Προς το περιεχόμενο

[Ηλεκτρική οδοντοβουρτσα] Oral-b genius 10000N 99.90 @kotsovolos


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μου αρέσουν παρεμβάσεις σε αυτό το ύφος, αλλά επειδή παλιά ήμουν κι εγώ από την "απέναντι πλευρά" και απλά έτυχε να πέσει μία στα χέρια μου που καθόταν αχρησιμοποίητη:

Όποιος δεν έχει δοκιμάσει ο ίδιος ηλεκτρική οδοντόβουρτσα (ασχέτως αν είναι των 20 ή των 200 ευρώ), καλύτερα να μην παίρνει θέση για το θέμα.

Όσο καλά και να θεωρείτε ότι βουρτσίζετε τα δόντια σας (κι εγώ έτσι νόμιζα και νομίζω...) στα δύσκολα σημεία τη δουλειά της ηλεκτρικής δεν την καταφέρνει κανένα ανθρώπινο χέρι. Πόσο μάλλον ένας που δεν τα βουρτσίζει και καλά.

Αυτά από έναν "μετανοημένο".

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, argonaut είπε

images?q=tbn:ANd9GcTv4H8duUscB-WZu0ruelp

~ 1 €

Αδερφέ χρησιμοποιώ waterfloss, νήμα και οδοντόβουρτσα κάθε βράδυ. Από την στιγμή που έβαλα το waterfloss στο παιχνίδι είδα διαφορά. Πιστεύω πως αν μπει και η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα θα είναι level-up για την στοματική υγιεινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το κόστος δεν είναι πάντως δικαιολογία  για να μην έχει κάποιος σήμερα ηλεκτρική οδοντόβουρτσα, έστω και υποδεέστερη από αυτή του θέματος. Επί χρόνια βάζουν οι epithimies και το pockee κουπόνια από 10 έως και 70 ευρώ για τις ακριβότερες oral-b.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Και με φθηνότερες Oral-B μια χαρά κάνεις την δουλειά σου, απλά οι ακριβές έχουν παραπάνω λειτουργίες.

Επίσης ο καθαρισμός δοντιών πρέπει να γίνεται κάθε 6-12 μήνες ανάλογα πόσο ευαίσθητα δόντια έχει ο καθένας και πόσο πιάνουν πέτρα κλπ

Προσωπικά και μετά από πολύ ταλαιπωρία λόγο μη επαρκούς καθαρισμού πλέον μετά από 3 χρόνια πήγα για καθαρισμό και με έδιωξε ο γιατρός γιατί δεν είχα πέτρα.

Είμαι πολύ σχολαστικός πλέον με οδοντόβουρτσα, μεσοδοντια και νήμα 2-3 φορές την ημέρα γύρω στα 5 λεπτά την φορά. 

Προσέχω για να εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας κι είπατε για waterfloss, σημερινή προσφορούλα: https://www.banggood.com/Nicefeel-Electric-Oral-Irrigator-Care-Dental-Flosser-Water-Toothbrush-Dental-SPA-Water-Flosser-Jet-p-1257002.html στα 27,78€ με το κουπόνι BGCZOL29 και αποστολή από Τσεχία.

Στο Ali η αποστολή από Κίνα είναι περίπου 8€ ακριβότερη. Παραδόξως είναι φθηνότερο σε ευρωπαϊκές αποθήκες, σχεδόν όσο η τιμή του Banggood, αλλά δε στέλνουν Ελλάδα.

Πωλείται και στην Ελλάδα το συγκεκριμένο αλλά η τιμή του είναι άστο.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imvrios είπε

Μιας κι είπατε για waterfloss, σημερινή προσφορούλα: https://www.banggood.com/Nicefeel-Electric-Oral-Irrigator-Care-Dental-Flosser-Water-Toothbrush-Dental-SPA-Water-Flosser-Jet-p-1257002.html στα 28,60€ με το κουπόνι BGCZOL29 και αποστολή από Τσεχία.

Στο Ali η αποστολή από Κίνα είναι περίπου 8€ ακριβότερη. Παραδόξως είναι φθηνότερο σε ευρωπαϊκές αποθήκες, σχεδόν όσο η τιμή του Banggood, αλλά δε στέλνουν Ελλάδα.

Πωλείται και στην Ελλάδα το συγκεκριμένο αλλά η τιμή του είναι άστο.

Τι μας κάνεις τώρα...
Το έχει κανείς να πει εντυπώσεις γιατί είμαι με το δάχτυλο στην σκανδάλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Themos3 είπε

Τι οδοντόβουρτσες έχετε?

Είμαι κάτοχος μιας Oral-b Triumph 4000 από το 2013 και εδώ και κάνα χρόνο άρχισε να τα φτύνει η μπαταρία τελείως με αποτέλεσμα να είναι μόνιμα στον φορτιστή και να αρκει η δύναμη για ένα βουρτσισμα.

Αυτη εδω... 😆😎

Πού φτασαμε... απο τα 0,31€ στα 100€!

Τον τελευταιο 1 χρονο (απο τα σχεδον 7 που "ζει", με μινιμουμ 1 χρηση ανα ημερα) εχω παρατηρησει κι εγω μια μειωση στη διαρκεια της μπαταριας, εκει που εβγαζε ανετα μια εβδομαδα, τωρα βγαζει περιπου το μισο (νομιζω στην 4η χρηση με αφηνει 'στη μεση' :Ρ). Αλλά ενταξει, ακομα καλα ειναι.

Ειχα πριν απο αυτην (τουλαχιστον 3-4 χρονια παραπάνω δλδ) μια αλλη της ιδιας μαρκας, πιο 'φθηνη' λιγο, δε ξερω μοντελο (ας την πουμε με 'τεχνολογικους' ορους "essentials" 😹), η οποια κατοπιν αποκτησης της προαναφερθεισας εγινε "μπακ-απ" και αυτη που επαιρνα μαζι σε διακοπες κλπ, οποτε ειχε πολυ μικροτερη χρηση και συχνα εμενε για μηνες αφορτιστη, οποτε εμφανιζει πλεον το ιδιο φαινομενο (φορτιση-χρηση-ψοφος :Ρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Μιας κι είπατε για waterfloss, σημερινή προσφορούλα: https://www.banggood.com/Nicefeel-Electric-Oral-Irrigator-Care-Dental-Flosser-Water-Toothbrush-Dental-SPA-Water-Flosser-Jet-p-1257002.html στα 27,78€ με το κουπόνι BGCZOL29 και αποστολή από Τσεχία.

Στο Ali η αποστολή από Κίνα είναι περίπου 8€ ακριβότερη. Παραδόξως είναι φθηνότερο σε ευρωπαϊκές αποθήκες, σχεδόν όσο η τιμή του Banggood, αλλά δε στέλνουν Ελλάδα.

Πωλείται και στην Ελλάδα το συγκεκριμένο αλλά η τιμή του είναι άστο.

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ. CZ είναι η Τσεχία; Εμπιστευόμαστε banggood?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Themos3 είπε

Τι οδοντόβουρτσες έχετε?

Είμαι κάτοχος μιας Oral-b Triumph 4000 από το 2013 και εδώ και κάνα χρόνο άρχισε να τα φτύνει η μπαταρία τελείως με αποτέλεσμα να είναι μόνιμα στον φορτιστή και να αρκει η δύναμη για ένα βουρτσισμα.

Από την στιγμή που την πήρα (ακριβή και εκείνη τότε πολύ) άλλαξε εντελώς η σχέση μου με το βούρτσισμα των δοντιών, οπότε θα προτείνω σε όποιον είναι ακόμα με συμβατική οδοντόβουρτσα να κάνει την μετάβαση χτες.

Η φτηνότερη κατά την γνώμη μου που μπορεί να πάει κάποιος είναι η 2500 Pro στα 37€, η οποία έχει 2 modes αντι για 6, δεν έχει (το αστείο) bluetooth, το travel case δεν είναι charger και η βάση φόρτισης δεν έχει θήκη για τα ανταλλακτικά που βολεύει ιδιαίτερα σε σπίτια με παραπάνω από 1 άτομο. Επίσης έχει 1 ανταλλακτική κεφαλή αντί για 4 (περίπου 4€ η μία κοστίζουν άρα +12€ θα πρέπει να υπολογίζει κάποιος στην τιμή της, και πάμε στο 50αρικο).

Άσχετα με αυτό είναι μια αγορά που θα σας πάει 5ετία (υπο νορμαλ συνθήκες) και αν εξαιρέσουμε την Genius X είναι το flagship της εταιρείας.

Προσωπικά είμαι τόσο ευχαριστημένος από την Oral-B που τα χαλάλισα τα 35€ εξτρα (υπενθυμίζω αγορά από amazon την διπλή με 170) χωρίς ιδιαίτερη σκέψη και θα έδινα και τα 100 το ίδιο εύκολα...

 

η 2500 pro εκτος απο την θηκη εχει σημαντικες διαφορες στο καθαρισμα απο την απλη vitality? εχω δει οτι εχει παραπανω στροφες αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ουσσιαστικη διαφορα στον καθαρισμο ωστε να δικαιολογει την διαφορα στην τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Looter είπε

Παιδιά σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει θέμα επιλογής , πάμε απευθειας σε Sonicare. 

Ο υπέρηχος αφαιρεί περισσότερη πλάκα και σε βάθος χρόνου θα έχετε λιγότερους καθαρισμούς αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα έχετε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30516414/

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κι εγώ τώρα sonic χρησιμοποιώ γιατί είχα πέσει στην παγίδα, όμως το έψαξα πρόσφατα και όπως φαίνεται οι περιστροφικές είναι καλύτερες στην αφαίρεση της πλάκας. Εμπειρικά το επιβεβαιώνει και η κοπέλα μου που είναι οδοντίατρος και έχει μια καλή oral-b και δεν την αλλάζει με τίποτα (εξ ου και ο λόγος που το έψαξα, να δω ποια από τις 2 θα κρατήσουμε :P ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, CCCR είπε

η 2500 pro εκτος απο την θηκη εχει σημαντικες διαφορες στο καθαρισμα απο την απλη vitality? εχω δει οτι εχει παραπανω στροφες αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ουσσιαστικη διαφορα στον καθαρισμο ωστε να δικαιολογει την διαφορα στην τιμη.

Με ένα google search θα βρεις τις πληροφορίες που ψάχνεις (μόνο το battery life να δεις φτάνει βασικά).
Αν σας λείπει το 20άρικο περιμένετε να το μαζέψετε πριν αγοράσετε γιατί θα το μετανιώσετε σύντομα.

Ένα ωραίο πινακάκι είναι αυτό:
Oral_B_Model_Comparison_December_2019_UK

Συνοπτικά είπα την άποψη μου μετά από διάβασμα που έριξα χτες και είναι οτι μινιμουμ πας στην 2500 pro.

Επεξ/σία από Themos3
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους λένε ότι έχει πέσει η απόδοση της oral-b: αλλάξετε μπαταρία.Η δικιά μου είναι oral-b triump 5000 (κορυφαίο μοντέλο τότε, έχει τα πάντα με τις καινουρίες που κυκλοφορούν τώρα, εκτός από bluetooth) αγορασμένη από amazon uk το 2013, φέτος αλλάχτηκε η μπαταρία και έγινε καινούρια από άποψη απόδοσης-διάρκεια μπαταρίας. Online μπορείτε να βρείτε πολλά guides για την δικιά σας οδοντόβουρτσα. Σε γενικές γραμμές. 1) ανοίγουμε την οδοντόβουρτσα μας για να δούμε τι μπαταρία έχει. συνήθως φοράνε Ni-MH μπαταρίες αυτές. 2) παραγγέλνουμε από nkon.nl μπαταρία αντικατάστασης. 3) περιμένουμε να έρθει και μόλις ερθει την περνάμε (χρειάζεται κολλητήρι συνήθως).

Επίσης τα λεφτά τους οι ηλεκτρικές τα βγάζουνε και με το παραπάνω. Μόνο τα λεφτα που γλυτώνεις από τους καθαρισμούς να υπολογίσεις, έχεις βγει κερδισμένος. Επίσης και αυτά τα jet water κάνουνε πολύ δουλεία, εκεί που δεν φτάνει η οδοντόβουρτσα φτάνει το νεράκι.

Αυτά απο εμένα.Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, li@m είπε

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ. CZ είναι η Τσεχία; Εμπιστευόμαστε banggood?

Ναι, είναι Τσεχία. Εμπιστευόμαστε Banggood, αυτό που δεν εμπιστευόμαστε είναι οι χρόνοι παράδοσης λόγω της γενικής κατάστασης. Οι 2-5 εργάσιμες που λέει μπορεί να γίνουν και μήνας. Αλλά δεν έχεις κίνδυνο να χάσεις το προϊόν ή τα χρήματα σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κωτσοβολος έχει σε προφορά και πακετάκι με δυο οδοντοβουρτσες smart 4 4000 στα 50ε. Νομίζω αξίζει.

 

https://www.kotsovolos.gr/personal-care/well-being/toothbrushes/197061-braun-oral-b-smart-4-4900-duo-pack-black-pink

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα mediamarkt έχουν το flagship την genius X με 129 ευρώ μόνο. Την είχα πάρει το black friday που μας πέρασε στα 119 και την έχω βολευτεί πάρα πολύ. Γαβρώνει θα έλεγα. Τώρα αν μου δώσεις χειροκίνητο βουρτσάκι,θα σε κοιτάζω σαν άλιεν και θα σε ρωτάω πως χρησιμοποιείται... 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...