Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για νέα γραμμή vdsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετακομίζω στις επόμενες μέρες στην περιοχή του Γκύζη, Αθήνα και θελω να βάλω 50αρα vdsl στο διαμέρισμα.

Έψαξα από το site της vodafone (ως πιο οικονομική)να κάνω αίτημα για vdsl και λέει πως η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη στην περιοχή μου (δεν έβγαζε ούτε 24 adsl στα διαθέσιμα). Πήρα τηλέφωνο για διευκρίνηση και μου είπαν ότι είναι κλειστό για τεχνικούς λόγους το αστικό κέντρο της περιοχής και ενδέχεται να είναι και θέμα ωρών να αποκατασταθεί (πράγμα που δεν πιστεύω γιατί είχα τσεκάρει και τις προηγούμενες μέρες στο site τους) και μόλις ανοίξει θα με καλέσουν.

Ο έλεγχος διαθεσιμότητας της cosmote βγάζει πως μπορώ να βάλω 50αρι αλλά είναι 5 ευρώ ακριβότερο.

Η ερώτηση είναι αν είναι θέμα της πολυκατοικίας ή του διαμερίσματος το αν μπορούν να μου βάλουν vdsl. Αξίζει να περιμένω λίγες μέρες την vodafone ή είναι γνωστό πρόβλημα και να πάω στην cosmote;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σου δίνει διαθεσιμότητα VDSL o OTE, σημαίνει ότι είσαι κοντά στο αστικό κέντρο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, που βρίσκεται πίσω από το ΙΚΑ (Παράσχου & Λουκάρεως) κοντά στον στον Άρειο Πάγο. Λογικά όλοι οι πάροχοι πρέπει να σου δίνουν σύνδεση. Νέες καμπίνες FTTC (VDSL) δεν υπάρχουν στην περιοχή.

Την περιοχή σου την έχει αναλάβει η Vodafone για παροχή FTTH (όχι VDSL) και ήδη υπάρχουν εργασίες σε εξέλιξη. Παράλληλα η Inalan περνά και αυτή το δικό της δίκτυο FTTH. Δες σχετικές πληροφορίες σε πρόσφατο θέμα.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Για να σου δίνει διαθεσιμότητα VDSL o OTE, σημαίνει ότι είσαι κοντά στο αστικό κέντρο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, που βρίσκεται πίσω από το ΙΚΑ (Παράσχου & Λουκάρεως) κοντά στον στον Άρειο Πάγο. Λογικά όλοι οι πάροχοι πρέπει να σου δίνουν σύνδεση. Νέες καμπίνες FTTC (VDSL) δεν υπάρχουν στην περιοχή.

Την περιοχή σου την έχει αναλάβει η Vodafone για παροχή FTTH (όχι VDSL) και ήδη υπάρχουν εργασίες σε εξέλιξη. Παράλληλα η Inalan περνά και αυτή το δικό της δίκτυο FTTH. Δες σχετικές πληροφορίες σε πρόσφατο θέμα.

Τηλεφωνικά μίλησα μόνο με vodafone. Να πάω σε cosmote από τη στιγμή που δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο ή όντως είναι προσωρινό το πρόβλημα και να περιμένω 2-3 μέρες;

Από αυτά που διάβασα η περίπτωση να μην μπορούν να μου φέρουν γραμμή, δεν κατάλαβα αν έχει να κάνει με την περιοχή αποκλειστικά ή με το αν έχει ξανακατοικηθεί το διαμέρισμα.

Πληροφοριακά είμαι χαμηλότερα από την πλατεία Γκύζη οπότε μάλλον υπάγομαι στο αστικό κέντρο Αλεξάνδρας (στη φόρμα διαθεσιμότητας της cosmote, βρήκα την όδο μου στην περιοχη Αθήνα-Αλεξάνδρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλοι 2 πάροχοι (Wind, Nova) άσχετα αν ενδιαφέρεσαι γι' αυτούς, τι διαθεσιμότητα σου δίνουν;

Επαναλαμβάνω ότι VDSL στην περιοχή σου θα δίνουν όλοι μόνο κατευθείαν από το αστικό κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...