Προς το περιεχόμενο

Διαγραφή διπλής εφαρμογής


Hawk_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Προσπαθώ να ξανα εγκαταστήσω το deb αρχείο, μου βγάζει το σφάλμα μ


The following packages have unmet dependencies:viber: Depends: libssl1.0.0 but it is not installable

Το ίδιο μου έβγαζε και την πρώτη φορά, εκτέλεσα τις εντολές που έγραψα στο πρώτο ποστ αλλά στην πρώτη βγάζει το εξής μήνυμα


HTTP request sent, awaiting response... 404 Not Found

2020-06-19 19:05:31 ERROR 404: Not Found.

Άρα δεν προχωράει η εκτέλεση του Deb αρχείου προς εγκατάσταση.

Δες το ποστ μου που γραφω τα αριθμημενα βηματα. Δες το βημα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 7:37 ΜΜ, mphxths είπε

Δες το ποστ μου που γραφω τα αριθμημενα βηματα. Δες το βημα 2.

Λοιπόν έκανα αυτό που λες και μπήκε κανονικά το debμε εγκατάσταση. Εν τέλει το πρόβλημα φαίνεται να είναι πως παρότι την πρώτη φορά μάλλον έγινε απεγκατάσταση το viber, εξακολουθεί και κρατάει shortcut στο gnome οπως φαίνεται και παρακάτω. Οπότε αν καταφέρω να σβήσω το shortcut θα είμαι κομπλε.

screenshot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Οπότε αν καταφέρω να σβήσω το shortcut θα είμαι κομπλε.

Το πακετο του viber πεταει αρχεια στο /opt/viber και στο /usr/share σε καποιους υποφακελους εκει. Απο ο,τι βλεπω οι συντομευσεις ειναι στο /opt/share/applications.Λογικα ονομαζεται viber.desktop.
Αρα αν βλεπεις 2 συντομευσεις , καπου πρεπει να υπαρχουν 2 αρχεια με το ονομα viber.desktop.Εγω θα εσκαγα ενα :
 

sudo find /usr/share -name viber.desktop

να δω τι θα εβρισκε.Αμα βρει δυο , πρεπει να βρεις εναν τροπο να σβησεις την παλια και οχι την καινουργια.Εκτος και αν η συντομευση που βλεπεις ειναι "στον αερα" εγγραφη στον gnome και δεν αντιστοιχει σε καποιο .desktop αρχειο. Αν κλικαρεις και τις δυο , ξεκιναει το προγραμμα ή καποια απο τις δυο δεν δουλευει καν ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ θα το δω αυτό που λες. 

Πάντως πριν την επανεγκατάσταση στο path /usr/share , δεν υπήρχε φάκελος σχετικός με viber. Το κοίταξα γιατί διάβασα στο google ότι εκεί κρατάει το gnome τα shortcuts. Πιστεύω πως αν τώρα υπάρχει θα είναι από την καινούργια εγκατάσταση. Θα το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο φακελος στο /usr/share/aplications/viber.desktop  που υπάρχιε είναι από την νέα εγκατάσταση. Αν το σβήσω νομίζω δεν θα δουλευει αυτό που θα μείνει. Γενικά η παλιά δεν τρέχει.

Τώρα που δεν φαίνετια η εγκατάσταση στο repo της διανομής πως μπορώ να το απεγκαταστήσω σωστά αν θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η διπλη καταχώρηση βρίσκεται στο μενού εφαρμογών. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το menulibre(είναι επεξεργαστής για το μενου εφαρμογών), ώστε να δεις αν υπάρχουν εκεί οι δύο καταχωρήσεις για το viber. Από εκεί λοιπόν μπορεις να σβήσεις αυτή που δε λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Τώρα που δεν φαίνετια η εγκατάσταση στο repo της διανομής πως μπορώ να το απεγκαταστήσω σωστά αν θέλω;

Αν εγκατεστησες το deb πακετο με :
 

sudo dpkg -i viber.deb

τοτε θα φαινεται ως εγκατεστημενο αν κανεις ενα search με :
 

apt search viber

οπου θα πρεπει διπλα απο την ονομασια/εκδοση να αναγραφει [local , installed]. Οτι δηλ , ειναι πακετο εγκατεστημενο απο "local source" , το deb πακετο μας δηλ και οτι ειναι "installed".
Εφοσον λοιπον φαινεται ως εγκατεστημενο , αφαιρειται οπως καθε αλλο πακετο που ειναι εγκατεστημενο (ειτε απο τοπικο πακετο ειτε απο καποιο repo).

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για όλη την βοήθεια.

Για την ιστορία θα πω, πως το σάπιο shortcut το έβγαλα, αφού βρήκα στο path /var/libr/snapd/desktop/applications, ένα αρχείο viber.desktop (κάτι τέτοιο) το οποίο μπήκα ως root στο nautilus για να το σβήσω. Το path το βηκα από το menulibre που ανέφερε ο φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...