Προς το περιεχόμενο

Ο σχεδιαστής του PlayStation 5 εξηγεί για ποιο λόγο η κονσόλα είναι τόσο μεγάλη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, Solatorobo είπε

Πες οτι δεν ξέρεις πώς να το φτιάξεις μικρότερο και άσε τις μπαρούφες για υπερθέρμανση.Τα gaming laptops πώς κατάφεραν να τα κάνουν τόσο λεπτά(δες razer blade).

Ναι οκ. Τα "gaming laptops" πουλανε φρου φρου κι αρώματα, αλλα για να βγάλουν 4K ανάλυση θα σου καψουν τα μπουτάκια. Δεν υπάρχει σύγκριση με το engineering challenge που εχει το PS5.

3 ώρες πριν, polaki είπε

Πόσες φορές τα τελευταία 10 χρόνια έχεις χρησιμοποιήσει το DVD και γιατί? Ρεαλιστικά πες μου ένα νούμερο, μιας και πήρες πρόσφατα πάλι με DVD. Ειδικά δηλαδή σε pc/laptop που μπορείς ότι θες να το κάνεις με USB που ειναι 1777 φορές πιο γρήγορα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει κάποιος dvd. 

Ως προς τα games τώρα που λες, νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Πόσα καινούρια παιχνίδια δηλαδή παίζεις το μήνα ώστε να θεωρείς τόσο μεγάλο πρόβλημα το ότι θα περιμένεις 4-5 ώρες να κατέβει το αρχικό install? Θεωρείς ότι ολόκληρη εταιρεία τεχνολογίας θα κάτσει να βασίσει το business plan της ακούγοντας κάποια παράπονα από την γαλανόλευκη "ουγκάντα" των 50mbps? Και μάλιστα, για μία πλατφόρμα με 7 χρόνια ζωής? Ε δε θα το έλεγα.. 

Ρε παιδιά, κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας? Οκ το ξέρουμε, ο *ΕΝΑΣ* και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που θέλουμε ακόμα το ρημάδι το δισκάκι είναι για να μπορείς σε κάνα μήνα να το πουλήσεις 25€ εδώ insomnia να πάρεις κανένα καινούριο... τί σαχλαμάρες για DVD και δισκάκια και ταχύτητες ίντερνετ μου λέτε και με τρελαίνετε?

Εδώ τις μισές φορές παλιότερα που ήθελα να αλλάξω game βαριόμουν να σηκωθώ απ'τον καναπέ να ανοίξω το ντουλάπι να βγάλω το δισκάκι και έκλεινα όλη την κονσόλα, πλάκα κάνουμε? 

Το physical πέθανε οριστικά και αμετάκλητα για μένα όταν launch day του Assassins Creed Odyssey γυρνάω από δουλειά έχοντας παραλάβει στο γραφείο από Public, και το βάζω όλος χαρά μέσα και μου λέει 55gb update.... Πόσο βλάκας ένιωσα??? Αν το είχα προπαραγγείλει online, θα είχε ήδη κατεβάσει τα ΠΑΝΤΑ μέρες πριν.. 

Δισκάκια και αηδίες λες και είμαστε στο 2007... σοβαρή κουβέντα σε τεχνολογικό (υποτίθεται) φόρουμ......

Όταν θα ψαχνεις το content που αγόρασες επειδη τα cloud services το έσβησαν (τυπου gone with the wind) έλα να μιλησουμε για δισκακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, markoliaz είπε

ας μα εξηγήσει κάποιος ειδικός περί θορύβου...λένε στο παραπανω κειμενο ότι όσο ποιο μεγάλη είναι η κατασκευή τόσο ποιο αθόρυβη...τι έχετε να πείτε για τα Mac mini? iMac? iPad? γιατι δεν ακουγονται ακομα και οταν βαζεις το αυτι κοντα και ταυτοχρονα ειναι μικρα σε μεγεθος? εχει η apple καποια τεχνολογια που δεν την κατεχουν στην Sony?

Απλα ΔΕΝ εχει η apple μια τεχνολογια που εχουν στη sony...Γραφικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, icystack είπε

Ναι οκ. Τα "gaming laptops" πουλανε φρου φρου κι αρώματα, αλλα για να βγάλουν 4K ανάλυση θα σου καψουν τα μπουτάκια. Δεν υπάρχει σύγκριση με το engineering challenge που εχει το PS5.

Όταν θα ψαχνεις το content που αγόρασες επειδη τα cloud services το έσβησαν (τυπου gone with the wind) έλα να μιλησουμε για δισκακια.

 

Ο "ψαγμένος" χλιδάνεργος Έλληνας που δεν τα μπορεί "αυτά τα παλιά", γιατί έχει άκοπα λεφτά για πέταμα, δεν θα καταλάβει ποτέ τι σημαίνει physical για το 95% των ανθρώπων. Δεν θα καταλάβει τι σημαίνει να είσαι ΚΥΡΙΟΣ αυτού που αγοράζεις αντί ένας peasant(δουλοπάροικος) που πρέπει να πληρώνει κεφαλικό φόρο(συνδρομή) στον τσιφλικά(όλοι αυτοί οι "ξύπνιοι" με το "as a service") για να διατηρεί όσα του ανήκουν και έχει χρυσοπληρώσει ήδη. Η ανεξαρτησία είναι αυτή που σώζει, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, το physical. Ακόμα και το να μπορείς να πουλάς μεταχειρίσμενο ένα game, αντί να σε δένουν χειροπόδαρα με λογαριασμούς και περιορισμούς διακαιωμάτων(DRM), εδώ υπάγεται.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
44 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο "ψαγμένος" χλιδάνεργος Έλληνας που δεν τα μπορεί "αυτά τα παλιά", γιατί έχει άκοπα λεφτά για πέταμα, δεν θα καταλάβει ποτέ τι σημαίνει physical για το 95% των ανθρώπων. Δεν θα καταλάβει τι σημαίνει να είσαι ΚΥΡΙΟΣ αυτού που αγοράζεις αντί ένας peasant(δουλοπάροικος) που πρέπει να πληρώνει κεφαλικό φόρο(συνδρομή) στον τσιφλικά(όλοι αυτοί οι "ξύπνιοι" με το "as a service") για να διατηρεί όσα του ανήκουν και έχει χρυσοπληρώσει ήδη. Η ανεξαρτησία είναι αυτή που σώζει, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, το physical. Ακόμα και το να μπορείς να πουλάς μεταχειρίσμενο ένα game, αντί να σε δένουν χειροπόδαρα με λογαριασμούς και περιορισμούς διακαιωμάτων(DRM), εδώ υπάγεται.

Ε ναι. Δεν ειναι πρόβλημα του Έλληνα μόνο, είναι γενικά πρόβλημα του αμόρφωτου, νεόπλουτου συνηθως, παρταλιού. Οκ, άλλο να είσαι συνδρομητής σε υπηρεσίες cloud λόγω κόστους, όμως το να επιδιώκεις τη καταστροφή των physical media είναι απλώς ... χαζό, ας το θέσω κομψά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, babasas είπε

Οι απαιτήσεις μεγαλώνουν η τεχνολογία συρικνονεται  και μια εταιρία δεν έχει πάρει την υδρόψυξη στα σοβαρά εστο ενα  κλειστό κυκλωμα  γιατι το μονο που τους νοιάζει είναι   αυτο που αγωράσατε στο τέλος να "καεί" ....

Χειρότερη αποτηχία απο το playstation3 θα είναι το 5  δυστηχώς...... πολλοί θα παραμείνουν στο 4 !  .....

 


Στάνταρ έχεις Android κινητό. Επίσης η Apple κλείνει κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μην κουραζεσαι τοσο θα σκισεις κανεναν καλτσον.

1) ΝΑΙ υπαρχουν υγρα ψυξης που δεν θελουν αλλαγη ουτε συμπληρωση ουτε συντηρηση. Αρκει το κυκλωμα να παραμενει στεγανο. Δεν ειναι κατι κρυφο ούτε είναι υγρα για την NASA. Θελεις να μας επιμορφωσεις τι ακριβως αναμενεις να παθει ενα υγρο ψυξης μεσα σε κλειστο κυκλωμα? Σαφεστατα θα ηθελα να μαθω εαν κατι δεν το ξερω. Αρκει να μου εξηγησεις.

2) ΝΑΙ, ο καθενας μπορει να βαλει μια υδροψυξη πια. Μεχρι και custom made ή ετοιμο κιτ. Ντααααα....

3) Ξανακανεις το ιδιο λαθος. Το μεγαλο κουτι ΔΕΝ βοηθαει να ΚΙΝΕΙΤΑΙ ο αερας πιο ευκολα. Αντιθετα τις περισσοτερες φορες εαν εχει κακη σχεδιαση ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΙ αερα σε διαφορα σημεια του χειροτερευοντας την κατασταση. Βασικες αρχες ροης υγρων/αεριων. Μπορεις να διαβασεις σχετικα. Στην ουσια ειναι απλη λογικη βεβαια.

4) Ναι η αεροψυξη ειναι πιο safe οδος και δεν ειναι καθολου δυσκολο να πετυχεις μια σωστη ή έστω επαρκής αεροψυξη εαν ασχοληθεις και βαλεις και τα σωστα υλικα.

Πιτσιρίκο εισαι λίγο εριστικός, εγώ σου μιλάω όμορφα...

αν ξέρεις τόσο πολλά και εισαι τόσο ειδήμων τράβα κάνε αίτηση στη Sony μπας και σε πάρουν.... μας έπριξες ένα κατεβατό λες και γράφεις έκθεση, την ιστορία της ζωής σου.

Έχε γειά!

3 ώρες πριν, nikaki71 είπε

image.png.a1a8d8a09cc793fd389d7946fff67ed7.png

αμα δε το έχει για aircondition το βάζεις στη τηλεόραση και παίζεις κανα παιχνίδι.. αααχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nosstrom είπε

Πιτσιρίκο εισαι λίγο εριστικός, εγώ σου μιλάω όμορφα...

αν ξέρεις τόσο πολλά και εισαι τόσο ειδήμων τράβα κάνε αίτηση στη Sony μπας και σε πάρουν.... μας έπριξες ένα κατεβατό λες και γράφεις έκθεση, την ιστορία της ζωής σου.

Έχε γειά!

αμα δε το έχει για aircondition το βάζεις στη τηλεόραση και παίζεις κανα παιχνίδι.. αααχαχαχαχ

Sorry αλλά εσύ "κουράζεσαι" να απαντησεις!

Από την αλλη και πάλι ενώ σου εξηγω απλοϊκά έστω εσύ απλά "δηλώνεις" ότι σε επρηξε το κατεβατο!!!

Αλήθεια τι έχεις προσφέρει στο θέμα εκτός από το "αυτή είναι η γνώμη μου. Δεχτείτε τη ρε γιατί είναι σωστή γιατί το λέω εγώ!"???

Άμα σε κουράζουμε έχεις την επιλογή να μην συμμετέχεις. Δεν θα μας λείψουν οι ατεκμηρίωτες απόψεις σου.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polaki είπε

Τα 4TB backup σαφώς πιο ασφαλή θα είναι σε 2 κλώνους δίσκων παρά στα δισκάκια.. άσε που αν μιλάς για DVD και όχι για BluRay, καλό κουράγιο. 

Ακόμα και στην Ελλάδα πλέον τα 50mbps ελάχιστες περιοχές δεν τα υποστηρίζουν, και αναφέρομαι στις "εμπορικές περιοχές", δεν την ενδιαφέρει τη Sony ή και τη Forthnet αν η γιαγιά μου στο χωριό στις Λίμνες του Αγ. Νικολάου έχει vdsl ή όχι. Ζημιά της κάνει της Forthnet μια τέτοια επένδυση, όχι έσοδα. Δεν έχει νόημα να πει ο καθένας το δικό του "μαααα εγώ μένω κέντρο Αθήνας και δεν έχω vdsl", έτυχε. Η συντριπτική πλειοψηφία μπορεί να έχει. Το αν αξίζει ή όχι τα +5€ το μήνα, είναι απόφαση του καθενώς. Και πάλι όμως ξαναλέω, η Sony και η κάθε Sony δεν κοιτάει καν την Ελλάδα και την κάθε Ελλάδα. Το Dirt και το Forza συγκεκριμένα εσύ πάλι σε 3 μέρες θα τα κατέβαζες και δισκάκι να είχες, λόγω update. Δεν αλλάζει κάτι στη δική σου περίπτωση.

Το physical πέθανε όντως από την εποχή του MP3, απλά τότε γράφαμε ακόμα σε δισκάκια, τα mp3. Πλέον να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν ποιός πουλάει CD μουσικής. Μόνο το Public μου έρχεται στο μυαλό, κανένα άλλο μαγαζί. Θυμάμαι κάτι Virgin παλιά, νομίζω είχαμε και στην Αθήνα (εκτός αν τα μπερδεύω με τα Virgin Megastores, που ήταν Αγγλία). Και κάτι Rock City για μέταλ δίσκους στην Ακαδημίας (υπάρχει ακόμα το μαγαζί, ξενοίκιαστο 20 χρόνια).

Για τα βινύλια και τα bitrate του HD Blu Ray σαφώς και έχεις δίκιο, αλλά αναφερόμαστε σε ένα ιδιαιτέρως απαιτητικό και ιδιαίτερο κοινό. Οι εταιρείες δεν συντηρούνται από αυτό, αλλά από τη μαζική κατανάλωση, και οι υπηρεσίες streaming κάθε μορφής είναι το παρόν και το μέλλον της τεχνολογίας. 

Είναι θέμα χρόνου να γίνουν ΟΛΑ streaming υπηρεσίες. Ήδη streamάρεις το Office ουσιαστικά αν το σκεφτείς, και είναι θέμα χρόνου και άλλα προγράμματα όπως το photoshop να καταφέρουν να τα κάνουν και αυτά SaaS, τουλάχιστον σε μία βασική μορφή. 

Ωπα Λιμνες !! ΚοντοΧωριανακια ειμαστε 😀

Εδω παντως εχω 50αρα κ δουλευει μια χαρα. Πιστευω παντως το digital θα βγει μονο κ μονο για να ακουγετε καλυτερα στα αυτια του πελατη η φτηνοτερη τιμη. Για μενα ακομα δεν πεθανε το δισκακι μιας κ παιζεις ενα παιχνιδι κ μετα το πουλας κ παιρνεις κατι αλλο. Βεβαια εχω one x οποτε οτι cd ειχα τα περισσοτερα εχουν φυγει λογω game pass( red dead2 , forza, pes2020 κτλ) Το μοναδικο cd που εχω ειναι το ac odysey. H κονσολα ειναι μεγαλη για να βγει slim σε 2 χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Sorry αλλά εσύ "κουράζεσαι" να απαντησεις!

Από την αλλη και πάλι ενώ σου εξηγω απλοϊκά έστω εσύ απλά "δηλώνεις" ότι σε επρηξε το κατεβατο!!!

Αλήθεια τι έχεις προσφέρει στο θέμα εκτός από το "αυτή είναι η γνώμη μου. Δεχτείτε τη ρε γιατί είναι σωστή γιατί το λέω εγώ!"???

Άμα σε κουράζουμε έχεις την επιλογή να μην συμμετέχεις. Δεν θα μας λείψουν οι ατεκμηρίωτες απόψεις σου.

αντε πάλι ....οτι πεις

ΟΚ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2020 στις 11:30 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

Το σχέδιο της κονσόλας δεν με απασχολεί ιδιαίτερα,
αλλά αυτό το fan made render θα ήταν καλύτερο για μενα.

Sony PS5 Event: How To Watch And India Timing Details For June 11th Event

η αυτο

  Απόκρυψη περιεχομένων

Thermal performance will determine the final design of the PS5 - iGamesNews


 

Έκλαψα. Play stop και fast forward. Μήπως να έπαιζε και κασέτες;; 😅

Fan made σχέδιο και όλα τα νέα του ψαροντούφεκου του Google το είχε σαν αρχική εικόνα. Φαντάσου τα fake news πως ενσωματώνονται στην καθημερινότητα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Έκλαψα. Play stop και fast forward. Μήπως να έπαιζε και κασέτες;; 😅

Fan made σχέδιο και όλα τα νέα του ψαροντούφεκου του Google το είχε σαν αρχική εικόνα. Φαντάσου τα fake news πως ενσωματώνονται στην καθημερινότητα...!

Με λιγο λιφτινγκ θα ηταν πολυ ομορφο παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάθονται οι άνθρωποι να εξηγήσουνε γιατί το κάνανε τόσο μεγάλο , λες και δεν είναι αυτονόητο ότι το κάνανε για λόγους θερμοκρασιών , τι άλλο να ήτανε τους περισσεύανε υλικά και θέλανε να ανεβάσουνε το κόστος η μήπως είχε φετίχ με το μέγεθος ο σχεδιαστής τις κονσόλας , για τα specs τις κονσόλας μην είναι και μικρό κιόλας και έχουμε θέματα με θερμοκρασίες , θα το δούμε και στη πράξη όταν θα κυκλοφορήσει , η επομενη κονσόλα θα είναι tower  λέει πιο πάνω ο φίλος , πια επομενη ?, ήδη αυτό που βλέπουμε είναι σε διαστάσεις & specs κάποιον extreme pc που κυκλοφορούνε από asus και alienware , πάντως όσο αφορά την εμφάνιση αυτό είναι σχετικό , εμενα μπορεί να μου αρέσει μια γυναικα και σε κάποιον άλλον μια άλλη που δεν μου αρέσει , δεν μπορεί να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα , προσωπικά δεν το βρίσκω άσχημο , απλά ξέφυγε λίγο από τα συνηθισμένα όπως μας είχε συνηθίσει η sony  , δεν αποκλείεται να το δούμε μελλοντικά και σε μπλε ελεκτρικ/μαύρο η κόκκινο/μαύρο , η σε καμια έκδοση με led για τους καγκουρες

Επεξ/σία από TELE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, icystack είπε

Ναι οκ. Τα "gaming laptops" πουλανε φρου φρου κι αρώματα, αλλα για να βγάλουν 4K ανάλυση θα σου καψουν τα μπουτάκια. Δεν υπάρχει σύγκριση με το engineering challenge που εχει το PS5.

Ξέρεις πολλούς να παίζουν με το laptop στα πόδια για να χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα ότι θα σου κάψει τα μπούτια σε 4Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Μονο μια RTX 2080 και ενας Ryzen 7 3700x εχουν 1000€
βάλε μετά  
μητρική mini itx (120€)
16gb ram( 80€)
τροφοδοτικό ( 80€)
4k bluray drive (120€)
mini itx case ( 80€)
1tb ssd ( 200€) ( τουλαχιστον μιας και ειναι νεα τεχνολογια που ξεπερναει τους ssd που εχουμε τωρα )
και δεν βαζω καν κοστος custom ψύξης 

σχεδον 1800€ κοστος να χτισεις κατι παρομοιο
 

Μια παρενθεση εδώ, τα 16gb RAM στο PS5 είναι GDDR6, δεν νομίζω να έχουν μόνο 60 ευρω ( βασικά και να θέλει κάποιος να τα βρει σε  PC δεν είναι διαθέσιμα ακόμα; η κάνω λάθος...) 

Όσο για το μέγεθος/όγκο, οι περισσοτεροι έχουμε gaming PC με τουλάχιστον διπλάσιο μέγεθος και κατώτερων επιδόσεων... 

Επεξ/σία από kostis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...