Προς το περιεχόμενο

Αγορά κατάλληλου Router


Smitty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους. Ψάχνω να βρω το καλύτερο ρούτερ που θα ταιριάζει με αυτά που θέλω για το δίκτυό μου.

Συγκεκριμένα έχω 50άρα VDSL , η οποία εκπέμπει απο το μόντεμ-ρούτερ  που μου έδωσε ο πάροχος. Δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε απο το customize, ούτε απο τήν ασύρματη εμβέλεια.

Οπότε ψάχνω για κάτι που:

1) θα καλύπτει μία έκταση 120-150 τ.μ.

2) θα μπορώ να ελέγχω τις συνδέσεις και ιδανικά και το bandwidth για κάθε σύνδεση (δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό αυτο)

3)θα μπορώ να βάλω vpn

4)επειδή ακόμα μαθαίνω, δεν ξέρω αν χρειάζεται να έχει mac filtering και firewall , αλλά θα μου άρεσε να πειραματιστώ να δω αν βγαίνει κατι θετικό και ίσως μάθω κατι παραπάνω εξερευνώντας τα

5)αν έχει application στο κινητό που μπορείς να κάνεις καμία ενέργεια, πιστεύω θα ήταν θετικό

 

Γενικά δεν θέλω να φτάσω σε επίπεδα μπάτζετ 200+ευρώ , πιστεύω 100-150 θα τα έδινα για κάτι τέτοιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε πάλι, αφήνεις το router του παροχου να δουλεύει ως modem και βάζεις ενα mikrotik για το routing-firewall-vpn. Βάλε ενα hAP ac, στηνεις πάνω οτι θες, sstp-l2tp-pptp-eoip απο VPN, ελεγχεις συνδέσεις στο ασύρματο, στο ενσύρματο, ταχύτητα ανα χρήστη ή ανα σελίδα, μπορείς ευκολα να κανεις monitor ή αν πιανουν τα χέρια σου να βάλεις zabbix για στατιστικά (χρήστη-γραμμής-interface), firewall ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ... Έχει και στο κινητο εφαρμογή που βλεπεις οταν εισαι συνδεμένος πάνω του ή με VPΝ οταν εισαι μακριά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mpentenis είπε

παμε πάλι, αφήνεις το router του παροχου να δουλεύει ως modem και βάζεις ενα mikrotik για το routing-firewall-vpn. Βάλε ενα hAP ac, στηνεις πάνω οτι θες, sstp-l2tp-pptp-eoip απο VPN, ελεγχεις συνδέσεις στο ασύρματο, στο ενσύρματο, ταχύτητα ανα χρήστη ή ανα σελίδα, μπορείς ευκολα να κανεις monitor ή αν πιανουν τα χέρια σου να βάλεις zabbix για στατιστικά (χρήστη-γραμμής-interface), firewall ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ... Έχει και στο κινητο εφαρμογή που βλεπεις οταν εισαι συνδεμένος πάνω του ή με VPΝ οταν εισαι μακριά.

Γιατί να μην πάει σε ubiquity και να αποφύγει την τραυματική εμπειρία που έχουν ακόμα και έμπειροι χρήστες με τα mikrotik;

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Για πες καμια τραυματική εμπειρία...

Εγώ δεν ξαναγγίζω mikrotik.

Είναι τα μόνα μηχανήματα που μαζί με την αγορά πρέπει να φέρεις στο σπίτι εξειδικευμένο άτομο να το σεταπάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω μία ερώτηση. Τα 150 τ.μ. που αναφέρεις, πρόκειται για ενιαίο χώρο χωρίς εμπόδια (π.χ. τοίχους) ή εκτείνεται σε ορόφους;

Επίσης ο όποιος Router θα τοποθετηθεί στην μέση περίπου αυτού του χώρου ή σε μία άκρη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι διαμερισμα μαζι με την πισω αυλη. το εχω στο πίσω δωμάτιο

αν εξαιρεσεις την αυλη γενικα ο χωρος ειναι σαν Γ (ακριβως ετσι η μια πλευρα προς σαλονι-κουζινα ειναι πιο μεγαλη απ την αλλη) οπου το ρούτερ βρίσκεται ακριβως στη γωνια (στο δωματιο μου)

κυριως προβλημα εχω με το σαλονι οπου μεσολαβουν 3 τοιχοι

και ισως και στο ακριανο δωματιο που 2 τοιχοι αλλα ειναι σχετικα πιο κοντα απο το σαλονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία μόνο συσκευή δεν γίνεται, όσο ακριβά κι αν την πληρώσεις. Κοίτα για συστήματα Mesh, με 2-3 συσκευές, εγκατεστημένες σε στρατηγικά σημεία του σπιτιού μετά από δοκιμές για την καλύτερη κάλυψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2020 στις 1:54 ΜΜ, mpentenis είπε

παμε πάλι, αφήνεις το router του παροχου να δουλεύει ως modem και βάζεις ενα mikrotik για το routing-firewall-vpn. Βάλε ενα hAP ac, στηνεις πάνω οτι θες, sstp-l2tp-pptp-eoip απο VPN, ελεγχεις συνδέσεις στο ασύρματο, στο ενσύρματο, ταχύτητα ανα χρήστη ή ανα σελίδα, μπορείς ευκολα να κανεις monitor ή αν πιανουν τα χέρια σου να βάλεις zabbix για στατιστικά (χρήστη-γραμμής-interface), firewall ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ... Έχει και στο κινητο εφαρμογή που βλεπεις οταν εισαι συνδεμένος πάνω του ή με VPΝ οταν εισαι μακριά.

Ενδιαφέροντα όλα αυτά. Γίνεται ένα eli5 για εμένα που δεν τα έπιασα; Με ενδιαφέρει το κομμάτι routing-firewall με το mikrotik. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mpentenis είπε

ενα eli5? κανε το πιο λιανα γιατι οσο καταλαβες απο mikrotik καταλαβα απο αυτο!

eli5=explain like i'm 5(five)

εννοει να του το εξηγησεις (τη συγκεκριμενη διαδικασια για το mikrotik στην περιπτωση μας) πολυ απλα σαν να ειναι μικρο παιδι (πενταχρονο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 7:06 ΜΜ, mpentenis είπε

ενα eli5? κανε το πιο λιανα γιατι οσο καταλαβες απο mikrotik καταλαβα απο αυτο!

Αυτό που είπε ο φίλος από πάνω. Με ενδιαφέρει το κομμάτι routing-firewall με το mikrotik αλλά δεν το κατάλαβα έτσι συνοπτικά. Τι πρέπει να ψάξω για να το καταλάβω καλύτερα πως υλοποιείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

df...

whatevah, σε ενα mikrotik και με την προυπόθεση οτι γνωρίζεις τι ειναι το πακέτο, το connection, οι πόρτες, μπορεις να κάνεις σχεδόν τα πάντα και με διάφορους τρόπους. ξέρεις καθόλου απο routing & firewall και θες να ασχοληθείς πανω σε mikrotik ή δεν εχεις καμια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...