Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα My Alpha wallet


audiogem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι χρήστης του my Alpha wallet σχεδόν από τότε που εμφανίστηκε στην αγορά (2016?). Κάνω καθημερινά ανέπαφες πληρωμές σε σούπερ μάρκετ, βενζινάδικα, εμπορικά καταστήματα με χρήση του κινητού μου και της εφαρμογής my Alpha wallet - Tap n' Pay. Σε όλο αυτό το διάστημα έχω αλλάξει δεκάδες κινητά (όλα Android με NFC), και με κανένα δεν είχα πρόβλημα. Εκανα το αρχικό set up  του λογαριασμού και των καρτών μου και τα πάντα λειτουργούσαν άψογα, από την πρώτη στιγμή.

Πριν περίπου μια εβδομάδα αγόρασα το HUAWEI P SMART Z, που τρέχει Android 10 out of the box, και προσπάθησα να κάνω τη συνηθισμένη σύνδεση λογαριασμού - καρτών στην εφαρμογή. Τζίφος! Στην οθόνη "δημιουργία mPIN" κολλάει, πέφτει σε loop και μετά από αναμονή 2-3 λεπτών απελευθερώνει τη λειτουργία του κινητού (χωρίς φυσικά να έχει εμφανίσει οθόνη δημιουργίας του mPIN).

Πήρα την εξυπηρέτηση πελατείας της Alpha Bank (my Alpha wallet) ..... το αποτέλεσμα το ξέρετε ήδη. Τρία πουλάκια κάθονταν ...... "κάντε επανεκκίνηση του κινητού" , "σβείστε και ξανακατεβάστε την εφαρμογή" κ.λπ. κ.λπ. Πράγματα που είχα ήδη κάνει χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο, και πέφτω σε διαφορετικό εκπρόσωπο, ακούω τα ίδια και αποτέλεσμα μηδέν.

Μου ζήτησαν να τους στείλω email με screenshot της οθόνης που κολλάει. Το έκανα ..... απάντηση καμμία! (Σε τελευταίο τηλεφώνημα διαπίστωσα ότι ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ τα email καθόλου, γιατί ΑΝ το λάβουν, το σύστημα στέλνει επιβεβαιωτική απάντηση, την οποία δεν έλαβα ποτέ, ούτε όταν ξαναέστειλα το email - η διεύθυνση που το στέλνω είναι επιβεβαιωμένα σωστή [email protected])

Απ' ότι φαίνεται είναι πρόβλημα του λειτουργικού τους - δεν μπορεί να συναργαστεί με Android 10. Τουλάχιστον για τη δημιουργία κωδικού mPIN. Με το προηγούμενο κινητό μου (XIAOMI REDMI NOTE 8 PRO) δεν είχα πρόβλημα, παρ' ότι έτρεχε κι' αυτό Android 10 - όμως τον κωδικό τον είχα δημιουργήσει όταν ακόμη δεν είχε πάρει την ενημέρωση σε Android 10 και έτρεχε 9 .

Εχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με τις mobile πληρωμές της Alpha Bank? Και μήπως κανείς βρήκε κάποια λύση? Μου έχει κόψει τα χέρια αυτή η βλακεία. Μέχρι που σκέφτηκα να πάω σε άλλη Τράπεζα, αλλά εκεί τα πράγατα είναι μάλλον .... χειρότερα. Η μεν Εθνική χρησιμοποιεί mobile banking χωρίς NFC ! (με χρήση barcode ή Qcode !), η εφαρμογή της Πειραιώς .... αγνοείται, και της Eurobank ζητάει συγκεκριμένη κάρτα (Mastercard), την οποία δεν έχω (έχω κάνει το έγκλημα να έχω Visa!)

Tη βοήθειά σας παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, audiogem είπε

Είμαι χρήστης του my Alpha wallet σχεδόν από τότε που εμφανίστηκε στην αγορά (2016?). Κάνω καθημερινά ανέπαφες πληρωμές σε σούπερ μάρκετ, βενζινάδικα, εμπορικά καταστήματα με χρήση του κινητού μου και της εφαρμογής my Alpha wallet - Tap n' Pay. Σε όλο αυτό το διάστημα έχω αλλάξει δεκάδες κινητά (όλα Android με NFC), και με κανένα δεν είχα πρόβλημα. Εκανα το αρχικό set up  του λογαριασμού και των καρτών μου και τα πάντα λειτουργούσαν άψογα, από την πρώτη στιγμή.

Πριν περίπου μια εβδομάδα αγόρασα το HUAWEI P SMART Z, που τρέχει Android 10 out of the box, και προσπάθησα να κάνω τη συνηθισμένη σύνδεση λογαριασμού - καρτών στην εφαρμογή. Τζίφος! Στην οθόνη "δημιουργία mPIN" κολλάει, πέφτει σε loop και μετά από αναμονή 2-3 λεπτών απελευθερώνει τη λειτουργία του κινητού (χωρίς φυσικά να έχει εμφανίσει οθόνη δημιουργίας του mPIN).

Πήρα την εξυπηρέτηση πελατείας της Alpha Bank (my Alpha wallet) ..... το αποτέλεσμα το ξέρετε ήδη. Τρία πουλάκια κάθονταν ...... "κάντε επανεκκίνηση του κινητού" , "σβείστε και ξανακατεβάστε την εφαρμογή" κ.λπ. κ.λπ. Πράγματα που είχα ήδη κάνει χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο, και πέφτω σε διαφορετικό εκπρόσωπο, ακούω τα ίδια και αποτέλεσμα μηδέν.

Μου ζήτησαν να τους στείλω email με screenshot της οθόνης που κολλάει. Το έκανα ..... απάντηση καμμία! (Σε τελευταίο τηλεφώνημα διαπίστωσα ότι ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ τα email καθόλου, γιατί ΑΝ το λάβουν, το σύστημα στέλνει επιβεβαιωτική απάντηση, την οποία δεν έλαβα ποτέ, ούτε όταν ξαναέστειλα το email - η διεύθυνση που το στέλνω είναι επιβεβαιωμένα σωστή [email protected])

Απ' ότι φαίνεται είναι πρόβλημα του λειτουργικού τους - δεν μπορεί να συναργαστεί με Android 10. Τουλάχιστον για τη δημιουργία κωδικού mPIN. Με το προηγούμενο κινητό μου (XIAOMI REDMI NOTE 8 PRO) δεν είχα πρόβλημα, παρ' ότι έτρεχε κι' αυτό Android 10 - όμως τον κωδικό τον είχα δημιουργήσει όταν ακόμη δεν είχε πάρει την ενημέρωση σε Android 10 και έτρεχε 9 .

Εχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με τις mobile πληρωμές της Alpha Bank? Και μήπως κανείς βρήκε κάποια λύση? Μου έχει κόψει τα χέρια αυτή η βλακεία. Μέχρι που σκέφτηκα να πάω σε άλλη Τράπεζα, αλλά εκεί τα πράγατα είναι μάλλον .... χειρότερα. Η μεν Εθνική χρησιμοποιεί mobile banking χωρίς NFC ! (με χρήση barcode ή Qcode !), η εφαρμογή της Πειραιώς .... αγνοείται, και της Eurobank ζητάει συγκεκριμένη κάρτα (Mastercard), την οποία δεν έχω (έχω κάνει το έγκλημα να έχω Visa!)

Tη βοήθειά σας παρακαλώ!

Long shot αλλά αν δεν το χεις ήδη κάνει, δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις το battery optimization για τη συγκεκριμενη εφαρμογη.

Settings - Battery - App Launch - βρισκεις την εφαρμογη και κλεινεις τον διακοπτη ωστε να σου γραφει κατω  "Manage Manually" και οι 3 διακοπτες που θα σου εμφανισει να ειναι ανοικτοι / μπλε (auto launch / secondary launch / run in background)

Μετά πίσω στα settings -search αναζητησε τον ορο "battery optimization", και μετα βρες τη συγκεκριμενη εφαρμογη και μετά εκει πατάς don't allow.

Κανε και ενα restart το κινητο μετα απο αυτα.

Να ξερεις παντως οτι η συγκεκριμενη εφαρμογη ειναι ισως η πιο κακογραμμενη android εφαρμογη ever στο θεμα της μπαταριας. Μιλαμε για επικα κακη χρηση της μπαταριας, σε σημειο να πρεπει την κανεις stop manually για να σταματησει να λειτουργει στο background και να λιωνει την μπαταρια σε καποιες περιπτώσεις. Λένε ότι στις τελευταίες εκδόσεις της είναι ελαφρώς πιο ΟΚ σε αυτό το θέμα, αλλά τα παράπονα συνεχίζονται απο πολλούς. Εμένα μου γονάτιζε την μπαταρία σε ένα Galaxy S7 που είχα. Στο Huawei P30 μου - που έχει μακραν καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας - δεν θέλω καν να την εγκαταστήσω. Με βάση αυτό λοιπόν, ίσως το EMUI να τη σταματά από το παρασκήνιο ακριβώς επειδή βλεπει την πολύ κακή χρήση της μπαταρίας που κάνει. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου @stark σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εκανα ακριβώς ότι έγραψες, βήμα βήμα. Δυστυχώς, κανένα αποτέλεσμα. Το ηλίθιο προγραμματάκι της Alpha εξακολουθεί να κολλάει στο ίδιο σημείο. Και συνεχίζω να ρωτάω εγώ (που υπήρξα και στέλεχος της εν λόγω Τράπεζας), δεν έχουν έναν προγραμματιστή να ασχοληθεί μια ωρίτσα με το πρόβλημα? Μπα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

σε εμένα που έχω και το XIAOMI REDMI NOTE 8 PRO (Android 10) και το HUAWEI P SMART (2019) δουλεύει κανονικά η εφαρμογή myalphawallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, audiogem είπε

Φιλε μου @stark σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εκανα ακριβώς ότι έγραψες, βήμα βήμα. Δυστυχώς, κανένα αποτέλεσμα. Το ηλίθιο προγραμματάκι της Alpha εξακολουθεί να κολλάει στο ίδιο σημείο. Και συνεχίζω να ρωτάω εγώ (που υπήρξα και στέλεχος της εν λόγω Τράπεζας), δεν έχουν έναν προγραμματιστή να ασχοληθεί μια ωρίτσα με το πρόβλημα? Μπα ......

Φίλε μου μήπως το κινητό σου είναι από τα καινούργια Huawei που δεν έχουν Google services?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, koutsis είπε

Φίλε μου μήπως το κινητό σου είναι από τα καινούργια Huawei που δεν έχουν Google services?

Από ότι βλέπω σε κάποια αναφορά πρέπει να έχει. Πρωτοκυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2019, άλλωστε.
Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει και έχει το θέμα η εφαρμογή.
 

9 ώρες πριν, audiogem είπε

Φιλε μου @stark σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Εκανα ακριβώς ότι έγραψες, βήμα βήμα. Δυστυχώς, κανένα αποτέλεσμα. Το ηλίθιο προγραμματάκι της Alpha εξακολουθεί να κολλάει στο ίδιο σημείο. Και συνεχίζω να ρωτάω εγώ (που υπήρξα και στέλεχος της εν λόγω Τράπεζας), δεν έχουν έναν προγραμματιστή να ασχοληθεί μια ωρίτσα με το πρόβλημα? Μπα ......

Ίσως θα είχε νόημα να ρωτήσεις στο σχετικό νήμα του skroutz, για να σου απαντήσουν παιδιά που το έχουν, αν παίζει στο δικό τους η εφαρμογή σωστά.

https://www.skroutz.gr/s/18659537/Huawei-P-Smart-Z-64GB-Midnight-Black/discussion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως προανέφερα, το REDMI NOTE 8 PRO έτρεχε Android 9 όταν εγκατέστησα την εφαρμογή. Γι' αυτό και κανένα πρόβλημα. Οταν πήρε το 10, είχε ήδη δημιουργημένο το mPIN, οπότε συνέχισε να λειτουργεί κανονικά.

Φυσικά και έχει Google Services το P Smart Z . Από εκεί κατέβασα την εφαρμογή της Alpha. Εξαλλου, η εφαρμογή δουλεύει κανονικά, κολλάει μόνο στη δημιουργία mPIN. Καλή η ιδέα να ρωτήσω στο Skroutz forum.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...