Προς το περιεχόμενο

Απομακρυσμένη διαχείριση Router VODAFONE H300S


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, 

Από τον πάροχο μου έχω το Vodafone H300s και θέλω να έχω την δυνατότητα να μπορώ να συνδέομαι απομακρυσμένη με το συγκεκριμένο router για να μπορώ να τον κάνω restart διότι έχω κάμερες και κάποιες φορές κολλάει και με το restart είναι όλα οκ. Από την υπηρεσία no-ip. com δημιούργησα ένα hostname και μετά στο router έκανα enable την επιλογή 'Internet - - DNS & DDNS' επέλεξα τον πάροχο no-ip.com το όνομα τομέα που δημιούργησα στο noip τον λογαριασμό μου και τον κωδικό πρόσβασης του  Router μου και μετά τις αλλαγές έκανα επανεκκίνηση το Router. Στην συνέχεια προσπάθησα εκτός του Wi-Fi να συνδεθώ με το Router δίνοντας την public ip του router αλλά και με το hostname που δημιούργησα αλλά δεν μπορούσα να συνδεθώ. 

Την επιλογή remote management στον router δεν την βρίσκω το μόνο που βρήκα ήταν η απεικόνιση θυρών αλλά δεν μου έχει την δυνατότητα να επιλέξω από την λίστα τον router παρά μόνο τις συσκευές που συνδέονται στο τοπικό δίκτυο.  Από την Vodafone μου είπανε ότι τα ports τα έχουν ανοιχτά αλλά άκρη δεν έβγαλα. 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι να κάνω; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, botakias είπε

επέλεξα τον πάροχο no-ip.com το όνομα τομέα που δημιούργησα στο noip τον λογαριασμό μου και τον κωδικό πρόσβασης του  Router μου

Στις ρυθμίσεις του no-ip μέσα στο ρούτερ, δεν βάζεις τον κωδικό του ρούτερ. Βάζεις τον κωδικό που έχεις στο no-ip γιατί κάνει το router login εκεί και ενημερώνει το hostname σου με την ip.

Επίσης η public ip ενδέχεται να αλλάζει σε κάθε restart, οπότε μετά την επανεκίνηση του ρούτερ, επαλήθευσε τη πατώντας στο google "what is my ip" και ακολούθως χτύπα την σε ένα browser να δεις τι γίνεται.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έβαλα τον κωδικό του no-ip στο router δεν το δέχτηκε άλλο τον κωδικό του router. (θα το δοκιμάσω πάλι). 

Για το public ip γνωρίζω ότι αλλάζει σε κάθε επανεκκίνηση του Router  γιαυτό αντί να πληκτρολογώ κάθε φορά την νέα ip πληκτρολογώ το hostname που δημιούργησα στο noip για παράδειγμα 'onoma.ddns.net' 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ports. αν και από την Vodafone μου είπανε ότι είναι ενεργοποιημενες 

Επεξ/σία από botakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο ρουτερ και μόλις χάλασε (μετά από μια εβδομάδα χρήσης.....) anyway, όπως έψαχνα για διαφορα θέματα είδα ότι κάποιος έλεγε ότι μίλησε με τεχνικό και του είπε ότι είναι ανοιχτα τα ports, δεν έβρισκε όμως λύση στο πρόβλημα. Σε δεύτερη επικοινωνία με άλλον τεχνικό ανακάλυψαν ότι δεν ήταν ανοιχτά τα ports, τα άνοιξαν και όλα οκ.. Κάνε ένα τσεκ για τα ports και μονος σου και μετά μιλά ξανά με Vodafone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ξαναμιλήσω με τεχνικό όμως είναι θέμα τύχης να πέσεις σε κάποιον που να ξέρει διότι όπως γνωρίζουμε όλοι τα παιδάκια που προσλαμβάνουν αυτές οι εταιρείες δεν έχουν ιδέα

Επεξ/σία από botakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, botakias είπε

Όταν έβαλα τον κωδικό του no-ip στο router δεν το δέχτηκε άλλο τον κωδικό του router. (θα το δοκιμάσω πάλι). 

Για το public ip γνωρίζω ότι αλλάζει σε κάθε επανεκκίνηση του Router  γιαυτό αντί να πληκτρολογώ κάθε φορά την νέα ip πληκτρολογώ το hostname που δημιούργησα στο noip για παράδειγμα 'onoma.ddns.net' 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ports. αν και από την Vodafone μου είπανε ότι είναι ενεργοποιημενες 

Υπάρχουν online σελίδες που τους βάζεις την εξωτερική ip σου και σου ελέγχουν αν είναι ανοιχτές συγκεκριμένες πορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από την επικοινωνία που είχα με όλους σας, επικοινώνησα με το help desk  της Vodafone και η δεύτερη απάντηση που πήρα σήμερα είναι πως δεν τις έχουν ανοιχτές διότι έχουν τέτοιες οδηγίες και δεν προβλέπεται.

Τους είπα ότι άρα μου λέτε να κοιτάξω για αγορά router και η μονολεκτική απάντηση που πήρα ήταν 'ΝΑΙ'

Παρήγγειλα το router TP-LINK WIRELESS VDSL Archer VR400 (V2)

Επεξ/σία από botakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, botakias είπε

Μετά από την επικοινωνία που είχα με όλους σας, επικοινώνησα με το help desk  της Vodafone και η δεύτερη απάντηση που πήρα σήμερα είναι πως δεν τις έχουν ανοιχτές διότι έχουν τέτοιες οδηγίες και δεν προβλέπεται.

Τους είπα ότι άρα μου λέτε να κοιτάξω για αγορά router και η μονολεκτική απάντηση που πήρα ήταν 'ΝΑΙ'

Παρήγγειλα το router TP-LINK WIRELESS VDSL Archer VR400 (V2)

Ώπα βιάστηκες. Δεν μπορείς να αντικαταστήσεις το ρούτερ τους γιατί θα χάσεις την τηλεφωνία. Αν θέλεις να κάνεις restart απομακρυσμένα το ρούτερ, νομίζω πως στην περίπτωση σου είναι να έχεις μία smart πρίζα συνδεδεμένη σε κάποιο άλλο γειτονικό δίκτυο, ώστε όταν δεις οτι κολλάει η κάμερα, να κλείνεις την πρίζα και να την ξανανοίγεις.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, τώρα μου ήρθε η ιδέα παιδιά εάν είναι να βάλω μια πρίζα με ⏲️ να πατήσω ένα που αντιστοιχεί σε ένα τέταρτο και να το κάνει κάθε μέρα το ίδιο δεν θα είναι σαν να κάνει restart;

Το άλλο που σκέφτηκα είναι να στέλνω το γείτονα να μου κατεβάζει από το ρολόι τον Γενικό και να το σηκώνει χαχαχα.

Πάντως με την cyta 5 χρόνια δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα δεν άγγιζα το μόντεμ ποτέ αυτό έχει καταντήσει αηδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!!!

Αν και καθυστερημένα η απάντηση που έχω να δώσω σχετικά με όλους τους routers  που δίνουν οι πάροχοι είναι για πέταμα.

Αγόρασα το TP-Link AC1200 και βρήκα την ηρεμία μου, έχω πλέον την δυνατότητα απομακρυσμένης πρόσβασης στον router μου μέσω εφαρμογής στο κινητό μου από την οποία μπορώ να κάνω restart τον router όπως και να προσθέσω-αφαιρέσω χρήστες που θέλουν να συνδεθούν στο οικιακό δίκτυο, όσο για το περιβάλλον του router, θα πω αυτό μακράν καλύτερο από τις μπαγκατέλες που μας σερβίρουν οι πάροχοι  

Επεξ/σία από botakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...