Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα Gaming Mouse


Noreak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ο 15χρονος γιος φιλου θελει gaming mouse και ο κληρος επεσε σε μενα για βοηθεια.Μονο που στο θεμα mouse ειμαι σχεδον εντελως ασχετος...

Budget, θα θελανε να μεινουνε κατω απο 20 ε, κατιτις πιο πανω μονο αν αξιζει πραγματικα.Αλλες απαιτησεις, να εχει προγραμματιζομενα κουμπια και με macro ακομα καλυτερα, κατα προτιμηση ενσυρματο αλλα οχι απαραιτητο, φωτακια κλπ επισης αδιαφορα.Το θελει περισσοτερο για fps.Και επιθυμια του πατερα του, το κατα δυναμην αθορυβο γιατι ηδη τους παιρνει τα αυτια με αυτο που εχει.Ισως υπερβολικες απαιτησεις για το συγκεκριμενο budget φανταζομαι... οτι αλλη πληροφορια θελετε πειτε μου να ρωτησω.Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

αυτο  πέφτει συχνά κοντά στα 20-22€ 
μετά αυτό
 


 

Να υποθεσω οτι αυτο  αποριπτεται γιατι δεν υποστηριζει μακροεντολες και αυτο  επειδη με λιγα περισσοτερα παιρνεις το xenon 770?

Επισης για τα zeroground οπως αυτο  και αυτο  τι γνωμη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Noreak είπε

Να υποθεσω οτι αυτο  αποριπτεται γιατι δεν υποστηριζει μακροεντολες και αυτο  επειδη με λιγα περισσοτερα παιρνεις το xenon 770?

 

ναι
 

 

2 ώρες πριν, Noreak είπε

Επισης για τα zeroground οπως αυτο  και αυτο  τι γνωμη εχεις?

για την συγκεκριμενη μαρκα δεν εχω γνωμη αλλα καλα φαίνονται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/2458283/Roccat-Lua.html Το χρησιμοποιεί φίλος μου χρόνια και δεν το αλλάζει με τίποτα! Ακόμα και όταν του χάλασε μετά από ένα ατύχημα με coca cola, πήγε και αγόρασε κατευθείαν το ίδιο (ενώ του έδινα παλιό μου razer γιατί δεν το χρειαζόμουν). Το έχω  χρησιμοποιήσει και γω πολλές φορές. Πολύ ποιοτική κατασκευή για τα λεφτά του απλά είναι λίγο μικρότερο από τα περισσότερα σε μέγεθος. Άμα έχεις πολύ μεγάλα χέρια μπορεί να μην σε βολεύει τόσο αλλά πιστεύω για πιτσιρικά 15 χρονών θα είναι ότι πρέπει.

Βέβαια δεν έχει macro  αλλά για κάτι σε τέτοια ποιότητα με macro και πολλά κουμπιά κλπ δεν βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά. Απλά είπα να το προτείνω επειδή είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει στο 20ρικο.

Ότι άλλο έχω πάρει μέχρι 25 ευρώ μετά από 2-3 μήνες αρχίζαν και τρίζανε στο κάθε click. Αλλιώς δίνεις λίγα παραπάνω και πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/17041810/Razer-DeathAdder-Essential.html και παίζει με gaming mouse που παίζουν και οι "pro" ο πιτσιρικάς.

Αν θες την προσωπική μου γνώμη το razer θα τον βολέψει σίγουρα, είναι πάρα πολύ καλό mouse, χρησιμοποιώ razer mamba και deathadder ίδιο χρόνια τώρα. Δεν αξίζει  να μην το πάρει για 10 ευρώ διαφορά εφόσον είναι κάτι που θα του κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια.

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Roccat ναι, με χιλια, Razer οχι. 

Γιατί? Αν το λες επειδή είχες πάρει και σου χάλασε τότε ή έτυχε ή δεν το πρόσεχες. Όλα μου τα περιφερειακά είναι razer για 6 χρόνια τώρα και δεν έχει βγάλει πρόβλημα τίποτα. Όλα δουλεύουν όπως όταν τα πρωτο-αγόρασα.

Το μόνο που δεν συνιστώ λόγο κακής κατασκευής είναι τα Razer Kraken Pro. Τελείως "πλαστικούρα", χαλάνε τα μαξιλαράκια και και η "δερματίνη" που έχει ξεφτίζει για πλάκα. Αλλά έχουν πολύ καλό ήχο.

Επεξ/σία από XristosSp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, XristosSp είπε

https://www.skroutz.gr/s/2458283/Roccat-Lua.html Το χρησιμοποιεί φίλος μου χρόνια και δεν το αλλάζει με τίποτα! Ακόμα και όταν του χάλασε μετά από ένα ατύχημα με coca cola, πήγε και αγόρασε κατευθείαν το ίδιο (ενώ του έδινα παλιό μου razer γιατί δεν το χρειαζόμουν). Το έχω  χρησιμοποιήσει και γω πολλές φορές. Πολύ ποιοτική κατασκευή για τα λεφτά του απλά είναι λίγο μικρότερο από τα περισσότερα σε μέγεθος. Άμα έχεις πολύ μεγάλα χέρια μπορεί να μην σε βολεύει τόσο αλλά πιστεύω για πιτσιρικά 15 χρονών θα είναι ότι πρέπει.

Βέβαια δεν έχει macro  αλλά για κάτι σε τέτοια ποιότητα με macro και πολλά κουμπιά κλπ δεν βρίσκεις σε αυτά τα λεφτά. Απλά είπα να το προτείνω επειδή είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει στο 20ρικο.

Ότι άλλο έχω πάρει μέχρι 25 ευρώ μετά από 2-3 μήνες αρχίζαν και τρίζανε στο κάθε click. Αλλιώς δίνεις λίγα παραπάνω και πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/17041810/Razer-DeathAdder-Essential.html και παίζει με gaming mouse που παίζουν και οι "pro" ο πιτσιρικάς.

Αν θες την προσωπική μου γνώμη το razer θα τον βολέψει σίγουρα, είναι πάρα πολύ καλό mouse, χρησιμοποιώ razer mamba και deathadder ίδιο χρόνια τώρα. Δεν αξίζει  να μην το πάρει για 10 ευρώ διαφορά εφόσον είναι κάτι που θα του κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια.

Το Roccat αποριπτεται γιατι και δεν εχει μακροεντολες και ειναι μικρο, ο πιτσιρικας ειναι ηδη 1.85 με ανω του μετριου παλαμες...

Το Deathadder ηταν μεσα σ αυτα που προεκυψαν απο την ερευνα που εκανα και γω αλλα με αυτα που διαβαζω για τη razer προβληματιζομαι.Βρισκεις πολυ καλα σχολια ιδιατερα για την εργονομια αλλα πολλα παραπονα για την αντοχη... Επισης υποστηριζει μακροεντολες?

Υ.Γ. Γενικο συμπερασμα, πολυ μπελας η ευρεση καταλληλου mouse, palm grip, claw grip, tip grip, βαρος, διαστασεις....

10 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Roccat ναι, με χιλια, Razer οχι. 

Το λες απο αποψη αξιοπιστιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Noreak είπε

Το Deathadder ηταν μεσα σ αυτα που προεκυψαν απο την ερευνα που εκανα και γω αλλα με αυτα που διαβαζω για τη razer προβληματιζομαι.Βρισκεις πολυ καλα σχολια ιδιατερα για την εργονομια αλλα πολλα παραπονα για την αντοχη... Επισης υποστηριζει μακροεντολες?

Υ.Γ. Γενικο συμπερασμα, πολυ μπελας η ευρεση καταλληλου mouse, palm grip, claw grip, tip grip, βαρος, διαστασεις....

Όλα τα razer έχουν macro μέσω της εφαρμογής razer synapse. Δεν ξέρω τι διάβασες, εγώ έχω δει ότι  άλλοι τα υποστηρίζουν , άλλοι λένε όχι razer .. Δεν ξέρω τους λόγους τους αλλά εγώ σαν χρήστης razer x2 διαφορετικά mouse,  x2 διαφορετικά keyboard, x2 διαφορετικά ακουστικά και μικρόφωνο χρόνια τώρα, μπορώ να σου πω ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Έχω χρησιμοποιήσει και κάτι φτηνά mouse/keyboard motospeed, trust gaming kai zeroground και δεν έχουν καμία επαφή με razer, logitec, hyperX και τέτοια.

Δύσκολο είναι να βρεις σε αυτήν την τιμή άμα το budget ήταν μεγαλύτερο, υπάρχουν πάρα πολλά καλά gaming mouse για κάθε γούστο.

1 ώρα πριν, Noreak είπε
12 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Roccat ναι, με χιλια, Razer οχι. 

Το λες απο αποψη αξιοπιστιας?

Όπως είπα και τα razer είναι πολύ αξιόπιστα για μένα αλλά εγώ τα προσέχω κιόλας. Το roccat από την άλλη μπορώ να πω και γω για την αξιοπιστία του διότι ο φίλος που το έχει είναι από τους gamers που νευριάζουν στα games και κοπανάνε το mouse. Τον έχω δει να το κοπανάει στο γραφείο πόσες φορές και δεν έχει πάθει τίποτα! :P  Άλλα είπες ότι δεν σου κάνει, απλά σχολιάζω πάνω σε αυτό που είπε o Half evil.

(από την άλλη αν τα macro δεν είναι απαραίτητα, το μέγεθος μπορεί να μην είναι πρόβλημα. και το παιδί που το έχει 1.90 είναι και μια χαρά τον βολεύει)

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, XristosSp είπε

Όλα τα razer έχουν macro μέσω της εφαρμογής razer synapse. Δεν ξέρω τι διάβασες, εγώ έχω δει ότι  άλλοι τα υποστηρίζουν , άλλοι λένε όχι razer .. Δεν ξέρω τους λόγους τους αλλά εγώ σαν χρήστης razer x2 διαφορετικά mouse,  x2 διαφορετικά keyboard, x2 διαφορετικά ακουστικά και μικρόφωνο χρόνια τώρα, μπορώ να σου πω ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Έχω χρησιμοποιήσει και κάτι φτηνά mouse/keyboard motospeed, trust gaming kai zeroground και δεν έχουν καμία επαφή με razer, logitec, hyperX και τέτοια.

Δύσκολο είναι να βρεις σε αυτήν την τιμή άμα το budget ήταν μεγαλύτερο, υπάρχουν πάρα πολλά καλά gaming mouse για κάθε γούστο.

Όπως είπα και τα razer είναι πολύ αξιόπιστα για μένα αλλά εγώ τα προσέχω κιόλας. Το roccat από την άλλη μπορώ να πω και γω για την αξιοπιστία του διότι ο φίλος που το έχει είναι από τους gamers που νευριάζουν στα games και κοπανάνε το mouse. Τον έχω δει να το κοπανάει στο γραφείο πόσες φορές και δεν έχει πάθει τίποτα! :P  Άλλα είπες ότι δεν σου κάνει, απλά σχολιάζω πάνω σε αυτό που είπε o Half evil.

(από την άλλη αν τα macro δεν είναι απαραίτητα, το μέγεθος μπορεί να μην είναι πρόβλημα. και το παιδί που το έχει 1.90 είναι και μια χαρά τον βολεύει)

Σ΄ευχαριστω, θα μεταφερω τις πληροφοριες και ας επιλεξει οτι νομιζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CCCR είπε

κατι για μεγαλες παλαμες στα 20 ευρω υπαρχει? το motospeed φαινεται μικρο.

20 εκ. παλάμη έχω, τα περισσότερα ποντίκια μια χαρά θα σου είναι. Αλλά ντάξει μην πας να πάρεις το roccat lua που αναφέρθηκε πιο πάνω ας πούμε. Θες κάτι καλό που θα σε βολεύει σίγουρα? δώσε και εσύ 10 ευρώ παραπάνω και πάρε https://www.skroutz.gr/s/17041810/Razer-DeathAdder-Essential.html.

Αν θες γενικά ποντίκι ότι να ναι αλλά μεγάλο , πήγαινε σε κανένα μαγαζί , πχ mediamarkt και βρες κανένα φτηνό από αυτά που έχουν σε display , να το πιάσεις κιόλας να δεις αν σου κάνει στο χέρι. Και razer έχει , πήγαινε δοκίμασε το να σιγουρευτείς πρώτα αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Noreak είπε

 

Το λες απο αποψη αξιοπιστιας?

Ναι. Είχα το Abyss και χάλασε πολύ γρήγορα. Τα πλαστικά του ήταν δε τραγικά, όπως και το software της Razer.  Και άλλοι χρήστες επίσης επισημαίνουν τα ίδια πάνω κάτω. 

Προσωπικά έχω καταλήξει στα Roccat,  που και με βολεύουν στο χέρι και η ποιότητά τους είναι πολύ καλή και το software αξιοπρεπές. 

 https://www.skroutz.gr/s/13281162/Roccat-Kone-Pure-SE.html

https://www.skroutz.gr/s/18639009/Roccat-Kova-Aimo-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/12408064/Roccat-LEADR.html

 

Αυτά έχουν περάσει από τα χέρια μου εκτός κάποιων Logitech και Corsair.  Είναι βέβαια εκτός του budget σου. Τα zeroground που έβαλες είναι πολύ τίμια ποντίκια σε αυτή την τιμή.  Έχω ακούσει και διαβάσει από αρκετούς καλά λόγια. 

Επίσης κοίτα και αυτά

https://www.skroutz.gr/s/3823609/Logitech-G300s.html

https://www.skroutz.gr/s/18918827/Corsair-Harpoon-RGB-Pro.html

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δεν έχω προσωπική εμπειρία με αυτά αλλά είναι αξιόπιστες μάρκες , πιστεύω μια χαρά θα είναι. Κοίτα και αυτά αν καταλήξει ότι δεν θέλει razer.

Γνώμη μου είναι πάντως ότι αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω να πάρεις razer/logitec/corsair κλπ αντί zeroground ή κάποια άλλη φτηνή μάρκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...