Προς το περιεχόμενο

[Ηλεκτρική οδοντοβουρτσα] Oral-b genius 10000N 99.90 @kotsovolos


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Krusty είπε

Για να αλλάξεις μπαταρία στην Braun-Oral-B θέλει πολύ λεπτοδουλειά. Επίσης εκείνο το μακρύ σιδεράκι που κινεί την πλαστική κεφαλή δεν είναι από ανοξείδωτο μέταλλο και έρχεται σε επαφή με υγρά! Μετά από καιρό μπορεί να σκουριάσει. Και εγώ όπως στα σχόλια στο youtube δεν ήξερα ότι έπρεπε να βγάζω την κεφαλή και να καθαρίζω και σκουπίζω το μέταλλο μετά από κάθε βούρτισμα, πράγμα που δεν το αναφέρει το εγχειρίδιο χρήσης.

Εγώ πήρα μια Omron που δέχεται αλκαλικές ή επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και έχει ένα μακρύ πλαστικό για την μετάδοση της κίνησης στην κεφαλή. Τέλος δέχεται και ειδική κεφαλή για τα μεσοδόντια διαστήματα.

Πολύ παλιό το video για να αποτελεί reference 10 χρόνια μετά. Αν ήταν όντως έτσι θα το είχαν κλείσει το μαγαζί.
Αγχώθηκα και τσεκαρα την Triumph 4000, αγορασμένη από το 2013, και το λαμάκι σχεδόν λάμπει χωρίς να βγάζω ποτέ το βουρτσάκι παρά μόνο στην αλλαγή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Th3Beh0ldeR είπε

Παραθέτω μήνυμα από το electricteeth.co.uk:

"It is pretty much identical to the Genius 10000, but there is 1 major difference. This difference is how the position detection/real-time tracking works.

With the Genius 100000, you need to position the smartphone in the holder and have the smartphone camera track the brush.

With the Genius X, sensors in the brush handle do all the work, so there is no need to be stood in front of the smartphone camera. Basically, the Genius X approach is much better and more convenient if you really want the real-time tracking."

Αυτό, αν και η μόνη ουσιαστική διαφορά που βρήκα είναι ότι φαίνεται να έχει στα χαρτιά δυνατότερο μοτέρ.

Προσωπικά αν έβρισκα του θέματος θα έπαιρνα αυτή.

Και να σου πω πως εγώ που έχω συνδεδεμένο μόνιμα το Honor band 5 στο κινητό μου, δεν μου τη βρίσκει αυτόματα την genius x, μόνο μετά από ζόρι και υπερπροσπαθεια. Πριν πάρω το band ήταν οκ. Οπότε μόνο genius δεν τη λες εμένα. Απλά το σημαντικό είναι πως επειδή από παιδάκι είμαι σχολαστικός σε ότι κάνω, από την πρώτη κιόλας χρήση της ηλεκτρικής πήρα σκορ 100. Οπότε αν πλενεις σχολαστικά και σωστά και δεν τη πιέζεις ώστε να ανάβει το κόκκινο λαμπάκι τότε στα 3 λεπτά χρήσης θα παίρνεις εξ ορισμού 100 σκορ κάθε φορά. Δηλ οι πρώτες 10 εφαρμογές χρειάζονται σε έναν μη σχετικό για εκμάθηση χρήσεως. Οπότε θεωρητικά η του θέματος είναι ίδια (ίσως ελάχιστες στροφές λιγότερες αν θυμάμαι σωστά;;; , αλλά Κλάιν). Απλά εγώ ήθελα το peace of mind να ξερω πως έχω το flagship. Γιατί μέσα σε ένα βράδυ έμαθα τις oral b και με τόσα μοντέλα είχα μπερδευτεί κάπως, δεν έβρισκα εύκολα τις διαφορές. Πάλι όμως το flagship θα έπαιρνα για 20-30 ευρώ. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Krusty είπε

Για να αλλάξεις μπαταρία στην Braun-Oral-B θέλει πολύ λεπτοδουλειά.

Εγώ πήρα μια Omron που δέχεται αλκαλικές ή επαναφορτιζόμενες μπαταρίες

και η braun έχει με αλκαλικές μπαταρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Themos3 είπε

Πολύ παλιό το video για να αποτελεί reference 10 χρόνια μετά. Αν ήταν όντως έτσι θα το είχαν κλείσει το μαγαζί.
Αγχώθηκα και τσεκαρα την Triumph 4000, αγορασμένη από το 2013, και το λαμάκι σχεδόν λάμπει χωρίς να βγάζω ποτέ το βουρτσάκι παρά μόνο στην αλλαγή...

Πάντως η Oral-B δεν λέει ότι είναι ψέματα αυτό, αλλά "να μην ανησυχούμε για την σκουριά" μέσα στο στόμα μας...

"Sorry about the rust- don't worry, it's not harmful." Μάλλον η σκουριά από την Oral-B δεν θα είναι επικίνδυνη.

twitter.com/srathas/status/498560928263065600

Το σιδεράκι σε εμένα είχε μια γυαλιστερή επίστρωση που άρχιζε να ξεφλουδίζει (γιατί επίστρωση σε "ανοξείδωτο" μέταλλο(;)) και μετά έπιασε λίγη σκουριά και την πέταξα ενώ μπορούσα να ξανααλλάξω την επαναφορτιζόμενη μπαταρία. Το παρακάτω είναι από το 2014.

 

 

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...