Προς το περιεχόμενο

Κουνουπακιααααα 2020!!!!


ZathuraEdition

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kage είπε

Fendona + ψεκαστήρα προπιεσης 10€

Κάθε Χ μερες σε εξ.τοίχους κτλ ..μετά από βροχες προφανώς φεύγει

Ενδιαφερον....που το βρισκουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κέντρο Αθήνας, μας ενοχλούν αρκετα όσο αυξάνεται η θερμοκρασια, αλλά δεν παίρνουμε κάποιο μέτρο και έχουμε συνηθίσει, όταν αντιλαμβάνομαι κάποιο που πετάει κοντά στο δέρμα μου και αισθάνομαι γαργαλιτο, έχω κοντά μου μια πετσέτα και την ρίχνω με δύναμη προς το μέρος που αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεται το κουνούπι, άλλες φορές οταν κοιμάμαι παίρνω την πετσέτα και την στριφογυριζω από επάνω μου να κάνει αέρα, τα κουνούπια όταν πάνε να σε τσιμπισουν και τα διώξεις φεύγουν προς κάποιο μέρος του τοίχου η άλλο αντικείμενο κοντά σου και όταν αντιληφθούν ότι ηρεμισε η κατάσταση ξεκινούν νέα επίθεση, με τον αέρα από τη πετσέτα φεύγουν από κοντά σου και πηγαίνουν πιο μακρυά. 

Το παράξενο ειναι πως τα κουνούπια δεν μας ενοχλούν μόνο καλοκαίρι αλλά παρατηρώ και κάτι περίεργες εμφανίσεις τον χειμώνα με τις πολύ κρύες θερμοκρασίες. Ένα άλλο πράγμα ποθ δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται είναι γιατί τα κουνούπια προτιμούν να πηγαίνουν κοντά στα αυτιά και πάνε να μπουν και μέσα.

3 ώρες πριν, lazkalai είπε

έχει δοκιμάσει κανείς το k-othrine της bayer; κάνει δουλειά με τα κουνούπια;

Θα το αγοράσω κάποια στιγμή για να ψεκασω στον ακάλυπτο και σε φρεατια  για κατσαρίδες, δεν ξέρω αν κάνει να ψεκασεις μέσα στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

 

Το παράξενο ειναι πως τα κουνούπια δεν μας ενοχλούν μόνο καλοκαίρι αλλά παρατηρώ και κάτι περίεργες εμφανίσεις τον χειμώνα με τις πολύ κρύες θερμοκρασίες.

αρα,ΔΕΝ ειναι πολυ κρυες οι θερμοκρασιες.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που με τσίμπησαν ήταν όταν ήμουν 12 στην Αθήνα. Τώρα είμαι 25 σχεδόν.

Έκτοτε φέρνουν βόλτες, κάθονται πάνω μου, φεύγουν, αλλά δεν τσιμπάνε. Ίσως 1-2-3 τσιμπήματα/σεζόν. Πέρσι μία μέρα είχα κοιμηθεί με ανοιχτά τα πάντα, και επειδή είχα πολλά κουνούπια που σβουρίζανε στο δωμάτιο, μπορεί και 4-5, έβαλα ωτοασπίδες και κοιμήθηκα. Το πρωί 0 τσιμπήματα. Περιοχή Κηφισιά, δεν ξέρω αν είναι εξίσου ΦΛΩΡΟΙ εδώ τα κουνούπια με τους συμπολίτες.

Στην Κρήτη όποτε κατεβαίνω, με διαλύουν. Πέριξ Ηρακλείου, είναι κι ένα ποτάμι εκεί που το καλοκαίρι γίνεται έλος και στην πέφτουν μαζικά. Πέρσι είχα βρει λύση μόνο με το autan, αλλά δεν ξέρω πόσο υγιεινό είναι. Για ταμπλέτες κλπ ούτε λόγος. Και σίτες έχουμε εννοείται, αλλά είναι τόσο πολλά κι επιθετικά, που στο στιγμιαίο άνοιγμα της κεντρικής πόρτας μπαίνει κανένα - δύο και σε τρώνε όλη νύχτα, την επόμενη δε μέρα, έχεις τεράστιες κοκκινίλες που φαγουρίζουν τρομερά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Τελευταία φορά που με τσίμπησαν ήταν όταν ήμουν 12 στην Αθήνα. Τώρα είμαι 25 σχεδόν.

Έκτοτε φέρνουν βόλτες, κάθονται πάνω μου, φεύγουν, αλλά δεν τσιμπάνε. Ίσως 1-2-3 τσιμπήματα/σεζόν. Πέρσι μία μέρα είχα κοιμηθεί με ανοιχτά τα πάντα, και επειδή είχα πολλά κουνούπια που σβουρίζανε στο δωμάτιο, μπορεί και 4-5, έβαλα ωτοασπίδες και κοιμήθηκα. Το πρωί 0 τσιμπήματα. Περιοχή Κηφισιά, δεν ξέρω αν είναι εξίσου ΦΛΩΡΟΙ εδώ τα κουνούπια με τους συμπολίτες.

Στην Κρήτη όποτε κατεβαίνω, με διαλύουν. Πέριξ Ηρακλείου, είναι κι ένα ποτάμι εκεί που το καλοκαίρι γίνεται έλος και στην πέφτουν μαζικά. Πέρσι είχα βρει λύση μόνο με το autan, αλλά δεν ξέρω πόσο υγιεινό είναι. Για ταμπλέτες κλπ ούτε λόγος. Και σίτες έχουμε εννοείται, αλλά είναι τόσο πολλά κι επιθετικά, που στο στιγμιαίο άνοιγμα της κεντρικής πόρτας μπαίνει κανένα - δύο και σε τρώνε όλη νύχτα, την επόμενη δε μέρα, έχεις τεράστιες κοκκινίλες που φαγουρίζουν τρομερά.

μπα απλα εχεις καλη ανοχη στα "φλωρικα" κουνουπια ενω αυτα που ειναι στο ελος ειναι μολυσμενα και αντιδραει το σωμα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπου 4€ βλέπω έχουν οι επώνυμες συσκευές με δώρο 1 μπουκαλάκι υγρό. Τα φετινά μοντέλα έχουν και διακόπτη ασφαλείας για να ανοίγεις και να κλείνεις. Το μπουκαλάκι διαρκεί περίπου 60 βράδια. Μετά στα 5€ θα βρεις τις συσκευασίες με 2 ανταλλακτικά μπουκαλάκια. 

 

Κατά τα άλλα, κλειστά παράθυρα/πόρτες και ανοιχτό aircondition. Και ανοίγεις για αερισμό ώρες που δεν έχει κουνούπια.

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2020 στις 5:52 ΠΜ, papoys1 είπε

Πονεμένη ιστορία.

Έλα στα Μεσόγεια τη χαβούζα της Αττικής που κάποιοι τη λένε και καλή περιοχή να σου εγώ πόσα απίδια παίρνει ο σάκκος. Αντικουνουπικό;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Μιλάμε για υγρό aroxol σχεδόν 12 μήνες το χρόνο γιατί πάει να καταργηθεί ο χειμώνας που χάνονταν. Όταν το βρω σε πραγματική προσφορά (και όχι την κλασική 1+1 , 6 ευρώ) στοκάρω 2-3 κουτιά  που έχουν ένα + ένα δώρο.Λέει η σύζυγος τι τα θέλεις και γεμίζεις το ντουλάπι  αλλά συνέχεια εμφανίζεται η κόρη ή ο γιος ρωτώντας αν υπάρχει υγρό γιατί δεν μπορούν να κοιμηθούν από τις ελεύθερες πτήσεις και ξέρουν ότι θα βρουν. 

Έχει και μυρμηγκάκια αλλά τα συγκεκριμένα δεν είναι και τόσο ενοχλητικά.Μπορεί να έχουμε που και που καμιά επίσκεψη αν μείνει κάποιο γλυκό εκτεθειμένο αλλά μέχρι εκεί.Μετά θα βγουν έξω και θα αναζητήσουν αλλού τροφή.

Αυτά τα προβλήματα είναι κλασική περίπτωση που τεστάρεις αν ζεις σε κοινωνία ή σε άθροισμα ατόμων/συντεχνιών.

Και αυτό γιατί χρειάζονται οργανωμένοι ψεκασμοί και σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκλαβενίτης έχει προσφορά όλα τα τεζα 1+1 οπότε τα 4 ανταλλακτικά βγαίνουν 6,2Ε και δύο συσκευές με το υγρό τους 5,9Ε

Λίγο πολύ όλοι τα βγάζουν -40/50% ανα διαστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

μπα απλα εχεις καλη ανοχη στα "φλωρικα" κουνουπια ενω αυτα που ειναι στο ελος ειναι μολυσμενα και αντιδραει το σωμα σου

Ισχύει αυτό, ή τρολάρεις; Υπάρχει δηλαδή λοιμώδης παράγοντας που επηρεάζει τη φλεγμονή του τσιμπήματος, με αποτέλεσμα αυτά που έχουμε στα Πεύκα και τις χλωριωμένες πισίνες της Κηφισιάς να είναι "καθαρότερα" από άλλα, και άρα να με τσιμπούν και αυτά, αλλά να μην το καταλαβαίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια λυση χωρις χημικα ξερουμε?

Σιτρονελα η κατι τετοιο?Εγω καιω σιτρονελα αλλα δεν ειναι οτι πιο ασφαλες μια φωτια στο δωματιο που κοιμασαι οποτε πριν κοιμηθω πρεπει να το σβησω.

 

Φυσικα μετα σκανε μυτη παλι.

Γιατι δεν ειναι καθολου οκ να εχεις ταμπλετα η υγρο στο δωματιο που κοιμασαι,μιλαμε για δηλητηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lazkalai είπε

έχει δοκιμάσει κανείς το k-othrine της bayer; κάνει δουλειά με τα κουνούπια;

Ναι. Ενα φακελακι σε χλιαρο/δροσερο νερο σε ψεκαστηρα αζαξ (1λ). Ψεκαζε απο αποσταση αλλιως θα τρεξουν οι σταγονες στον τοιχο και θα αφησει λεκεδες (απο την γκρι σκονη του φαρμακου).

Το ειχα πρωτοπαρει για τους ονισκους, αλλα τελικα δεν εμπαινε και τιποτα αλλο μεσα στο σπιτι. Καποιος μου ειχε προτεινει ανα 6 μηνες ανανεωση, εγω το κανω ανα 3-4.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Ισχύει αυτό, ή τρολάρεις; Υπάρχει δηλαδή λοιμώδης παράγοντας που επηρεάζει τη φλεγμονή του τσιμπήματος, με αποτέλεσμα αυτά που έχουμε στα Πεύκα και τις χλωριωμένες πισίνες της Κηφισιάς να είναι "καθαρότερα" από άλλα, και άρα να με τσιμπούν και αυτά, αλλά να μην το καταλαβαίνω;

ετσι οπως τ εγραψες δε καταλαβα τιποτα σχεδον.. παντως το οτι ο οργανισμος σου δεν αντιδρα στα τσιμπηματα των κουνουπιων που ζουν μεσα στη πολη, δε σημαινει δεν θα αντιδρα και στα τσιμπηματα απ τα κουνουπια που ζουν μεσα στο ελος. το να μη σε τσιμπαει κουνουπι στη πολη δε παιζει, απλα δεν αντιδρα το σωμα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...