Προς το περιεχόμενο

Ο σχεδιαστής του PlayStation 5 εξηγεί για ποιο λόγο η κονσόλα είναι τόσο μεγάλη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, malias4 είπε

Κατα τα αλλα το series x ητανε το χοντρο κ το ασχημο 😂😂 

“Ps5 crew, please take your seats for take-off.” Κ θα βαζει μπροστα η τουρμπινα 😀

 

Το ΧsX συνεχιζει όμως να είναι: Κομψό form factor μεν , σαν άσχημο σακί με πατάτες δε! Απο θόρυβο το ps5 κανείς δεν ξέρει πως θα είναι αν και υποσχέθηκαν οτι έδωσαν μεγάλη σημασία στην ψύξη, εξού και η γκουμούτσα των 38cm. 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fotisdra είπε

Εγώ δεν μπορώ να χωνέψω ακόμα ότι αυτή η αηδία είναι το ps5 . Η γυναίκα θα με διώξει απτό σπίτι αν το βάλω στο σαλόνι. Θα περιμένω το slim δεν είμαι να χωρίζω στα γεράματα

πανεμορφη ειναι, αλλα θα σας δειξω εγω, θα δειτε τι θα παθετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι "καλή τέχνη" η εμφάνιση του ps5 και κατά πόσο ξεχωρίζει αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και θα το κρίνει ο καθένας με τα γούστα του. 

Πιστεύω ότι το μέγεθος του συστήματος δύσκολα θα περάσει απαρατήρητο. Οι καμπύλες, οι γωνίες λήψης κατά την render παρουσίαση μου δίνουν την εντύπωση πως το σύστημα θα είναι τεράστιο σε σχέση με όσα έχουμε συνηθίσει ως τώρα. Οι υψηλές συχνότητες των επεξεργαστών είναι και ο λόγος που κατέληξαν στην δημιουργία αυτού του πύργου.

Η δεύτερη κόκκινη κάρτα είναι πως το σύστημα σχεδιάστηκε με βάση την ψηφιακή έκδοση βάζοντας την κανονική σε δεύτερη μοίρα αφού το disc drive είναι ένα εξόγκωμα.

Πέρα από τις τιμές -που είναι και το βασικότερο- θα ήθελα να μάθουμε κάποια στιγμή και τις καταναλώσεις για να δούμε πως επέδρασαν οι σχεδιαστικές επιλογές του εκάστοτε συστήματος.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chris_g92 είπε

ολα αυτα ειναι συσκευες με moble chips. Τα συγκρινουμε με τα specs που θα εχει μια παιχνιδοκονσολα?  Επίσης ρε παιδια τι προβλημα υπαρχει με το μεγεθος , ειτε για το ps5 ειτε για το xbox series X. Στο επιπλο στην tv θα το εχετε ή στο γραφειο? Βολτα με το σκυλο θα το πηγαινετε?

 

Ε, το ρώτησε άλλος για μένα, ευχαριστώ. Πραγματικά γκρίνια για τη γκρίνια εδώ μέσα. Χωρίς κανέναν σοβαρό λόγο ως συνήθως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλήθεια τώρα, η Sony επένδυσε μεγάλα ποσά για την μελέτη της ψύξης της κονσόλας και κατέληξε στο ότι το βέλτιστο είναι να την κάνει μεγάλη???

Δεν στέκει ούτε σαν δικαιολογία 5χρονου!

Το μεγάλο δεν λέει τίποτε στην ψυξη. Σωστά σχεδιασμένα κανάλια αερισμού θέλεις, σωστά θερμοαγωγιμα υλικά και ποιοτικους ανεμιστήρες.

Να μην πω ότι η απλή σωστή λύση είναι η υδρόψυξη την οποία έχουν σήμερα ακόμη και κινητά!

Sony άσε τις μπούρδες. Μια φθηνοκατασκευη πας να πουλήσεις απλά.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Η δεύτερη κόκκινη κάρτα είναι πως το σύστημα σχεδιάστηκε με βάση την ψηφιακή έκδοση βάζοντας την κανονική σε δεύτερη μοίρα αφού το disc drive είναι ένα εξόγκωμα.

Πριν χρόνια όταν άρχισαν τα πρώτα laptop να βγαίνουν χωρίς DVD, κάποιοι λέγανε τα ίδια. Σε 2 χρόνια δεν θα υπάρχει καν η έννοια του physical. Και επιτέλους δηλαδή, οπότε πολύ καλή επιλογή να δώσει όπως λένε 2 εκδόσεις, μία με physical και μία χωρίς!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δικαιολογίες για; άσχετους.. .αν ήθελαν ησυχία και σωστή ψύξη ας έβαζαν Intel/nvidia μέσα.. και μια καλή υγρόψυξη... αλλά έτσι θα πήγαινε 2 χιλιάδες ευρώ.. πάρε τώρα την κουμούτσα με τα υπερυψηλής απόδοσης στοιχεία και τον καλό εξαερισμό... 

 

τέχνη My ass...

1 ώρα πριν, jerry banana είπε

Το μέγεθος δεν έχει σημασία εμένα αυτό μου λέει η κοπέλα μου.

για να μη σε πληγώσει στο λέει μωρέ...

χαχαχαχαχα αστειεύομαι φυσικά και δεν άντεξα :D

Επεξ/σία από tsarouc
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ισχύς είναι πολύ ακραία; Σιγά βρε! 65W είναι ο desktop 8/16 άρα αυτός του PS5 θα είναι πιο κάτω αφού θα έχει χαμηλότερα ρολόγια, και η gpu λογικά θα είναι λίγο πάνω από 200W αν κρίνουμε από την 5700ΧΤ. Δεν το λες και ακραία..

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Να μην πω ότι η απλή σωστή λύση είναι η υδρόψυξη την οποία έχουν σήμερα ακόμη και κινητά!

Τα κινητά δεν έχουν υδρόψυξη. Έχουν vapor chamber όπως έχουν οι γνωστές air coolers για το pc. Το SoC του κινητού δεν ψύχεται με waterblock και νερό που κυλάει σε σωλήνες, αλλά σταγονίδια ατμού μέσα σε χαλκό που μεταφέρουν την θερμότητα μακριά από το SoC και συνήθως στην πλάτη του κινητού για να γίνει η απαγωγή..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, polaki said:

Πριν χρόνια όταν άρχισαν τα πρώτα laptop να βγαίνουν χωρίς DVD, κάποιοι λέγανε τα ίδια. Σε 2 χρόνια δεν θα υπάρχει καν η έννοια του physical. Και επιτέλους δηλαδή, οπότε πολύ καλή επιλογή να δώσει όπως λένε 2 εκδόσεις, μία με physical και μία χωρίς!

Η επιλογή καλή. Μόνιμο μην γίνει. Το σκεφτόμουν χθες καθότι έχω παιχνίδια και στις 2 μορφές. Αλλά πες αύριο μεθαύριο κλείνει κάποια από αυτές τις εταιρίες (steam, epic, sony etc). Πρακτικά δεν μπορείς να παίξεις κανένα από τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει. Επίσης πχ δεν μπορώ να δανείσω σε κάποιον το δισκάκι να παίξει ένα παιχνίδι που έχω. Θα έπρεπε να έχουν Online δανεισμό. Τέλος αν σου μπανάρουν τον λογαριασμό για τον όποιο λόγο (ή στον χακάρουν) λες για σε όλη σου την επένδυση σε παιχνίδια που μπορεί να αξίζει 1000άδες. Οπότε καλή είναι η επιλογή. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...