Προς το περιεχόμενο

Ζημιά σε αυτοκίνητο, στην πυλωτή.


t32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημέρωσε και τον διαχειριστή και να γνωρίζει ότι υπάρχει κάποια διαμάχη και να ειναι ένας ακόμα μοχλός πιεσης.

Ο χώρος της πυλωτής είναι συνήθως χώρος στάθεμευσης, χώρος για μανούβρες ή πρασιά. Δεν ειναι παιδότοπος.

Ισως μπορει να σε βοηθήσει εκει και ο διαχειριστής, αν εχει όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Ενημέρωσε και τον διαχειριστή και να γνωρίζει ότι υπάρχει κάποια διαμάχη και να ειναι ένας ακόμα μοχλός πιεσης.

Ο χώρος της πυλωτής είναι συνήθως χώρος στάθεμευσης, χώρος για μανούβρες ή πρασιά. Δεν ειναι παιδότοπος.

Ισως μπορει να σε βοηθήσει εκει και ο διαχειριστής, αν εχει όρεξη.

Εντάξει ας μην ποινικοποιήσουμε τώρα και το παιχνίδι. Η πυλωτή πάντα και παντού προσφέρεται για παιχνίδι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jordan23 είπε

εγώ την ίσιωσα λίγο την κατάσταση με πουστριλίκια και τσαμπουκάδες αλλά χαλάστηκα εγώ στην τελική γιατί τα γουρούνια δεν αλλάζουν στάση ζωής.γουρούνια μεγαλώσανε γουρούνια θα πεθάνουν.

στην τελική προχώρα το νομικά αν σε παίρνει και οικονομικά γιατί άκρη δεν θα βγάλεις με τα λόγια. 

αυτό.

όσοι νομίζουν ότι θα βγει άκρη με τα λόγια είναι πολύ γελασμένοι. Ρίξτε μια ματιά γύρω σας. Η πλειοψηφία δε παίρνει από λόγια. Όλοι το παίζουν τρελίτσα.

Παλαιότερα που τα παιδιά γείτονα κάναν ζημιές, βγαίνω έξω με νεύρα να κάνω παρατήρηση και πριν προλάβω να μιλήσω πετάγεται και ο πατέρας τους.

Ο τσόγλανος, όση ώρα τα παιδιά του κάναν ζημιές δεν τα έβλεπε. μόλις με είδε να βγαίνω από το σπίτι τότε αμέσως πετάχτηκε. Πιαστήκαμε λίγο και μου την έδωσε στα νεύρα διότι αντί να κάνει μια παρατήρηση στα παιδιά του έτσι για τα μάτια του κόσμου, άρχισε να τα βάζει με μένα επειδή έβαλα τις φωνές. Αυτά βλέπουν τα παιδιά και σου λένε κάνουμε ό,τι θέλουμε αφού ο πατέρας είναι μαζί μας.

Και επίσης να ξέρεις, όσο υποχωρείς και κάνεις τον μ@λακα τόσο σε καβαλάνε. είναι νόμος αυτό. Κάνε μια παρατήρηση, κάνε δεύτερη και μετά λάβε άλλα μέτρα.

όπως είπε και ένας πιο πριν, ο γείτονας σου είναι ήδη εχθρός σου, Σε γράφει κανονικά, όποτε τι φοβάσαι; μη χαλάσεις τη φιλία σας. Αφού δε σε σέβονται ας σε φοβούνται.

Σε περίπου παρόμοια περίπτωση που άλλος γείτονας με έγραφε κανονικά και τοποθετούσε αντικείμενα σε μέρος που δε θα έπρεπε πέρασα μια βόλτα από το τμήμα, τον καλέσανε και τα αντικείμενα φύγανε την ίδια μέρα.

Μπορεί να μη μιλάω με 2-3 γείτονες αλλά έχω την ησυχία μου

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4 τετοια περιμετρικα βιδωτά στο έδαφος και τελείωσες. Εχω βάλει και εγω γιατι το ζωο δίπλα δεν ηξερε να παρκάρει και έπεφτε συνέχεια πάνω στο δικό μου

image.png.f3322cc663548b2cb330b6daf4a00291.png

Βάζεις κ κανα τέτοιο και εκτός των άλλων δεν θα μπορούν να στο κλέψουν κ ολας (παιρνει κ λουκετο)

image.png.261600d5f68b87ba39f58b4f8563df48.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, guzel είπε

Εντάξει ας μην ποινικοποιήσουμε τώρα και το παιχνίδι. Η πυλωτή πάντα και παντού προσφέρεται για παιχνίδι. 

 Oχι να καταστρεφουν την ξένη περιουσία όμως.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Δεν φταίνε τα πιτσιρίκια, τα δίποδα που τολμούν να αυτοαποκαλούνται γονείς φταίνε για τέτοιες καταστάσεις.

Συμφωνώ με τον συναγερμό, ειδικά και αν είναι δυνατός θα το πιάσουν το νόημα τα πιτσιρίκια να σταματήσουν να τον ενεργοποιούν συνέχεια. Επίσης αν συνεχίσουν το παιχνίδι και ο συναγερμός αρχίζει να βαράει συνεχώς είναι πιθανό ο πατερας να τους το ξεκόψει μπας και ησυχάσει η γειτονιά.

Σε διαφορετική περίπτωση τρέξτο όσο μπορείς. Σιγά μην κάτσεις να σκεφτείς την ενδεχόμενη έχθρα με τον γείτονα σου, ο οποίος σε έχει έτσι και αλλιώς γραμμένο.

Μάστιγα η διαιώνιση της κοινωνίας από τέτοιους "..." (όπως και να τους χαρακτηρίσεις, άνθρωποι δεν μπορούν να θεωρούνται).

Είναι οι λεγόμενοι "δικαιωματίες" (και συνάμα "ζήτουλες") αφού μόνο δικαίωμα να κάνουν ό,τι γουστάρουν θεωρούν και το διεκδικούν να έχουν, χωρίς καμία υποχρέωση, ούτε καν σεβασμό, δηλαδή αν τώρα χτυπάνε υλική περιουσία συμπολίτη τους, το επόμενο βήμα ποιο θα είναι να χτυπήσουν τον ίδιο... κάπως έτσι όλοι οι υπανάπτυκτοι σπηλαιάνθρωποι δρουν, βλέπε όμορους γείτονες, γύφτους κλπ, το πάνε βήμα-βήμα!

Η υπόλοιπη κοινωνία πότε θα ξυπνήσει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gousias είπε

Η υπόλοιπη κοινωνία πότε θα ξυπνήσει!

αμφιβάλλω ότι θα ξυπνήσει.

Εδώ όποιος αντιδρά θεωρείται ο περίεργος-κομπλεξικός...... της υπόθεσης. Το βλέπεις και από πολλές απαντήσεις που δίνονται σε διάφορα θέματα που ανοίγονται στο φορουμ.

έχει πρόβλημα κάποιος με τον γείτονα διότι κάνει φασαρία/έχει αμολήσει 5-6 σκυλιά-γατιά στην αυλή.... και η απάντηση που παίρνει από μερικούς είναι: άλλαξε σπίτι, δε μπορείς να κάνεις κάτι.

Μια χαρά μπορείς να κάνεις αρκεί να μιλήσεις στη γλώσσα του καθενός. Με ό,τι σημαίνει αυτό........

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλο το thread αμφιταλαντεύτηκα αρκετά αλλά κατέληξα στα παρακάτω.

Δεν φταίνε τα παιδάκια και επειδή σαν παιδί έπαιζα στο δρόμο και είχα γείτονες που με μάλωναν θα έδειχνα κάποια συμπόνοια -νομίζω- .

Οι γονείς γαιδούρια θαναι και θα μείνουν κατά πάσα πιθανότητα. Δεν θα έμπλεκα νομικά, θα χαλούσα τη ζαχαρένια μου, φαιά ουσία χαμένη.

Τα οχήματα δεν είναι περιουσία και είναι εκτεθειμένα σε απειλές γιατί είναι στο δρόμο, αλλιώς είναι για τα σαλόνια μας. Η απειλή μπορεί να λέγεται μικρός Αλέξης, σπασμένη γλάστρα, μεθυσμένος ή αφηρημένος οδηγός. 

Σταματήστε να θεωρείτε το στόκο και το αλλαγμένο φτερό, μειονεκτήματα.

Το αγόρασα 30,000 μετά από 14 χρόνια αν το πουλήσω 4500 θαμαι ευχαριστημένος, ΕΚΛΑΙΓΑ για τις γρατζουνιές και αγόρασα 2 αλοιφαδόρους, πια έχει γίνει σαγρέ και εγώ στα @ρχ@@@@ μου.  Ηρέμησα πνευματικά.

Εξακολουθώ να προσέχω πώς ανοίγω την πόρτα μου στα πάρκινγκ να μην προκαλέσω κάποια φθορά στα αλλα αυτοκίνατα και προφανώς θα αφήσω χαρτάκι αν γίνει μαλακία (το 'χω κάνει).

Θα έβαζα συναγερμό για την περίπτωση και θα έπαιζα μπάλα με τα δικά μου παιδιά ή φίλους στον χώρο ή με τα δικά του μιας και έχουν ανάγκη για παιχνίδι. Έχω δυνατό σουτάκι.

Με αγάπη.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να μιλήσεις με τον διαχειριστή και να κανονίσετε μια γενική συνέλευση.

Εκεί αναφέρεις όλες τις ζημιές που έχεις δει στο αμάξι σου, αναφέρεις τις "φωνές" που άκουσες στα παιδιά τους να μην ρίχνουν πράγματα στο αμάξι (λογικά θα το έχουν ακούσει και άλλοι, οπότε ίσως βρεις μάρτυρες) και ύστερα ή θα "χτίσετε" το πάρκινγκ σου με έξοδα της πολυκατοικίας ή θα πάψουν τα παιδιά να παίζουν στο πάρκινγκ ή θα σου καλύψουν ένα μέρος ζημιών ή θα πάρεις έγκριση να το χτίσεις εσυ ο ίδιος το πάρκινγκ.

Σε εμας έχουμε 3 θέσεις πάρκινγκ σε ανοιχτό χώρο και έχουν "χτίσει" με κάγκελα και τέντες την θέση με έξοδα της πολυκατοικίας. Απ'οτι άκουσα κάθε 5 χρόνια αλλάζουν και τα πανιά όταν χαλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Διαβάζοντας όλο το thread αμφιταλαντεύτηκα αρκετά αλλά κατέληξα στα παρακάτω.

Δεν φταίνε τα παιδάκια και επειδή σαν παιδί έπαιζα στο δρόμο και είχα γείτονες που με μάλωναν θα έδειχνα κάποια συμπόνοια -νομίζω- .

Οι γονείς γαιδούρια θαναι και θα μείνουν κατά πάσα πιθανότητα. Δεν θα έμπλεκα νομικά, θα χαλούσα τη ζαχαρένια μου, φαιά ουσία χαμένη.

Τα οχήματα δεν είναι περιουσία και είναι εκτεθειμένα σε απειλές γιατί είναι στο δρόμο, αλλιώς είναι για τα σαλόνια μας. Η απειλή μπορεί να λέγεται μικρός Αλέξης, σπασμένη γλάστρα, μεθυσμένος ή αφηρημένος οδηγός. 

Σταματήστε να θεωρείτε το στόκο και το αλλαγμένο φτερό, μειονεκτήματα.

Το αγόρασα 30,000 μετά από 14 χρόνια αν το πουλήσω 4500 θαμαι ευχαριστημένος, ΕΚΛΑΙΓΑ για τις γρατζουνιές και αγόρασα 2 αλοιφαδόρους, πια έχει γίνει σαγρέ και εγώ στα @ρχ@@@@ μου.  Ηρέμησα πνευματικά.

Εξακολουθώ να προσέχω πώς ανοίγω την πόρτα μου στα πάρκινγκ να μην προκαλέσω κάποια φθορά στα αλλα αυτοκίνατα και προφανώς θα αφήσω χαρτάκι αν γίνει μαλακία (το 'χω κάνει).

Θα έβαζα συναγερμό για την περίπτωση και θα έπαιζα μπάλα με τα δικά μου παιδιά ή φίλους στον χώρο ή με τα δικά του μιας και έχουν ανάγκη για παιχνίδι. Έχω δυνατό σουτάκι.

Με αγάπη.

νωρίς ξεκίνησες τα τσίπουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Διαβάζοντας όλο το thread αμφιταλαντεύτηκα αρκετά αλλά κατέληξα στα παρακάτω.

Δεν φταίνε τα παιδάκια και επειδή σαν παιδί έπαιζα στο δρόμο και είχα γείτονες που με μάλωναν θα έδειχνα κάποια συμπόνοια -νομίζω- .

Οι γονείς γαιδούρια θαναι και θα μείνουν κατά πάσα πιθανότητα. Δεν θα έμπλεκα νομικά, θα χαλούσα τη ζαχαρένια μου, φαιά ουσία χαμένη.

Τα οχήματα δεν είναι περιουσία και είναι εκτεθειμένα σε απειλές γιατί είναι στο δρόμο, αλλιώς είναι για τα σαλόνια μας. Η απειλή μπορεί να λέγεται μικρός Αλέξης, σπασμένη γλάστρα, μεθυσμένος ή αφηρημένος οδηγός. 

Σταματήστε να θεωρείτε το στόκο και το αλλαγμένο φτερό, μειονεκτήματα.

Το αγόρασα 30,000 μετά από 14 χρόνια αν το πουλήσω 4500 θαμαι ευχαριστημένος, ΕΚΛΑΙΓΑ για τις γρατζουνιές και αγόρασα 2 αλοιφαδόρους, πια έχει γίνει σαγρέ και εγώ στα @ρχ@@@@ μου.  Ηρέμησα πνευματικά.

Εξακολουθώ να προσέχω πώς ανοίγω την πόρτα μου στα πάρκινγκ να μην προκαλέσω κάποια φθορά στα αλλα αυτοκίνατα και προφανώς θα αφήσω χαρτάκι αν γίνει μαλακία (το 'χω κάνει).

Θα έβαζα συναγερμό για την περίπτωση και θα έπαιζα μπάλα με τα δικά μου παιδιά ή φίλους στον χώρο ή με τα δικά του μιας και έχουν ανάγκη για παιχνίδι. Έχω δυνατό σουτάκι.

Με αγάπη.

To πρόβλημα ξεκινά πως δουλευεις και επιλέγεις τι θα κάνεις τα χρήματα σου. Ναι δεν είναι αποδεκτό να σε υποχρεώνουν μπροστά στα μάτια σου να τα χαλάς σε κάτι που δεν έχεις επιλέξει. Ουσιαστικά χαλάς το χρόνο σου σε κάποιον, χωρίς να του το οφείλεις. 

Δεν είναι θέμα οικονομικό μόνο. Είναι ηθικής και ψυχικής ηρεμίας. Και είμαστε κάποιοι που θέλουμε τα πραγματα μας και τα αυτοκίνητα μας αγρατσουνιστα γιατί μας την σπάει να τα βλέπουμε χάλια. 

Και να είναι το άλλο το γίδι ο πατέρας και να μην τον απασχολεί. Κανένα πρόβλημα. Να πλήρώσει 1500€ ενα βαψιματάκι να νιώσει όμορφα. Γιατί με τα λεφτά των άλλων όλοι μάγκες ειναι! Αν πληρώσουν όμως θα εκτιμήσουν

5 λεπτά πριν, johnnys4u είπε

 

Σε εμας έχουμε 3 θέσεις πάρκινγκ σε ανοιχτό χώρο και έχουν "χτίσει" με κάγκελα και τέντες την θέση με έξοδα της πολυκατοικίας. Απ'οτι άκουσα κάθε 5 χρόνια αλλάζουν και τα πανιά όταν χαλάνε.

Δεν γίνεται ιδιόκτητο πάρκινγκ να το πληρώσει συνολικά η πολυκατοικια. Λάθος στα εχουν πει.

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συναγερμό που ειπώθηκε. Θα βάλεις κάποιον που δέχεται περιμετρική κάλυψη. Κ θα το βάλεις τέρμα ευαίσθητο. Με το που πλησιάζει κάποιος, αυτό βαράει μια προειδοποίηση. Όχι να το ακουμπήσει, απλά να το πλησιάσει. Στη 2η πάλι βαράει προειδοποίηση. Στην 3η βαράει ο συναγερμός. Κ αν έχει τηλεειδοποιηση θα σου έρχεται ειδοποίηση στο χειριστήριο.

Κ Επίσης βάλε 2-3 σειρήνες. Έτσι για να διπλασιασεις τα db.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, johnnys4u είπε

Προτείνω να μιλήσεις με τον διαχειριστή και να κανονίσετε μια γενική συνέλευση.

Εκεί αναφέρεις όλες τις ζημιές που έχεις δει στο αμάξι σου, αναφέρεις τις "φωνές" που άκουσες στα παιδιά τους να μην ρίχνουν πράγματα στο αμάξι (λογικά θα το έχουν ακούσει και άλλοι, οπότε ίσως βρεις μάρτυρες) και ύστερα ή θα "χτίσετε" το πάρκινγκ σου με έξοδα της πολυκατοικίας ή θα πάψουν τα παιδιά να παίζουν στο πάρκινγκ ή θα σου καλύψουν ένα μέρος ζημιών ή θα πάρεις έγκριση να το χτίσεις εσυ ο ίδιος το πάρκινγκ.

Σε εμας έχουμε 3 θέσεις πάρκινγκ σε ανοιχτό χώρο και έχουν "χτίσει" με κάγκελα και τέντες την θέση με έξοδα της πολυκατοικίας. Απ'οτι άκουσα κάθε 5 χρόνια αλλάζουν και τα πανιά όταν χαλάνε.

Σιγά μην του δώσουν να πάρει και νέο αμάξι...

Εκεί που θα πει "να μου το πληρώσετε" θα τελείωσει η συζήτηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

νωρίς ξεκίνησες τα τσίπουρα

χαχα ωραίος, όμως δεν τρολάρω κάθε λέξη είναι συνειδητά γραμμένη.

Εν κατακλείδι, λαμαρίνες που απαξιώνονται είναι, αγρατζούνιστο ή όχι ο άλλος στην ίδια τιμή θα το πάρει, θα τιμωρούσα τον σταρχιδισμό των γονέων με ευφάνταστους τρόπους, ο συναγερμός με περιμετρική και τηλεειδοποίηση εξαιρετική ιδέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...