγνωση που νιώθεις, θα σου έλεγα ότι το πιο απλό, αποτελεσματικό για το όχημά σου και με τις λιγότερες επιπτώσεις στη σχέση σου με το γείτονα, φαίνεται να είναι η τοποθέτηση κουκούλας. Επίσης, δες μήπως με μια ειδική αλοιφή οι περισσότερες γρατζουνιές φεύγουν. Καλώς ή κακώς, οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι εύκολες, αλλά μην ξεκινάμε πάντα με το σκεπτικό ότι αν κινηθούμε νομικά, τα προβλήματα θα λυθούν! Άσε που η δικαστική οδός είναι απίστευτα χρονοβόρα (ή εκδίκαση μιας αστικής αγωγής μπορεί να προσδιοριστεί σε 2 με 3 χρόνια). Μέχρι να δικαιωθείς, τα παιδιά του γείτονα θα έχουν μεγαλώσει και μπορεί να κάνουν παρέα με τα δικά σου, αν έχεις, πάντως σίγουρα θα σταματήσουν να πέφτουν με το ποδηλατάκι ή το αυτοκινητάκι τους στο όχημά σου. Ως προς την εξώδικη προειδοποίηση, δε νομίζω ότι θα συνετίσει... Μην μπεις στη διαδικασία κατασκευών στην πυλωτή, καθώς, ανάλογα με το καθεστώς και τον κανονισμό ιδιοκτησίας πιθανόν να χρειάζεται απόφαση συνιδιοκτητών και μπορεί να βρεθείς εσύ να διώκεσαι νομικά. Η Νομική Προστασία σε ασφαλιστήρια που την καλύπτουν, έχει πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις κάλυψης αν εμπλακείς σε δικαστική διαμάχη (συνήθως λόγω ατυχήματος). Το link που παραθέτεις για το ασφαλιστικό σου πρόγραμμα περιλαμβάνει τέσσερα πακέτα. Αν υπάρχει περίπτωση να σου καλύψει ζημιές η εταιρία σου, λογικά θα είναι μόνον αν έχεις "μεικτή" αλλά ψαξ'το λίγο γιατί είναι πιθανό να έχεις ποσό συμμετοχής στο κόστος επισκευής και επιβάρυνση (σαν malus) για 1-2 χρόνια στα ασφάλιστρα. Για κάμερες κ.λπ. δε θα το συζητούσα, καθώς ανάλογα με το καθεστώς της οικοδομής, μπορεί να προκύψουν πάλι θέματα συνιδιοκτητών αλλά και GDPR. Τέλος, η ενεργοποίηση υπερευαίσθητου συναγερμού, πρώτ' απ' όλα θα "σπάσει" τα δικά σου νεύρα και πιθανόν να στρέψει και τη γειτονιά εναντίον σου... Γενικά, η συμβουλή μου είναι πριν κάνεις κάτι που μπορεί να προκαλέσει "εμπλοκές" ρώτα κάποιον νομικό...

Αυτό ακριβώς, παιδιά είναι . Πάρε μια αλοιφή να βγάλεις τις γρατσουνιές και έπειτα με μια κουκούλα ησύχασες. Με πολύ ευαίσθητο συναγερμό ίσως ενοχλήσεις την γειτονιά και από ότι καταλαβαίνω δεν θα το ήθελες αυτό. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πάντως όσο είχα την κουκούλα είχα περισσότερα σημάδια και πιο έντονα βαθουλώματα στο αυτοκίνητο. Φαντάζομαι επειδή πρόσεχαν λιγότερο από πριν όσο έβλεπαν την κουκούλα... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, t32 said:

Σχετικα με το αν εχω καλυψη απο την ασφαλιστικη, θελει μικτη; εχω αυτην εδω https://www.ergohellas.gr/pages/products/auto -> Total Plus και αποτι διαβαζω και απο το ασφαλιστηριο, δεν βλεπω κατι που να καλυπτει αυτες τις ζημιες, γιατι οντως, σε ποια κατηγορια ανηκουν? 😕

Στη θέση σου θα άλλαζα ασφαλιστική. Υπάρχουν καλύτερες και φθηνότερες.

Η πρόταση της κουκούλας ακούγεται καλή ιδέα αλλά όπως είπε και ο @billdanos, καμιά φορά λειτουργεί αντίστροφα, δηλαδή ενδεχομένως να γίνουν και μεγαλύτερες ζημιές. Εγώ ίσως πήγαινα με τη λύση του συναγερμού. Σίγουρα τα παιδάκια θα τρομάξουν στην αρχή αλλά είναι ένας ανώδυνος τρόπος για να τους δώσεις να καταλάβουν το υπονοούμενο. Ελπίζω μόνο οι γονείς να σταματήσουν να συμπεριφέρονται έτσι γιατί η εφηβεία είναι δύσκολη και αν ακολουθήσουν αυτό το τροπάρι, θα έχεις δύσκολα ξεμπερδέματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε αντιστοιχη περιπτωση δεν βρηκα το δικιο μου και στο τελος και τσακωθηκα και χρονο εφαγα και πληρωσα τις γρατζουνιες μονος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρόμοιο σκηνικό έχω βιώσει και βιώνω με γαιδούρι γείτονα που μου έχει κάνει 2 βουλιάγματα στο αμάξι με το μηχανάκι που πάρκαρε ανάμεσα στο αυτοκίνητο του και το δικό μου. το ένα το αναγνώρισε και μου έκανε δήλωση ..τι να το κάνω όμως που έπεσε στόκος στο αμάξι ...και το διατηρούσα άψογο τόσα χρόνια. για το δεύτερο μου το έπαιζε τρελίτσα..

υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας που αναφέρει ότι η θέση είναι χώρος στάθμευσης για ένα όχημα , οπότε αυτός δεν μπορεί να το χρησιμοποιεί σαν αποθήκη...διαχειριστή δεν έχετε να ρωτήσεις? γιατί δεν καλείς συνέλευση?

εγώ την ίσιωσα λίγο την κατάσταση με πουστριλίκια και τσαμπουκάδες αλλά χαλάστηκα εγώ στην τελική γιατί τα γουρούνια δεν αλλάζουν στάση ζωής.γουρούνια μεγαλώσανε γουρούνια θα πεθάνουν.

 

στην τελική προχώρα το νομικά αν σε παίρνει και οικονομικά γιατί άκρη δεν θα βγάλεις με τα λόγια. 

 

και μην ανησυχείς ,το κάρμα έρχεται και θα την φάει στον κώλο απο αλλού... το θέμα είναι τι φταις εσύ ,εγώ...

 

Επεξ/σία από jordan23
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αντί για τους γονείς να το πεις στα ίδια τα παιδιά; Ίσως καταλάβουν περισσότερα.

Διαφορετικά οταν είναι από κάτω τα παιδιά να είσαι και εσύ μεσα στο αυτοκίνητο με το κινητό σου για να περνάει η ώρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Πρίν χρόνια βρίσκω το αυτοκίνητο χαραγμένο γύρω γύρω. Κάνω έναν χαμό και κατεβαίνει ένας γείτονας να δει και το δικό του. Τον ρωτάω αν είδε τίποτα (το μπαλκόνι του είναι ακριβώς από πάνω). Συνειδητοποίησε ποιός το είχε κάνει αλλά δεν ήθελε να μου πει.

Την επόμενη μέρα τοποθετώ κάμερα η οποία κάλυπτε όλο το αυτοκίνητο. Δεν είδα ξανά κάτι, μέχρι που αγόρασα νέο αυτοκίνητο και ξανάρχισαν.

Κάθε απόγευμα πλέον γίνεται ο χαμός από τα παιδιά του γείτονα με ποδήλατα ο οποίος έχει τραβήξει και όλα τα παιδιά της γειτονιάς στην πυλωτή μας. Το νέο αυτοκίνητο έχει αποκτήσει ήδη τα πρώτα "παράσημα" με εμένα να κατεβαίνω και να κάνω συνεχώς παρατηρήσεις με ήρεμο τρόπο. Μόλις ανέβω στο σπίτι αρχίζουν ξανά τα ίδια. Έχω αναγκαστεί μέχρι και το αυτοκίνητο να βγάζω κάποιες φορές στο δρόμο. Στην αρχή έλεγαν "δεν είναι τα παιδιά μας. Δεν τα αφήνουμε να πλησιάζουν". Και εγώ να απαντάω "μα μόλις τα είδα στην κάμερα να πέφτουν πάνω στο αυτοκίνητο".

Προημερών τα πέτυχα γύρω από το αυτοκίνητό μου πάλι και φορτωμένος έκανα παρατήρηση στους γονείς (ένοικοι διπλανών πολυκατοικιών) επειδή κάνουν φθορές σε ξένη περιουσία. Η απάντηση ήταν ότι δεν είναι τα παιδιά τους. Όταν είπα ότι τα βλέπω στην κάμερα, απάντησαν ότι έρχονται στη δική μου πολυκατοικία επειδή έχουμε φώς ενώ αυτοί δεν έχουν φώτα στις δικές τους... Εκεί σταμάτησε η συζήτηση λόγω έλλειψης στοιχειώδους αστικής ευγένειας από τους απέναντί μου.

 

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αρκετοί συμφορουμιστές έχουν δώσει καλές ιδέες, μπορείς να το πας συνδυαστικά OP. Δλδ:.

1. Πιάσε τους γονείς άλλη μια φορά με ηρεμία και ευγένεια. Δείξε τους ακριβώς τα σημεία που έχουν γρατσουνιές, εξήγησέ τους πως δεν πήρες το αμάξι τώρα με την καραντίνα (το ξέρουν εξάλλου) κλπ. Πες τους πως καταλαβαίνεις πως είναι παιδιά αλλά και εσένα είναι η περιουσία σου, οπότε πρέπει να την προστατεύσεις.

2. Πάρε μια κουκούλα και εφεξής να την χρησιμοποιείς στην πυλωτή.

3. Πάρε έναν συναγερμό και εφεξής να τον χρησιμοποιείς στην πυλωτή. Μην κολλάς με το να χτυπάει και να ξυπνάει η γειτονιά. Τα παιδιά θα το χτυπήσουν μια, δύο, τρεις και μετά θα μάθουν και τα ίδια γιατί δεν μπορείς να παίξεις με 120+ decibel στα τρία μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...