Προς το περιεχόμενο

[Ηλεκτρική οδοντοβουρτσα] Oral-b genius 10000N 99.90 @kotsovolos


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο άμαζον έχει στα 140 ευρώ (120 λίρες αγγλίας) την 9900 χ2

https://www.amazon.co.uk/Oral-B-Toothbrushes-Rechargeable-Whitening-Toothbrush/dp/B0759J8G7P

Επεξ/σία από Ola150
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gchris7 είπε

Ο Κωτσοβολος έχει σε προφορά και πακετάκι με δυο οδοντοβουρτσες smart 4 4000 στα 50ε. Νομίζω αξίζει.

https://www.kotsovolos.gr/personal-care/well-being/toothbrushes/197061-braun-oral-b-smart-4-4900-duo-pack-black-pink

Υπαρχει κανενα παρεμφερες μοντελο/πακετο που να παιζει "στανταρ" σε αντιστοιχη τιμη; Γιατι το συγκεκριμενο με μια γρηγορη αναζητηση σε σκρουτζ και συγκριτικα τιμων εξωτερικου ειναι λες και εχει πραγματικα σχεδον 30% εκπτωση....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dimg19 είπε

Ωραία και εντελώς τεκμηριωμένη η άποψη σου. Γιατί έτσι... 

Γιατί τα 100 ευρώ τα γλιτώνεις πολλαπλάσια σε κόστος και ταλαιπωρία για οδοντιατρικες εργασίες. 

Δηλαδή εμείς που βουρτσίζουμε με απλή οδοντόβουρτσα τα δόντια μας να ετοιμαζόμαστε για μασέλες; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αλλάξεις μπαταρία στην Braun-Oral-B θέλει πολύ λεπτοδουλειά. Επίσης εκείνο το μακρύ σιδεράκι που κινεί την πλαστική κεφαλή δεν είναι από ανοξείδωτο μέταλλο και έρχεται σε επαφή με υγρά! Μετά από καιρό μπορεί να σκουριάσει. Και εγώ όπως στα σχόλια στο youtube δεν ήξερα ότι έπρεπε να βγάζω την κεφαλή και να καθαρίζω και σκουπίζω το μέταλλο μετά από κάθε βούρτισμα, πράγμα που δεν το αναφέρει το εγχειρίδιο χρήσης.

Εγώ πήρα μια Omron που δέχεται αλκαλικές ή επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και έχει ένα μακρύ πλαστικό για την μετάδοση της κίνησης στην κεφαλή. Τέλος δέχεται και ειδική κεφαλή για τα μεσοδόντια διαστήματα.

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Αν και εκτός θέματος εγώ μπαταρία πήγα και μου άλλαξαν σε κατάστημα που κάνει επισκευές σε Oral-B με κανά 10άρικο

και από τότε λειτουργεί και πάλι μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Looter είπε

Παιδιά σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει θέμα επιλογής , πάμε απευθειας σε Sonicare. 

Ο υπέρηχος αφαιρεί περισσότερη πλάκα και σε βάθος χρόνου θα έχετε λιγότερους καθαρισμούς αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα έχετε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ.

Για την ακρίβεια η Sonicare και άλλες οδοντόβουρτσες τις λένε Sonic για να δείξουν ότι λειτουργούν με παλμούς και όχι με περιστροφή. Οι πραγματικές οδοντόβουρτσες που πιάνουν συχνότητα υπερήχων νομίζω είναι ακριβές και λέγονται ultrasonic. Όταν πιάσει υπερήχους τότε αφαιρεί πλάκα και σε 5 χιλιοστά περίπου μακριά από το σημείο της οδοντόβουρτσας (πχ μεσοδόντια διαστήματα) μέσω του σάλιου που δονείται. Πρέπει και υπερηχητικές όμως να παράγουν και χαμηλότερες συχνότητες με μεγαλύτερη ταλάντωση όμως για να μην έχουν μειωνεκτήματα

"However many ultrasonic brushes do also provide additional sonic vibration ranging from 9,000 to 40,000 movements per minute, in order to provide additional sweeping motion which removes food particles and bacterial chain remnants."

https://www.electricteeth.co.uk/sonic-vs-ultrasonic-electric-toothbrush-comparison-infographic/

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lefteris235 είπε

Δηλαδή εμείς που βουρτσίζουμε με απλή οδοντόβουρτσα τα δόντια μας να ετοιμαζόμαστε για μασέλες; 

Είναι αρκετά κομπλέ και η απλή οδοντόβουρτσα,όμως υπό προϋποθέσεις (να ασκείς την σωστή πίεση και να μην ξεχνάς σημεία και να επιμένεις παντού).

Η ηλεκτρική κάνει πολλά περισσότερα περάσματα σε ένα σημείο αν μείνεις σε αυτό το ίδιο διάστημα που θα έμενες και με τη χειροποίητη,με ότι συνεπάγεται αυτό για το πόσο άσπρα και υγιή θα είναι τα δόντια σου. 

Είναι ξεκάθαρα είδος πολυτελείας η ηλεκτρική,αλλά ανταποδίδει τίμια τα λεφτά της σε λευκάδα,υγεία,καθαριότητα,χρόνο και ευκολία.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως θα έλεγα ότι έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα η ηλεκτρική. Αφήνει μετά το βούρτσισμα τόσο λεία τα δόντια, που μετά είναι πολύ πιο δύσκολο να κάτσει η πλάκα επάνω καθ' όλη την διάρκεια της μέρας. Δεν κάνω χρήση της κάθε μέρα όμως, γιατί φοβάμαι καταστροφή του σμάλτου αν ασκήσω παραπάνω πίεση. Παλιά έπιαναν πολύ περισσότερη πλάκα τα δόντια μου.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lefteris235 είπε

Δηλαδή εμείς που βουρτσίζουμε με απλή οδοντόβουρτσα τα δόντια μας να ετοιμαζόμαστε για μασέλες; 

Αν βρεις έναν οδοντίατρο που να μη σου προτείνει να πάρεις με κλειστά μάτια ηλεκτρική, καθώς η διαφορά είναι χαοτική, θα είναι θαύμα.

Επεξ/σία από Themos3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Τα mediamarkt έχουν το flagship την genius X με 129 ευρώ μόνο. Την είχα πάρει το black friday που μας πέρασε στα 119 και την έχω βολευτεί πάρα πολύ. Γαβρώνει θα έλεγα. Τώρα αν μου δώσεις χειροκίνητο βουρτσάκι,θα σε κοιτάζω σαν άλιεν και θα σε ρωτάω πως χρησιμοποιείται... 

Την παρήγγειλα και εγώ σήμερα, γιατί αυτή του θέματος φαίνεται πλέον να μην είναι διαθέσιμη στο μαύρο αλλά μόνο στο χρυσό χρώμα.

Στο mediamarkt βρήκα την genius X σε κατάσταση "Κατόπιν Παραγγελίας", και έβαλα δωρεάν παράδοση στο σπίτι. Ελπίζω μόνο μην μου έρθει κανά εκθεσιακό κομμάτι και αρχίσω τον εξάψαλμο.

ΥΓ: Ευτυχώς έχει και επιλογή για 12 άτοκες δόσεις. Τα καλά των μεγάλων καταστημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Την παρήγγειλα και εγώ σήμερα, γιατί αυτή του θέματος φαίνεται πλέον να μην είναι διαθέσιμη στο μαύρο αλλά μόνο στο χρυσό χρώμα.

Στο mediamarkt βρήκα την genius X σε κατάσταση "Κατόπιν Παραγγελίας", και έβαλα δωρεάν παράδοση στο σπίτι. Ελπίζω μόνο μην μου έρθει κανά εκθεσιακό κομμάτι και αρχίσω τον εξάψαλμο.

ΥΓ: Ευτυχώς έχει και επιλογή για 12 άτοκες δόσεις. Τα καλά των μεγάλων καταστημάτων.

Σε τι διαφέρει με του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, li@m είπε

Σε τι διαφέρει με του θέματος;

Παραθέτω μήνυμα από το electricteeth.co.uk:

"It is pretty much identical to the Genius 10000, but there is 1 major difference. This difference is how the position detection/real-time tracking works.

With the Genius 100000, you need to position the smartphone in the holder and have the smartphone camera track the brush.

With the Genius X, sensors in the brush handle do all the work, so there is no need to be stood in front of the smartphone camera. Basically, the Genius X approach is much better and more convenient if you really want the real-time tracking."

Αυτό, αν και η μόνη ουσιαστική διαφορά που βρήκα είναι ότι φαίνεται να έχει στα χαρτιά δυνατότερο μοτέρ.

Προσωπικά αν έβρισκα του θέματος θα έπαιρνα αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι oral-b έχουν θεματάκια με τις μπαταρίες τους. Σίγουρα σε ένα με δυο χρόνια θέλουν αλλαγή μπαταρίας.

Επίσης οκ καλές οι ηλεκτρικές αλλά αν βουρτσίζεις τα δόντια σου και με απλή σωστά και καθημερινά και επισκέπτεσαι τον οδοντίατρό σου τακτικά για καθαρισμό δεν έχεις θέμα. 

Φυσικά κάθε στόμα είναι διαφορετικό σε άνθρωπο, μπορεί να προσέχεις τα δόντια σου και πάλι να χεις προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...