Προς το περιεχόμενο

Hacked android?


satyros24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο φορουμ 1η φορα γραφω εδω οποτε συγχωρεστε αν δεν εχω ποσταρει στο σωστο section.Δουλευω ως τεχνικος σε μικρο μαγαζι πληροφορικης,δεν εχω μεγαλη εμπειρια και ουτε την καλυτερη εξειδικευση.Ηρθε λοιπον σημερα μια πελατης και με ρωτησε αν μπορω να τη βοηθησω με ενα android το οποιο φαινομενικα ειναι χακαρισμενο(πιθανολογω απο γνωστο της ατομο) Δεν ηξερα τιποτα και δεν μου εχει ξανατυχει οποτε και της ειπα να απευθηνθει σε καποιον αλλο συναδελφο με την καταλληλη εμπειρια η στην αστυνομια (ναι δεν ξερω αν θα ασχοληθουν μαζι της αλλα μου φανηκε λογικο)
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;Υπαρχουν προγραμματα που μπορουν να τεσταρουν το κινητο αν εχει "χακαριστει"; Ηταν δυστακτικη να αναφερει συμπτωματα της απεσπασα τα εξις α)εστελνε μειλ στον εαυτο της β)ειχε κλησεις σε ακυρα νουμερα
Ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ πιο πιθανό είναι να είχε δαιμόνια μέσα.

Το αμέσως επόμενο είναι να πατιέται μόνο του στην τσάντα ή στην τσέπη της.Μικρές οι πιθανότητες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τις το ειπα και αυτο αλλά λογικα έμπλεξε με λάθος άτομο 🙄

Πρακτικά είναι δύσκολο να πατηθουν σε ένα σύγχρονο σμαρτφον υπαρχουν πολλές δικλείδες ειδικά όταν υπάρχει και θηκη 🙄🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, satyros24 είπε

Ναι τις το ειπα και αυτο αλλά λογικα έμπλεξε με λάθος άτομο 🙄

Πρακτικά είναι δύσκολο να πατηθουν σε ένα σύγχρονο σμαρτφον υπαρχουν πολλές δικλείδες ειδικά όταν υπάρχει και θηκη 🙄🙄

Eνω να της το έχει χακάρει η ξανθιά με το βιτριόλι είναι πιο πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, satyros24 είπε

Καλημερα στο φορουμ 1η φορα γραφω εδω οποτε συγχωρεστε αν δεν εχω ποσταρει στο σωστο section.Δουλευω ως τεχνικος σε μικρο μαγαζι πληροφορικης,δεν εχω μεγαλη εμπειρια και ουτε την καλυτερη εξειδικευση.Ηρθε λοιπον σημερα μια πελατης και με ρωτησε αν μπορω να τη βοηθησω με ενα android το οποιο φαινομενικα ειναι χακαρισμενο(πιθανολογω απο γνωστο της ατομο) Δεν ηξερα τιποτα και δεν μου εχει ξανατυχει οποτε και της ειπα να απευθηνθει σε καποιον αλλο συναδελφο με την καταλληλη εμπειρια η στην αστυνομια (ναι δεν ξερω αν θα ασχοληθουν μαζι της αλλα μου φανηκε λογικο)
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;Υπαρχουν προγραμματα που μπορουν να τεσταρουν το κινητο αν εχει "χακαριστει"; Ηταν δυστακτικη να αναφερει συμπτωματα της απεσπασα τα εξις α)εστελνε μειλ στον εαυτο της β)ειχε κλησεις σε ακυρα νουμερα
Ευχαριστω εκ των προτερων 

 Μπορούσες να επαναφέρεις το κινητό στην εργοστασιακή του κατάσταση και να της πεις να αλλάξει όλους τους κωδικούς της, να δεις αν το κινητo έχει πάρει το τελευταίο update. Αν το κινητό δεν υποστηρίζεται απο τον κατασκευαστή να την συμβουλέψεις να πάρεις καινούριο.

Έκανε λάθος που την έδιωξες. 

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, medidia είπε

 Μπορούσες να επαναφέρεις το κινητό στην εργοστασιακή του κατάσταση και να της πεις να αλλάξει όλους τους κωδικούς της, να δεις αν το κινητo έχει πάρει το τελευταίο update. Αν το κινητό δεν υποστηρίζεται απο τον κατασκευαστή να την συμβουλέψεις να πάρεις καινούριο.

Έκανε λάθος που την έδιωξες. 

Το ξερω ρε γαμωτο αλλά ηταν και σε κατάσταση κάπως πανικ ατακ και κολισα 

Το σκέφτηκα εκ των υστέρων το ριστορ 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, medidia είπε

 Μπορούσες να επαναφέρεις το κινητό στην εργοστασιακή του κατάσταση και να της πεις να αλλάξει όλους τους κωδικούς της, να δεις αν το κινητo έχει πάρει το τελευταίο update. Αν το κινητό δεν υποστηρίζεται απο τον κατασκευαστή να την συμβουλέψεις να πάρεις καινούριο.

Έκανε λάθος που την έδιωξες. 

Αυτό! 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσεξε μόνο να πάρεις σωστό backup, και δεν εννοώ απλά τα αρχεία του κινητού, πρέπει να της πεις πως θα χάσει τα sms, τα μηνύματα Viber, τις σημειώσεις εκτός και αν είναι app με email(όποτε όλα αυτά μόνο με screenshot λογικά). Επίσης να πάρεις backup από τις επαφές. Επίσης ίσως θέλει backup από τους κωδικούς WiFi (δεν το έχω ψάξει το πώς γίνεται) Εγώ όποτε μπαίνω σε αυτήν την διαδικασία τραβάω και screenshots από το μενού για να τα ξαναβάλω όπως τα είχα. Δεν λέω να κάνεις όλα αυτά απλά σου λέω αυτά που κάνω εγώ 😉

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν της κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, βεβαιώσου οτι θυμάται τον κωδικό του mail που έχει δηλώσει στη συσκευή. Αν δεν είναι σίγουρη, κάνε αφαίρεση του λογαριαμού google από τη συσκευή πριν συνεχίσεις.
Επίσης, όταν τελειώσετε με το reset,  να προβεί οπωσδήποτε σε αλλαγή του κωδικού του google λογαριασμού της, καθώς το πιο πιθανό "χακάρισμα" (αν όντως έγινε ποτέ και δεν τα φαντάζεται) είναι να εγκατέστησε κάποιος remotely κάποια εφαρμογή παρακολούθησης, απλά γνωρίζοντας το gmail και τον κωδικό της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο κακόβουλο app. Υπάρχουν μερικά που εμφανίζουν διαφημίσεις , αν και τα συμπτώματα που ανέφερε είναι αρκετά περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...